Het bedrijf van de Fruitteeltcombinatie te Anna Jacoba 7 LIET bedrijf van de „Fruitteeltcombinatie" te Anna 1 Jacoba staat vanaf de aanplant doorlopend in de belangstelling. Misschien herinnert U zich nog een en ander. In de winter van 1967-1968 werd het ca. 16 ha grote bedrijf geplant volgens het beddensysteem. Elk bed bestaat uit drie rijen, die slechts 1H meter van el kaar staan en daartussen zijn 3 meter brede werkpa- den. De belangrijkste rassen zijn: Golden Delicious (8 ha) en Winston (4^ ha). Aanvullend ca. 1 ha Goudrei- nette en 11/2 ha Cox's Orange. Tevens een perceeltje peren: Conference en Cornice. Plantafstanden: Golden en Winston 1 meter in de rij, 1.50 tussen de rijen en werkpaden van 3 meter. Als de middelste rij er van tussen werd gehaald, zou er dus een „normale" 3 x 1 m beplanting overblijven. Nu staan er 50 bomen meer, wat neerkomt op 4500 bomen per ha. Goudreinette en Cox's staan op 1.25 m in de rij, 2 meter tussen de rijen en eveneens werkpaden van 3 meter. Per ha 3100 bomen. STERKE GROEI VANZELFSPREKEND was iedereen benieuwd hoe het gaan zou met dit toch wel erg „moderne" bedrijf. Velen stonden er zeer sceptisch tegenover en dachten dat de middelste rij al heel gauw zou moe ten verdwijnen. Anderen meenden dat het misschien met de Golden wel lukken zou, want dat ras kan met een aangepaste snoei erg klein gehouden worden. Maar voor de Winston, Goudreinette en Cox's zag men het somber in. „Dat wordt zo dicht, dat een rood borstje er in verdwaald". We zijn nu 3% jaar verder. Hoe is het tot nu ver lopen? De eerste jaren leek het of de pessimisten ge lijk zouden krijgen. De grond te Anna Jacoba is zó De Golden liet het de eerste jaren met de produktie wat zitten, maar nu geeft het ras een zeer hoge op brengst. goed, dat de bomen erg sterk groeiden. De Winston had het tweede jaar al zijtakken van ruim een meter lang en de Golden deed daar weinig voor onder. Door de sterke groei liet tevens de vruchtbaarheid speciaal bij de Golden Delicious te wensen over. En omdat de bomen weinig droegen, bleven ze sterk groeien. Een zeer bekend verschijnsel, dat altijd weer problemen geeft. Het derde jaar werd gemiddeld nog slechts 10 ton per ha geoogst, ruim 2 kg per boom en dat was te weinig. Bedrijfsleider Han van den Berge, telg van het be kende fruittelersgeslacht uit Tholen, bleef er echter rustig onder „Laat de bomen maar eerst uitrazen", was zijn standpunt. „Straks gaan ze dragen en dan brengen we ze wel in het gareel". Natuurlijk werd er naar gestreefd de groei te tem peren. Er werd zo weinig mogelijk gesnoeid, bij de Winston veel uitgebogen en verder werd zuinig be mest. Vorig jaar werd helemaal geen kunstmest ge geven. Dit jaar kreeg de Golden 120 kg zuivere stik stof, de Winston 85 kg, terwijl het perceel Cox's met Goudreinette een matige gift mengmeststof ontving. DIT JAAR ZEER HOGE PRODUKTIE VORIG jaar was de oogst dus nog klein. Maar dit seizoen, het vierde na de aanplant, is het volop raak. Het wordt een topproduktie. Er is nu nog altijd kritiek, maar aanmerkelijk milder en in hoofdzaak toegespitst op de Golden. Alle bomen hangen vol be laden, met de Golden en Goudreinette als uitblinkers. Beide rassen zullen dit jaar in elk geval royaal bo ven de 50 ton per ha komen. Hoeveel is moeilijk te zeggen. Twee kilo meer of minder per Goldenboom geeft al een verschil van 9 ton per ha! De Winston geeft ook een welhaast maximale pro duktie, maar dit ras komt niet zo gemakkelijk aan zeer hoge ha-opbrengsten als de Boskoop en de Gol den. De meeste indruk maakt de Goudreinette. Afge lopen winter zaten de takken in elkaar. Nu zijn ze door gezakt, zwaarbeladen met grote, gave vruchten en de bomen zijn daardoor zo smal dat er volop licht en ruimte tussen is. Bij de Golden zitten er op het eenjarige hout soms te kleine vruchten. Een normaal verschijnsel, dat iedere Goldenteler kent. Het is geen kwestie van te dik hangen, maar de laatst opengaande bloemen op het éénjarige hout leveren nu eenmaal geen volwaar dige vruchten. Het beste is ze af te dunnen met car- baryl. Met dat middel is ook te Anna Jacoba gespo ten, maar het effect was (evenals elders) dit jaar onvoldoende. Voor een deel 'hangen ze er nu nog aan, wat het beeld enigszins vertroebeld. Maar zoals het er nu voor staat, zal 8090 van de appels de maat 70 mm halen, dus op dat punt zit het toch wel goed. Verder kan betreffende de Golden worden op gemerkt, dat er een ongeveer normale portie bladval was en dat er vooral bij de vruchten op het jongste hout soms vrucht verruwing is. Uit dit alles blijkt eens te meer dat Golden op éénjarige twijgen een groter percentage afwijkende appels geeft dan op de oudere takken. Overigens kan van een gemiddeld goede kwaliteit worden gesproken. De aanmerkingen hierop worden o.i. vaak overtrokken. WINSTON DOET HET PRIMA AP VALLEND is dat de bezoekers, wat de dicht- heid van de aanplant betreft, in het algemeen niet in de eerste plaats meer gevaar zien in de Win ston. En inderdaad, dit ras geeft tot nu toe beslist niet de meeste problemen. Bedrijfsleider Van den Berge wijst er op, dat de boom eerst wat kaal groeit, maar daarna al vrij snel kort vruchthout dichter bij de stam vormt. Daar kan op teruggesnoeid worden en kan geleidelijk een smal boompje worden ge vormd. Voor het principe: eerst vér van huis en daar na naar huis terug, leent de Winston zich beter dan welk ander ras ook. In feite zijn de Golden-percelen thans het dichtst. Bij dit ras zien velen daarom de meeste problemen liggen. Dat kan wellicht in de komende jaren nog wel eens veranderen. In het algemeen is het toch nog altijd zo, dat de Golden zich goed leent voor een kor te snoei en smalle boomvorm. Tot nu toe kon weinig Winston in het derde groei-jaar. De boom is reeds goed vruchtbaar. Ook bij zomersnoei gaat het om de juiste knip op de goede plaats en op het gunstige moment. De heren J. van den Berge (links) en M. (3. van Dijke, waarbij de technische leiding van het bedrijf berust. allermoeilijkste achter de rug, want meestal is een boom vruchtbaarder en groeit hij zwakker, naarmate hij ouder wordt. Dat vergemakkelijkt dan het kleiner maken en klein houden. Er blijven echter vragen. Gaan de levenskrachtige bomen toch weer niet op hol als ze door b.v. nacht vorst een jaar weinig dragen? Hoe zal het gaan met die veel bekritiseerde middelste rij? Als die zorgt voor een hogere produktie per ha, weegt dat dan op tegen het eventuele kwaliteitsverlies door minder belichting en tegen de extra-kosten? En hoe moet het met de pluk van die middelste rij? En met de pluk in het algemeen. Het hele bedrijf wordt nu verzorgd door één man en het ziet er keurig uit. Maar de pluk wordt een krachttoer. Er zijn hiervoor veel losse ar beidskrachten nodig en aan de organisatie, alsmede aan de leiding en toezicht worden dan hoge eisen ge steld. Hoe zal dat gaan? De tijd zal het antwoord moeten geven op deze vra gen. En verder is een nuchtere beoordeling op zijn plaats. De eigenaren van het bedrijf zullen blij zijn dat er zoveel te plukken is, want dat was het doel toen er geplant werd. Daarnaast kan het al gunstig gesnoeid worden omdat de boom eerst flink moet dragen; straks kan als alles normaal verloopt zo no dig forser ingegrepen worden. Daarentegen kan een Goudreinette, die thans zo bijzonder tam is, na een beurt jaar wel eens met erg sterke groei uit de band springen, ook op oudere leef tijd. Voorlopig is het allemaal nog steeds afwachten. We hebben zeer veel vertrouwen in de vakkennis van de heer Van den Berge, anders zouden we er eer lijk gezegd ook niet helemaal gerust zijn op een goe de afloop, althans op zulke goede grond. Men kan wel zeggen dat de slanke spil erg eenvoudig te snoei en is en dat 5 knippen per boom voldoende zijn! Maar als er van die vijf knippen twee fout zijn zullen er brokken worden gemaakt. Bovendien zal er nog een variatie nodig zijn van één knip tot tien knippen per boom, al naar gelang de omstandigheden. En vooral bij 4500 bomen per ha luistert dat alles griezelig nauw. Als er maar één rij staat kan de boom desnoods wat breder groeien, maar bij een bedrijf als Anna Jacoba krijgt men dan een tweepersoonsledikant voor drie corpulente personen. HOE DAN OOK: LEERZAAM TOALS gezegd, is het in feite nog steeds afwach- ten hoe het uiteindelijk lopen zal, als de bomen ouder worden. Een kritiek punt is achter de rug, want de groei is dit jaar flink afgezwakt door de zware vruchtdracht. Bij een kleine oogst was het door ster ke groei heel erg moeilijk geworden. Wellicht is het worden beschouwd dat er een groot bedrijf is te Anna Jacoba, waar wordt gezocht naar mogelijkheden om te komen tot een hogere produktie per ha, met be houd van goede kwalitiet. Daar valt voor iedereen van te leren. Misschien hoe het niet moet, maar toch ook naar we hopen hoe het wèi moet. Vergeet niet: Als er in het verleden geen telers waren geweest die iets nieuws probeerden, zou nu de hoogstam nog steeds toonaangevend zijn. De eerste struiken en spillen werden ook argwanend bekeken. En het nu bejubelde Groesbeek-systeem werd aan vankelijk door bijna iedereen afgekraakt. Zo nauw planten moest naar ieders mening een fiasco worden. KLEINE BOOMVORM FAVORIET 7EER duidelijk wordt in elk geval te Anna Jacoba gedemonstreerd welke grote voordelen de slan ke spil kan bieden. Of het één rij, een dubbele rij, bedden van drie of meer rijen dan wel „volvelds"- beplanting zonder extra werkpaden moet worden zal nog verder uitgezocht moeten worden. Wellicht zal de keuze ook afhankelijk van omstandigheden en be- drijfsgrootte moeten zijn. Maar de toekomst is voor de kleine boomvorm met veel bomen per ha. Dan kan nu reeds de conclusie zijn van het bedrijf te Anna Jacoba. Wie ziet wat er het vierde jaar na het plan ten reeds geproduceerd wordt, komt eens te meer onder de indruk van de mogelijkheden van de slanke spil. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7