P. J. Zuid - Geluid voorzitter ph. van den hoek herbenoemd Korte terugbliK op twee jaar P.J.Z. Indrukken IFYE - Ria Geluk uit de USA Jongerenaktiviteiten wedstrijdendag te sprang-capelle onmisbaar voor de jonge boer ploegkampioenschap noord-brabant ledenvergadering oost zeeuws-vlaanderen 18 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK TWEE jaar Plattelands Jongeren Zuid. Het is niet zozeer de periode als zodanig, die genoemd dient te worden om een indruk te krijgen, waartoe de fusie van B.P.J en P.J.G.Z. had moeten leiden, geleid heeft en wat we er in de toekomst van verwachten, is h^t toch belangrijk, dat we dit feit noemen. Aldus de heer Ph. van den Hoek, voorzitter, tijdens de Algemene Vergadering der P.J.Z. op vrijdag 27 augustus j.l. in hotel ,,De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Het beleid van de vereniging richtte zich op de ontwikkeling en vorming van de plattelandsjongeren op maatschappelijk, cultureel, sociaal-economisch, vaktechnisch en zelfs lichamelijk gebied. Al deze facetten trachtte het bestuur te verwezenlijken door het organiseren van discussiegroepen, kaderdagen en kaderweek ends, cursussen, studie- en werkgroepen. Wanneer we het zuiver organisatorische aspect van de fusie bekijken, dan is de afgelopen periode duide lijk geworden, dat de problemen als gevolg van de grote afstanden op een soepele en prettige wijze zijn opgelost. Bergen op Zoom blijkt als vaste vergaderplaats uitstekend te voldoen. Het functioneren van de huidige bestuursstruktuur kan goed genoemd worden waarbij echter dient te wor den opgemerkt, dat bepaalde veranderingen in de toekomst noodzakelijk kunnen worden, aangezien in de afgelopen 2 jaar gebleken is en deze tendens zal zich in de toekomst wellicht in versneld tempo voort zetten dat de werving van kader steeds moeilijker wordt. De reeds genoemde vorming inclusief de kadervorming zal steeds één van de belangrijkste taken binnen onze organisatie blijven. Dit mede met het oog op de voor vele leden wachtende taak binnen bedrijf, organisatie en maatschappij. MET takenpakket van de provinciale organisatie zal van tijd tot tijd kritisch moeten worden bekeken, want het functioneren ervan kan niet los worden gezien van ontwikkelingen in b.v. het jeugd- en jongeren werk in ons werkgebied en de veranderingen in de gehele samenleving. We dienen hierbij een onderscheid te maken tussen ontwikkelingen binnen de organisatie en die daarbuiten. Van interne aard zijn o.a. de verandering in het ledenbestand en de verschuiving in het aktiviteitenpakket. Enkele factoren van externe aard b.v.: verstedelijking platteland afname werkgelegenheid ten plattelande invloed t.v. en radio verkleining afstanden. Enkele aspecten, die t.a.v. het jeugdbeleid kunnen worden genoemd, zijn: aksentuering van het plaatselijk c.q. regionaal niveau - denk hierbij aan b.v. ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland ontwikkeling van overleg- en samenwerkingsorganen op plaatselijk-, regionaal- en provinciaal niveau. een zich wijzigend subsidiebeleid. Ik ben er van overtuigd, aldus de heer Van den Hoek, dat dit overzicht onvolledig is, maar het geeft des ondanks duidelijk aan, dat we als provinciale organisatie meer dan ooit bij de tjjd zullen moeten blij ven. Dit is slechts mogelijk, wanneer we ons allen daarvoor willen inzetten. Enkele jaren geleden kwam men steeds meer tot de conclusie dat wilde een plattelandsjongerenorgani satie nog recht van bestaan hebben het sociaal-culturele werk een grotere plaats diende in te nemen bin nen het gehele takenpakket. Dit had tot gevolg, dat het agrarische werk steeds minder aandacht kreeg. Momenteel is er een lichte verschuiving naar een herwaardering van het agrarische werk v.w.b landbouw- beleidsvraagstukken. Het bestuur is van mening deze ontwikkeling te moeten stimuleren, omdat op steeds meer terreinen mogelijkheden worden geopend voor inspraak voor de jongeren. We moeten echter vermelden, dat deze verschuiving in aktiviteiten niet voor alle afdelingen gelijk verloopt. INHAKEND op deze verschuiving, heeft het bestuur een provinciale agrarische commissie in het leven ge- roepen, die naar we hopen eind september 1971 van start zal kunnen gaan. Ook op landelijk niveau vindt een herwaardering van het agrarische werk plaats, hetgeen resulteerde in een nauwere samenwerking tussen de 3 C.J.O.s. De samenwerking komt het duidelijkst tot uitdrukking in de uitgave van het agrarisch informatie- en discussieblad „Rotonde" t.b.v. de agrarische gespreksgroepen. Op cultureel gebied zijn de twee culturele dagen, welke we de afgelopen periode gehad hebben, het ver noemen zeer zeker waard. Veel afdelingen zagen deze dagen als een experiment. Dit jaar zal moeten blijken of alle afdelingen een dergelijke aktiviteit waarderen. Deze waardering lijkt aanwezig te zijn en we hopen dan ook dat dit resulteert in een bydrage van hun kant, temeer omdat de Algemene Vergadering van de PJGN de winnaars van de provincies ontmoeten elkaar op deze dag door de PJZ wordt georganiseerd. We rekenen op een grote belangstelling van de zijde van de deelnemers en van het publiek voor deze ak tiviteit, gezien de ervaringen in voorgaande jaren in andere provincies. Tot slot wil ik U nog iets vertellen over ons ontwikkelingsproject. Onze vriend Roger Makevo is momen teel 3 maanden in Nederland en naar het zich laat aanzien, blijkt de hulp, zoals deze door de PJZ ten uitvoer wordt gebracht bijzonder positief en naar wij hopen effectief te zijn al zal in de toekomst moeten blij ken hoe de Zeeuwse en Brabantse ervaringen in Kenia in de praktijk gebracht worden. Aldus voorzitter Van den Hoek. (Slot) pi elke county houdt men jaarlijks een county-fair, waar alles geshowd en gekeurd wordt. Eén van de bezwaren is echter dat je altijd alleen de beste (in projekten) van de club ziet en nooit dat gedeelte van de leden dat zover niet komt. In Kentucky was ik in een gastgezin dat twee jaar geleden de „blue ribbon" eerste prijs of eerste klas)-familie van Kentucky was. Ze wonnen alles bij elkaar genomen 266 blue ribbons Deze familie had vier kinderen en zij vergaarden dit geweldige aantal ribbons in één jaar. Ik sprak met enkele county-agents, die wel wat veranderingen in dit allang bestaande 4-H systeem zouden willen brengen. De „image" van 4-H b.v. is dat je rijk genoeg moet zijn om vee te hebben. Dat weerhoudt kinderen van families met lagere inko mens en geen vee hebben ervan om lid te worden en mee te doen aan een aantal andere zaken. De 4-H heeft het elke zomer druk met kamperen. Kentucky heeft 2 centrale plaatsen, waar elke week verschillen de 4-H kampen gehouden worden. De oudere leden, vanaf 14 jaar, kunnen mede-leider zijn naast de coun ty-agents en de ouders. Kamperen Amerikaanse stijl gaat gepaard met alle comfort. Men slaapt in kleine houten hutten, met alle gewenste watervoorzieningen (de hele tijd hier heb ik nooit een Amerikaan een koude douche zien ne men!). Verder is er een lopende-band-cafetaria, waar alle maaltijden kant en klaar af komen, 's Morgens zijn er in zo'n kamp sprekers en 's middags kan men zwem- en roeilessen nemen of handenarbeid verrich ten. De avonden vult men met zingen, groepsspelen en volksdansen. Het is voor 4-H leden dè kans om jongeren uit andere gedeelten van Kentucky te ont moeten. Elk jaar gaat er een geselecteerde groep van elke staat (zo'n 5060) in de leeftijd van 1416 jaar naar het 4-H centrum in Washington D.C. De bijeenkomst duurt een week; samen met nog 4 andere groepen volgt men er een cursus in „citizenship" soort burgerschapskunde). Wat dat precies inhoudt is me nog niet duidelijk, maar het schijnt een plezier-week te zijn. Nu, ik heb geprobeerd een aantal indrukken weer te geven. Er is zoveel meer te vertellen, b.v. over boeren, paarden, rodeo's, het Amerikaanse gezins leven, enz. Misschien komt dat er nog wel eens van. Met groeten aan alle P.J.Z.-leden! RIA GELUK. Tijdens de Algemene Vergadering vond de verkie zing van de voorzitter plaats. De heer Ph. van den Hoek was aftredend, maar herkiesbaar. Er werden in totaal 35 stemmen uitgebracht. 34 stemmen waren voor de heer Ph. van den Hoek. 1 blanco. De vice- voorzitter, de heer Iz. Haartsen, en het erelid, de heer Js. Cevaal, wensten de heer Ph. van den Hoek geluk met zijn herverkiezing, waarna laatstgenoemde een kleine attentie overhandigde. GROEPSDISCUSSIE J\E Algemene Vergadering werd besloten met een groepsdiscussie over een 3-tal vragen. De uit komsten van deze discussies zijn bijzonder boeiend en uitermate belangrijk voor een eventueel te voe ren beleid in de toekomst. Wij komen in onze volgen de rubriek op dit onderdeel van de Algemene Ver gadering terug. De wedstrijdendag vindt plaats op 11 september a.s. op een terrein achter het bedrijf van G. v. Ach terberg, W. v. Gentstraat 2, Sprang-Capelle. Men kan meedoen aan de onderstaande spelen: Kalveropfokwedstr ij d Trekkerbehendigheid Gewichtschatten Touwtrekken Parenkruien Hardlopen Brommer-behendigheid - aanvang 08.30 uur - aanvang 09.00 uur - aanvang 10.00 uur - aanvang 10.30 uur - aanvang 11.00 uur - aanvang 11.30 uur - aanvang 13.00 uur We rekenen op je deelname E.V.T.O.-CURSUS Iedere jongere boer is er momenteel wel achter, dat goed kunnen ploegen, zaaien, enz. kortom een vol doende vaktechnische vorming geen evenzovele garanties zijn voor een dikbelegde boterham. Er zijn andere zaken, die in het verleden, maar ook in 1971 nog, verwaarloosd werden, maar die van levensbelang zijn voor een gezonde en efficiënte be drijfsvoering. Zaken, waaruit vooral het ondernemer schap dient te blijken. Zaken, die iedere jonge boer zich eigen kan, maar vooral móét maken, wanneer hij een bestaan zoekt in de landbouw, tuinbouw of veeteelt. De E.V.T.O.-cursussen, die in Eersel, Prinsenbeek (tuinbouw), Cuyk, Oss, Breda, Schoondijke en Uden- hout georganiseerd worden, willen je 'hierbij helpen. Vraag een opgaveformulier bij je afdelingssekreta- riaat of geef je rechtstreeks op bij het P.J.Z.-sekreta- riaat te Goes. Waar is niet belangrijk. Wel het doen! Je werk op het bedrijf komt er niet door in de knoei. Men heeft erop gerekend met de planning. Op zaterdag 18 september vindt op het bedrijf van c. L. L. Stoop, Klundertse Langeweg 8, Klundert de strijd om het ploegkampioenschap Noord-Brabant plaats. Aanvang 11 uur. 16.30 uur prijsuitreiking in „De Beurs", Voorstraat 24 te Klundert. Aan dit kam pioenschap nemen de best geklassificeterden van een 13-tal kringwedstrijden deel, waaronder verschillen de landelijke- en nationale kampioenen! De afdeling houdt op 17 september a.s. in „De Hal- Ie" te Axel een ledenvergadering. Op deze bijeen komst worden o.a. besproken: Ontspanningsavond - Programmapunten voor het komende seizoen. De avond wordt besloten met een lezing door Guust Serrarens. Guust is werkzaam geweest op een ont wikkelingsproject in Brazilië. We beginnen om 20.00 uur en rekenen op je komst!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18