UIT DE PRAKTIJK Te droog voor de aardappeloogst Door droogte groei grotendeels uit de bieten Oogst in dichte stofwolken Prijspeil domper op tevredenheid over de oogst Rond de Schelde 5 SEPTEMBER is ook in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN een drukke maand op de akkerbouwbe drijven. Deze maand moeten veel oogstwerkzaamhe- den gedaan worden. De boer wenst dan veel droog weer. Het is echter niet gauw goed, want nu is het te droog! Vorige week reeds konden velen 'heel moeilijk de stambonen uit de ruiter dorsen. Door het aanhou dende droge weer was het vochtgehalte dermate laag, dat bij het dorsen veel beschadiging en halve bonen optraden. Slechts met een zeer laag trommeltoeren tal kon er gewerkt worden, hetgeen speciale voorzie ningen van de maaidorser vraagtr De aardappeloogst vraagt nu onze grootste aandacht. De grond is echter zo droog, dat men bijna geen grond op rooiketting kan houden, terwijl de droge kluiten heel gauw be schadigingen aan de aardappels veroorzaken. Het lijkt ons dan ook beter af te wachten tot in ieder ge val de aardappels goed velvast zijn. Het is toch zin loos om zijn perceel aardappelen waar een heel jaar grote zorg aan besteed is, in enen bij het rooien ern stig te beschadigen. Het ziet er niet best uit voor de aardappel- en uienprijzen. Op de intensieve bedrijven met juist deze gewassen is men op dit moment niet erg optimistisch. De extensievere bedrijven met veel handelsgewassen zoals koolzaad, maanzaad, karwijzaad en graszaad zullen een goed jaar hebben. Inmiddels is ook de bie tencampagne begonnen en dat onder zulke droge omstandigheden, die we in bieten niet vaak tegenko men. De oogstverwachtingen zijn hoog gespannen. Hopelijk dat tengevolge van deze top-opbrengst de prijskorting d®or de stijgende wereldmarktprijs voor suiker kan meevallen. lyOOR 't droge weer konden op ZUID-BEVELAND alle werkzaamheden op het bouwland gemak kelijk uitgevoerd worden. Door het vlot verlopen van de graanoogst was er dan ook voldoende tijd voor. Het oogsten van de aardappelen vordert zeer goed. Hoewel toch opgemerkt dient te worden, dat men over het algemeen nogal veel haast heeft om ze ge rooid te krijgen. Op sommige percelen is men door kluitvorming gedwongen geweest om met het rooien te stoppen. Een deel van de grond zeefde uit, daar naast braken de kluiten onvoldoende en gingen te ver mee in de koelcellen. Het risico van blauw worden is dit jaar dan ook duidelijk aanwezig. De opbrengst is gemiddeld wel goed, hoewel hier en daar percelen voorkomen, die tegenvallen. Jammer is het dat de prijs op dit moment zo laag ligt. Met deze opbrengstprijs zijn niet eens de ge maakte kosten te dekken, laat staan dat er dan nog een arbeidsloon voor de boer bij overschiet. Er zijn al heel wat uien in de koelcellen gebracht. De oogst hiervan verloopt wel zeer vlot. De opbrengsten lopen van perceel tot perceel nogal wat uiteen. Jammer is dat ook bij dit gewas de prijs veel te laag is, waar door bij verkoop op dit moment de teelt dan ook niet lonend is. Laten we hopen dat diegenen die bewaren een betere prijs zullen maken Deze week zal hier en daar een begin gemaakt wor den met de bietenoogst. Het schijnt dat er duidelijk meer belangstelling gaat komen voor de zesrijige rooiers. Bij een steeds afnemend aantal arbeidskrach ten in de landbouw zal het niet anders kunnen. Door de droogte van de laatste weken is de bladkleur van de bieten wat lichter geworden, de groei is er op ver schillende percelen een eind uit. De mais begint al aardig te rijpen. Voor dit gewas hebben we een goede zomer gehad. De oogst zal mis schien iets vroeger kunnen beginnen dan vorig jaar. Er wordt wordt van de percelen zonder afwijkingen welke dan ook een goede opbrengst verwacht. De opbrengstcijfers van de wintertarwerassenproef- velden zijn bekend gemaakt. Ieder kan nu zijn keuze doen. Van het ras Lely kunnen we, door zijn goede opbrengsten van de laatste jaren wel een flinke uit breiding verwachten. TYE werkzaamheden aan de oogst van diverse pro- U dukten op WALCHEREN hebben tot op heden 'n vlot verloop. Door de gunstige weersomstandigheden kunnen er lange dagen worden gemaakt en komt er vanwege de weersomstandigheden geen stagnatie voor. We schrijven gunstige weersomstandigheden en bedoelen daarmee mooi zonnig droog weer. Het „droog" heeft echter wel verschillende gevolgen. We schrijven rond 13 september en er is sinds 27 augus tus j.l. vrijwel geen druppel regen meer gevallen. De aardappelen komen als gewassen uit de grond, wat grotere kans op beschadiging geeft. En het opzakken van de uien kan bij zonnig scherp weer kale uien ver oorzaken. Het dorsen van de bruine bonen gaat even min zonder problemen, n.l. veel halve bonen. Hier voor is een wat oudere maaidorser met aangepaste schijven het best geschikt. Wanneer we de oogstmachines aan het werk zien, dan zijn deze met het bedienende personeel meestal gehuld in een dichte stofwolk Het milieu is dienten gevolge voor de werkers niet erg aantrekkelijk en voldoet eigenlijk niet aan de eisen. Maar de natuur vraagt daar niet naar, terwijl we terwille van een vlotte gang van zaken nog de voorkeur aan stof geven dan aan slik en modder! De groei van de bieten stag neert ook wel, vooral op de droogte-gevoelige gron den. Het blad hangt daar soms dag en nacht slap. Bij het rooien treden rooiverliezen op vanwege de harde grond. De grasgroei is op het meeste weiland maar gering, zodat de voedervoorraad maar klein is. Zo zien we, voor de late badgast nog mooi strandweer, en alhoewel dit weertype voor de boer ook zijn aan trekkelijke kanten heeft, zijn er ook bezwaren. We verlangen toch echt wel naar een lekkere bui regen. De groenbemestingsgewassen zoals gras en klaver ontwikkelen ook zeer matig. We zagen dezer dagen een perceel hopperupsklaver op enigszins droogtege- voelige grond. Dit gewas is vrijwel doodgebrand. Op 'het bietenblad komt op sommige percelen wat echte meeldauw voor. Gewaakt moet worden voor overmatig voeren van verse suikerbietenkoppen en -blad. Ook deze voedermiddelen hebben nu een vrij hoog drogestofgehalte. Uitgaande van een drogestof gehalte van 180 gram per kg vers produkt krijgen de dieren al 9 kg drogestof bij 50 kg suikerbietenkoppen en -blad per dag. Indien ook nog wat gras aanwezig is, is dit voor een volwassen dier reeds ruim voldoen de. Daarmee kan worden voorkomen dat, alhoewel er een ruim voederverbruik optreedt, dit niet schadelijk is voor het vee en de smaak van de melk nadelig wordt beïnvloed MET belangstelling hebben we dit weekend (11 sept.) over THOLEN-ST. PHILIPSLAND een oriënterend ritje gemaakt om te zien hoever onze col legae waren met de aardappeloogst. Want na een week van grote drukte op eigen bedrijf, waarbij men niet verder komt dan hooguit de smid of het coöpe ratieve koelhuis loopt men het gevaar dat de indruk ken die men wil doorgeven te veel gericht zijn op de eigen ervaring. Na wat informatie zijn we tot de con clusie gekomen, dat in deze eerste week van de „late aardappeloogst" zo ongeveer 6070 uit de grond gehaald werd. Bij gunstig weer zullen reeds half deze week verschillende telers hun oogst geborgen heb ben. Dit zou bijzonder gunstig zijn, want dan konden de uientelers hun machines ombouwen voor het in brengen van de uien, terwijl de andere mogelijk nog gebruik willen maken van de vóórlevering van de bieten met de toch niet te versmaden acht gulden premie. Al met al bijzonder goed geregeld voor de arbeidsorganisatie, als het weer mee blijft werken. Voor wat betreft de opbrengsten van de knol- en bolgewassen hebben we op dit moment geen volledig beeld op Tholen en St. Fhilipsland. Over het alge meen dachten we dat de kg-opbrengsten zowel van uien als van aardappelen goed te noemen zijn. We hoorden van ha-opbrengsten tot 50.000 kg. Ook ech ter bereikten ons tegenovergestelde berichten van te vroeg afgestorven gewassen met tegenvallende op brengsten. We zullen ons van een schatting naar het gemiddelde dus op dit moment maar onthouden. Bij de uien dachten we dat eveneens grote verschillen te verwachten zijn. Dit op grond van de dikte van de gerooide spreiën die we zagen. Bij degene die nu om één of andere reden hun pro dukt af moeten zetten in het bijzonder, maar ook bij de anderen is een domper op de tevredenheid over de oogst het huidige prijspeil. De bijzonder lage prij zen geven zelfs bij hoge kg-opbrengsten de kostprijs niet terug. Misschien bedriegt ons olijvend optimis me ons ook dit keer, maar de zij het dan ook weinig betere perspectieven voor aardappelen aan het eind van de vorige week geven ons toch weer een sprank je hoop. Met voldoening hebben we in het nummer van vo rige week van dit blad gelezen, dat de ZLM in zijn organisatie enige wijzigingen gaat brengen. Bekend is dat niet allen deze wijzigingen ingrijpend genoeg vinden. Wel zijn-we er in elk geval gelukkig mee, dat de ZLM aan zelfonderzoek doet en zich aan weet te passen aan de eisen des tijds. Wij vragen ons af, of ook op regionaal gebied hier niet een taak ligt. De in elkaar verweven plaatselijke landbouwverenigin- gen ZLM-afdelingen in onze kring zijn voor een functioneel werken van coöperatie zowel als stands organisatie in deze tijd niet meer op z'n plaats. In ons bedrijf praten we over rendabele arbeidsuren, misschien kunnen we deze winter ook nog eens wat aandacht besteden om te komen tot rendable verga deruren! VOORZICHTIG MET POEDEREN Het toedienen van een poedervormig kiem- remmingsmiddel direct bij het inbrengen van de aardappelen, kan een lelijke huidbeschadi ging tot gevolg hebben. Dit treedt vooral op als de schil (nog) vochtig is. Maar ook als de schil nog jong is en bij droog rooien ontvellingen voorkomen. Dat een partij om deze reden ge weigerd werd is geen uitzondering. Ook om andere redenen ontmoeten de poe ders steeds meer bezwaren. Ga dus in een be waarplaats waar men kan nevelen, beslist niet poederen. Is men aangewezen op poederen bij het inbrengen dan passe men dit alleen toe op goed afgeharde weinig beschadigde knollen. Vooral niet overdoseren C.A.R. - Goes. IYEZE week begint de bietenoogst en dit jaar zal de levering der bieten dienen te geschieden in 13 termijnen, welke lopen van 20 september tot en met 18 december. Het zal dus een lange campagne worden en we dienen er nu al op te rekenen, dat we begin november reeds materiaal voorradig hebben om snel de bietenhopen tegen vorst te kunnen afdek ken. Risico nemen in deze is beslist af te raden en kan alleen maar geld kosten. In Engeland wordt aan de hand van proefrooiingen de opbrengst van een perceel bieten vastgesteld en daarna vindt de verkoop van genoemd gewas plaats door de teler aan de suikerfabriek. Te velde wordt de transactie dus gedaan en later gaan de bieten on- gewogen en ongetarreerd naar de fabriek. Voor ons lijkt dit wel een heel vreemd systeem daar wij nog steeds werken met een aangepaste leveringsplicht uit het verleden. Een ieder onzer rooit en levert zijn ter mijnen en zo zien we het bij ons op het eiland straks weer dagelijks gebeuren, dat een bietenlaadkraan met een groep vrachtwagencombinaties van de ene boer naar de andere boer jakkeren om daar één of twee vrachten bieten per week weg te halen. Soms vraag je je wel eens af: „Moet dat nu allemaal zo! En is ons systeem nog wel bij de tijd?" TN de afgelopen winter hebben we ons gebogen over de organisatorische werkwijze van de ZLM. Uitvoerig is hierover in vele afdelingen van gedach ten gewisseld en in het vorige nummer van ons land bouwblad is een gedegen rapport hierover versche nen. De ZLM is op deze wijze doorgelicht en aan de hand van de verkregen gegevens zal zij ongetwijfeld haar koers gaan bepalen. Hierop inhakend zouden wij willen stellen, dat het misschien ook wel eens goed zou zijn als het volgende vraagpunt voor de a.s. winter „de organisatorische werkwijze op onze be drijven" eens zou aansnijden. Zijn onze systemen niet te veel aan traditie gebonden en worden de inves teringen van de steeds groter wordende machines niet veel te zwaar? Kan het anders? Een goede doorlich ting kan hierop toch ook wel een antwoord geven. We zullen ook hieraan moeten meewerken. De ont wikkeling in de landbouw heeft voor grote .erande- ringen gezorgd en nog steeds is deze in beweging met een soms wat wel zeer grote snelheid. Dit alles dwingt ons naar nieuwe systemen en naar aanpassing. Hier voor is initiatief en geld nodig. Van het eerstgenoem de hebben we genoeg, maar van het laatste veel te weinig. De prijzen van onze produkten zijn en blijven nu eenmaal veel te laag om de gestegen kosten te kunnen dekken. Met een volle portemonnaie „boe ren" is geen kunst, maar met een lege is een zware opgave. En dat kan op den duur funest worden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5