Er zijn zaken die te veel aandacht vragen. Deze niet. Joegoslavische meisjes helpen bij fruitpluk DINGEN VAN DE WEEK Ford trekkers om op te vertrouwen Op het bedrijf van de fruitteeltcombinatie te Anna Jacoba wordt de pluk van de winterappels groten deels uitgevoerd door vrouwen en meisjes uit Joego slavië. De dames werken normaal op fabrieken in West N.-Brabant, doch willen 's zaterdags nog wat extra verdienen met het oogsten van fruit. Het is erg moeilijk om op St. Philipsland voldoende tijdelijke arbeidskrachten te krijgen. Hoewel de pro- duktie wellicht wat lager zal uitvallen dan eerder was geraamd, omdat vooral de Golden als gevolg van de droogte de laatste weken te weinig is gegroeid, moet er toch een enorme hoeveelheid fruit worden geoogst. Vandaar dat deze buitenlandse hulpkrachten worden ingeschakeld. Zaterdag 11 september werd met 93 dames ongeveer 90 ton Cox's van de bomen gehaald. Op 18 september waren er ruim 70 vrouwen en meisjes aanwezig en werd een begin gemaakt met de pluk van Golden Delicious. Op 25 september kon wegens regen pas om 2 uur met de pluk worden begonnen en waren er ongeveer evenveel aanwezig als de week tevoren. Mogelijk zal het aantal de komende zaterdagen worden uitgebreid tot 140 of zelfs meer. Dat hangt er van af of de activiteiten die de heer M. C. van Dijke hiertoe ontplooid, met succes bekroond worden. De dames, die gehuisvest zijn in een klooster te Bossenhoofd en met bussen worden opgehaald, spreken slechts enkele woorden Nederlands. Ze worden echter begeleid door een maatschappelijk werkster die vloeiend Joegoslavisch spreekt, althans de taal vaci de pluksters. Zij fungeert als tolk, geeft instructies hoe het fruit geoogst en behandeld moet worden en wijst op de fouten. De prestaties die worden geleverd lopen nogal uit een. Dat kan ook niet anders met zo'n grote club. Men moet wat door de vingers kunnen zien. Het gaat er om het vele fruit tijdig en gaaf in de kisten te krijgen. Dat is een hele opgave en de heer Van Dijke hoopt het plukprobleem op deze maaier op te kunnen lossen. Terloops kan nog worden opgemerkt dat er veel organisatietalent voor nodig is om alles goed te laten draaien. *Er moet niet alleen voor kisten worden ge zorgd, doch ook voor bussen, voor koffie, asperine, leukoplast en noem maar op. Denk maar eens in: straks komen er honderdvijftig Joegoslavische vrou wen en meisjes helpen bij de fruitpluk! A. v: O. GROTE AANVOER VAN PEREN Op de Zeeuwse fruitveilingen was ook de vorige wreek het aanbod van peren weer bijzoader groot. Vooral Conference werd er op de Zuidtoevelandse veilingen in grote hoeveelheden aangeboden. Opvallend was het grote percentage kleine maat, die nog redelijk wordt betaald want voor de maat 50—55 mm lag de prijs rond 30 cent p. kg. Het percentage klasse I kwaliteit van de Conference viel tegen. De prijs hiervan steeg tot rond en iets boven 50 cent per kg voor de maten €0 en 65 mm en road 40 cent per kg werd betaald voor de klasse I 5560 mm. De klasse II kwaliteit was 58 cent per kg goed koper. Bonne Louise zakte wat in prijs toen het per centage rijpe vruchten toenam. De grote maten van dit ras kwamen op rond en iets beneden 55 cent per kg en de maat 5560 mm werd verkocht voor 3540 cent. Goed gevraagd was de Beurré Hardy, waarvan vooral de veiling in Goes nog een ruim aanbod had. De grote en middelmaten van dit ras stegen tot 60 a 65 cent per kg en voor de klasse I 6065 mm werd rond 50 cent per kg betaald. Bij de appels was de aanvoer van Cox's Orange Pippin van grote betekenis. Vooral bij de veiling in Fijnaart was hiervan een ruim aanbod. Het aantal eetrijpe partijen nam sterk toe, waardoor prijsdaling optrad. lil het begin van de vorige week was voor de meest gevraagde maten van een goede eetrijpe partij nog wel 70 cent per kg te maken, later in de week een prijs van rond 60 cent per' kg h'et maximum. De gewone partijen Cox's noteerden voor de meest gevraagde maten tussen 45 en 50 cent per kg en de klasse I 6570 mm deed tussen 30 en 35 cent. Goudreinette was er nog weinig te koop. De prijs van de grote maten lag rond 40 cent per kg. De vraag aaar kroetappelen nam toe en de prijs steeg tot rond 10 cent per kg. In Kapelle- Biezelinge was de aanvoer van toramen nog steeds van betekenis en de prijs van de industriebramen steeg tot de recordhoogte van 3,20 per kg. We hebben de vorige week op velerlei manieren kennis kunnen nemen van meningen en commentaren naar aanleiding van de miljardennota 1972 die traditie getrouw op de derde dinsdag van september werd aangeboden. Tegelijk kwam het Centraal Planbureau, eveneens volgens traditie, met de macro-economische verkenningen voor 1972. Uit alles wat we hoorden en lazen kregen we bevestigd hetgeen we al lang hadden vermoed en ook wel hadden zien aankomen: het gaat niet goed met de Nederlandse economie. Al vele jaren achtereen geven we meer uit dan we verdienen en dat proces kan zich niet blijvend voltrekken. Eens komt de rekening thuis, of zal de wal het schip moeten keren om een uitdrukking van een onze grootste Nederlandse economen te gebruiken. Het is hier niet de plaats om nog eens een beschouwing te geven over de rijksbegroting voor 1972. Vorige week hebben we in ons blad heel wat kunnen lezen over de Landbouwbegroting en hetgeen hierin wordt verteld. We begonnen met te zeggen dat we hebben zien aankomen dat het de verkeerde kant opgaat met onze economie. Het gaat er naar uitzien dat Nederland op economisch gebied de „Engelse ziekte" heeft gekregen en dat is een kwalijke zaak voor de welvaart en het welzijn. De loon- en prijsontwikkeling is reeds enkele jaren uit de hand ge lopen maar in 1971 heeft het wel helemaal de spuigaten uitgelopen. En voor 1972 zijn de vooruitzichten al niet veel opgewekter al zijn er de laatste dagen stemmen naar voren gekomen waaruit blijkt dat in brede kring het besef levendig wordt dat het zo niet langer kan. Het Centraal Planbureau heeft berekend dat in 1971 de loonsom per werk nemer met ongeveer 14% zal stijgen. Bij het begin van het jaar werd een stij ging van 12% voorzien. Voor het jaar 1972 verwacht het Planbureau een loon somstijging van 13,5 Men moet tot 1964 teruggaan om een nog hoger percen tage van loonsomstijging te vinden en 1964 was zoals we nog wel weten het jaar van de grote loonexplosie. Velen hebben gezegd dat de regering te weinig initiatief heeft genomen om de inflatie te bestrijden. Gezegd wordt dat de weg van de minste weerstand is gekozen en dat de regering opnieuw zelf meehelpt om de inflatie te bevorderen. Wij kunnen dat niet beoordelen. We zijn wel onder de indruk gekomen van de enorme bedragen die de regering nodig heeft om haar taak te moeten ver richten. Ook de regering ondervindt de gevolgen van de inflatie in sterke mate. De prijsstijging werd voor 1971 geraamd op 6,5 maar voor 1972 wordt rekening gehouden met een percentage prijsstijging van 7. Er zijn wat maatregelen be kend gemaakt om geld voor het rijk binnen te krijgen en ook dat heeft de nodige kritiek uitgelokt. Begrijpelijk, want het betekent lastenverzwaring en daar hebben we het niet op begrepen en als ondernemers in de tuinbouw moeten we er direkt bij zeggen dat we die ook niet kunnen hebben. We hebben uit de opmerkingen rond de rijksbegroting 1972 opgemaakt dat de wil aanwezig schijnt te zijn om wat te gaan doen voor de kleine zelfstandigen. Hoe en wat dat gaat worden is nog niet precies bekend. Hopelijk zullen we niet te lang in het onzekere moeten blijven verkeren! De mensen die thans regeringsverantwoordelijkheid hebben, zijn in hun ver kiezingscampagne dit voorjaar dikwijls geconfronteerd geworden met de nood die heerst bij vele zelfstandigen, ook en vooral in de land- en tuinbouwsektor. We hopen nog steeds dat hieraan niet voorbij gegaan zal worden. En ondertussen zijn er niet alleen de problemen rond de stagnerende Nederlandse economie en de inflatie die hand over hand toeneemt maar ook op monetair gebied is er nog altijd het nbdige te doen. Deze week maandag is in Washington de jaarvergadering begonnen van het Internationaal Monetaire Fonds en de Wereldbank. Daar zal een oplossing ge zocht moeten worden voor de geldproblemen die er op het ogenblik in ernstige mate zijn en die het handelsverkeer tussen de landen belemmeren. Wanneer dit blad verschijnt weten we waarschijnlijk hoe het is afgelopen en of men uit de moeilijkheden is gekomen. De moeilijkheden rond de waarde van de verschil lende geldeenheden zijn groter dan ooit tevoren. In 1944 is tijdens een conferentie in Bretton Woods een afspraak gemaakt voor het internationale geldverkeer. Het goud en de dollar werden de waarden waaraan de waarde van de verschil lende geldeenheden. werden gekoppeld. Sinds half augustus is er op dat terrein nog al het een en ander veranderd. Verschillende munten hebben zich losge maakt van de dollar en zijn z.g. „zwevend" geworden. Amerika maakte bekend dat het de band tussen dollar en goud tijdelijk losliet in verband met haar grote moeilijkheden in het internationale handels- en betalingsverkeer. Op het ogenblik zijn vele munten zwevend en dat wil zeggen dat we eigenlijk niet weten wat we er aan hebben. Van dag tot dag kunnen er grote verschillen ontstaan. Officieel is b.v. de waarde van de dollar voor Nederland 3,60 maar op het moment dat we dit schrijven wordt voor een dollar in Nederland officieel 3,35 betaald. Het schijnt dat men zal moeten komen tot geheel nieuwe afspraken waarbij de dollar minder waard gaat worden, de prijs van het goud, die in 37 jaar geen wijziging heeft ondergaan hoger moet worden en dat verschillende z.g. rijke landen hun munteenheden moeten opwaarden. Voor West-Duitsland, onze belangrijkste handelspartner wordt daarbij gesproken over percentages van 12 15%. Voor Nederland zou een kleiner percentage moeten gelden. Dat zou be tekenen dat de E.E.G.-landbouwmarkt nog weer ingewikkelder gaat worden. Maar dat is zulk een moeilijke zaak dat we daar deze week niet nader op in zullen gaan! U heeft al meer dan genoeg aan 't hoofd. Zaken als de oogst, de prij zen, het weer, noem maar op, vergen te veel van uw aandacht om u ook nog 's druk te maken over een trekker. Natuurlijk is die trekker van vitaal belang. Daarom bouwt Ford een machine met een oersterke motor, een niet-te-verslijten 8-versnellingsbak, of naar keuze de scha- kel-terwijl-u-rijdt Select-O-Speed bak. Met een simpel te bedienen hy draulisch systeem, een onafhankelijke aftakas, en noem maar op... Kortom, een trekker waarop u altijd kunt rekenen. Zonder veel omkij ken. En als er eens naar gekeken moet worden, dan staat de pijlsnelle en vakkundige Ford service, met prompte onderdelenvoorziening, zo bij u op het land. Met een Ford trekker houdt u uw handen vrij voor be langrijkere dingen. FORD TRACTOREN AMSTERDAM. POSTBUS 795, TEL. 020-63155

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6