<*üoor de ^Urouw Vrouwen werden wijzer Eigen risico ziektekosten verzekering! WATERSCHAP WALCHEREN TE KOOP Stoll - bietenrooiers type C 45 Fa. Kooman 17 IN het vergaderseizoen 1970/71 hebben niet min- der dan 7759 leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gehoor gegeven aan de op wekking „Mens wees wijzer". Dat was een opwekking om in discussie-bijeenkomsten gezamenlijk te praten over de talloze verbijsterende zaken, waarmee vrijwel alle vrouwen dagelijks te maken hebben. Natuurlijk is de Bond er vooral op gericht de band tussen de leden onderling te bevorderen en dat gebeurt op ver gaderavonden en bij excursies, die een ontspannings- of voorlichtingskarakter hebben, maar de grote proble men van de dag worden ook niet uit de weg gegaan. „Mens wees wijzer" is een populair zinnetje, waar van de betekenis duidelijker wordt als men het formu leert als „Mens wordt wijzer!" Blijf niet blind en doof voor wat er in de wereld gebeurt, maar tracht te begrij pen, en blijf voortdurend leren. Niet leren in schoolse zin, maar in de zin van het praktische dagelijkse leven. Wie heeft niet te maken met de huidige problemen van de jeugd en dus met de opvoeding? Wie kan zich afzijdig houden van de grote sociale en politieke ver anderingen en wie wil doof blijven voor gezondheids vraagstukken en medische kwesties? Daarnaast heb ben we dan nog de gewone veranderingen in het huis houden, in de woonstijl, in de aard van de ontspanning Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren en de mogelijkheid om deel te nemen aan het culturele leven en aan de recreatie. 1 AAT men nu niet schrikken van al deze zware L woorden. De onderwerpen worden in de dis cussie-avonden op een gemakkelijk te begrijpen en plezierige manier behandeld. De inleiding door een ervaren inleidster duurt niet langer dan tien minuten of een kwartier en daarna gaan de leden zelf aan het werk. Ze splitsen zich in groepjes en elk groepje krijgt een vragenlijstje voorgelegd, waarover men onderling kan praten en waarbij de verschillende meningen wor den genoteerd. Het is bewezen dat in zulke kleine groepjes tal van vrouwen aan het woord komen, die anders de moed niet kunnen opbrengen haar mening te geven. Zij aarzelen voor een groter gezelschap te gaan staan en te spreken en zij zijn bang dat ze zich niet duidelijk kunnen uitdrukken. In een klein groepje vallen die hindernissen weg en kan men dus wél met zijn mening voor de dag komen. En daarom gaat het juist, de bedoeling is dat men niet met zijn pro-* blemen blijft tobben, maar dat men ze ter discussie legt. Dat komt nog beter tot zijn recht als er op eenvou dige wijze een soort toneelstukje van wordt gemaakt. Die methode „het rollenspel" is een bijzonder succes vol initiatief gebleken, omdat iedereen, die er aan meedoet, een rol krijgt. Bij onderling overleg moet elk van de deelneemsters een bepaalde persoonlijkheid of een bepaalde levenshouding vertolken en de discus sieleidster zorgt er dan voor dat iedere figuur tot haar recht komt. Op die manier raakt men als het ware los van zichzelf en leeft men zich in in een situatie, die voor een groep kenmerkend is. De ervaringen zijn bijzonder gunstig geweest, zowel wat het enthousias me van de deelneemsters betreft, ais met betrekking Dat de verhouding tussen premie en eigen risico stijgt naarmate het ER- hoger wordt komt door het feit, dat gelukkig veel opname in een ziekenhuis onder de 1000,of 1500,kosten blijven. Een factor, die U bij de bepaling van uw eventueel eigen risico ook moet betrekken. Bij de 2e klas verzekering onder voorbeeld IV ligt het nemen van eigen risico aantrekkelijker. Zo zien we bij een eigen risico van 250,plus 125,—. pol.kl., totaal 375,een premiebesparing van 228,Dit betekent een verhouding van 11,6. Bij een opname van 1 ge zinslid per 2 jaar levert deze premiebesparing dus voor deel op. Bij een eigen risico van 500,— plus 125,is 625,zien we een premiebesparing van ƒ324,op een verhouding 12X Bij een eigen risico van 1000,plus 250,is 1250,zien we een premiebesparing van 552,Hier wordt het verhoudingscijfer al belangrijk hoger n.l. 1—2,8. Bij 1500,— eigen risico plus 250,polJd., totaal f 1750,— is de premiebesparing 696,— of 12,5. Nogmaals in onze voorbeelden zijn we niet uitgegaan van het maximaal mogelijk eigen risico. Als het erg fout <zit in het gezin kan in één bepaald jaar dus totaal het eigen risico geledien worden. Maar dan nog is het een overzienbaar bedrag! OPGELET! AFWEGEN VAN BELANGEN MET al deze voorbeelden hopen wij U enigszins dui delijk gemaakt te hebben hoe de financiële kon- sekwenties liggen. Een duidelijke zaak is o-i. dat, die gezinnen, die regelmatig dokteren specialisten consul teren (met alle financiële gevolgen vandien) geen eigen risico moeten nemen. Een andere zaak wordt het voor die gezinnen, waar van de gezinsleden zich in een goede gezondheid mogen verheugen, alhoewel dit geen vrijbrief is voor de toe komst. Immers van de een op de andere dag kan men in het ziekenhuis liggen. Toch valt voor dergelijke ge zinnen wel een eigen risico te overwegen. Omdat het verhoudingscijfer hoger wordt naarmate U meer eigen risico neemt gaat ons advies voor die gezin nen in de richting van 250,— of 500,eigen risico. Bij een eigen risico van 1000,— en 1500,mag uiter aard in aanmerking worden genomen, dat lang niet alle opnamen dit bedrag kosten. Wanneer U n.l. in 2 jaar een premie kunt besparen, gelijk aan 1 jaar eigen risico dan vinden wij de gok niet zo groot Immers het extra risico, dat dan gelopen wordt, indien ongelukkigerwijze toch opname in een ziekenhuis moet plaatsvinden en ambulante specialistenhulp moet gorden ingeroepen, is dan te overzien. \AAAR wij nog wel nadrukkelijk op willen wijzen is dit; dat het gekozen eigen risico voor 5 jaar van kracht wordt Dat wil zeggen^ dat U halverwege piet terug kunt naar een volledige dekking. Gaat er dus iets mis in het gezin in de loop van deze 5 jaar dan moet de termijn uitgediend worden. Boven dien komt daar dan bij, dat na deze 5 jaar, indien men terug wil naar volledige kostprijsdekking, er een me dische beoordeling zal plaatsvinden. Is dus één van de gezinsleden in de eerste 5 jaars periode met een ernstige kwaal komen te verkeren, waardoor het eigen risico in feite geld gekost heeft en wil men daarom terug naar volledige kostprijsbasis dan zaj de medische beoordeling ongetwijfeld negatief uitvallen en houdt U het eigen risico, ook na de eerste 5 jaars periode. Deze voorwaarden, die overigens volkomen logisch zijn, doet oos eerlijk gezegd schromen om in het alge meen een eigen risico te adviseren. Dit uitvoerige artikel heeft tot doel U alle facetten te belichten. De beslissing al of geen eigen risico komt uiteraard geheel voor U eigen verantwoordelijkheid. Mocht U nadere informaties wensen dan kunt U deze verkrijgen op het Landbouwhuis, Postbus 72, te Goes, tel. 01100—5010. DE L 24e RASSENLIJST VOOR GROENTE 1972 Ook dit jaar weer de laatste gegevens over de ras sen en selecties van alle groentegewassen. De deskun dige commissie, die voor de samenstelling zorg graagt, biede de gebruiker de nodige waarborgen voor onaf hankelijke objectieve en dus goede voorlichting! De rassenlijst wordt U toegezonden nadat U ƒ4,hebt overgemaakt op giro 897111 van de Coöp. Raiffeisen- bank Bennekom met vermelding: toezending no. 427 Rassenlijst Groentegewassen. tot de resultaten. Men kan dan werkelijk ontdekken wat er onder onze vrouwen leeft, wat zij goed vinden, wat ze afkeuren, wat ze wensen en wat ze hopen. LI ET is een lange lijst van onderwerpen die daar- 1 1 bij wordt afgehandeld, maar dat loopt van jeugd en opvoeding tot beroepsarbeid en milieuhygiëne.Waar men het zwaartepunt ook legt, altijd steken de deel neemsters er wat van op, ongeacht of zijzelf mee spelen of het spel aanhoren. Met een mooi woord noemt men bet verzamelen van de onderwerpen, waar over men denkt en piekert, het motivatieonderzoek, d.w.z. het onderzoek naar beweegredenen voor een bepaalde mening of handelwijze. Op het secretariaat van de Bond zijn al die verschillende uitingen aan de hand van de vergaderingsverslagen verstrekt en ge groepeerd en de uitkomst is toen vergeleken met een soortgelijk onderzoek van het Nederlands Centrum voor Volksontwikkeling. Die vergelijking was op zich zelf al heel belangwekkend en ons kader heeft er weer veel van geleerd. Intussen is het volgende winterprogramma alweer in voorbereiding en dat zal op de ervaringen van het vorige seizoen aansluiten. We gaan ons nu de vraag voorleggen „Begrijpen de mensen elkaar nog?" Als U daar ook wel eens aan getwijfeld hebt en dat is stellig voor de overgrote meerderheid het geval kunnen wij U de goede raad geven deze winter mee te doen aan de avonden, die Uw afdeling aan dit onder werp gaat besteden. SCHOUWEN VAN SLOTEN Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap Walchereü maakt bekend, dat ingevolge artikel 19 van het Reglement van politie op de waterkering en de waterbeheersing in Zeeland met aanvang van 15 december a.s. schouwing zal worden gehouden op het schoonmaken van sloten (kavelsloten, scheidingssloten en wegsloten die dienen voor de geregelde door- en/of afvoer van het polderwater) met inbegrip van de zich daarin bevindende buisleidingen, binnen het waterschap, alsmede op het weren van het inde oevers staande houtgewas, en dat tegen lien die bij deze schouwing nalatig worden bevonden proces-verbaal zal worden opgemaakt. De nalatige zal door betaling van 10,25.bij herhaling in het volgende jaar en 50,bij nalatigheid in drie opeen volgende jaren) strafvervolging van de overtreding kunnen voorkomen. Onder een gezuiverde sloot wordt verstaan een sloot, waarvan de belopen zijn gemaaid en waaruit modder, afval, plantengroei, e.d. zijn verwijderd. Ingelanden, die voor 15 november a.s. sloten hebben schoongemaakt, kunnen dit vóór deze datum melden aan het Bestuur voornoemd door middel van op het Polderhuis te Middelburg en op onderstaande kantoren verkrijgbare formulieren. Ook kan worden volstaan met telefonische mededeling aan de kantonnier van de betreffende watering. Deze sloten zullen dan met aanvang van 1 november a.s. aan een voorschouwing worden on derworpen en - indien bij de voorschouwing blijkt dat deze sloten aan de gestelde vereisten voldoen - op of na 15 december a.s. niet meer geschouwd worden. De sloten, die dit jaar geschouwd zullen worden, zijn aangegeven op kaarten, die op het Polderhuis te Mid delburg en op onderstaande kantoren ter inzage liggen. Westkapelle Veere Zuidstraat 156 Kaai 79 tel. 01187-235 tel. 01181 -260 Middelburg, 20 september 1971 Het Dagelijks Bestuur voornoemd, J. FRANCKE Mz. wnd. Dijkgraaf M. GEERSE, wnd. Griffier 3 geheel gereviseerde landbouwmechanisatie- en autobedrijf Ellemeet tel. 01117-281

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17