Eist u ook zo'n verspreiding? Welke verwachtingen voor de slachtvarkenssector in 1972? Schaarste aan melk overal doet zich voelen Dat kan, maar dan moet u wel een Moro mengmestwagen kopen. Mengmestkelder vol? Meng en zuig leeg met de Moro- wormpomp Financiering? 11 HOE zijn de vooruitzichten in de E.E.G. van de varkensvleesproduktie en de verwachtingen ten aanzien van de mart kontwikkeling daarvan voor het jaar 1972? Coveco merkt hierover op dat ten aanzien van de konsumptie van varkensvlees op dat door de toenemende welvaart de vleesconsumptie, en dus ook die ^an varkensvlees, toeneemt. Bovendien is in West-Europa sprake van een niet onbelangrijke bevolkingsaanwas. De konsumptie van rundvlees, varkensvlees en in een aantal landen de konsumptie van het duurdere gemeste kalfsvlees, be weegt zich in het algemeen in opgaande lijn. Interne beschermde maatregelen in de landen van de E.E.G. zijn niet van dien aard en ook niet als zo danig bekend, dat deze ten aanzien van de onderlinge landenkonkurrentie bij varkens een rorspelen, althans op dit ogenblik niet. Een uitzondering hierop mag dan België zijn, waar rente- en stallenbouwsubsidies bestaan. België is in het afgelopen jaar een vrij be langrijke konkurrent van Nederland gebleken en zal dit waarschijnlijk ook in 1972 zijn. Daar het aantal dekkingen en de binnenlandse prijs ontwikkeling zeer nauw met elkaar in verband staan kan een overzicht omtrent de situatie in de verschil lende landen in de E.E.G. hieromtrent inzicht omtrent de verwachtingen geven. IN Italië was sinds 1969 sprake van een forse uit breiding van de varkensstapel. Eerst in het twee- do halfjaar 1970 konstateert men een teruggang van het aantal dekkingen in verband met een daling van de biggenprijzen. Deze teruggang zette ook in januari en februari 1971 door. Daarna liepen de biggenprijzen weer wat op met als gevolg, dat ook het aantal dek kingen iets toenam. De verwachting is evenwel, dat deze toename van weinig invloed zal zijn op de toe komstige varkensaanvoer, zodat er gerekend wordt op een lager aanbod in het jaar 1972. In West-Duitsland is de fokkerij afgenomen even eens in verband met een aanvankelijke scherpe da ling van de biggenprijzen. Het dieptepunt in de prij zen is weliswaar gepasseerd,, doch de biggen zijn niette min laag in prijs gebleven. Dit stimuleert de fokkerij uiteraard niet. Het aantal dekkingen is niet onbelang rijk teruggelopen. Op grond van deze situatie wordt in West-Duitsland het aanbod van varkens in 1972 lager geraamd dan in 1971. In Frankrijk is de toestand vrijwel gelijk aan die in West-Duitsland en in Italië. Een vrij scherpe daling van de biggenprijzen heeft een vermindering van het aantal dekkingen tot gevolg had. Het groter aantal zeugen, dat in de eerste 4 maanden van 1971 voor de PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL 1VE openbare vergadering van het Produktschap 1»voor Zuivel op woensdag 22 september was er een waar onderwerpen ter sprake kwamen die één a twee jaar geleden nog niet voor mogelijk werden gehouden. Wat te denken van een bespreking over het afwegen van belangen bij het handhaven van zuivel- export of het veilig stellen van de binnenlandse markt? Wat te denken over het vaststellen van spelregels voor overleg tussen werkgevers en werknemers bij het vaststellen van een prijs voor consumptiemelk die de overheid heeft vrijgelaten? Bij de discussie over de reden van het op mul stellen van de exporttoeslag op vol melkpoeder door de EEG- autoriteiten, werd medegedeeld dat dit een voorlopige maatregel is. Men wil in Brussel geen risico lopen, nu er schaarste op de zuivelmarkt dreigt, dat bepaalde produkten al een bestemming voor export krijgen. Bepaalde landen blijken niet aan reeds eerder aan gegane verplichtingen te kunnen voldoen en kloppen nu bij de EEG-landen om hulp aan. Van groot 'belang is echter dat continuïteit van de export gehandhaafd blijft. Tevens werd gewezen on het in gevaar komen van de zuivelvoorziening van de EEG zelf. In de verdragen die aan de EEG ten grondslag liggen, is er rekening mee gehouden dat bij een krappe situatie in de EEG de voorziening binnen de Gemeenschap veilig gesteld kan worden. De afgelopen jaren is het nooit nodig geweest deze artikelen toe te passen, maar de situatie is nu drastisch veranderd. Het zal tot een goed af wegen van de belangen moeten komen! A. slacht wordt bestemd, duidt ook op een verflauwde belangstelling voor de fokkerij. Aangenomen wordt, dat het aanbod van slachtvarkens in 1972 in het gun stigste geval gelijk, doch vermoedelijk lager zal zijn dan in 1971. In België is de varkensstapel sedert begin 1969 zeer belangrijk uitgebreid. Op dit ogenblik is aan de hand van het kleiner aantal gedekte zeugen en de vermin dering van het aantal niet gedekte zeugen vast te stellen, dat de wel zeer rigoreuze uitbreiding van de varkensstapel en de grote toeneming van het aanbod slachtvarkens in zo korte tijd, thans tot stilstand is gekomen. De daling van de biggenprijzen, die reeds eind 1970 merkbaar werd, is hiervan de direkte oor zaak. Verwacht wordt, dat het aanbod van slachtvar kens in 1972 iets lager zal zijn dat in 1971. Uitgaande van de bovengenoemde spektakulaire uitbreiding van de varkensstapel in een 'zo korte tijd, met een daaruit voortvloeiend groot aanbod van slachtvarkens, mag aangenomen worden, dat ondanks een geringe terug gang in de fokkerij, België ook in 1972 een varkens leverancier van belang zal zijn. In Denemarken verwacht men in 1972, althans in het eerste kwartaal een hoger aanbod van slachtvar kens. De verwachting in Engeland is, dat het aanbod in het eerste kwartaal 1972 gelijk zal zijn aan dat in det eerste kwartaal 1971. Deze beide toekomstige part ners in de E.E.G. bepalen mede het beleid, dat wij in onze varkenshouderij moeten voeren. WEST de ontwikkeling in Nederland. De varkens- stapel is in ons land de laatste jaren regelmatig toegenomen, zodat het aanbod van slachtvarkens, met name sedert 1969, steeds is blijven stijgen. Op grond van de stabiliteit in de biggenprijzen kan de fokkerij zich zeker handhaven. Het aantal dekkingen was in het eerste kwartaal 1971. Deze beide toekomstige part- reden te noemen, waarom deze tendens zich niet zal voortzetten. De verwaching is, dat het aanbod van slachtvarkens in ons land zeker in het eerste kwar taal 1972, doch zeer waarschijnlijk eveneens in het tweede kwartaal 1972 groter zal zijn dan in 1971. Aangenomen dat deze verwachtingen uitkomen, moet de konklusie zijn, dat Nederland het énige land is in de EJEjG., waar het aanbod van slachtvarkens in 1972 hoger zal zijn dan in 1971. Hierbij kan wor den aangetekend, dat het aanbod van Belgische zijde eveneens groot zal zijn. Hoewel de situatie voor de Nederlandse varkenshouderij voor het komende jaar niet ongunstig lijkt, is het zonder meer noodzakelijk om de ontwikkeling om ons heen nauwlettend gade te slaan. De onzekere ekonomische toestand, het vrij hoge prijspeil in Nederland en de steeds stijgende ex ploitatie-kosten dwingen tot een verantwoord beleid in onze varkenshouderij. Voor wat betreft de Coöperatie is er inderdaad sprake van een beleid, dat er op gericht is in een sa menspel van Coveco en de coöperatieve voersektor met fokker en mester te komen tot een verantwoorde opzet. Eerste klas fok- en mestmateriaal nauwkeurig aangepast voer, een deskundige begeleiding en voor lichting alsmede een spreiding van de risico's geven inhoud aan dit beleid. De varkenshouders zijn bij hun landbouwcoöperaties in goed gezelschap. Aldus Coveco in een overzicht over de te verwachten varkensaan voer in de E.E.G.-landen over 1972. Dankzij het vernuftige idee: het gebruik van een plastic bal als spreidinrichting, wordt de mest enorm goed verspreid. Nu is dit natuurlijk niet het enige punt waarom u een mengmestwagen koopt. MORO biedt dan ook nog meer, n.l.maast een uitvoering met een goede en goedkope vacuüm- pomp, een uitvoering met een unieke wormpomp voorzien van keerkoppeling. Bij deze wormpomp is een roerinrichting verkrijgbaar: waardoor zelfs de dikste mest zonder problemen verwerkt wordt. De speciaal gecoate tank, die 5 jaar gegarandeerd wordt en die gemakkelijk toegankelijk is d.m.v. de draaibare achterwand is leverbaar met een inhoud van 2200, 2800 of 3500 liter. e GOES. Wulfaertstraat 3, tel. 01100-8110 In samenwerking met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht bieden wij u ook een geheel nieuw financieringssysteem met - behan deling binnen 24 uur-een looptijd van maxi maal 4 jaar - een redelijke rente over het wérkelijk uitstaande bedrag op^n herkoop verplichting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11