Transportproblemen kunt u het best overboord zetten met 'n CEBECO kipwagen Langs de melkweg (XLVIII) Snelle afname aantal melkveehouders in Zeeland TE KOOP: Een Stoll C 45 bietenrooier Twee Vicon bietenrooiers 2 rijig 2 Vicon bietenrooiers 1 rijig 1 Spijkstaal kip wagen 5 ton 2 Transporteurs 1 Lely Rotorkopegge :1 Besati maaibalk 1 Fahr pakkenlader 1 Samé pers Mechanisatiebedrijf LEENPOEL 8 J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes zou een nadelige invloed hebben bij verwerking en afzetmogelijkheden. Gezien de ontwikkeling is een voortschrijdende te ruggang van het aantal melkveehouders te verwach ten. Daar staat tegenover, dat de toekomstige melk veehouders de gunstige omstandigheden voor de melk veehouderij zullen benutten om de omvang van hun melkproduktie op een hoger niveau te brengen. Hierbij is een moderne opzet van melkwinning- en bewaring nodig. Deze aanpassing vloeit voort uit de huidige en toekomstige eisen aan de grondstof melk. Ook voor het opbouwen van een concurrerende posi tie van onze zuivelindustrie binnen de E.E.G. is dit een noodzaak. Het gaat om het zijn of het niet zijn! UOOR een doelmatige verwerking en afzet is een produktie-eenheid van een verantwoorde om vang nodig. Voor een zo gunstig mogelijke prijsstel ling van de melk is de totale hoogte van de hoeveel heid melk per bedrijf van veel betekenis. Immers, be drijven die melk leveren van 1 of enkele koeien ver hogen de kosten per kg melk meer dan de bedrijven met een grotere totale jaarproduktie. De geldelijke opbrengsten uit melkvee op bedrijven met enkele melkkoeien dragen bovendien in verhouding slechts weinig bij aan het gezinsinkomen. In Zeeland treft men vanouds een ongunstige structuur van de melk veehouderij aan. In 1950 waren er 1.000 bedrijven met 1 melkkoe, 1.200 met 2 koeien, 1.100 met 3 koeien en 3.000 met 4 of meer melkkoeien. Bij deze laatste categorie was er gemiddeld 5,6 melkkoe per bedrijf aanwezig. Van deze 6.300 bedrijven met gemiddeld 37 stuks melkvee leverden er 5.000 melk af aan fabrieken of slijters. UET afnameproces van het aantal melkveehouders dateert al van omstreeks die tyd. Het afstoten van melkvee vond eerst in bepaalde gebieden plaats; gedurende de laatste jaren heeft dit verspreid door de gehele provincie plaats. De teruggang is als volgt: (vervolg van pag. 7) Steeds is een minimum vaa voldoende ruwe celstof in de vorm van voordroogkuilgras van 3 a 4 kg hooi of gedeeltelijk stro noodzakelijk. Te weinig ruwvoer in lange vorm geeft namelijk voedingsstoornissen en vetgehalte daling. VERHOUDING VRE: ZW WANNEER in het rantsoen veel eiwitarme voeder- middelen voorkomen zoals kuilpulp, pulpbrok, aardappelen, voederbieten, snijmaïskuil en ia mindere mate ook verse of ingekuilde suikerbietenkoppen en -bladeren is het niet zo moeilijk voldoende ZW toe te dienen, maar wordt er al gauw 300 tot 500 gram vre per dier per dag te weinig verstrekt. Bovendien drei gen er dan tekorten aan mineralen. Aanvulling van het rantsoen met eiwitrijker mengvoer als de gewone A- brok is dan noodzakelijk. Ook de toediening van ten minste 1 kg minerale basisbrok per stuks grootvee en per dag is dan zeker nodig. Ook hier dus rekenen en wegen! Geen enkele melkveehouder kan zich de luxe ver oorloven van een minder goede samengestelde voeding op straffe van produktieverlies, achteruitgang ia con ditie, meer uitvallers vooral van de meest produktieve dieren of stoornissen bij de voortplanting zoals geen of onduidelijke tochtigheid, opbreken, onvruchtbaarheid. Ondanks voldoende voorzorg kunnen zich toch proble men voordoen. In dergelijke gevallen kan men zich dan tot het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes, Westsingel 58, wenden. Gaarne zal men u dan bijstaan om de'oorzaak van het probleem op te sporen. aantal melkleverende bedrijven 5.000 3.490 2.509 2.141 1.772 aantal melkkoeien 23.625 19.798 20.892 20.693 Jaar 1950 1964 1968 1970 1971 (augustus) Dit laatste getal (augustus 1971) is afgeleid van het aantal monsters voor het kwaliteitsonderzoek van de melk en is dus een absolute weergave van het huidi ge aantal melkleveranciers. UET totaal aantal melkkoeien vertoont in verhou- ding weinig schommelingen. Er is een duidelij ke aftekening van een toenemende schaalvergroting van de melkvee-eenheden per bedrijf. Dit heeft tot gevolg, dat er tussen de melkveehouders belangen groepen ontstaan. Een 20-tal jaren geleden hadden nagenoeg alle bedrijven in Zeeland slechts enkele melkkoeien. Nu is echter op een belangrijk aantal be drijven de melkveehouderij de hoofdbron van het in komen geworden. Om uit hun bedrijf voldoende in komen te kunnen verwerven, streven die melkvee houders naar een zo gunstig mogelijke melkprijs. Bij de uitbetalingscapaciteit van de zuivelfabrieken speelt de omvang van de leveranties per bedrijf een rol. Het is daarom, dat de belangen niet meer paral lel lopen. Het is te voorzien, dat dit zich in toenemen de mate zal gaan aftekenen. Er zijn 2 mogelijkheden, die zich kunnen voltrekken: 1. Differentiatie van de melkprijs naar geleverde hoe veelheid (kleine leveranciers korten in de melk prijs of grote een toeslag geven). 2. Bedrijven met een klein aantal melkkoeien bewe gen om de melkleveranties te staken. Er zijn reeds fabrieken in ons land, die één van de beide mogelijkheden toepassen. Voor Zeeland zit hier in het gevaar, dat bij een te groot prijsverschil de totale melkproduktie voorlopig teveel gaat dalen. Dit Veerweg 14 Kamperland Tel. 01107-336 Kracht, konstruktie en een volledige uitrusting zijn de punten waar het om draait bij een kip wagen. Daarom is het bouwen van kipwagens specialistenwerk! Het is altijd de hefcilinder die de lading overboord moet zetten! Het is altijd de bak-konstruktie die berekend moet zijn op de vele tegengesteld werkende krachten van 'n schuivende tonnenlast. Cebeco kipwagens zijn ontworpen en gekonstrueerd om jarenlang vei lig en betrouwbaar te werken. In elk bedrijf waar zware eisen worden gesteld aan het trans port en waar lage exploitatiekosten zwaar meetellen, vormen Cebeco kipwagens de betrouwbare schakels in het produktie-pro- ces. Laat u eens een folder toezenden van de Cebeco Kipwagen die voor uw bedrijf interes sant is: 'n briefkaart of telefoontje naar Cebeco is voldoende. e GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110 5,6,8 en 10 TON DRAAGVERMOGEN stalen uitvoering doseerschuif en automatisch heffend achterbord standaard r 5 TON DRAAGVERMOGEN laadbak 400 x 200 x 50 cm banden 13.5x17 (8 ply) 7.5 TON DRAAGVERMOGEN laadbak 500 x 220 x 50 cm banden 13.5 x 17 (10 ply) tandemstel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8