TUINBOUW- KLANKEN Zijn wij niet duidelijk genoeg? Loffelijk veiling initiatief! DINGEN VAN DE IVEEK Plaatseljjke oogstreduktie van\ ege aanhoudende droogte 8 Van onze veiling in WALCHEREN ontvingen wij de vorige week een enquêteformulier dat o.i. van alle Walcherse veilingleden wel de 100 belangstelling mag ontvangen die de samenstellers ervan voor ogen hebben gehad. Het is n.l. zo gemakkelijk om te zeggen van onze bestuurders, ze moeten het zo en zo doen of ze moeten dat en dat maar eens laten; dan is het veel beterDit geluid komt men trouwens beslist niet alleen tegen in onze kringen! Nu er in onze economie een duidelijke kentering aan 't ontstaan is weet ieder wel een oplossing! Vraagt men die dan worden de antwoor den meestal vaag of verward. Was het zo éénvoudig dan waren er natuurlijk nergens moeilijkheden. Thans zijn de grootste economen en managers bezig om de zo juist mogelijke wegen te vinden om niet te veel brokken te maken. Nu is een veiling alhoewel beslist geen „wereld concern" voor onze lezerskring wel uiterst belangrijk. We juichen het dan ook toe dat men, in Walcheren, om het beleid op langere termijn te kunnen plannen, een aantal concrete vragen aan de leden voorlegt. Want ons bestuur mag nog zo doorlopend aandacht schenken aan het beleid, uiteindelijk moet men over gegevens kunnen beschikken om een beleid te kunnen voeren!!! En gezien onze financiële positie, kunnen we onmogelijk onnodige risico's lopen. Het is dus een werkelijk belang om het formulier in te vullen en het dan in te zenden. Allereerst wordt na een korte inleiding gevraagd naar de grootte der bedrijven onderverdeeld in koude grond - koud - verwarmd glas. Een soort inventarisatie. Nu zijn deze gegevens toch zo ongeveer bekend maar juist de mutaties die men van plan is te gaan doen of onlangs gedaan heeft zijn dit niet. Een uiterst belangrijke vraag vinden wij ook die over de opvolging. Ons bestuur kan onmogelijk weten of er opvolgers zijn en zo ja of die het bedrijf zullen voortzetten. Zo ook of men bedrijfsbeëindiging wil en hiervoor in aanmerking komt. Uiteraard zal de nodige discretie betracht worden. Dit hoeft dus niemand te weer houden. Er wordt bijvoorbeeld ook gevraagd of men CR is de laatste tijd nog al wat deining geweest L in verband met de invloed van de invoeren van tomaten uit de z.g. Oostbloklanden in de EEG. Deze tomaten komen voor een belangrijk deel op de mark ten van de EEG in de tijd dat ook het Nederlandse kasprodukt daar een belangrijke plaats inneemt. Daar bij worden ze aangeboden tegen prijzen welke volgens de Nederlandse deskundigen zonder meer dumpprij zen genoemd moeten worden. Hiertegen richt zich vooral de kritiek van de Nederlandse kastuinbouw. Deze is vooral zo hevig omdat deze tomaten komen uit kassen die in de Oostbloklanden zijn neergezet door Nederlandse kassenbouwers. De Nederlandse glas tuinbouw heeft hierover ernstige zorgen en er zijn al vragen over gesteld aan de Minister. In vele delen van de wereld heeft Nederland haar Landbouwatta- ché's en deze mensen hebben dezer dagen in Den Haag het vijftigjarig bestaan herdacht van dit corps van Landbouwattaché's. Bij die gelegenheid is stilge staan bij de grote betekenis die de Landbouwattaché's hebben gehad en nog hebben voor de bevordering van de agrarische export van ons land. In kringen van de Nederlandse glastuinbouw heeft men zich echter wel min of meer geërgerd aan de ge dachten die de Landbouwattaché die is gestationeerd in Belgrado heeft uitgesproken. Het werkgebied van deze man omvat de landen van het Oostblok als Roe menië, Bulgarije, Hongarije, Joego-Slavië en Albanië, verschillende landen dus waarvan Nederland voor haar agrarische kasprodukten-export zoveel concurrentie of beter gezegd dumping ondervindt. Volgens een be richt van het ANP heeft deze Nederlandse Landbouw- Dat de THOOLSE tuinbouwklanken toch hier en daar gelezen worden bleek ons uit een kritiekje op een tuiabouwklank van eind augustus. Deze kritiek werd vermeld in „Groenten en fruit" in de rubriek „Her en Der". Onzerzijds werd er op gewezen dat, ondanks de tot nu toe bevredigende uitkomsten van de vollegrondsteelten, de vlucht uit de agrarische sek- tor hard toenam. Als oorzaak hiervan kan aangeno men worden, dat in de werknemersberoepen gemid deld minder gepresteerd moet worden voor het jaar lijks inkomen, dan in de vrije onderneming. Ook door de vér doorgevoerde sociale voorzieningen, komt de vrije ondernemer in een steeds moeilijker positie. Hoe wel het nóóit als communistisch bestempeld zal wor den, zal naar onze overtuiging in de naaste toekomst het vrije ondernemerschap door de staat voor 100 geleid worden. Het komt ons voor dat de schrijver van „Her en Der" dit er niet uit begrepen heeft als hij schrijft dat het dan dus binnen afzienbare tijd ge daan zal zijn met ons en onze teelten. In ieder geval zullen de teelten er tot^in lengte van dagen blijven, maar de exploitatievorniskan dan misschien wel anders zija. Het doet ons ook wat eigenaardig aan, dat attaché als zijn mening uitgesproken dat het moeilijk te zeggen is of de bouw van kassen door Nederlandse ondernemers in de Oostbloklanden, voor- of nadeel betekent voor Nederland en hij heeft gewezen dat Nederland 'aan de Oostbloklanden behalve kassen ook hoogwaardige zaden, kunstmest en electronische appa ratuur levert. Dat voordeel weegt volgens hem op tegen het nadeel van de nog niet bewezen marktver storing. De Nederlandse tuinbouw is het hiermede helemaal niet eens en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen trekt tegen deze uitspraak in haar officieel orgaan Groenten en Fruit fel van leer. Het zegt dat de optelsom van plussen en minnen zoals de de landbouwattaché die geeft, kant noch wal raakt. IA/E mogen aannemen dat het laatste woord over de concurrentie uit de Oostbloklanden voorlo pig nog niet gezegd is. Laatst hadden we een gesprek over deze zaak met een deskundige die ons vertelde dat men in deze landen van het standpunt uitgaat dat men op de Europese markten wel beneden de Neder landse prijs moet aanbieden, omdat er anders geen kans is het Oost-Europese produkt daar af te zetten. Nederland stelt echter dat het niet mogelijk is renda bel te telen tegen de prijzen waarvoor deze landen aanbieden, met name op de Westduitse markt. Dat het bij dit alles om een zeer belangrijke zaak gaat, staat vast. De teelt van kastomaten betekent de hoofdbron van bestaan voor de meeste Nederlandse kastuinders. Wanneer deze grondslag zou wegvallen of ernstig worden aangetast, ziet het er lelijk uit voor velen in deze sektor. Voorlopig mogen we gelukkig vaststellen'dat het dit najaar best gaat met de afzet van kastomaten. Hiervan profiteren vooral de Zuid- Bevelandse telers die zich hebben toegelegd op de hij de ZLM-krant als „zeer behoudend" bestempeld. Naar het ons voorkomt geeft dit weekblad toch bijde tijdse voorlichting over het gehele agrarische tegen woordige gebeuren. Het heeft nooit geschroomd om zieke plekken aan te wijzen, en langs een uitvoerbare weg vernieuwingen te propageren. Ook wij hebben slechts een poging gedaan om te wijzen op het feit, dat een minderheid van de Nederlandse bevolking niet, of slechts ten dele heeft meegedeeld in de Neder landse welvaart van de afgelopen jaren. De opsteller van „Her en Der" behoeft niet bang te zijn, dat de volgens hem wat moedeloze tuinbouw- klankensehrijver, het soms wat moeilijk bestuurbare schip van het vrije ondernemerschap, voortijdig zal verlaten! Een ziek paard verkoopt men niet direkt om dat het ziek is! Eerste vereiste is, om naar de beste medicijnen te zoeken die er te vinden zija. Als er daarbij desnoods „een ingrijpende operatie voor nodig blijkt te zijn, dan is dit te aanvaarden. Maar men mag nóóit met het badwater het kind over boord gooien! Toch mag ook nog gezegd worden dat, wanneer de éne hand de andere wast, ze beide schoon komen! teelt van late tomaten. De prijs is al enkele weken ongeveer het dubbele van die van het vorig jaar en per week worden er in Kapelle-Biezelinge tussen 10.000 en 12.000 kratten tomaten aangevoerd. We zul len hopen dat het eind van het seizoen blijft zoals het begin is geweest. IN de boomgaarden wordt in deze weken hard gewerkt om de grote fruitoogst binnen te ha len. De leden van de Zeeuwse veilingen hebben over het algemeen nog weinig of geen moeilijkheden ge had met hun fustvoorziening. Wel hebben we begre pen dat een aantal telers die de laatste jaren meenden te moeten bedanken als lid van de veiling, om welke reden dan ook, thans In ernstige mate misbruik maken van veilingfust dat ze betrekken van handelaren. De A.I.D. is ingezet om hieraan paal en perk te stel len en de boeten die worden gegeven bij een derge lijk fustmisbruik zijn niet mis. We willen deze week deze kwalijke praktijken van een groep die kennelijk wil profiteren van de voorzieningen die door anderen getroffen en betaald worden aan de kaak stellen. We zouden een dringend beroep willen doen op elke fruit teler om, wanneer er van fustmisbruik sprake is, hier van kennis te geven aan de veiling waar men lid van is. Hiervoor behoeft men beslist geen sleoht geweten te bebberv. Het is onverantwoord en niet te verdragen dat telers die geen binding met een afzetorganisatie willen heb ben, diezelfde afzetorganisatie wil gebruiken om het fust te misbruiken, meestal ook nog zonder er een vergoeding voor te betalen. Dergelijke praktijken die nen uitgeroeid te worden. Hiervoor is ieders medewer king nodig! Het is zaterdag de 18e september als we de bij drage voor Schouwen en Duiveland samenstellen. Hoewel wat lichte regen was voorspeld, duurt het sterk drogende weer nog voort. Voor het uitvoeren van vele werkzaamheden bepaald aangenaam weer, maar het gaat er op lijken dat de nadelen van de droogteperiode groter zullen zijn dan de voordelen. Met name in de Westhoek blijkt de aanhoudende droogte nadelige gevolgen te hebben voor het fruit Het ziet er naar uit dat naar we vernamen, diverse fruitkwekers een fikse oogstreduktie zullen moeten incasseren. De vruchten blijven beneden de maat, terwijl de kwaliteit te wensen overlaat. In het overig deel van Schouwen en Duitveland is sprake van min der opbrengst dan verwacht. Men spreekt daar over een minderopbrengst van 2 a 3 ton per ha. Afgelopen week zijn bijzonder veel uien van het land gehaald. Reeds in de vroege ochtenduren kon men de machines bezig zien, gehuld in een wolk van stof. Voor de meeste selekties is het zelfs niet moge- 'lijk na de middag op te meten in verband met het kaal worden. Buiten de gekontrakteerde uien, blijft van plan is zijn bedrijf te vergroten terwijl er vol doende ruimte is gelaten om persoonlijke wensen, klachten of suggesties naar voren te brengen, al met al e aantal praktische vragen, waar het bestuur, als tenminste ieder meewerkt, mee vooruit kan! De voorlopige indruk is dat de medewerking van de zijde van de leden zeer goed is. Wij schrijven deze bijdrage dan ook vooral om diegenen, die om een of andere reden hun antwoorden nog niet instuurden, op het belang van een en ander te wijzen. Juist de plan ning op langere termijn is voor elk bedrijf, agrarisch of niet agrarisch van overwegend belang! Velen weten meer dan enkelen! Wees dus niet beschroomd, geef op wat de plannen zijn en wat u verder nog op 't hart heeft! Overigens, en dit tot slot, doet het ons deugd te kunnen constateren dat er, zij het een matige stijging in onze veilingomzet valt te constateren! het met de prijsvorming een povere zaak. Het rooien van de vroege selektie van de witlof geeft de nodige problemen. Waar op de vlakke in nat slempige grond is gezaaid, is het rooien vrijwel onmogelijk. De kg-opbrengst zal op dergelijke per celen niet meevallen. Plaatselijk krimpt het lof in een. Bij spoedige regenval kan de knolselderij nog veel doen. Over het algemeen lijkt het gewas aan de lichte kant te blijven. Reeds eerder maakten we mel ding van de voorsprong van die percelen, waar plan ten met perskluit zijn geplant. Dat verschil wordt steeds groter. In verschillende percelen prei zagen we nogal wat aantasting van het preimotje. Een tijdige en regel matige bespuiting kan veel narigheid voorkomen. Enkele percelen stamslabonen zijn gedorsen. Op vallend is het grote verschil in kg-opbrengst van percelen die in Schouwen zijn gelegen of in Duive land. Schouwen komt hierbij veel beter uit de bus. We vrezen dat met name in Duiveland het gladiolen- virus de boosdoener is van de lage kg-opbrengsten. Het lijkt ons raadzaam in Duiveland alleen resistente rassen te verbouwen. Dit is zowel voor kontrakt- gever, als teler van belang. Hoe kan in de land- en tuinbouw vanwege het weer een bepaalde situatie snel veranderen. Was er een week of wat geleden de vrees dat een over- produktie aan dikke maten van gladiolen verwacht werd, vandaag aan de dag liggen de kaarten even anders. Indien er niet vrij spoedig regen komt, dan zou het nog wel eens heel schraaltjes kunnen worden met de hopmaat. De rooitijd van de vroege soorten staat voor de deur. Veel dagen uitstellen heeft weinig zin, want de tijd gaat door. Vóór december moet er wat de gladiolen betreft nog veel werk verzet worden. Het kan verkeren! Zo ziet men weer eens temeer hoe afhankelijk de agrarische sektor is van de weers omstandigheden en hoe oogstverwachtingen van be paalde gewassen heel anders uitkomen dan verwacht. Laten we hopen de de prijzen de oogstreduktie goed maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8