Provinciale fok-schapendag voor Noord-Brabant Provinciale Zeeuwse fokschapendag te Goes DE rubriek collecties afstammelingen van minstens 5 dieren van 1 jaar en ouder van één vader, be stond uit 5 fraaie groepen, die alle een le prijs verwier ven. la werd de groep van Z 1608 van Gebr. Butijn en Gebr. De Milliano. In deze rubriek stonden 2 collecties van preferente rammen opgesteld. Bij de keuring van groepen afstammelingen werd een goede indruk verkre gen van de fakprestaties van ramimen, met name wat betreft de vrouwelijke lijn. Bij de bedrijfscollecties, be- DE 2- en 3-tallen ramlammeren vormden niet het sterkste onderdeel van de keuring. Er werden slechts 2 le prijzen toegekend, t.w. aan het 2-tal van J. J. A. v. d. Velde en aan het 3-tal van C. J. Zoeter, uni forme stellen typische ramlammeren. 10 AANZIENLIJKE VERBETERING VAN DE KWALITEIT BIJ HET OUDERE FOKMATERIAAL Op vrijdag 27 augustus werd te 's-Hertogenbosch de jaarlijkse provinciale schapenfokdag georgani seerd. Evenals dit landelijk het geval is, neemt ook in Noord-Brabant de belangstelling voor de schapenhou derij toe. Uit de C.B.S.-telling blijkt het laatste jaar zelfs een toename van 13%. Een gedeelte van deze uitbreiding komt terecht op de veredelingsbedrijven. De omvang van de veredeling geeft aanleiding tot de afzet van de melkveestapel. Percelen grenzende aan de bedrijfsgebouwen worden niet graag van de hand gedaan, zodat de oplossing gezocht wordt in de scha penhouderij. Deze kan goed 'lonend zijn, maar zoals bij elke bedrijfstak het geval is, vraagt ook de schapen houderij om vakmanschap. Verwacht niet dat deze geen arbeid vraagt. Toezicht en verzorging zijn zeer be langrijk.'Frankrijk is nog steeds veruit de grootste af nemer en wil voor kwaliteits lamsvlees een zeer goede prijs betalen. ^ER oriëntering hierbij een prijsbericht van de Coveko in de week van 16 t/m 20 augustus. Geslacht gewicht lammeren AA B 141/2—17 kg 17/2—19 kg 191/2—21 kg 211/2—23 kg 231/2—25 kg 251/2—27 kg 271/2—29 kg 291/2—31 kg 311/2—33 kg 331/2 kg 7,25 7,05 6,95 6,80 6,60 6,40 6,20 6,00 5,80 5,60 6,95 6,75 6,65 6,50 6,30 6,10 5,90 5,70 5,50 5,30 6,70 6,50 6,40 6,25 6,05 5,85 5,65 5,45 5,25 5,05 5,95 5,75 5,65 5,50 5,30 5,10 4,90 4,70 4,50 4,30 P. BA STIAANSEN. C.A.R. Zevenbergen, Duidelijk blijkt dat betere kwaliteit winst kan opleve ren. Vandaar dat het uitgangspunt goed moet zijn. Be- spierdiieid en gedrongen bouw worden sterk geprefereerd. Den Bosch heeft laten zien dat de Noord-Brabantse fok kers beschikken over uitstekend fokmateriaal. Diverse instituten werken momenteel druk aan het onderzoek op het gebied van de schapenhouderij. Ten opzichte van het buitenland moet nog een achterstand worden weggewerkt. Het kunstmatig opwekken van de bronst bij schapen heeft de volle aandacht. Er wordt aandacht besteed) aan de huisvesting. Bij intensieve scha penhouderij heeft het opstallen in de winter voordelen. Het opfokken en afmesten van lammeren met kunstmelk levert bij de genomen proeven gunstige resultaten. In vele provincies zijn de Provinciale Gezondheidsdiensten reeds gekomen tot een georganiseerde dierziektebestrij- ding bij schapen. Het zou wenselijk zijn dat men in Noord-Brabant dit voorbeeld zou navolgen. Gezien de ontwikkeling op het gebiedi van de schapenhouderij en de dierziektebestrijding, gekoppeld aan de zeer goede prijzen voor slacht- en zuiglammeren biedt de schapen houderij nog goede mogelijkheden. QE belangstelling voor de fokschapendag was bijzon der groot. Door het wegvallen van de mogelijk heid voor inzendingen van enkeling ooi- en ramlammeren was het aantal aanmeldingen wat minder dan voorgaande jaren. Een aantal van 500 dieren blijft echter een ten toonstelling van een zeer omvangrijke omvang. De pu blieke belangstelling was zeer goed. Naast veel belang stelling van mensen uit de eigen provincie waren diverse personen uit andere delen van het land aanwezig, daar naast spraken we met diverse personen uit België. Er was een goede handel met vlotte prijzen en diverse fok- dieren veranderden van eigenaar. De kwaliteit van de aangevoerde dderen was vlot goed. Ten opzichte van voorgaande jaren was een duidelijke verbetering te constateren. Speciaal de rubrieken 1 jaar en oudere rammen waren van goed gehalte. Verbetering ten aanzien van type, bewolling en ontwikkeling viel op. Wanneer we enkele dieren uit deze klasse willen noemen dan denken we speciaal aan de kampioen van de dag de 1V2-jarige ram 1853 van de heer A. Buys te Herpt en gefokt door fa. Wagemaker, de Weere. Vast en ruim ge bouwd, gespierd en vlot ontwikkeld en de reserve-kam pioen van dezelfde eigenaar 1855. Niet te massaal maar zeer typisch, vast en diep met iets weke koten en beste vacht. Het vrouwelijk fokmateriaal de 1 jaar en oudere ooien zowel de enkelingen als de groepen 2- en 3-tallen vol deden zeer goed. Uniformiteit kon soms even beter, hoe wel individueel beste dieren voorkwamen. Het leek ons toe diat aan de toilettering wel wat meer aandacht ge schonken kon worden. Het zwakste punt waren de ru brieken lammen en vooral ramlammen konden niet ge heel aan de verwachtingen voldoen. Uitgezonderd enkele goede kopnumimers waren de meeste van de groepjes onvoldoende uniform, met nogal eens een bemerking op het beenwerk en soms op de wat open vachten. De belangrijkste tekortkoming zagen we in de ontwikkeling, naar onze mening wel veroorzaakt door de verschillende bedrijfstypen welke Brabant kent. Goedi ontwikkelde lammen uit het poldergebied en min dere ontwikkeling bij de lammen afkomstig van de dijk en veredelingsbedrijven. Om tentoonstellingsdieren te presenteren zal hiervoor extra kraohtvoer nodig zijn. AFSTAMMELINGEN VAN RAMMEN EN BEDRIJFSGROEPEN Enkele waardige rubrieken met bijzonder goede groe pen. Opvallend waren de nakomelingen van ram 1602 van L. Cleire te Ossendrecht. Zeer uniforme groep ooien met beste koppen, prima vachten en zeer fraai van type. Eveneens waren deze dieren in de bedrijfsgroep niet te verslaan en met belangstelling zien we die resultaten op de nationale tentoonstelling tegemoet. Het was te verwachten dat uit dit hok ook de kam pioenen van de dag werden uitverkoren. Zander aan de kwaliteiten van de grote groep kandidaten te kort te willen doen moesten we konstateren dat de ooien 3180 en 3166 lV^-jarige dochters van ram 1602 terecht op de titels kampioene, resp. reserve-kampioene aanspraak konden maken. Fraai van type, best gespierdi, fraaie kop pen met onderling zeer weinig verschil. J. J. ZONDERLAND. C.A.R. Goes, voor de rest de boventoon voerden op de keuring in deze rubrieken niet vertegenwoordigd waren. De 2-tallen ooilammeren vormden een goede klasse met voldoende uniformiteit. Het stel van J. J. A. v. d. Velde kreeg de la prijs. Het 3-tal typische ooitjes met fraaie huiden van Gebr. Goethals verwierf eveneens een la prijs. Van Gebr. Goet- hals was ook het eerst geplaatste 4-tal, een uniform stel met goede koppen en vachten. COLLECTIES AFSTAMMELINGEN EN BEDRIJFSGROEPEN Links: Kampioen ooi 9351 van Gebr. Butijn. Rechts: Res.-kampioen ooi Z 8775 van Gebr. Goethals. staande uit 6 4-tallen en 6 5-tallen werden fraaie uni forme groepen schapen getoond. Het 4-tal van Gebr. Butijn en het 5-tal van Gebr. Goethals kwamen aan de kop te staan. GESLAAGDE KEURING yyE mogen terugzien op een geslaagde keuring. Het publiek heeft een goede indruk kunnen krijgen van de thans geldende fokrichting, waarbij de nadruk wordt gelegd op type, ontwikkeling, bespiering, met name van de achterhand, het beenwerk en een gesloten vacht. Daarnaast speelde het show-element een belang rijke rol. Bovendien is voor een rendabele schapenhoude rij de vruchtbaarheid van de ooien en het groeivermogen van die lammeren van belang. Het eerste stond vermeld in de catalogus, naar het groeivermogen zal een onder zoek verricht moeten worden. RAMMEN yRIJDAG 3 september jj. was de Grote Markt te Goes het trefpunt van de Zeeuwse Schapen- en Varkensfokkers. Stralend weer en de sfeervolle omlijs ting van de Goesse binnenstad alsmedie de goede publie ke belangstelling hebben bijgedragen tot het slagen van deze dag. Met name het aantal Belgische bezoekers was groter dan voorgaande jaren. Er was een levendige han del in fokmateriaal. Veel schapen verwisselden voor goede prijzen van eigenaar. Voor deze 16e provinciale fokschapendag waren door 34 inzenders in totaal 264 dieren ingeschreven. In verge lijking met vorig jaar minder inzenders, dioch meer scha pen. De Zeeuwse fokkers passen een vrij strenge voorselec tie toe, waardoor de uniformiteit sterk bevorderd wordt. Er werden 33 rammen, 113 ooien en 118 lammeren aan gevoerd. De jury had geen gemakkelijke taak om de die ren te plaatsen. Haar verrichtingen werden dan ook imet veel belangstelling gevolgd door het publiek. De kwali teit kon goed het peil van voorgaande jaren houdien. De top zal op nationaal niveau goed mee kunnen. De 32 dieren die op 17 september a.s. in Utrecht aan de Natio nale Tentoonstelling deelnemen zullen dit moeten bewij zen. Aan het toilet en het voorbrengen van dieren is veel aandacht besteed. maart 1970, was een gewone klasse met aan de kop de typisohe ooi 0455 A van I. J. Risseeuw, Oostburg. De jongere groep vormde een goede rubriek, waarbij 9335 van Gebr. Butijn, Aardienburg de la prijs verwierf, een beste ooi met ruitme gevulde achterhand, doch niet te sterk beenwerk. De 2- en 3-tallen werden met zeer goed tot best om schreven. Bij de 2-tallen, geboren voor 1 januari 1970, was de la prijs voor het 2-tal van Gebr. Butijn, een zeer uniform stel met fraaie koppen. In dezelfde leeftijds klasse behaalde het uniforme 3-tal beste ontwikkelde ooien van Gebr. De Milliano, Oostburg eveneens een le plaats. Bij de groepen l]/2-jarige ooien kreeg het 2-tal typische uniforme ooien van Gebr. Goethals de la prijs, evenals het 3-tal gestopte ooien van Gebr. Butijn. De kampioens titel bij de ooien was voor 9351 l.o. uit het 3-tal van Gebr. Butijn. D 1-jarige en oudere rammen waren verdeeld over 3 rubrieken. De rammen van 3l/2 jaar en ouder vormden een kleine rubriek met nogal wat variatie. Ver schillende dieren begonnen reedis slijtage te vertonen. Z 1500 van Gebr. Goethals, Westdorpe behaalde een le prijs, een beste typisohe ram met fraaie kop en een be merking op de benen. De rammen, geboren in 1969, vormden een goede klas se met beste kopnummers. Ram 3311 van Gebr. Goethals werd le geplaatst en verwierf tevens het kampioenschap bij de rammen. De ram vertoonde fraai type met beste verhoudingen en een goede kop. lb en bovendien reser ve-kampioen werd 1921 K van J. J. A. v. d. Velde, Nieu- werkerk, een typische ram met een fraaie vacht De algemene indruk van de lV^-jarige rammen was best. De la prijs was hier voor 8622 l.o., een gestopte ram met fraai type, eigendom van Gebr. Goethals. lb werd de geblokte ram Z 1606 van I. J. Risseeuw, Oost burg en C. J. Zoeter, Ouwerkerk. Bovendien was dit jaar een rubriek enkelingen ramlammeren aan de keuring toegevoegd. Hiervoor waren 9 ramlammeren ingeschre ven, die een beste rubriek vormden met fraaie kopnum mers. Het fraai, typische ramlam 1258 van J. de Feijter, Groede werd aan de kop geplaatst. OOIEN |N de individuele klassen werden 45 ooien gekeurd, in de rubrieken 2- en 3-tallen 58 ooien. In die ru briek enkelingen ooien, geboren voor 1 januari 1969, een goede klasse met typische dieren aan de kop, werd 86628 van Gebr. Goethals le geplaatst. Een niet te zware, cor rect gebouwde ooi. Bij de 2^-jarige ooien, een beste rubriek, was de le prijs voor de typische geblokte ooi Z 8775 eveneens van Gebr. Goethals. Deze ooi werd tevens reserve-kampioen. De 22 individueel ingeschreven 1'/Harige ooien zijn in 2 rubrieken gekeurd. De oudste groep, geboren voor 18 Links: Kampioen ram 3311 van Gebr. Goethals. Rechts: Res.-kampioen ram 1921 van J. J. A. v. d. Veld*» OOIEN MET LAMMEREN yOOR deze rubriek lag het aantal inschrijvingen be langrijk hoger dan vorig jaar. De stellen vertoon den een goedie uniformiteit. De ooilammeren van de ooien met 2 ooilammeren waren wat licht. Z 8218 met 2 ooilammeren van Gebr. Goethals verwierf een le prijs, evenals Z 8655 met ooi- en ramlam van C. J. Zoeter en Z 8059 met 2 ramlammeren van J. J. A. v. d. Velde. LAMMEREN Opvallend was dat de Zeeuws-Vlaamse fokkers, die

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10