Aandacht voor naderende dekperiode voor schapen Het rundvee op de Bevenlandse fokveedag KORTE WENKEN C.A.R. - Goes J. J. ZONDERLAND Over enkele weken breekt voor de schapen de dektijd aan. Voor de schapenh oud er is dit een belangrij ke periode, aangezien in die tijd grotendeels de lammerproduktie wordt bepaald. De lammerproduk tie is één der belangrijkste factoren die van invloed zijn op de rentabi liteit. Het is van groot belang om na extra zorg aan de schapen te be steden. KEUZE VAN HET FOKMATERIAAL In de eerste plaats verdient de keuze van het fok- materiaal de nodige aandacht. Bij de selectie van de fokooien dient men op de volgende punten te letten: l7 De vruchtbaarheid. Ooien die meermalen éénlin gen werpen of wel eens leeg blijven zijn onren dabel. 2. Het verloop van de geboorte. Van ooien die ieder jaar moeilijk werpen gaan nogal eens lammeren verloren. 3. Moedereigenschappen; ooien die lammeren ge makkelijk aannemen en een goede melkproduktie vertonen, voor een deel tot uitdrukking komend in de groei van de lammeren. 4. Groei-eigenschappen van de nakomelingen. Snel groeiende lammeren met goede slachtkwaliteiten geven de hoogste opbrengst. 5. Leeftijd en gezondheid van de ooien. Beste fok ooien met een versleten gebit moeten toch een keer opgeruimd worden. Ondanks de mogelijkheden met de lambar houden we ooien met een slechte uier liever niet aan. De andere helft van de schapenstapel is de ram. De ram heeft grote invloed op de fokkerij. De keuze van een goede fokram is dan ook niet gemakkelijk, om dat altijd afgewacht moet worden of (hij wel past. Aankoop van een ram die reeds gebruikt is in de fok kerij en waarvan men de resultaten kan beoordelen is over het algemeen de zekerste weg. Wordt een jonge ram aangekocht, bekijk dan de afstamming, de vader en de moeder, alsmede het hele koppel. Bij de aankoop van fokmateriaal moet voorkomen worden dat besmettelijke ziekten binnen Uw eigen schapenstapel gehaald worden. Om dit zoveel moge lijk te beperken dient U het bedrijf waar U koopt goed in ogenschouw te nemen. Aangekochte dieren moeten na aankomst gewassen worden. Bovendien moet U de hoefjes bijsnijden en ontsmetten en voor zover mogelijk de dieren de eerste tijd apart houden. VRUCHTBAARHEID De vruchtbaarheid wordt gunstig beïnvloed door een optimale voedingstoestand en een goede gezond heid. Optimale voedingstoestand houdt in dat de ooien in beste conditie verkeren en dat ze voor, tijdens en na de dektijd een goede eiwitrijke voeding krijgen. De eerste maanden van de dracht zijn zeer belangrijk omdat bij terugval de pas bevruchte eitjes gemakke lijk afsterven. Een goede bestrijding van maagdarm- wormen, leverbot en huidparasieten en een regelma tige verzorging van de hoefjes is voor een goede ge zondheid en conditie een eerste vereiste. De periode waarin de schapen bronstig worden duurt van eind augustus tot januari. Ooien die in het begin of aan het eind van deze periode bevrucht wor den blijken vaak minder lammeren te werpen dan die welke in oktobernovember gedekt zijn. Verder dient het toelaten van de ram af te hangen van de tijd waarin men de lammeren wil. De meeste Zeeuw se schapenhouders geven er de voorkeur aan dat het lammerseizoen zoveel mogelijk achter de rug is als het werk op het land begint. De ooien moeten dan tussen half september en half oktober gedekt worden. De ram mag echter niet te vroeg bij de ooien, omdat anders het lammerseizoen teveel gespreid raakt, het geen extra toezicht en arbeid vraagt. Wil men het lammerseizoen in een kort tijdsbestek hebben, dan is dit mogelijk door bronstsynchronisa- tie met behulp van „het sponsje". De beste resultaten krijgt men daarmee als men de ooien tijdens de twee de bronst, na het verwijderen van het sponsje, laat dekken. U dient hierbij wel te bedenken dat een ram slechts 1015 ooien kan dekken omdat alle ooien in enkele dagen bronstig worden. Een natuurlijke wijze om de bronst te stimuleren is de ram een paar weken voor het toelaten tot de ooien in een aangrenzende weide te laten lopen. GEBRUIK VAN DEK TUIG In vele gevallen is het nodig dat de schapenhouder aanwezig is bij het werpen van de ooien, zodat het gewenst is bij benadering de datum van werpen te weten. Dit is mogelijk door de borst van de ram te kleuren, hetgeen tot gevolg heeft dat het kruis van de ooi bij dekking gekleurd wordt. Als men de dek- datum noteert kan de werpdatum uitgerekend wor den (5 maanden min 5 dagen later). Bovendien kun nen de eerst werpende ooien eerder afgezonderd en bij gevoederd worden. De borst van de ram dient wel regelmatig bijge kleurd te worden. Het rammendektuig met een kleurstofblok wordt voor dit doel steeds meer toegepast. Wanneer om de 14 dagen een andere kleur wordt gebruikt, kunnen ook de terugkomers herkend worden. Wordt boven dien op de wol een nummer aangebracht met speciale wolverf, dan kunt U ze op afstand identificeren en per schaap noteren als ze gedekt zijn. Een andere mogelijkheid om de dieren op afstand te identifi ceren wordt verkregen door het gebruik van plastic nummerplaatjes welke met een koortje om de hals worden gehangen. Dit kan U in het lammerseizoen een hoop tijd besparen. VAN de heer W. v. Sluys ontvin gen wij alsnog een verslag van bovengenoemd evenement dat op za terdag 3 juli op de terreinen van de veiling te Goes plaatsvond. Het ter rein en de accomodatie is daar zeer geschikt voor! Het weer was schit terend, maar de publieke belang stelling te gering. Wij begrijpen dit laatste niet helemaal daar er toch vooral in en bij Goes velen wonen die in deze sectoren banden hadden of hebben. De organisatie was goed en vooral de secretaris-penning meester, in de praktijk zelf boer op een gemengd bedrijf, had met hen die heen bijstonden veel werk ver zet De kwaliteit van het vee was, mede gezien de wat smalle basis waarop de fokkerij rust, goed. Wat vooral opvalt is dat meerdere die ren goede tot beste uiers bezitten! IJE afdeling stieren telde slechts één deelnemer, doch dit was dan ook een goede, n.l. Bertha's Adenta 35, 1-64534 van J. van Overbeeke te Kapelle. Deze zoon van Ruyter Adema 84, 63097 S is mals en goed van type en correct gebouwd. Hij was dit voor jaar kopnummer op de HoZuBra te Etten waar de contakten gelegd zijn voor de aankoop. Ook automa tisch kampioen. Het jongvee. Oudere kalfvaarzen. la. Mieneke 28 (v. Blitsaerd Keimpe) van M. W. Rouw te Goes. Best ontwikkeld, type behoorlijk goed. Werd kampioen vaars. Bij de jongere vaarzen waren kopnummers: Corrie 2 van B. M. van Goudszwaard te Kats. Behoor lijk ontwikkeld en behoorlijk type, ook iets korte dochter van Lytse Rudolf. Martha 3 v. d. Zanddijk (v. Lytse Rudolf) van H. C. Poleij te Kruiningen. Goed type en correct. Jongere melkkoeien en melkvaarzen. Kopnummers werden: Steenhiuizen 112 (v. Matje's Bouke 2) van M. W. Rouw. Goed ontwikkeld, vlot goed type met beste uier en Willempje 27 van Tekenburg (v. Rudolf van Plantlust) van W. op 't Hof te Kapelle. Type be hoorlijk goed, kruis iets hellend, uier goed. Volwassen koeien. Kopnummers werden: Lien 62 (v. Bontje's Hiltje's AdemaJ~ van H. C. Poleij. Best ontwikkeld en vlot goed van type. Mina 3 van de Zanddijk (v. Rudolf Siccama) van H. C. Poleij. Mooi type, correct en goed geuierd. lepie 54 (v. Adema 540) van W. op 't Hof. Typisch, niet te zwaar. Mina 2 v. d. Zanddijk (v. Wargaster Combinator) van H. C. Po leij, goed type kruis iets recht. Gretha 10 (v. Redbad van Pietje 8) van B. M. v. Goudswaard. Goed ontwik keld, vlot goed type, vooruier niet geheel correct met wat wijd geplaatste voorspenen. Vos 43 van de Noord zijde (v. Minstreel v. d. Meidoorn) van Gebr. Op 't Hof te 's-Heer Arendskerke. Mooi melktypisch, iets klein. Aafje 17 v. d. Noordzijde (v. Eduara) ook van Gebr. Op 't Hof. Goed type met zeer goed gevormde uier en voldoende beenwerk. Tina 2 (v. Dr. Lente's Verwachting) van J. F. Buijsrogge te Kloetinge. Mal se, typische koe met goede uier. Produktieklasse koeien van boven de 40.000 kg met 3.70 vet. la. Martje van W. op 't Hof. Mooi type met best uier, doch iets klein. lb. de bijna 17-jarige Matje 4 (v. Piet Eduard Hollander) van M. W. Rouw. Zij passeerde de 80.000 kg melk, heeft nog altijd een mooi silhouet, het uier wordt iets diep en de banden wat minder gaaf. lc. Vos 36 (v. De Hoop Adema 48) van Gebr. Op 't Hof. Solide 14-jarige koe met best uier. ld. Cornelia van J. F. Buijsrogge. Best ontwikkelde koe van goed type met iets grote uier. Ie. Lies 32 (v. Zwaanwerd Adema) van W. op 't Hof. Zeer produk- tief, gemiddeld 733 gr. vet per dag, doch verder wat gewoon. Afstammelingen van stieren. Alleen opgekomen de groep van Matje's Bouke 2 71344 S van M. W. Rouw. Uniforme collectie typische jonge koeien met beste uiers. Een mooi succes voor deze zoon van Matje 4 en Skyldumer Bouke van stal Rouw. Bedrijfsgroepen. 5 koeien, la. Gebr. Op 't Hof. Goe de uniforme groep van goede kwaliteit met goede uiers. lb. M; W. Rouw met typische jeugdige koeien met beste uiers. lc. B. M. van Goudzwaard. Voldoen de uniforme groep goede melkkoeien, ld. J. F. Buijs rogge. Behangen rijk gevulde dieren. 3-tallen melkkoeien, la. Uniform goed typisch 3-tal van H. C. Poleij. lb. W. op 't Hof. Uniform met beste uiers, doch wat weinig hoogtemaat, lc. J. van Over beeke. Ook een goede uniforme groep. Eigen gefokte koeien. 3-tallen. la. J. F. Buijsrogge. Vlot goed met goede uiers, 3e koe iets klein. lb. J. L. de Roo. Goed ontwikkeld en bel. uniform, lc. H. C. Poleij. Typische dieren, doch niet te uniform en iets week in de bovenbouw. Twee groepjes vaarzen kon den niet tot oranie komen. Koeien met afstammelingen, la. Steenhuizen 102 van M. W. Rouw, die een zeer goede vererving toon de en lb. de mooie rastypische Minke 1 v. d. Zandr dijk met een uniforme groep dochters die iets rank aandoen van H. C. Poleij. Jeugdkampioene werd Steenhuizen 112 die ook werd aangewezen als koe met de mooiste uier. Van de volwassen koeien werd onbedreigd kampioene de mooi typische Mina 3 van de Zanddijk die hiermede haar goede afstamming niet verloochende en reserve werd de goed typische zeer goed geuierde oud-kam pioene Aafje 17 v. d. Noordzijde. De gehelë keuring had een goed en vlot verloop en we konden met een goede indruk het terrein verlaten. W. v. SLUIJS. C.A.R. Zevenbergen. OP VERSCHILLENDE BEDRIJVEN heeft men voor het inbrengen van de aardappelen in de bewaarplaats 2 of 3 arbeidskrachten nodig, omdat gewerkt moet wor den met een geheel verouderd bewaar- en inbreng- systeem. By het inbrengen van de aardappelen moet 1 man het werk gemakkelijk aankunnen. Een belang rijke verbetering is reeds te bereiken door de tussen- schotten in de bewaarplaats te verwijderen. OOK HET TRANSPORTMATERIAAL dat U ge bruikt is belangrijk om vlot te kunnen werken. De stortbak moet ruim zijn met de grondafvoer recht streeks op een wagen en een goede doseerinrichting om tijdelijke overbelasting van de transporteur te voorkomen. De boxenvuller moet gemakkelijk ver plaatsbaar zijn, voldoende capaciteit hebben met een oversteek voor de wielen van 5,5 mtr. HERHAALDELIJK WORDT U er op gewezen rooi- beschadiging -van de aardappelen bij het oogsten te voorkomen. Toch komen elk jaar opnieuw partijen aardappelen voor met behoorlijke rooibeschadiging. Vooral in een periode met lage prijzen en een over aanbod van aardappelen kunt u gemakkelijk met de brokken blijven zitten, omdat uw partij onverkoopbaar blijkt te zijn. DE BIETENOOGST IS WEER in zicht en de eerste bietenleveringen vallen dit jaar vroeg. Kijk uit, welke bieten u het eerst gaat oogsten. Rooi de vroegrijpe bie ten eerst en geef dat perceel waarvan u weinig groei mag verwachten voorrang boven een perceel bieten waar de groei nog flink in zit. HET IS EEN VASTSTAAND feit dat melkkoeien met een langere levensduur gemiddeld meer melk ge-ven. Er is daarom veel aan gelegen om de gemid delde leeftijd van de koeien op een bedrijf zo hoog mogelijk te doen zijn. Laat daarom niets ongebruikt om dit te bevorderen. ALS VEEHOUDER kunt u nu reeds nagaan hoeveel ruwvoer in de komende winter nodig is en wat er deze zomer al gewonnen is. Is met wat er nog geoogst kan worden de voorraad onvoldoende dan is het nu de beste tijd oiti aan te kopen. OOK DEZE WINTER WORDEN er weer E.V.T.O.- cursussen georganiseerd. Deze cursus is speciaal be stemd voor jonge boeren die binnen enkele jaren het bedrijf gaan overnemen. Hierin worden verschillende aspecten, Waarmee u te maken krijgt, behandeld. U kunt zich opgeven bij uw organisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15