KORTE WENKEN 9 „kraakt" als men hem met de handen wringt. Ander zijds is het verstandig van tevoren een „gemiddeld" monster te nemen en het vochtgehalte te laten -bepa len. Mede vanwege het hoge vochtgehalte is mais gevoe lig voor dorsbeschadiging. Om grote verliezen bij het drogen te voorkomen is het van groot belang niet onnodig scherp te dorsen, dus met ruime stand van de dorsmantel. Verder moet het toerental van de dors- trommel laag zijn; zelfs nog wel iets lager dan in de instructieboekjes wordt aangegeven. PLOEGEN Alle beschikbare dagen dat het op wintervoorploe- gen onder gunstige omstandigheden kan plaatshebben, dienen in deze maand benut te worden. Ook de kwali teit van het ploegwerk is zeer belangrijk. Eén van de belangrijkste punten by het ploegen is de kering van de ploegsneden. Hoewel de kering voor een zeer groot deel wordt bepaald door het type rister, kan deze toch door bepaalde afstellingen worden beïnvoed. Verstel bare ristersteunen bieden de mogelijkheid voor goed ploegwerk zowel op lichte als op zwaardere grond. Op lichte grond moet het rister schietend gesteld worden (ristersteun korter maken), opdat de ploegsneden ge accentueerd komen te liggen (geen verkruimeling). Op zwaardere grond moet het rister dwarser gesteld worden. Het onderploegen van klavers levert over het alge meen geen moeilijkheden op. Anders is dit met de grasgroenbemesters. Goed ploegwerk is wel degelijk mogelijk, maar zorg dan voor scherpe scharen en plaats de voorschaar zo danig, dat deze voldoende diep en breed snijdt en RUNDVEEHOUDERIJ Door de droogte in de maand september is de gras- groei matig geweest, zodat het gras nodig was voor directe consumptie voor het vee. Hierdoor was er slechts weinig gras beschikbaar meer voor het inkui len. Op vele bedrijven was het zelfs noodzakelijk om het vee bij te voeren. Om de veevoederpositie voor de komende winter te versterken is het op enkele be drijven nog mogelijk gras van een groenbemestings- gewas in te kuilen. Gedurende de maand oktober vraagt de veestapel van de ondernemer op het gemengde bedrijf veel aan dacht, terwijl het werk op het bouwland zoals ploegen, zaaien en bieten oogsten ook moet gebeuren. Als de nachten koud en nat beginnen te worden die nen de koeien 's nachts opgestald te worden. Er dient extra gelet te worden op het optreden van kopziekte. Zodra de gemiddelde temperatuur daalt beneden 14° C nemen de kansen op kopziekte toe. Jaarlijks komen in het najaar veel gevallen van kop ziekte voor waarvan met dodelijke afloop. Om dit te voorkomen moet men tijdig maatregelen nemen door het bijvoeren van magnesiumhoudende koek, of door het strooien van 30 kg gebrande magnesietpoeder per ha. (Dit dient wekelijks herhaald te worden). Vele percelen grasland hebben in het najaar veel te lijden van het voeren van verse suikerbietenkop pen en -blad. Het grasland wordt daardoor dikwijls teveel stuk getrapt, terwijl de achterblijvende resten het gras verstikken. Om de koeien op produktie te kunnen houden mag niet meer dan 20 kg verse bieten koppen en -blad per dag bijgevoerd worden, en dan liefst 's morgens na het melken daar anders de kwa liteit van de melk beïnvloed wordt. Om een goede rantsoenberekening te kunnen uit- Er kampen nog veel bedrijven met een te lage melk. produktie. Door aan te sluiten bij een fok- en melk- controlevereniging kunt U de slechte melkgevende koeien uitselecteren en van de beste koeien verder fokken. VOED ER WINNING De maand oktober is als regel moeilijker om goed gras in te kuilen dan de maand september. Gras van onder een graanstoppel bevat meestal veel stoppel- resten wat de kwaliteit kan benadelen; in gras na een gewas vroege aardappelen erwten of zilveruien is dik wijls het zandgehalte te hoog. Om een goede kwaliteit kuil voer van gras te verkrij gen in het najaar is altijd een conserveringsmiddel noodzakelijk. Wordt het produkt vers ingekuild dan dient er 2% gedenatureerde suiker of 3 land- bouwzout aan toegevoegd te worden. Dit komt per 1000 kg gras neer op 25 kg suiker of 30 kg landbouw- zout. Het is zeer belangrijk dat det conserveringsmid del goed gemengd wordt met het in te kuilen produkt. Dit kan gebeuren door het conserveringsmiddel toe te dienen door middel van een pendel- of een centrifu- gaalstrooier als het gewas op wiersen ligt, of als het gewas geschud is na het maaien en nog wat vochtig is. Bij het toepassen van deze methode dient evenwel Vi meer conserveringsmiddel toegevoegd te worden. Verder kan een goed kuil voer verkregen worden door 2/5 gras goed te mengen met 3/5 suikerbieten en -blad (mits er geen grond mee wordt ingekuild). Op vele bedrijven is de snijmais reeds ingekuild. De me thode van inkuilen is uitvoerig beschreven in het arti kel van de maand september j.l. Eind oktober zal op vele bedrijven een begin ge maakt worden met het rooien van de voederbieten. Om de houdbaarheid van le bieten te bevorderen moet men ervoor zorgen dat de bieten niet beschadigd wor den. Verder dienen er maatregelen genomen te wor- en om broei te voorkomen en de voederbieten vorst- vrij te bewaren. GRASLANDVERZORGING De graslandverzorging dient ook in de maand okto ber niet verwaarloosd te worden. Het afmaaien van de ruige plekken bevordert een beter grasbestand met minder kans op uitwinteren. In diverse percelen nieuw ingezaaid grasland komt veel muur voor. Bij ernstige muurbezetting verstikt het jonge gras, waardoor in het voorjaar de opbrengst lager is vanwege de dunne stand. Verder kan jonge muur bestreden worden door 10 12 kg DNOC 50 per ha te spuiten; of door 34 liter MCPP per ha te spuiten. Met deze bespuiting kan evenwel de klaver ernstig beschadigd worden. VOEDERBIETEN AANKOOP KRACHTVOER Houd er tijdig rekening mee dat onbeschadigde voe derbieten beter houdbaar zijn. Zodra de gemiddelde temperatuur beneden 14° C daalt nemen de kansen op kopziekte toe. het afgeploegde deel geheel wordt losgesneden en onder in de voor wordt gebracht. De groenbemesters mogen echter niet te diep ondergeploegd worden in verband met een goede vertering. Schijfkouters met grote diameter en voorscharen af zonderlijk bevestigd aan de ploegboom, boven de punt van de schaar, dragen ertoe bij, dat een goed resultaat kan worden verkregen. Goed ploegwerk is de basis voor de volgende oogst! voeren is het noodzakelijk om van de voornaamste pro- dukten een monster te laten onderzoeken op het Be drijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Elk jaar weer komen er klachten dat men het resultaat van het onderzoek pas terug heeft als de kuil al bijna op is. Laat daarom tijdig een kuil- monster nemen, omdat men er rekening mee moet houden dat het onderzoek 46 weken duurt voordat men de analyse terug heeft. Op vele bedrijven wordt nog te weinig aandacht be steed welk krachtvoer nodig is voor een goede eiwit- zetmeelwaarde verhouding. Door een goed voederplan op te stellen en rantsoenen te berekenen is het moge lijk het juiste krachtvoer aan te kopen dat nodig is voor een zo hoog mogelijke produktie. Op enkele bedrijven heeft men een silo gemaakt voor krachtvoeropslag in bulk. Bij aankoop van kracht voer in bulk kan tevens 2 cent per kg krachtvoer bespaard worden wat kan meehelpen de winst te ver groten. C.A.R. Zevenbergen MOET U OP EEN PERCEEL LICHTE ZAVEL, waar dit jaar aardappels hebben gestaan, volgend jaar bieten, uien, erwten of stamslabonen verbouwen, laat dan de op het veld achtergebleven aardappelen eerst bevriezen voordat u op winterland gaat ploegen. Eer der ploegen kan na een zachte winter veel aardappel opslag geven. Het laat ploegen van lichte zavel gaat bovendien slempvorming tegen. OP LICHTE ZAVEL MISLUKT de wintertarwe meermalen door verslemping van de grond aan de oppervlakte. Elke bewerking die deze grond fijn maakt moet worden vermeden. U moet hier na het ploegen zonder voor- of na te eggen zaaien. Hoe grover en meer open het zaaïbed hier blijft des te minder slemp vorming op zal treden. NIEMAND ZAL MET EEN VROLIJK gezicht con stateren dat het met zijn bedrijfsresultaten zo niet langer kan. Sluit u echter niet op met uw problemen. Neem ook geen overhaaste besluiten, waarvan u de gevolgen voor de toekomst niet kunt overzien. Zoek kontakt met mensen van uw organisatie en de voor lichtingsdienst; zij kunnen u met kennis van zaken behulpzaam zijn bij de oplossing van uw problemen. DAT DE BIETEN BIJ HET 6-rijige rooisysteem op de grond komen te liggen heeft voor- en nadelen. Bij droog weer gaat er bij het laden veel grond af. Valt er veel regen op een zwad bieten, dan zijn deze bijna niet meer te laden en u krijgt een sterke toename van de grondtarru. Verwacht u regen, dan moeten de bie ten direkt worden gelladen. OM AARDAPPELOPSLAG tegen te gaan werden in 1970 verschillende praktijkproeven aangelegd in percelen wintertarwe. Uit deze proeven bleek>, dat cultiïuateren en ondiep ploegen gunstig zijn uit een oogpunt van opslagbest rijding. Op de wat zwaardere, niet slempgevoelige grond boven 35 afslibbaar, lijkt cultivateren een goede mogelijkheid als grondbewer king voor het zaaien van wintertarwe. IN HET NAJAAR KOMT het dikwijls voor, dat koeien oplopen. Veelal is dit een gebrek aan ruwe celstof. Om oplopen van de koeien te voorkomen, is het gewenst oud hooi of stro bij te voeren. Deze ver hogen namelijk het ruwe celstof-gehalte. ALS U VOOR DE EERSTE keer in een doorloop- melkstal moet gaan melken, gaat dit dikwijls gepaard met veel strubbelingen. U kunt de dieren wat aan de melkstal laten wennen door ze op die eerste dag al enkele malen door de melkstal te halen en krachtvoer te geven. Als u dit enkele keren doet, kan u dit veel gemak geven bij de eerste keren melken. VAKBEKWAAMHEID IS EEN zaak die steeds de aandacht moet hebben. De winteravonden lenen zich goed voor het -volgen van kursussen, waardoor u bij blijft en op de hoogte komt van de mogelijkheden die uw bedrijf kunnen verbeteren. Besteed het winter seizoen goed en geeft u op voor een kursus die u of uw bedrijf ten goede kan komen. PUBLI KATIE Ar Merkenonderzoek melkmachines. De eerste serie bulletins van het I.L.R. te Wageningen over het merkenonderzoek melkmachines, in eerste instan tie beperkt tot het staande emmertype. Twaalf merken zijn beproefd, waarvan 8 in een bulletin zijn besproken. Het zijn resp. de bulletins: 457. Alfa Laval Hydropuls melkmachine; 458. Hektor melkmachine; 459. Manus melkmachine type IV; 460. Dari-Kool melkmachine; 461. Flaco Pionier melkmachine; 462. Westfalia melkmachine type „speciaal"; 463. Gascoignes RD-SS melkmachine en 464. Fullwood melkmachine type „De Luxe". Over enkele maanden verschijnt een LL.P.-publi- katie waarin de melkmachine en alles wat daarbij van belang is uitvoerig zal worden behandeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9