De concurrentie van Oost-Europa op de tomatenmarkt Fruit werd goedkoper DINGEN VAN DE WEEK MM WINTERTARWE geeft meer dan men verwacht WIJ ONTVINGEN 4 CR komen de laatste weken, vooral op Zuid-Beve- land, ruime aanvoeren van tomaten van zeer goede kwaliteit. Ze zijn afkomstig uit de kassen waar in eerst aardbeien hebben gestaan en daarna om streeks eind mei tomaten zijn geplant. September is de belangrijkste oogstmaand van deze late tomaten en dit jaar zit het goed, want de prijs ligt op een peil dat zeer bevredigend genoemd kan worden. Tijdens drukke aanvoerweken waren de laatste jaren prijzen van 3,tot 4,per bakje van 6 kg vrij normaal en soms trad er doordraai op. De laatste weken wor den de goede kwaliteiten exporttomaten verkocht voor ƒ7,tot ƒ8,per bakje en dat betekent dat de teelt alleszins aantrekkelijk is. Er is een bijzonder grote vraag voor Engelse rekening naar de Nederlandss kastomaten en dat schijnt weer in hoofdzaak te ko men vanwege het feit dat het aanbod uit de eigen produktie in Engeland tegenvalt. Ook in Duitsland schijnt overigens de tomatenoogst tegen te vallen en de Zuid Europese concurrentie, waar deze zomer zoveel over te doen is geweest, is op het ogenblik evenmin van geen betekenis. In Frankrijk komen er minder dan normaal van eigen bodem en daarom komt er ook vraag naar het Nederlandse produkt uit dat land. Het is een verblijdende ontwikkeling en er profiteert gelukkig een flinke groep van tuinders van. De laatste jaren was het meestal zo, dat aan deze late tomaten teelt niets extra's werd verdiend maar dat wel ruim schoots het werk er uit kwam. Nu blijft er hopelijk wat over. CR is de laatste tijd nog al wat aandrang om ande- L re produkten te gaan telen in de kassen en met name worden dan de bloemen genoemd. Een Zeeuws handelsbedrijf heeft hierover vorige week m Kapelle een voorlichtingsbijeenkomst belegd. Uit hetgeen we hoorden van deze bijeenkomst hebben we begrepen dat er veel komt kijken om een zwaar verwarmd bloe- Commissie enige tijd geleden aa een onderzoek op de Duitse markt tot de conclusie gekomen dat ter niet van Oosteuropese dumping kan worden gesproken. In Bulgarije zijn tot nu toe 600 a 650 hectaren kassen gebouwd waarvan 500 door Nederlandse ondernemin gen. In Roemenië 800 hectare waarvan 600 door Neder landers. Bulgarije heeft vorig jaar een rustpauze geno men, omdat het eerst eens wilde aanzien hoe de afzet van het produkt zich ontwikkelde. Het zal wel met de bouw doorgaan, gelooft ir. Hertog, maar niet meer zo snel. Dat zal ook in hoge mate afhangen van wat Rus land gaat doen. menbedrijf op te zetten. Hiervoor zou een investering nodig zijn van plm. ƒ400.000,Oppassen lijkt de boodschap want steeds meerdere mensen kunnen zich niet langer aan de indruk onttrekken dat het vet van de jus is bij de bloementeelt. Er schijnt in Kapelle ook gepleit te zijn voor het telen van chrysanten in de kassen nadat de aardbeien er uit zijn gegaan in mei. Een uitgebreider voorlichting dan we hier kunnen geven, zou noodzakelijk zijn, maar toch willen we waarschuwen tegen een dergelijke omschakeling. Er begint zich op Zuid-Beveland een centrum van bete kenis te ontwikkelen voor de late tomatenteelt. Het kwantum dat een vijftigtal tuinders gezamenlijk kunnen aanbieden is tijdens de drukke periode juist groot ge noeg om het voor de exporthandel interessant te doen zijn. Wanneer er een aantaj tuinders afvallen wordt het kwantum te klein. Dan zou aansluiting met een andere exportveiling van tomaten noodzakelijk worden en dat brengt weer de nodige extra kosten met zich mee. We hopen daarom dat men zich tweemaal zal bedenken alvorens op andere teelten over te schakelen en zeker geldt dat 'voor de bloementeelt waar rond nog al wat vraagtekens te plaatsen zijn. We hebben kreten ge hoord als zou Zeeland en met name midden Zuid- Beveland een tweede Westland voor de bloemen kun nen worden. Het is niet onmogelijk dat er iets dergelijks zal gaan gebeuren en het was misschien ook wel te wensen maar toch zien we het nog niet zitten want het vraagt een enorme investering. In het Westland zijn velen er op overgeschakeld nadat ze zeer grote bedragen hadden verdiend in de kasgroenteteelt en daar de rentabiliteit zagen teruglopen. In ons gebied kennen we nog niet zoveel mensen die rijk zijn ge worden in de kasgroenten en nu naar andere uitwijk mogelijkheden zoeken. Wanneer we op bepaalde mo menten op de bloemenveilingen komen dan spreekt het tot de verbeelding wanneer we daar de enorme aanvoeren zien en de prijzen bekijken van de beste kwaliteiten. We waren deze zomer echter ook een keer in Honselersdijk toen daar zeer grote hoeveel heden bloemen doordraaiden en vernietigd werden. Ook in deze sektor kent men het verschijnsel waar we als tuinders zo van weten mee te praten. Rusland heeft een geweldige consumptiemarkt voor tomaten en als men er Bulgaarse tomaten blieft kan Bulgarije weer kassen gaan bouwen. Maar in Rusland zelf worden ook kassen gebouwd: het Nederlandse be drijf Prins uit Dokkum zet er zelfs een kassenfabriek neer. Ook in Roemenië is men van plan, met de bouw van kassen door te gaan. Op het ogenblik staan er echter in Bulgarije en Roemenië geen projecten voor kassenbouw door Nederlandse ondernemingen meer op stapel; in Hongarije en Joego-Slavië wel een paar kleinere projecten. Spinazierassen en herbiciden. Rapport 46 Proefsta tion Groenteteelt te Alkmaar. Prys 1,50. Bij de verschillende spinazierassen blijken herbicide-ge- voeligheidsverschillen te bestaan. De rassen Subi- to, Wintra, Hybr. 308, Hybr. 320, Virtuosa en Pro- tekta schijnen de middelen Alipur, Asulox en Tri- xabon conc. beter te kunnen verdragen dan de overige. Vikimun, Vital en Matares daarentegen hebben in de proeven bewezen soms ongunstig op de genoemde middelen te reageren. Het ziet er niet naar uit, dat Asulox een alternatief middel zal worden voor rassen die gevoelig zyn voor Ali pur en/of Trixabon. Er zal nog veel onderzoek moeten worden verricht om meer zekerheid te verkrijgen. prijs van de grote en middelmaten gestegen tot tegen 45 cent per kg maar in de loop van de vorige week volgde een prijsdaling tot rond 33 cent voor de grote en middelmaten en de kleine maat klasse 1 kwam van 37 cent op 25 cent per kg. Bonne Louise begon op een prijsniveau van rond 60 cent per kg voor de grote maten. De klasse 1 5560 mm werd verkocht rond 40 cent en de maat 5055 mm rond 25 cent per kg. Ook voor deze peer zal naar wordt aangenomen het gebrek aan koelruimte een grote han dicap zijn omdat het onmogelijk is alles tegelijk aan de man te brengen. Dat geldt trouwens ook voor de Conference die begon op een prijs van 35 tot 40 cent per kg voor de klasse 1 kwaliteit. Triomphe de Vienne, bestemd om direct gegeten te worden, steeg voor de meest gevraagde maten tot road en iets boven 70 cent per kg. Bij de appels bleef de afzet van James Grieve een zwak verloop hebben. Klasse I 7080 mm kon meestal wel worden verkocht op plm. 20 cent per kg maar overigens was er van dit ras een grote doordraai. De Cox's Orange Pippin liep gevoelig terug in prijs toen het aanbod in de tweede helft van de week wat toenam. De maat 7580 mm kwam van 55 op plm. 40 een per kg en de maat 7075 mm van 50 op 35 cent. De prijs van de klasse I 6570 mm liep terug van plm. 45 tot 28 cent per kg. Wanneer men met bloemen wil beginnen is daar niets tegen, maar we zouden het dringend advies wil len geven: zorg eerst voor de noodzakelijke voorlich ting. Deze kunt u vo-lop krijgen van de deskundigen en neem dan op grond van hetgeen u door hen wordt verteld, uw beslissingen. EEN andere zaak waar we deze week graag nog L even de aandacht op willen vestigen is de goed lopende afzet van peren en de redelijk goed blijvende vraag naar ons belangrijkste appelras Cox's Orange Pippin. Zoals uit het elders opgenomen afzetoverzicht blijkt, gaat het redelijk, al zijn de perenprijzen wat ge daald. Ze lagen voor verschillende kwaliteiten bij het begin van het aanvoerseizoen op een onverwacht hoog niveau. Hiermede willen we overigens niet zeggen dat er van buitengewoon hoge prijzen sprake is geweest De laatste jaren zijn we wat dat betreft niet verwend ge worden en een bekend gezegde luidt: „Een kinder hand is gauw gevuld". Dat gaat ook op voor de fruit teelt. Hopelijk zullen we binnen afzienbare tijd een voor alle goede produkten redelijk prijspeil hebben bereikt want daaraan bestaat grote behoefte na vele jaren waarin het zo slecht was. aribo MEDERLANDSE kassenbouwers bouwen in Oost- N Europese landen groentekassen. Tomaten uit die kassen komen op de Westduitse markt de Nederlandse beconcurreren. Voor- of nadeel voor Nederland? Voor- becocicurreren. Voor- of nadeel voor Nederland? Voor deel voor de Nederlandse economie als totaal, zegt ir. L. Th. B. Hertog, de in Belgrado gestationeerde Neder landse landbouwattaché voor Zuidslavië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Nederland levert voor die Oosteuropese tuinbouw behalve kassen ook hoogwaar dige zaden, kunstmest, elektronische apparatuur. Dat voordeel weegt op tegen het nadeel van een nog niet bewezen marktverstoring. Ir. Hertog, met 22 collega's op het ogenblik in Neder land voor de tweejaarlijkse bijspij keringsronde, ziet het als een van zijn taken er voor te zorgen dat Neder landse agrarische produktiemiddelen naar Oost- Europa verkocht worden. Op de vraag of Roemenië, Bulgarije zich met 'hun tomaten aan dumping schuldig maken zegt hij ja noch nee. De Nederlandse overheid heeft die twee landen wel gewaarschuwd, dat ze als ze doorgaan met „praktijken die op dumping lijken", de kans lopen dat de EEG maatregelen gaat nemen. Roemeense en Bulgaarse repliek: wy doen niet aan dumping, we willen geen verliezen lijden en hebben geen belang bij een echte prijsval. Roemenen zowel als Bulgaren, rapporteert ir. Hertog, zijn bijzonder boos over wat het blad „Groenten en Fruit" dat wel overtuigd is dat er sprake is van dumping, over de zaak schrijft. I PERSOONLIJKE mening van ir. Hertog: als het hele Roemeense volk bereid is voor niets te wer ken kun je dat geen sociale dumping noemen. Een kern van waarheid kan er volgens ir. Hertog wel zitten in de geruchten dat in contracten tussen Nederlandse kassenbouwers en Oosteuropese afnemers (in Roe menië, Bulgarije en Hongarije zijn dat staatsinstellin gen) bepaald wofdt dat de betaling deels geschiedt in goederen. Die goederen, en in de praktijk zullen dat vaak de tomaten uit die kassen zyn, kunnen dan in de EEG terechtkomen. Dat hoeft nog niet persé in te houden dat ze ook in Nederland belanden. Tegen zulke transacties is niets te doen zolang er geen algemene EEG-regeling tegen marktverstorende invoer uit Oost-Europa werkt, en op het ogenblik is dat niet het geval. Zoals onlangs gemeld is de Europese De teelt van augurken, het 27e deel in de serie teelt beschrijvingen van het Proefstation voor de Groente teelt in de Vollegrond te Alkmaar. Te bestellen door overschrijving van 2,25 op giro 619524 van het Proef station. Bij de teelt van augurken hebben zich in de zestiger jaren grote veranderingen voltrokken. Het pre aal in de vollegrond is sterk ingekrompen, daar naast is de teelt van augurken onder glas tot ontwik keling gekomen. Door introductie van virus-tolerante rassen is d'e produktie in de vollegrond echter nauwe lijks kleiner geworden. Qua produktiewaarde behoort de augurk nog steeds tot de belangrijke vollegronds- groentegewassen. In het boekje heeft men zich be perkt tot de teelt van augurken in de vollegrond, al leen bij de statistische overzichten is de produktie onder glas opgenomen ter vergelijking biet die van de vollegrond. TEER groot waren vorige week de aanvoeren van fruit. In Zeeland kwamen veel peren en overal elders nam het aanbod van appels toe. Bij de peren nam de Beurré Hardy de belangrijkste plaats in. Voor al in Goes en Kapelle-Biezelinge waren de aanvoeren van dit ras bijzonder groot. De prijs hield zich goed maar kwam vooral in de tweede helft van de vorige week op een duidelijk lager niveau terecht. Van zeer groot belang bleek te zijn het feit of er al dan niet koelruimte voor deze najaarsperen beschikbaar was voor de handel. De meeste handelaren in peren blijken wel wat te voelen om dit produkt weg te zetten maar ze krijgen er vrijwel niet meer de kans voor omdat alle koelruimte bezet is. Reeds enkele jaren is duide lijk dat het van groot belang is dat er ruimte voor peren in het najaar beschikbaar is. Dit jaar blijkt wel bijzonder duidelijk hoe groot de behoefte hieraan is, vooral op Zuid-Beveland. De prijs van de Beurré Hardy grote maat lag aanvankelijk steeds rond en iets boven 60 cent per kg en liep later terug tot rond 55 cent. De maat 6570 mm van dit ras werd eerst ver kocht rond 60 cent per kg en kwam op 5253 cent. Voor de maat 5560 mm werd tussen 37 en 40 cent betaald en voor de maat 6065 mm rond 50 cent. Bij de Beurré Lebrun was de prijsval ook groot toen er geen koelruimte meer was. Aanvankelijk was de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4