Dagelijks Bestuur ZLM vergaderde (Vervolg van eerste pagina) TUINBOUW Fr zijn overzicht betreffende de ontwikkelingen in de tuinbouwsector kon de voorzitter van de Tuin- bouwcommissie, de heer M. J. Goud, mededelen dat de ontwikkelingen op monetair gebied ook voor de tuinbouw van grote betekenis zijn. Met name de toe passing van een extra invoerrecht van 10 op de produkten naar het dollargebied zal gevolgen heb ben voor de export van bloemen en bloembollen. Wat de afzet betreft kon de heer Goud concluderen dat er in de groenteteeltsector, met name de groente teelt onder glas, momenteel sprake is van een gunsti ge afzet, zowel voor sla, komkommers en tomaten. De komkommers en tomaten laten in tegenstelling tot de sla een minder aanbod zien en deze ontmoeten juist op de markt een sterke vraag. Ook de sla heeft een levendige exportvraag. Wat de uien betreft: dit is een uiterst minimale zaak waar men nauwelijks tot enige prijsvorming kan komen en ook de afzet op langere termijn ziet er som ber uit. De afzet van uien is in het Zuidwesten mede ten dele ter hand genomen van de zijde der coöpe raties. Wat de appels en peren betreft kon geconsta teerd worden dat "deze in de prijsvorming tot op heden een gunstiger verloop gehad hebben dan vorig jaar in dezelfde periode. Tot op heden (de week van 28 augustus) is de instorting van het prijsniveau uit gebleven. Nu 28 augustus de maatregel ten einde is om boven de maat 70 in te voeren vreest men wel dat er daarna een groot kg-aanbod zal komen. Dan zal blijken of uiteindelijk de zaak draaiende gehouden kan worden. Men vreest toch nog wel min of meer dat op het interventiepeil terecht gekomen zal wor den. Betreffende de peren deelde de heer Goud mede dat deze een levendige vraag ontmoeten omdat er minder kg-aanbod is. In het Zuidwesten valt de oogst nog wel mee maar het totale aanbod in de perensec tor is minder. Men verwacht dan ook dat ze niet op het interventieniveau terecht zullen komen. Wat de pruimen en bramen en frambozen betreft: hierbij zijn de prijzen goed. Ondanks de goede resultaten van deze produkten wordt niet verwacht dat er areaaluitbreiding komt, omdat het kleine en erg ar beidsintensieve produkten zijn. VEEHOUDERIJ r voorzitter van de Veehouderijcommissie, de heer J. M. van Heyst, wees er in zijn overzicht op dat per 30 juni de z.g. omschakelingsregeling is beëindigd. Volgens deze regeling kon men 200 reken- eenheden per melkkoe of 724,subsidie krijgen met de verplichting om gedurende 5 jaar geen melk in de handel te brengen en een even groot aantal stuks mestvee te houden dat ouder was dan 1 jaar. Van deze regeling hebben 831 veehouders gebruik gemaakt, met 16.287 koeien. Gemiddeld hadden deze boeren bijna 20 koeien. Van de afslachtregeling is door 2176 boeren gebruik gemaakt voor 12.739 koei en. In het totaal zijn dus met deze regelingen in ons land 29.026 koeien uit de produktie genomen, hetgeen ongeveer een geschatte vermindering betekent van 110 miljoen kilo melk, waarvoor 21 miljoen wordt betaald, of bijna ƒ0,20 per liter. In de gehele E.E.G. is er voor 271.600 koeien van deze regeling gebruik gefriaakt, en wel voor 85 door boeren uit Duitsland en Frankrijk. De Maatschappij tot bevordering van land bouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) roept sollicitanten op voor de funktie van: 2e SECRETARIS. Deze funktie omvat, in overleg en zoveel mogelijk na een taakverdeling met de secre taris-penningmeester, algemeen secretariaats werk ten behoeve van bestuur en daarmee samenwerkende organen, het verzorgen en onderhouden van contacten met de leden en de vertegenwoordiging van de Maatschappij in de externe relaties. In deze funktie wordt dan ook een grote mate van zelfstandigheid gevraagd. Verdere perspectieven zijn niet uitgesloten. Vereisten: opleiding bij voorkeur op aca demisch niveau; goede contac tuele eigenschappen; goede uit drukkingsvaardigheid in woord en geschrift Standplaats: Goes. Salaris: afhankelijk van leeftijd, oplei ding en ervaring. Datum van indiensttreding zo spoedig mo gelijk. Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan het bestuur van de ZLM, Landbouwhuis, Grote Markt 28, Goes, postbus 46. Het gebruiksvee blijft ondanks de ruimere aanvoer goed aan de prijs. Het schijnt dat nu de uitkomsten van de weiderij gunstiger zijn geweest men nog wel eens een gokje wil wagen om naweiders aan te ko pen, want gras is er genoeg. Ook de kalf- en melk koeien zijn duur. Dit wordt deels veroorzaakt omdat de nuchtere kalveren zeer duur worden verkocht. Ook op de slachtveemarkt blijven de prijzen in tegenstel ling tot vorige jaren goed. Het is opvallend dat op de referentiemarkten de noteringen in ons land op Ita lië na, het hoogste zijn van de hele E.E.G. Dit in tegenstelling tot andere jaren, dan konden wr de ge middelde prijs niet halen. Nu zitten wij er ongeveer 8 a 10 per 100 kg boven. Een afdoende verklaring is er niet gemakkelijk voor te geven. Ten dele zal het wel veroorzaakt worden dat er een schaarste schynt te zijn in derde landen. Hierdoor wordt er minder vee ingevoerd. Het ingevoerde vee was vaak niet van de beste kwaliteit en ging voor een groot deel naar de vleeswarenindustrie. Door het uitblijven van dit vee en de industrie mager vee voor zijn pro duktie nodig heeft, is er veel vraag naar dit mindere kwaliteitsvee, zodat hiervoor de prijs in verhouding hoog is. Dit komt natuurlijk weer ten goede van de betere kwaliteiten. De laatste weken is de stemming echter iets flauwer, deels door het warme weer want dan is de vraag niet zo groot. Anderzijds door con currentie van het in verhouding goedkopere varkens vlees. t Op de varkensmarkten zijn de prijzen, ondanks de gedane voorspellingen, wat tegengevallen. Voor een groot gedeelte moet dit worden toegeschreven aan de dollar-crisis. Ook de eisen die de Amerikanen stel len zijn zeer hoog. De biggenprijzen zijn omdat de vraag niet groot is want men is algemeen wat gereserveerd om op te zetten wat lager en. biggen zijn dan ook moeilijker te plaatsen. Betreffende de situatie in de zuivel merkte de heer Van Heyst op dat na het mislukken van de plannen om te komen tot een zuivelcoöperatie in het gebied van de Brabantse Zuivel Bond, er nu door fusies gro tere blokken worden gevormd. Zo is er bijv. een fu sie tot stand gekomen in de Maasvallei tussen de fa brieken Beuger-Rijkevoort, Oss en Mill in één blok. De CTM in Tilburg gaat fuseren met Den Bosch in een 2e blok en Breda met Baarle-Nassau als 3e blok. Het zou ideaal zijn als de fabrieken ten Westen van Breda, n.L de fabrieken Etten, Zundert, Rijsbergen, Roosendaal-Wouw, samen met de fabrieken in Zee land het 4e blok zouden kunnen vormen. De beide Zuivelbonden, n.l. de CZNZ en de Bra bantse Zuivelbond zijn in hun fusieplannen vergevor derd. De statuten liggen bij de besturen ter goedkeu ring. Het plan is dat per 1 januari dit verwezenlijkt wordt, zodat wij dan een zuivelbond krijgen voor het gehele zuiden. De vergadering besprak voorts de situatie ten aan zien van de pry zen. Door het intrekken van de prij- zenbeschikking is het mogelijk geworden om de con sumptiemelkprijs te verhogen. Vanwege de noodza kelijkheid om de consumptiemelk ook de richtprijs op te laten brengen, is men genoodzaakt geweest de consumptiemelkprijs per 6 september met 3 cent te verhogen. Te zijnertijd speelt in deze kwestie de vraag of dit nog wel voldoende is omdat de uitbeta lingscapaciteit van de consumptiemelkbedrijven be langrijk achterblijven by de andere bedrijven. An derzijds is de grote vraag echter hoe de reactie op deze prijsverhoging zal zijn en of daardoor het ver bruik niet zal dalen. LANDBOUW IN STROOMVERSNELLING II I.D. dr. ir. C. W. C. van Beekom gaf een nadere toelichting op de eind mei verschenen struc tuurnota over de Zeeuwse landbouw, die werd sa mengesteld door en met medewerking van een groot aantal deskundigen, onder verantwoordelijkheid van de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. Dr. ir. Van Beekom ging op enkele belangrijke punten uit de nota nader in, waarin naast algemene gegevens, uit voerig op de verschillende produktietakken, de toe komstverwachtingen en de knelpunten wordt inge gaan. De Raad, aldus dr. ir. Van Beekom, is van me ning dat de technische en economische begeleiding van de ondernemers in de land- en tuinbouw vooral gericht moet zijn op de goede ondernemers op per spectief biedende bedrijven. Bedrijven met onvol doende bedrijfsomvang en matige rentabiliteit die nen niet te worden gestimuleerd tot verdere inten sivering. Vakmanschap, ondernemerschap en finan ciële draagkracht zijn doorslaggevend en zullen door slaggevend zijn bij de advisering inzake voortzetting of beëindiging van het bedrijf. De verwachting van de Raad is dat in de komende jaren het aantal be- drijfshoofden met 400 per jaar zal afnemen, een aan tal dat de laatste 5 jaren ca. 290 bedroeg. Tevens houdt de Raad rekening met de afname van een 150 werknemers in de landbouw per jaar. Van te samen deze 550 in de agrarische sector werkende arbeids krachten zullen naar verwachting ca. 60 dus 330 trachten een andere werkkring te vinden. Het zal van de economische ontwikkeling afhangen of het moge lijk zal zijn voor deze mensen passende arbeidsplaat sen te vinden. De Raad acht een kredietregeling op aantrekkelijke voorwaarden, fiscale maatregelen en een grondbank gewenst om de noodzakelijke bedrijfs- aanpassingen te kunnen realiseren. Daarbij kan dóór samenwerking zowel tussen boer en loonwerker als tussen boeren onderling belangrijke kostenbesparin gen worden bereikt wanneer arbeid en werktuigen gezamenlijk worden benut. Wat betreft de gemiddel de bedrijfsgrootte die nu ca. 16 ha bedraagt, wordt verwacht dat deze in 1975 omstreeks 20 ha zal bedra gen. Het eenmans akkerbouwbedrijf zal dan 35 a 40 ha groot zijn terwijl voor de grotere bedrijven de ge dachten gaan naar 30 a 35 ha per man. De vergadering was van mening dat de nota zowel direkt als indirekt een goed inzicht geeft inzake de situatie in de Zeeuwse land- en tuinbouw in het al gemeen als van de bedrijfstakken ieder voor zich en de verwachtingen daarvoor in de naaste toekomst. De daarin aangegeven hoofdlijnen zullen de Zeeuwse agrarische ondernemer bepaald aanspreken. Dit niet tegenstaande de in de nota tot uiting komende toe komstverwachtingen, die in het bijzonder voor de ak kerbouw en de fruitteelt niet optimistisch geacht kun nen worden. De in de nota verwerkte aanbevelingen kunnen dan ook als een waardevolle bijdrage worden gezien voor alle agrarische ondernemers die bij de komende ontwikkeling ten nauwste betrokken zijn. In dit verband achtte 'het bestuur het gewenst dat op zo breed mogelijk terrein van de nota kennis geno men kan worden. Besloten werd dat in het ZLM Land- en. Tuinbouwblad er op gewezen zal worden dat belangstellenden de nota bij het ZLM-secreta- riaat kunnen aanvragen. Tevens zal worden nage gaan of het geen aanbeveling verdient de nota in de afdelingswintervergaderingen als vraagpunt aan de orde en ter discussie te stellen. ORGANISATORISCHE WERKWIJZE ZLM KENNIS wordt genomen van het uitgewerkte rap port over het ZLM-vraagpunt 19701971 inzake de organisatorische werkwijze der ZLM, de voorstel - (Zie verder pag. 12) EDERT 1957 is het mogelijk om de voorwaarden vooronder een huwelijk werd gesloten te her zien. Indien geen huwelijksvoorwaarden werden aan gegaan kan dit alsnog gebeuren. Indien weV huwe lijksvoorwaarden werden aangegaan kunnen deze wor den veranderd, of kan worden bepaald dat de wet telijk algemene gemeenschap van goederen zal bestaan. Voor deze wijzigingen is het noodzakelijk dat het huwelijk een jaar heeft bestaan. Wij gaan geen beschouwing houden over het nut of de wenselijkheid van huwelijksvoorwaarden, maar wil len alleen nog eens wijzen op de mogelijkheid deze te wijzigen. Vooral oudere echtparen betreuren soms een bepaal de toestand waarin het vermogen juridisch aan een der huwelijkspartners toebehoort. Vooral ook uit een oogpunt van successierecht kan de juridische constructie nadelig zijn en een veel hoger bedrag aan successierecht verschuldigd zijn, terwijl de vermogenspositie van de winst-bezittende soms zo danig daalt dat na het overlijden van de eerststervende een ongewenste situatie ontstaat. IE vraag of verandering van huwelijksvoorwaar- en een schenking tussen echtgenoten betekent moest vrij snel na de wetswijziging worden beant woord. Heel kort na de wijziging van het Burgerlijk Wet boek, waarbij de mogelijkheid werd geopend om staan de huwelijk de huwelijksvoorwaarden buiten werking te stellen, gaf de Hoge Raad reeds een uitspraak waar bij werd beslist dat een vermogensovergang als gevolg van het vervallen van huwelijksvoorwaarden, niet vormde een belaste schenking in de zin van de Succes siewet. In de recent gewezen arresten die één en hetzelfde geval betreffen, poogde een inspecteur de door het ver vallen van huwelijksvoorwaarden ontstane vermogens overgang onder het successierecht te brengen op grond van de omstandigheid dat een en ander had plaats gevonden binnen 180 dagen vóór het overlijden van de erflater. De overigens interessante juridische en fis cale aspecten van de zaak latend voor wat zij zijn, vol staan wij met te constateren, dat ook hier de inspec teur de verliezende partij was. T/ OOR meerderen kan bekendheid met deze juris- rudentie van nut zijn, en mogelijk de aanleiding vormen om eens met een deskundige te gaan praten of handhaving van huwelijksvoorwaarden nog zin heeft. Het komt nogal eens voor, dat de overwegingen die destijds geleid hebben tot het maken van huwelijks voorwaarden, bij het ouder worden verdwijnen. Dit zal met name het geval zijn als het een eerste huwelijk betreft waaruit kinderen zijn geboren. Elke ongelijk heid in vermogen tussen de echtgenoten zal in verband met de progressie in het tarief nadelig zijn voor het te betalen successierecht. Ook gevoelsoverwegingen spelen soms een niet ge ringe rol en ook om die redenen is dan een wijziging zeer aan te bevelen. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3