P. J. Zuid - Geluid Nationaal Ploegkampioenschap VROEGER. H' r)E vierweekse is een gemengde kursus, dat wil zeggen meisjes èn jongens zijn welkom. De meisjes volgen vaak een opleiding tot huishoudlerares. Anderen werken thuis of hebben een baan, welke zij voor vier weken vaarwel zeggen. 14 1971 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK JA, vroeger was er op de boerderij 's winters niet veel te doen. Dat is nu wel een beetje anders gewor den: een stille periode komt in de landbouw bijna niet meer voor. En als het op een bedrijf nog wel eens rustig is, dan deugt het niet, zeggen ze Inderdaad, dat zeggen ,,ze": de deskundigen, de leraren, de voorlichters. En dat klopt ook wel. Als je als jonge boer bij wilt blijven, ben je gedwongen stevig aan te pakken. Je vrije tijd komt vaak in de knel en soms is er nauwelijks gelegenheid om je in te laten met dingen, die niet onmiddellijk het bedrijf raken. Geldt dat ook voor de vierweekse kursussen van de „volkshogescholen"? „GEEN TIJD" ET argument „geen tijd" begrijpen we natuurlijk wel, maar tochZo'n kursus is volgens ons na melijk (DOK een goede investering: voor je bedrijf, maar vooral met het oog op je persoonlijke ont wikkeling en de plaats, die; je wilt innemen in de maatschappij. Gelukkig blijken er elk jaar weer zo'n tachtig jonge mensen te zijn, die aan de kursus willen deelnemen. Vaak niet zonder moeite en soms ook niet zonder financiële pijn. Wat zijn dat voor mensen? NIET ALLEEN JONGENS De jongens zijn vrijwel allen praktisch werkzaam in land- en tuinbouw of aanverwante bedrijven. Ook komt het voor dat men juist een agrarische opleiding heeft afgesloten en in afwachting is van militaire dienst of een geschikte werkkring. De leeftijd van de deelnemers ligt tussen 18 en 25 jaar. Waar gaat het om in de vierweekse? EEN STEM GEVEN IN onze maatschappij doen zich ontwikkelingen voor op velerlei gebied. Ingrijpende veranderingen, die je leven niet onberoerd laten. Ook dat van de jonge plattelander de toekomstige agrarische onder nemer niet. Sommige ontwikkelingen komen als een verrassing. Andere dringen zich onstuitbaar op en lij ken zich buiten je wil te voltrekken. Waren deze verrassingen inderdaad niet te voorzien? Leg je je neer bij de dingen, die komen gaan of wens je de richting van de ontwikkelingen mede te beïnvloeden? Een kursus, die probeert de jonge plattelander een stem te geven, letterlijk en figuurlijk, dat is DE VIERWEEKSE f}E kursus richt zich op jongeren, die zich 'kritisch willen opstellen die mee vorm willen geven aan hun samenleving die het belangrijk vinden zich kreatief te ontwikkelen die willen leren zich gemakkelijker te uiten. DIT KLINKT ALLEMAAL GEWELDIG IVAAAR hoe proberen we dit allemaal te bereiken? Dat is een lang verhaal, vier weken lang. Heel in het kort: via gesprekken met deskundigen; door ekskursies, films, sport; door in werkgroepen zelf informatie te vergaren en te verwerken; door diskussie-oefeningen; door kreatief spel; enz., enz. Allerlei zaken, die de jonge agrarische ondernemer zich eigen dient te maken, omdat een pure vaktechni sche vorming alleen tegenwoordig niet meer voldoende is. Het aantal agrariërs de kwantiteit wordt minder. De agrariërs, die blijven, zullen, naast een gedegen vaktechnische kennis, over een groot aantal an dere 'kwaliteiten dienen te beschikken, willen zij in de toekomst de belangen en de verlangens van de land bouw kunnen behartigen. De vierweekse is een stap op deze weg, maar dan wel een hele goeie Iedere plattelandsjongere, die zich ook maar enigszins vrij kan maken in de maand januari 1972 de cur sus-loopt van 3 tot 29 januari om de kursus te volgen, die is dit moreel aan zichzelf, zijn (toekomstige) gezin, zijn bedrijf, de Landbouw met een hoofdletter verplicht. Ouders zouden hun zoon/zonen nog veel moeten stimuleren tot het volgen van de vierweekse. Bij veel jongeren is er een drempelvrees om te gaan, terwijl die vrees irreëel is. Zo'n laatste duwtje in de goede richting door de ouders geeft dan veelal de doorslag. Een duwtje, waarvoor Uw zoon of dochter U na afloop van de kursus, maar ook na verloop van vele jaren, nog dankbaar zal zijn. NU EVEN ZAKEUJK: Datum kursus: van 3 tot 29 januari 1972. Plaats: op drie volkshogescholen. Kies zelf welke volkshogeschool je wilt bezoeken: Bakkeveen (Fr.) of Bergen (N.-H.) of Eerbeek (Gld). Kursuskosten: f 330,inklusief eten, drinken, films, ekscursies, enz. P.J.Z.-leden komen in aanmerking voor een subsidie op de kursuskosten tot maximaal 50 D.w.z. een cursus voor de helft van de kosten. U vindt nergens zo'n goede kursus voor zo weinig geld. Opgave: Bij het P.J.Z.-sekretariaat te Goes (011005010) of Volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) Telefoon 05169—241. DE STROVLASMARKT „Vlasberichten" van 25 september j.l. meldt dat het Westeuropese vlasareaal op ca. 67.000 ha wordt geschat. •Dit is minder dan hetgeen als behoeften door de vlas industrie werd voorgesteld op basis van de consumptie der vorige jaren. Voor deze berekening werd een gemid deld vezelrendement in aanmerking genomen en uit de eerste proef bewerkingen blijkt dat niet alleen het oogst- gewicht nu groot is maar ook dat het vezelpercentage het normaal beschot overtreft. Intussen is de consump tie van vlas verminderd en de import van vlas uit de niet westerse landen is toegenomen. Vandaar de veronder stelling dat er geen schaarste aan grondstoffen te vrezen valt. Er is nog meer strovlas aan de markt dan werd verwacht en de belangstelling van de vlassers is geslon ken. Het strovlas is amper prijshoudend met voor eigen markt 1 tot 2 fr. voor slecht strovlas, 2 tot 3 fr. voor licht geschonden partijen en 3 tot 3,75 fr. voor uitgelezen kwaliteitsvlas. Nederland heeft relatief meer verkocht strovlas dan België en Frankrijk daar het vlas er minder geteisterd werd door overtollige regen. Voor ongerepeld strovlas wordt af boerderij voor de gemene partijen 7 tot 15 cent besteed, voor licht geschonden loten 15 tot 22 cent en voor uitgelezen kwaliteitsvlas 22 tot 28 cent. De handel in gerepeld strovlas heeft niet veel betekenis, men citeert 20 tot 26 cent voor behoorlijke partijen en 26 tot 32 cent voor de extra loten. De handelsactiviteit op de Franse strovlasmarkt is klein. De Franse vlassers geven blijk van weinig koop lust en ook de Belgische kopers nemen een passieve houding aan. Slechte veldten noteren 0,20 tot 0,40 Ffr., goede 0,40 tot 0,50 Ffr. en uitgelezen partijen uit de beste gronden 0,50 tot 0,58 Ffr. De prijzen van het groen vlas hebben een nominaal karakter, men noemt 0,10 tot 0,20 Ffr. voor slecht strovlas, 0,20 tot 0,30 Ffr. voor normale partijen en 0,30 tot 0,38 Ffr. voor de beste. Aldus „Vlas berichten". Op 14 oktober op het wedstrijdterrein een grondontsmettings- derrumstratie, waarbij het accent valt op het injecteren in de grond. Interessant, dus reden genoeg voor een bezoek aan de Nationale Ploeg- manifestatie 1971. U zult er bovendien de volgende PJZ-leden aan het werk kunnen zien en we rekenen erop, dat ze weer hoog in de eind rangschikking zullen eindigen. Vanaf deze kant wensen wij de deel nemers alvast veel suc ces. Dat zijn de volgende PJZ-ers: M. de Lint, Klundert J. Lokers, Zevenbergen M. Markiusse, Nw. en St. Joosland J. de Visser, Domburg C. P. de Rijke, Poortvliet J. L. C. Mol, St. Maar tensdijk M. den Engelsman, St. Maartensdijk J. Geuze, Poortvliet P. A. de Jonge, Wemel- dinge. ALGEMENE VERGADERING AFDELING THOLEN De algemene vergadering van de afdeling vindt van daag vrijdag 1 oktober plaats in hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse. De vergadering begint om 19.30 uur. Naast de gebruikelijke jaarverslagen, tevens bestuursverkiezing. Aftredend niet herkiesbaar: R. Geluk en R. Stoutjesdijk. Als kandidaat worden gesteld T. Suurland, T. Brooymans en A. de Wilde. Na de bestuursverkiezing bespreking van het winter- programma. We rekenen op jullie komst!!!! PLOEGPOOL 1971 NOORD-BRABANT De prijs, behorende bij de ploegpool 1971 van hel ploegkampioenschap Noord-Brabant, werd gewonnen door de heer W. Punt, Uilendijk 6, Zevenbergen. De heer Punt werd winnaar na loting uit een 14-tal goede inzendingen. De enige goede uitslag was: no. 20 - no. 3 - no. 17. EEN GRANDIOOS TENTFEEST!!! De afdeling Goes organiseert vanavond vrijdag 1 oktober a.s. een enorm tentfeest, waarop sfeer en gezelligheid de boventoon voeren. Zo kun je er onder meer dansen, je kunt plaatsnemen aan de romantische longdrinkbar of stokjes saté klaarmaken voor je vriend/vriendin, verloofde of echtgenoot. Kortom, er is van alles te doen!! Het tentfeest start om 20.00 uur en wordt gehouden op het bedrijf van Leo Wabeke, Hogeweg 18, Wemeldinge. VAKTECHNISCHE CURSUSSEN De tijd voor het volgen van diverse land- en tuin- bouwcursussen is weer aangebroken. Het is mogelijk om tegen een sterk gereduceerde prijs een prima vak technische opleiding te volgen in het belaag van je be drijf in de toekomst. Bepaal zelf in welk onderdeel je tekort schiet en maak dan snel een keus, want ver schillende cursussen staan op het punt om van start te gaan. Deelname aan de volgende cursussen is moge lijk: Schakelcursus: verkrijgen vaa erkenning voor an dere teeltrichtingen in de tuinbouw. Cursus aanleg en onderhoud van tuinen, sierteelten, enz. Handvaardigheidscursus: metaal- en houtbewerking; schilderen; steen- en cementwerk; lassen voor land en tuinbouw Vakvaardigheidscursus: motorengebruik; trekker- onderhoud; werktuigen. Melkwinning: handmelken; machinaal melken. Veeteelt: beoordeling, toiletteren; moderne veevoe ding; klauwverzorging. Pluimveeteelt: korte pluimveeteelt cursus. GEEN RADIO, WEL NOORDZEE!!! CPJ en PJZ „Walcheren" gaan op vrijdag 8 oktober a.s. letterlijk het schip in. Een schip dat vaart, een geluidsinstallatie bezit, een band aan boord heeft, zodat zelfs in het kleinste kamertje muziek is. Bovendien is er een dansvloer en op die dansvloer bouwen we een onvergetelijk feest. Deze verzameling draagt de naam „Noordzee". De vaar/feesttocht met de „Noordzee" kost slechts 5, Er kan 150 man aan boord. Het is dus zaak om snel een kaart te bemachtigen. Een kaart (meerdere mag ook!!!) kan ie bestellen bij: Mej. R. Louwerse, Seisweg 243, Middelburg, tel. 01180-5389. Wanneer je telefonisch bestelt, de kaarten aiet ver geten af te halen. Afvaart: vrijdag 8 oktober 1971 om 20.00 uur vanaf de Loskade te Middelburg. Zorg dat je op tijd 'bent, anders is je kaart naar de haaien!!! Tot ziens aen boord van de „Noordzee". Joop Lokers, lid van de PJZ-afdeling Zeven bergen siert de voor kant van de folder Nationale Ploegmanifes- tatie 1971. De Nationale wed strijden vinden dit jaar plaats op 13 en 14 okto ber a.s. op kavels aan de Mosselweg in Oostelijk Flevoland (vlakbijHar-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14