Zeer veel appels in de IJsselmeerpolders! Veel fruitbedrijven in de N.O.P. werden vergroot 7 In Flevoland is de Golden Delicious van prima kwaliteit. ten, want Golden van een kwaliteit als in Flevoland is vooral dit seizoen erg schaars. De telers waren niettemin van oordeel dat men, mede in verband met de hoge pro duktie per ha, kon spreken van een rendabele teelt. De stemming was niet uitbundig, maar toch zeker ook niet pessimistisch. We kregen de indruk dat de meesten een zeker vertrouwen hadden in de toekomst. Dat wel licht ook omdat men een jong, modern bedrijf heeft op grond die toch wel uitstekend geschikt lijkt voor fruit teelt. Door deskundigen is indertijd) gezegd dat de bodem in Flevoland beter geschikt is voor fruitteelt dan in de N.O.P. en zo te zien krijgen ze gelijk. Groei en bladstand zijn uitstekend. En ondanks de sterke groei dragen de bomen vroeg en overvloedig. Er is op uiteenlopende afstanden geplant, eerst ruim, daarna steeds nauwer. Maar ook bij de ruimste afstand is de beplanting na 45 jaar vol en in volle produktie. Belangwekkend is hoe het met de afzet in het nieuwe gebied zal gaan. Voorlopig is de situatie onordelijk en onoverzichtelijk. Er is veel belangstelling voor eigen koelhuisbouw, mede omdat lang niet iedereen voelt voor de traditionele verkoop via de veiling, want men vindt de kosten te hoog. Anderzijds beseft men dat op 't hout verkopen vlot gaat zolang de bomen 47 jaar oud zijn, maar dat het daarna steeds moeilijker wordt. Velen heb ben waarschijnlijk geen vastomlijnd plan en wachten maar af hoe het verder zal lopen. Ook in een nieuw cen trum met ogenschijnlijk nieuwe mogelijkheden blijft de afzet een moeilijk punt. A. v. O. Er wordt veel gebruik gemaakt van dergelijke pluk- Behalve voor „fruit", kan men hier ook voor appels en Fruitbedrijven of fruitfabrieken. Op dit bedrijf in Flevo- stellingen, die via de hefmast omhoog en omlaag kunnen. pruimen terecht. land staan de kisten klaar voor de pluk van de Golden. De linkse plukster is bijna niet te zien. Let op hoe groot de 5-jarige (Cox's) bomen al zijn. IN de IJsselmeerpolders (Noordoostpolder en O. Flevoland) wordt dit jaar een appeloogst ver wacht van ca. 52 miljoen kg. Dat is meer dan 10% van de totale produktie van appels in ons land. Hieruit valt af te leiden dat de nieuwe polders thans reeds tot de belangrijkste fruitgebieden behoren. De aanplant van fruit is er pas 15 jaar geleden op gang gekomen en momenteel groeien er al meer appels dan in Zee land. Opvallend is verder de eenzijdigheid. Peren zijn er schaars, de produktie bedraagt slechts 3 miljoen kg, terwijl er nauwelijks sprake is van uitbreiding. Pruimen en kersen komen vrijwel niet voor en de teelt van klein fruit is evenmin van betekenis. Alles draait om de appelteelt. En dan nog speciaal om de Golden Delicious, want dit ras neemt naar schat ting 30 miljoen kg voor zijn rekening, dat is 55 van alles wat er aan fruit in de polders groeit! a. Er zijn veel eigen koelhuizen en het aantal neemt nog steeds toe. Soms wordt een bestaand bedrijfsgebouw omgebouwd!, eventueel ook wel een deel van een landbouwschuur bij akkerbouwers die fruit hebben geplant. Soms wordt een geheel nieuw koelhuis ge bouwd. b. Bij welhaast elk fruitbedrijf staat een groot bord met „Fruit te koop". Vaak worden tegelijk ook nog uien, aardappelen, eieren, enz. aangeboden. Men zou ver wachten dat door de zware concurrentie de spoeling wel erg dun is, maar het schijnt dat men van heinde en ver naar de polder om fruit komt en diat menigeen een indrukwekkende omzet met zijn huisverkoop weet te behalen. c. De uienteelt heeft een zeer grote omvang aangenomen in de N.O.P. De hoeveelheid uien die geproduceerd wordt is enorm, mede door een hoge opbrengst per ha. De oppervlakte uien per bedrijf bedraagt veelal enkele bunders, dus het gaat in het groot. Veelal wordt door een loonwerker machinaal gerooid). APPELS EN UIEN IN DE N.O.P. ^E Noordoostpolder levert dit jaar overigens geen imponerend! beeld op, althans wat de fruitteelt betreft. Dat komt vooral doordat er zeer veel hagelscha- de is. Op meer dan de helft van de bedrijven is hierdoor nadeel berokkend aan de kwaliteit Verder is de Golden vaak enigszins verruwd en ook nogal eens aan de kleine kant. Een teler vertelde: „De chemische dunning is mis lukt en het handdunnen is te laat en plaatselijk te zuinig uitgevoerd". Typerend is dat er vrijwel geen fruit op het hout is verkocht doordat de handel te weinig interesse toonde. Afgezien van de hagelschadie, waaraan nu eenmaal niets te doen valt, ligt het peil van de fruitteelt nog altijd hoog. Speciaal de jongste bedrijven munten uit door hoge opbrengsten en goede kwaliteit. Anderzijds is het opmerkelijk dat moderne appelper celen zo snel verouderen. Veel bedrijven van 1015 jaar zijn al duidelijk over het hoogtepunt heen. Eens te meer ziet men hier hoe kort het voordeel van de „eerste ron de" duurt en hoe moeilijk het is een appelaanplant op peil te houden. Andere punten die de aandacht trekken zijn; VEEL FRUIT EN PRIMA KWALITEIT IN FLEVOLAND |N Oostelijk Flevoland zijn de oudste fruitbedrijven in het zesde groeijaar, dus in volle produktie. Ook een aantal bedrijven van 45 jaar oud doen al volledig mee. Dit nieuwe fruitgebied benadert dit jaar het ideale. Men kan het zich niet beter voorstellen. Vierjarige per celen komen al aan een produktie van 3040 ton per ha en die kwaliteit is prima. Het is moeilijk om te be schrijven hoe goed alles dit seizoen voor de dag komt; men moet het met eigen ogen zien. De produktie wordt al op ruim 12 miljoen kg geraamd, dat is het dubbele van vorig jaar. Het gaat dus met sprongen omhoog. Overigens hebben we de indruk dat het dit jaar wel bijzonder voor de wind gaat. De Golden is b.v. gladder dan elders in ons land en doordat van droogte geen spra ke is, komt het fruit goed aan de maat. We hebben het nergens zó grof gezien als in Flevoland. Bijna de helft van het fruit schijnt op 't hout te zijn verkocht. De prijs lag meestal rond de 30 ct per kg. Ge zien de vele Golden, die bij verkoop op 't hout in 't alge meen lager werd gewaardeerd dan Cox's, Goudreinette en Winston, lijkt de bedongen prijs niet onaantrekkelijk. Ons inziens zou er echter thans iets meer in kunnen zit- De pachters van fruitteelitgrond in de nieuwe polders verkeren op bepaalde punten in een gunstige positie. Men kasn met betrekkelijk weinig vermogen een nieuw bedrijf stichten. De pacht is redelijk en de huur van de comfortabele ivoning en het bedrijfsgebouw is weliswaar niet laag, maar men komt voordeliger uit dan wan neer men zelf bouwt. Verder heeft de verpachter de laatste jaren menigeen geholpen bij het stre ven de rentabiliteit van de bedrijven te ver beteren. In Flevoland kregen de fruittelers er tijdelijk een aantal ha bij, die men met winst kon verhuren of zelf met b.v. bieten of aard appels kon bebouwen. Dat, omdat het in de fruit teelt zo slecht ging. In de Noordoostpolder hebben praktisch alle fruittelers met een oppervlakte van 58 ha de kans gekregen hun bedrijf te vergroten. Zelfs werd enkele bedrijven van 12 ha vergroot. De vergroting vond plaats doordat een aantal telers een nieuw bedrijf (dat van een akkerbouwer beschikbaar kwam) kreeg toegewezen en de huren van de vertrekkende fruittelers diens be drijven overnamen. Op die manier zijn er in de N.O.P. tientallen bedrijven -vergroot. Volledig heidshalve moet daarbij gezegd worden dat zo wel de nieuwe bedrijven als de oude in erfpacht aanvaard moesten worden, wat betekent dat de gebouwen tegen taxatiewaarde moesten -worden gekocht. Voor de Domeinen (de Staat) zijn de trans acties in feite voordelig, gezien de normaal hogere pacht voor fruitteelt en de verkoop van de gebouwen. Anderzijds kan gesteld worden dat de fruittelers mogelijkheden krijgen, die elders ontbreken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7