Bromfietsvérzekering VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Machteloosheid 3 §i IN 1972 GEEN PREMIEVERHOGING Bil AANSCHAF ANDERE BROMFIETS GEEN PLAATJE MEER OPSTUREN Tot nu toe was het bij onze maatschappij gebruikelijk, dat bij verkoop- of inruil van een bromfiets het plaatje plus verzekeringsbewijs aan onze O.V.M. werd terugge zonden. In het geval het een verkoop zonder vervanging betrof gaven wij dan, na terugzending van het plaatje plus ver zekeringsbewijs, restitutie van premie over de nog niet verschenen premietermijn. Bij vervanging van de verzekerde bromfiets werd en wordt de premie overgeschreven op de nieuwe bromfiets mits het plaatje en verzekeringsbewijs van de oude brom fiets werd terugontvangen. VERVANGING VAN BROMFIETS Uit praktische overwegingen is besloten wijziging in de bestaande situatie te brengen. In het vervolg behoeft U bij een wijziging van brom fiets het plaatje niet meer te retournerea Dit plaatje kunt U metéén op de nieuwe bromfiets laten zettea Wel moet het oude verzekeringsbewijs aan ons gere tourneerd worden. Immers daarvan correspondeert het framenummer niet met de nieuwe bromfiets. Na ont vangst van het oude verzekeringsbewijs ontvangt U van ons per kerende post een bewijs voor de nieuwe brom fiets. Met deze praktische wijziging bereiken wij, dat U geen minuut zonder plaatje behoeft te zitten. Bovendien ont lasten wij de P.T.T. van de bezorging van een aantal plaatjes. AFSCHAFFING BROMFIETS Bij afschaffing van de bromfiets zonder vervanging blijft de situatie ongewijzigd n.l. het plaatje met verzeke ringsbewijs retourneren, wil men althans voor restitutie van premie in aanmerking komen. Verkoopt U de bromfiets met plaatje dan krijgt U geen premierestitutie. VOORDELIGE PREMIETARIEVEN Nu we toch de bromfietsbranche bij de kop hebben willen wij voor de niet bij ons verzekerde bromfietsbezit- ters nog eens opmerken, dat onze tarieven zeer voor delig zijn. De W.A.-dekking bedraagt 1.000.000. De W.A.-premie voor alle bromfietsen bedraagt 15,plus 5,vaste kosten: totaal 20, De kaskopremie bedraagt tot een waarde van 500,— 9,en daarna oplopend met 3,per 100, Een bromfiets van 500,kost derhalve, op all-risk- condities verzekerd, 29,aan premie, inclusief kosten. Voor een bromfiets van 600,is dit 32,voor een cataloguswaarde van 700,is dit 35,en verder oplopend met 3,per 100,cataloguswaarde. Deze premietarieven zullen wij ook in 1972 handhaven. Het is nu al bekend, dat de W.A.-premie voor brom fietsen bij de particuliere mijen per 1 januari 1972 om hoog gaat 3,60. Alleen al de W-A.-premie plus vaste kosten zal dan in de meeste gevallen dik f 30,gaan bedragen; een all risksverzekering 50,of meer, afhan kelijk van de cataloguswaarde. Reden temeer om uw elders verzekerde bromfiets per 1 maart 1972 bij ons te verzekeren. 1 maart is n.l. de datum, waarop voor alle bromfietsen de verzekerings- tenmijn afloopt. Dan moeten ook de plaatjes van kleur verwisselen. SERVICE AANWEZIG Bij aankoop van een nieuwe bromfiets wordt U bij onze vertegenwoordigers of op kantoor meteen een plaatje verstrekt. U kunt onmiddellijk geholpen worden en behoeft daarop dus niet enige dagen te wachten. Doet derhalve uw voordeel, ook met uw bromfietsverzekering, door U bij de O.V.M. van de ZLM te verzekeren! de L. 1VE eerste miljoenennota van het kabinet-Biesheuvel IJ geeft als sombere onthulling een ontstellend veel groter tekort op de begroting voor dit jaar, een eco nomisch perspektief om van te rillen en een nagenoeg machteloos erkennen dat lonen en prijzen zowel bij de burger als de overheid uit de hand lopen. Daar zit voor de liefhebbers aardige stof in om te vergelijken met welke kreten de diverse personen en partijen in het verkiezings-strijdperk zijn getreden en met welke daden men nu wordt gekonfronteerd. Waarbij men dan maar gemakshalve buiten beschou wing laat dat regeren niet zozeer uitvoeren van papie ren ideeën is dan wel het beste maken van de omstan digheden. En die omstandigheden zijn geen puur Nederlandse zaak. Eten beetje onopvallend wordt in de troonrede ook bezorgd gedaan over de gevolgen van de dollarkrisis en dergelijke, maar het is natuurlijk mede een kern punt. Waar de vaderlandse economie mee tobt is een verschijnsel dat de naam stagflatie heeft gekregen, een samentrekking van inflatie en stagnatie. Wat stagneert is de groei van de economie, die anders voor een groot deel de gevolgen van de inflatie (geldont waarding) wel wat opving. Het is een akelige toestand waarbij de burger eigenlijk door twee honden tegelijk wordt gebeten. i HEIT eerst en heftigst heeft men in de V.S. last ge kregen van de stagflatie, die daar volgens het principe van de vrije economie zonder overheidsbe- invloeding niet te keren viel. Vervolgens heeft Nixon ten einde raad ingegrepen en wel op een manier die de last voor een deel de grens over bonjourde. De problematiek met vele vertakkingen die men onder het trefwoord dollarkrisis vangt is een de hele wereld rakende zaak. En ieder land dat op zijn beurt zijn zelfbehoud zoekt in maatregelen die de last op andermans schouders schuift, verergert daarmee de toestand. Een soort handelsoorlog kan er het gevolg van zijn, maar zeker niet een nieuwe groei van de economie. Op dit moment zit men in de diverse hoofdsteden nog niet met de handen in het haar omdat dit over en weer afschuiven van het probleem al begonnen is. Maar men zit wel in een toestand van onzekerheid die het onmogelijk maakt enigermate redelijke prog noses te maken over de economische toekomst. Het is het grote probleem voor Biesheuvel en zijn ploeg. Als het alleen Nederland was dan was het al moeilijk, maar nu het kabinet als alle andere ter wereld ook nog in de mist zijn koers moet zien uit te zetten is zijn taak er inderdaad een die een gevoel van machteloosheid kan verwekken. MET MILJARDEN IN DE MISERE (Vervolg van pagina 1) Maar wie vormen dat bedrijfsleven? Hebben de vak centralen hun loonsverhogingeisende vakbonden in de hand? En de werkgeversbonden hun prijsberekenen- de leden-ondernemingen? Is dat wel het geval, dan nog is de situatie niet om als zelfstandige ondernemers helemaal gerust op te zijn. De Miljoenennota zegt het duidelijk. Het kabinet heeft een ontwerp-begroting gepresenteerd, hoe triest die ook mag zijn. Het heeft zelf wel een uitgangspunt voor het beleid in de komende jaren. Maar of het lukt, of nieuwe taken kunnen worden aangevat, dan wel Het economisch landschap van Nederland werd reeds enkele jaren niet meer door een koesterende zon be schenen. Maar nu hebben de wolken van de inflatie zich toch wel in een héél dichte massa boven ons volk samengepakt. Het grote punt in het komende jaar is: hoe kunnen de lasten zo rechtvaardig mogelijk over de verschil lende bevolkingsgroepen worden verdeeld? Werk gever, werknemers en middenstand zullen het pakket sociaal-economische maatregelen kritisch en met arg waan bekijken en elk van deze groepen zal waarschijn lijk de mening verkondigen dat de lasten, die de andere groep moet dragen, lichter is dan de lasten die de eigen groep moet dragen. De regering staat vóór alles voor de taak de loon- en prijsexplosie te matigen. Dat is opdracht nummer één. Lukt dat niet, dan zal de inflatie verder toenemen met op de duur fatale ge volgen voor de economie van ons land, ook en vooral voor de werkgelegenheid, die de laatste maanden toch al aan het afnemen is, zoals de werkloosheidscijfers aanonen. verder bezuinigd moet worden,, hangt af van de ko mende loon- en prijsbeweging. En dus voorlopig voor al van het bedrijfsleven. En als dat bedrijfsleven, d.w.z. industriële verbonden en vakcentralen, elkaar nu eens vonden op voorwaarde dat de overheid nog verder bezuinigt? (We hebben al eerder SER-adviezen van deze strekking gehad). Dan zou de klap het hardst aan kunnen komen bij zwakkere groepen die nog wat te verwachten hebben van komende overheidsbudget ten. B.v. zelfstandigen of boeren en tuinders die op de nationale overheid terug moeten vallen omdat Brus sel faalt. Maar zover is het nog niet. Laat ons toch wat optimisme behouden! STRUIKENKAMP. /I P het moment dat dit artikeltje geschreven wordt hebben U en wij kennis hunnen nemen van de troonrede en de millioenermota en van een aantal reacties daarop. Over de stukken die tegelijk met de genoemde nota aan de Kamer worden aangeboden, n.l. de begrotingen hebt U ook al een en ander kunnen lezen. Aan de landbouwbegroting b.v. is in het land bouwblad van vorige week uitvoerig aandacht besteed. Het zal waarschijnlijk wel zo zijn dat veel boeren weinig tijd hebben gehad om zich in deze lectuur te verdiepen. Aardappelen, uien- en bietenoogst eisen in de derde week van september alle tijd op en dan blijven de toch altijd droge en dorre cijfermatige uit eenzettingen al gauw liggen. De boer in onze provincie met zijn 90 akkerbouw heeft, gezien de prijzen van de meeste produkten, veel zorgen. Van de oogst 1971 wordt maar een klein in komen verwacht, als het al geen verliezen worden. De landsbegroting en wat daaromheen speelt tonen aan, dat deze zorgelijke situatie niet op zichzelf staat. Wij zitten echter in een periode die „crisis-achtig" genoemd kan worden, of misschien is het wel een echte crisis. Wie weet het eigenlijk precies? A LS de effectenbeurs een goede graadmeter is, dan is de toestand belabberd. Veel aanbod, weinig vraag, dus afbrokkelende koersen. Nu kan dit een z.g. technische oorzaak hebben. Er zijn mensen die effecten, aandelen vooral, kopen met een beetje eigen geld en veel geleend geld. De effecten die ze kopen worden dan voor dat geleende geld in onderpand gegeven. Dat onderpand moet natuurlijk een zékere overwaarde hebben boven het geleende bedrag. Als de koersen nu dalen, komt er minder overwaarde, men moet de schuld gedeeltelijk aflossen, suppleren heet dat, en om geld daarvoor te krijgen dikwijls de gekochte effec ten weer geheel of gedeeltelijk verkopen. Omdat de meeste van de aankopen speculatieve transacties zijn, ivil men in een dalende markt toch al wel verkopen, omdat men misschien nog wat minst maakt, of in ieder geval zijn verlies beperkt. Deze speculatie-transacties hebben, zoals men begrijpt wel tot gevolg dat de koers daling wordt verscherpt. 7V' IETTEMIN is er toch een sterk gevoel van on zekerheid, van mees voor de toekomst. Op allerlei gebied wordt wat geaarzeld. Een voorbeeld daarvan is de ontwikkeling van de automatisering. De invoering van computers, met het geweldige voor bereidende werk dat daarmee verbonden is, gaat niet zo snel als een poos geleden. Men is voorzichtiger, een beetje bang voor de investering. Dit soort angst is ook een crisis-verschijnsel. Hoe zwaar of hoe diep zo'n crisis, zo'n teruggang in de welvaart zal zijn is niet te zeggen. In de eerste plaats moet men er rekening mee houden dat geen enkel groeiproces, zonder storingen verloopt. Dat geldt niet alleen voor natuurlijke processen, maar ookvoor economische. Het is niet verstandig bij elke storing direkt het ergste te denken. Van een gewone verkoudheid kun je je echt beroerd voelen, maar daarom moet men niet direkt denken dat men een zware longontsteking heeft. Het omgekeerde is natuurlijk ook waar. De moeilijkheid is nu dat het, zeker voor een gewoon mens, op economisch gebied, vrijwel onmogelijk is de situatie juist te beoordelen. PRAKTISCH betekent dit dat men investeringen en beleggingen rustig moet bekijken. Als er eens koersen dalen hoejt men als belegger niet direct aan verkoop te gaan denken. Investeren vraagt dubbele voor2nchtigheid. Wij den ken hierbij vooral aan investeringen in grond. De prijs daarvan ligt voor de boer zeker op het dubbele van het bedrag waarop bij GOEDE prijzen nog rendabele exploitatie mogelijk is. Laat men dit toch goed in de gaten houden. Tenslotte nog een moeilijk punt. Als het wat minder gaat ontkomt men er niet aan ook de privé-uitgaven kritisch te bekijken. Dat is iets waaraan wij misschien nog wel het meest een hekel hebben. Wij, dat is ieder een, boer of niet-boer. Maar in de periode waarin wij nu zitten een noodzakelijkheid. Voor het hele land! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3