produktief duurzaam wanzfbnp hmwm TUINBOUW- KLANKEN In bloembollensector kwalijke gevolgen van de wankele dollar reeds merkbaar Niet te snel uit evenwicht DINGEN VAN DE WEEK KAPELLE-tel. 01102-1441 6 We hebben momenteel wel een erg droge periode die ons, en niet in 't minst in WALCHEREN een hele boel narigheid bezorgd. We denken dan ia de eerste plaats aan de koudegrondsgroenteteelt. In het geheel van onze tuinbouwaanvoer op de veiling spelen de koudegrondsgroenten nog steeds een flinke rol. Het ware wel te wensen voor ons veilingbedrijf dat er over wegend glasprodukten kwamen, daar deze door hua hogere prijzen en meestal minder emballage belang rijk minder werk eisen. Door het overwegend droge weer zijn mede hierdoor, veel prijzen vrij hoog tot hoog geweest. Bloemkool en sla zijn of waren tot nu toe bestsellers! Het zeer dure leidingwater dat men ge bruiken moet om een nog draaglijk produkt te telen wordt ditmaal ruim beloond. Vorige week was er veel „import" van sla uit Breda met prijzen tot 5060 cent per krop grossier. Zij die dikwijls langer en in deze contreien van deze stad komen kennen het haast vertrouwde beeld van enorme waterstralen die al draaiend over de tuinbouwvelden gaan. Hun produkt mag er dan ook zijn. De Walcherse grond is toch stugger als de Brabantse tuinbouwgron- den. In een droge periode zoals we nu hebben zie je toch wel goed verschil in malsheid van de groenten. Hoe onberekenbaar zich alles in onze sector, en heus niet alleen bij ons, afspeelt blij-kt weer uit de prijzen- curve der tomaten. Momenteel gaan ze grif weg voor meer dan 7,per bakje. Zo ook bijv. toen van 't voorjaar de hele tuinbouwwereld op zijn kop stond over de hoge olieprijzen, en onze Regering zich in alle bochten moest wringen om zonder E.E.G.-ruzie, de tuinders enig soulaas te bieden! Momenteel is de zware olie zo'n 30,per ton in prijs gezakt. En hoewel de komkommers momenteel in de verkeerde hoek zitten AP SCHOUWEN-DUIVELAND is de afgelopen week een behoorlijke oppervlakte zaaiuien ma chinaal geplukt. Onder deze gunstige weersomstan digheden komt er weinig grond in het produkt. Het is overigens met de prijs droevig gesteld. In onze om geving is nogal gekontrakteerd tegen 10 cent per kg. Bij een goede opbrengst, van behoorlijke kwaliteit kan er nog een boterham inzitten. Nu de prijs bene den de 10 cent ligt is het zaak alle aandacht aan de verzorging en aflevering van de gekontrakteerde uien te besteden. Het is n.l. de laatste tijd al herhaaldelijk voorgekomen dat aangevoerde partijen werden ge weigerd. We hebben de indruk dat dit jaar aanmerkelijk minder is gespoten met de middelen die de houdbaar heid van de uien moet bevorderen. Vermoedelijk zijn de vry hoge kosten ten opzichte van de slechte prijs daar de oorzaak van. WE vernamen van enkele fruitkwekers, dat, hoe- wel de veilingprijzen wat onder druk zijn ko men staan, dat ze met het zomerfruit redelijk uit de bus zijn gekomen. Bij een goede opbrengst en een hogere kg-prijs van rond de 15 ct. voor de eerste soort, betekent dat een aanmerkelijk betere uitkomst dan vorig jaar. Uiteraard betekent dit nog geen goed jaar! Maar de start is toch heel wat aangenamer. De stemming onder de telers is dan ook wat verbeterd na de misère van de voorgaande paar jaar. Het zal er straks bij het bewaarfruit van afhangen hoe het to tale kwantum in de E.E.G.-landen zal uitvallen en of we met ons fruit kwalitatief de concurrentie de baas kunnen. Als dat het geval kan zijn, dan is er een kansje dat het goede fruitteeltbedrijf een behoorlijke rentabiliteit kan geven. VANUIT de bloembollensektor valt vandaag aan de dag weinig hoopgevends te melden, althans wat de financiële uitkomsten betreft voor de gladio- lenteelt. Vanwege het gunstige weer groeit het gla- diolengewas goed. Met dit weer blijft het gewas ook vrij gezond. Faktoren die een goede oogst bevorde ren. Waar de telers aan de éne kant blij zijn met een geslaagde teelt, aan de andere kant is men beducht voor een goede oogst, die eventueel tot overmatig aanbod kan leiden. kunnen we dit toch wel, financieel, als de meest ge slaagde „grote" teelt aanmerken. We stellen dit allemaal zo maar eens om aan te tonen dat men niet te snel over stag moet gaan. De individuele kwekers zijn niet allen ontevreden. We moeten hier zéér, zéér voorzichtig zijn want we kennen ook hardwerkende collega's met goed uitzicht en ook geen slechte bedrijven miader goede resultaten boeken. Maar in grote lijnen is men niet ontevreden. De handel in gladiolen ligt sinds de devaluatie van de dollar vrijwel stil. Het is begrijpelijk dat de ex porteurs geen vertrouwen hebben in een wankelé dollar en invoerheffingen. De vertegenwoordiger^ van de diverse veilingen pleegden andere jaren onl deze tijd nogal wat koopovereenkomsten af te slui ten. Vandaag de dag lopen ze met de „ziel" onder de arm! Het zal de telers nu geboden zijn rustig af te wachten en vooral niet in paniek te geraken. Dat zou een groot aanbod tegen afbraakprijzen als gevolg hebben en voor sommige bedrijven een definitieve ondergang! VEEL PEREN IN ZEELAND jAP de Zeeuwse fruitveilingen waren vorige week de aanvoeren van peren zeer groot. Er kwam veel Beurré Hardy en ook het aanbod van Beurré Lebrun was van betekenis, terwijl er ook moolie par tijen Triomphe de Vienne te koop waren. De afzet van de goede kwaliteiten had een goed verloop. Eb was veel vraag voor export, zowel van Westduitse als Belgische zijde. Ook naar Engeland werd af en toe wat verladen. Opmerkelijk is daarbij de voórkeilT voor kleinverpakking. De grote en middelmaten Beurré Hardy werdefc dagelijks verkocht rond 60 cent per kg, terwijl voot- de klasse I 6065 mm rond 55 cent per kg werd be taald in het eind van de vorige week. De klasse li kwaliteit was gemiddeld ongeveer 5 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit. Vooral in Kapelle-Biezelinge waren er dagelijks grote aanvoeren van Beurré Lebrun. In de loop van de vorige week liep de prijs van de grote en middel maten ongeveer 10 cent per kg op, zodat in het eind van de week hiervoor tussen 40 en 45 cent per kg werd betaald. De kleine maat noteerde rond S3 cent en de lid draaide meestal door. Triomphe de Vienne deed aanvankelijk tot 80 cent per kg voor de goede kwaliteiten in de meest ge- vraagde maten maar in het eind van de week lag dé prijs ongeveer 10 cent per kg lager. De meest gang bare maten klasse 1 kwaliteit werden toen verkocht voor 6570 cent per kg. Plaatselijk op Zuid-Beveland is ook de teelt van Bon Chretien Williams van be tekenis. Bij een centrale verkoop deden de grote en middelmaten in Kapelle-Biezelinge tussen 35 en 40 cent per kg en de kleine maat rond 33 cent. Bij de appels liep de prijs van de James Grieve sterk terug. Er vond op grote schaal doordraai plaats en verder was de fabriek een belangrijke afnemer op het interventieprijsniveau. De beste kwaliteit wer den verkocht voor 2025 cent per kg. Het aanbod van Cox's Orange Pippin bleef tegenvallen en de vraag was groot, vooral voor export. De prijs trok aan tot rond 55 cent per kg voor de meest gevraagde maten en rond 40 cent voor de maat 6570 mm. r\AT we te maken hebben met een ernstige geld- ontwaarding en dat de inflatie in ons land en in heel de wereld grote vormen aanneemt, worden we dagelijks gewaar. Er is over dit onderwerp al veel geschreven en er zijn vele besprekingen aan gewijd. Het is wel duidelijk dat we hier te maken hebben met een probleem dat zioh in feite niet laat oplossen. Er worden in deze weken vele maatregelen door ver schillende landen genomen om de inflatie te beteu gelen of onder controle te krijgen. In het jaarverslag van de beleggingsmaatschappij Rolinco lazen we dat door deze maatregelen het tempo van de inflatie een tijdje kan worden ingehouden maar op lange termijn werken ze niet omdat het de twee wortels van het kwaad niet wegneemt. Als wortels van dit kwaad wor den genoemd de overbesteding in de overheidssecto ren en de monopolipositie van de vakbonden. Voor Amerika ziet de directie van Rolinco mogelijkheden om op korte termijn de gevolgen van de inflatie volle dig op te vangen of te maskeren. Maar men is ook van mening dat in wezen daar thans weer al de basis wordt gelegd voor een nieuwe inflatiegolf die in 1972 en 1973 tot volle ontwikkeling dreigt te komen, met in zijn zog uiteindelijk een rentestijging tot wellicht een nieuw hoogtepunt. Geen opwekkende woorden in het verslag van deze beleggingsmaatschappij die zich ten doel stelt door haar beleggingskeuze de waardestij ging van de beleggingen met de inflatie te doen mee gaan waardoor geen vermogensteruggang optreedt. Het is hier niet de plaats om het jaarverslag van Rolinco te gaan bespreken maar wel is het nuttig om kennis te nemen van de gedachten van deze finan cieel deskundigen. We worden dagelijks geconfron teerd met de gevolgen van de inflatie. De prijzen blij ven stijgen in een tempo dat we tot voor enkele jaren voor onmogelijk hadden gehouden. Dikwijls vragen we ons af wat er van terecht moet komen en toch blijft het maar doorgaan en ondertussen hebben we als ondernemers in de tuinbouwsektor de grootste moeite om deze ontwikkeling bij te houden. Daarom ook is het geen wonder dat er een grote groep van ondernemers is die niet meer weet hoe het moet en besluit er mee te stoppen. \A/E hebben al meerdere keren uiteengezet dat we vv er van overtuigd zijn dat er toekomstkansen be staan voor het goed geleide en modern opgezette tuinbouwbedrijf. Dat geldt dan zowel voor de glas tuinbouw als voor de fruitteelt. Er zal echter alle nadruk gelegd moeten worden op de moderne wijze van bedrijfsvoering. Dat wil bijvoor beeld in de fruitteelt zeggen dat we de mogelijkheden van mechanisatie volledig dienen te benutten. We zijn op het ogenblik persoonlijk nog geen voorstander van het mechanisch snoeien van de fruitbomen maar de pogingen die in deze richting worden aangewend ver dienen onze volle belangstelling en we geloven ook dat we over b.v. tien jaar aan mechanische snoei* toe zijn. Wanneer we er op het ogenblik weinig in zien wil dat niet zeggen dat het niet komt. Ook in deze zal de ontwikkeling niet stilstaan. Toen enkele jaren geleden de nauwe beplanting tn de fruitteelt haar in trede deed is dit systeem door velen afgekraakt. De genen die er mee zijn begonnen ervaren nu, dat ze vroeg een grote produktie hebben van kwaliteitsfruit waarvan de kosten laag zijn. Men heeft eerst grote investeringen moeten doen maar daar is heel het economische leven van deze tijd vol van. Toen enkele jaren geleden de stapelkisten hun in trede deden hebben veel fruittelers er de draak mee gestoken Thans is het zover dat op het moderne fruit- bedrijf in het zuidwesten de stapelkist algemeen toe gepast gaat worden. Degene die er mee heeft ge werkt wil beslist niet anders meer. Ook hier weer een ontwikkeling waarbij gebruik wordt gemaakt van moderne methoden. Deze kosten veel geld. De inves teringen in hefmast en stapelkisten zijn niet mis. Maar het zijn investeringen die hun geld dubbel en dwars opbrengen en daarom zijn ze verantwoord en moeten ze worden toegepast door degene die fruitteler wil blijven. Duidelijk is ook dat men een grote oppervlakte fruit moet hebben om een rendabel bedrijf te hebben. Er is geen bestaan meer te vinden op een oppervlakte fruit van 23 ha. We geloven niet in de mammoet- bedrijven voor fruit maar wel in een minimum per be drijf van tenminste 8 ha. In de groentesektor ligt de zaak niet anders. Men dient volledig gemechaniseerd te zijn en een voldoen de groot bedrijf te hebben om een bestaan te vinden. De tijd dat men op 2000 of 3000 vierkante meter de kost kon verdienen is voor de meeste tuinders in deze sektor voorbij! juno

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6