Kennis vermeerderen of afwa< iten hoe het loopt! Goede kwaliteit aardappelen eist nauwkeurig werken DE INVOER Uiteraard moet de aardappelrooimachine technisch in goede staat zijn. De invoer moet zo geleidelijk mogelijk geschieden, zodat er geen grote proppen ontstaan. De grootste problemen ontstaan tussen de schijven en de scharen. Vooral bij liggend en groen loof stropen de schijven gemakkelijk. Bij een normaal gewas moeten de schijven 2 3 cm door de grond draaien; maar bij een sterk legerend en groen gewas biedt een zo diep moge lijke afstelling van de schijven de beste oplossing. Een nadeel is, dat de machine op de schijven gaat „lopen" en het bijsturen wordt dan bijzonder moeilijk. De schijven moeten scherp, roestvrij en minimaal een doorsnede van 50 cm hebben. In moeilijk te rooien gewassen zijn met aangedreven schijven zeer goede ervaringen opgedaan. Alleen is het jammer dat ze nog maar op weinig merken rooimachines worden toegepast. Stel de schijven zo dicht mogelijk tegen de rooischaren aan, zodat er weinig grond wordt opgenomen. Alleen in jaren met doorwas is dit niet mogelijk. Bij rooimachines uitgerust met torpedo's, i.p.v. schijven, moeten de torpedo's juist door de grondi lopen. Onder natte omstandigheden kan er met een ma chine met schijven langer worden doorgewerkt. De laat ste jaren worden de gewassen vaak laat doorgespoten en wil de teler zo snel mogelijk na het doodspuiten gaan rooien. Eigenlijk moet U na het doodspuiten 10 dagen met rooien wachten, zodiat omstreeks 20 augustus het gewas moet worden doodgespoten. Toch is ook na 10 dagen het gewas niet altijd goed dood, zodat het rooien grote problemen kan geven. Loofklappen is dan nood zakelijk. Verschillende merken rooimachines kunnen met een aangebouwde loofklapper worden uitgerust, maar in een zwaar gewas treedt er nogal eens gemakke lijk storing op. SPECIALE LOOFKLAPPERS |N de praktijk is er een toenemende belangstelling voor aparte loofklappers. Bij rooien onder natte omstandigheden worden er dan veel sporen gemaakt. Om het loof op de rooimachine goed uit de aardappelen te verwijderen mogen alleen maar de bovenste delen van het loof worden geklapt, maar liggend loof moet wel tussen de ruggen worden verwijderd. De scnaren moe ten glad en roestvrij zijn en aan de zijkant gezien, moet de punt van de schaar iets dieper staan, dan de onder kant van de zeefketting. De stand moet zo zijn, dat er een vloeiende overgang ontstaat naar de zeerketting. Zowel te vlak als te steil afgestelde scharen geven- een onregelmatige invoer met extra 'beschadiging en capaci- teitverlies. De diepteregeling van de meeste merken rooimachines gebeurt met de diabolorol. De diepte moet zo worden afgesteld, dat die schaar juist onder de knollen doorgaat. Tevens verkruimelen deze rollen de korst en kluiten op de aardappelrug. Om onder natte omstandigheden het aanladen van grond te voorkomen, biedt een binnenband om de diiabolorol een redelijk goede oplossing. ZEEFKETTING yANAF de rooischaren komen de aardappelen met grond op de zeefketting, die zorgt voor het uit zeven van de grond en het transport van het produkt. Probeer er voor te zorgen dat op elke grondsoort tot op het einde van de zeefketting grond achterblijft. Dit kunt U bereiken door de draaisnelheid) van de zeefketting aan te passen bij de rijsnelheid. Vaak is in de praktijk de draaisnelheid van de zeefketting aanzienlijk groter dan de rijsnelheid en ontstaat er een maximaal zeefeffect met grote kans op beschadiging. Op diverse merken rooi machines kan de snelheid van de zeefketting worden geregeld, deze mogelijkheid zit er niet voor-niets op! Ook is het mogelijk de draaisnelheid te regelen met het motortoerental van de trekker, daar in de meeste gevallen toch het maximale vermogen niet nodig is. Voor de lich te en de niet te zware kleigronden moet de draaisnelheid van de zeefketting juist iets groter zijn dan de rijsnel heid, zodat er een grote capaciteit ontstaat met een minimale beschadiging. Op zware grond verdient een grove ketting de voorkeur (spijlenafstand 42 mm). Voor de lichter gronden is een zeefketting met een spijlen- afstand van 28 mm en 36 mm nodig. Wel is het verstan dig om in jaren met doorwas de zeefketting met rubber te bekleden, zodat er niet al te veel kleine aardappelen op het perceel achterblijven. Vaak zijn deze rubberen „staven" moeilijk aan te brengen. Door ze in warm water te leggen gaat het monteren veel gemakkelijker. OPSLAG VAN AARDAPPELEN MEDÊ door de zachte winters van de laatste jaren neemt het aantal opslagplanten in cultuurgewas sen schrikbarend toe. Het is gebleken dat bij een be werking met een vaste tand cultivator aanzienlijk meer knollen bevriezen dan bij het ploegen. Diverse bedrijven passen dit ook met succes toe. Helaas is deze metnode niet toe te passen op de lichte slempgevoelige gronden. Een goede krielkneuzer, diie onder alle omstandigheden werkt, zou uitkomst betekenen, maar dit is geen eenvou dige zaak. Een nauwe spijlenafstand gaat gepaard met meer grond, maar dit is er bij de gebouwen wel uit te zeven. Bij de meeste merken rooimachines zitten er schud- rollen onder de zeefketting, waarmee de schudintensiteit wordt geregeld. Gebruik deze alleen, als de grond er niet op een andere manier kan worden uitgezeefd en let er op dat de aardappelen dan niet op de ketting gaan springen. Let er bij aankoop op, dat de zeefketting van de rooi machine gemakkelijk is te demonteren. Diverse merken rooimachines hebben een zeefketting uit een stuk, zon der tussenschakel. Moet er een andere ketting op, dan vraagt dit veel tijd! LOOFSCHEIDING gIJ de loofscheiding komen er 2 systemen voor n.l. loofafvoertransporteurs en loofrollen. Bij de loof- afvoertransporteurs ontstaat een goede loofscheiding, mits het loof niet of heel licht is geklapt. Ook normaal ontwikkeld loof geeft bij loofrollen geen enkel probleem. Lang loof geeft wel eens problemen, vooral indien de aanvoer onregelmatig is, ontstaat er propvorming. Bij deze rooiers biedt loofklappen uitkomst, maar dan zo, dat alleen de bovenste delen van het loof worden ver wijderd, anders hebben de loofrollen onvoldoende hou vast aan het loof. Om stropen van de schijven te voor komen is goed klappen tussen de ruggen noodzakelijk. AFVOERTRANSPORTEUR ^E capaciteit van de afvoertransporteur wordt be paald door de breedte van die ketting, de hoogte van en het aantal meenemers op de ketting en ue draai snelheid. Houd de draaisnelheid altijd zo laag mogelijk. In ieder geval onder de 60 meter per minuut. Draait de ketting snel dan worden de aardappelen door de mee nemers „weggezwiept", zodat er gemakkelijk stootblauw ontstaat. Veel blauw ontstaat tevens door te grote val hoogte. Valhoogtes boven de 20 cm zijn ideaal om blau we aardappelen te krijgen. Vang de eerste aardaoDelen on door b.v. een jute zak boven de bodem van de wagen aan te brengen. De meeste rooimachines hebben een afvoertransporteur volgens de zwanenhalsconstructie, die er op zit om te gebruiken. Ook bij de verdere verwerking in de gebouwen is het van belang te letten op draaisnel heid en valhoogte van de transporteurs en boxenvullers. zegt U: we zullen maar eens afwachten. Let wel dat U later niet hoeft te zeggen „Wij hebben te lang ge wacht". J. M. Ondergetekende geeft zich op als deelnemer voor de cursus E.V.T.O. in Zeeuws-Vlaanderen gedurende de winter 1971/1972: Naam en voorletters: Adres: WAAR kiest U voor? Voor het eerste of het laat- ste? Indien U in de landbouw zult blijven zal dit het eerste moeten zijn. Reeds enige jaren wordt er in de provincie Zeeland een cursus Economische Vorming Toekomstige Ondernemers georganiseerd, gericht op jongeren die binnen afzienbare tijd te ma ken krijgen met de bedrijfsovername dan wel kort geleden eer. bedrijf hebben overgenomen. Van de deelnemers wordt een aktieve deelname, doch ook zelfwerkzaamheid vereist, onder meer het maken van een werkstuk. Het programma omvat de volgende onderdelen: 1. Overzicht en analyse van de bedrijfseconomische situatie van de bedrijven in het betrokken gebied. 2. Financieringsmogelijheden en aspecten en achter gronden van de financiering. 3. Economische, juridische en fiscale aspecten van de bedrijfsovername. 4. Samenwerkingsvormen verticaal en horizontaal. 5. Diensten-verlenende instellingen van belang voor de bedrijfsvoering. TIE cursusduur bedraagt 120140 uur, verdeeld over 20 dagen (1 dag per week). Het aantal deelnemers is beperkt tot ongeveer 20, waarbij het tijdstip van bedrijfsovername een voorname rol speelt. De kosten bedragen 40,exclusief leermiddelen en excursies. Opgave bij de Rijks Middelbare Land bouwschool, Dr. D. S. Huizingastraat 28, Schoondijke, tel. 01173-313 of via uw jongerenorganisatie of bij de economisch sociaal voorlichter van de Z.L.M. vóór 20 september 1971. Als cursusleider zal optreden Ir. H. M. van der Weele, leraar van de R.L.W.'S, te Schoondijke. Mogen wij in dit verband een beroep doen op de jongeren, doch ook op de ouders, om hun zoon in de gelegenheid te stellen deze cursus te volgen. De re- akties van de vorige cursisten, doch ook van vele ouders, waren goed en opbouwend. De onderwerpen die er worden behandeld zijn zó gekozen dat iedere ondernemer of toekomstige ondernemer er mee te maken krijgt, dus op de praktijk gericht. Kunnen wij op een voldoende opgave rekenen of C. VAN STRIEN. Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen, Een goed afgestorven gewas aard appelen geeft over liet algemeen bij een aardappelrooimachine, die in goede staat is, weinig problemen. De knollen hebben weinig last van aan klevende grond en het loof wordt ge makkelijk verwijderd. Wel is het zo, dat een goed uitgerijpt gewas bijzon der gevoelig is voor stootblauw. Veel stootblauw in een partij aard appelen geeft een groot uitvalsper- centage, vooral in Jaren met lage prij zen. Daarom is het van uitermate groot belang de aardappelen bijzonder voorzichtig te behandelen. Een goede partij aardappelen is altijd te ver kopen en dit kunt U bereiken door de machine goed af te stellen. Aan de afstelling van de belangrijkste onder delen van de rooimachine woedt in dit artikel aandacht besteed. Loofvingers en loofrollen dienen er voor om het loof uit de aardappelen te verwijderen Woonplaats: Telefoon: Geboortedatum: (Vermoedelijk) jaartal bedrijfsovername: Grevolgd landbouwonderwijs: Handtekening S

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5