ggr\ UIT DE PRAKTIJK Koolzaadteelt in de belangstelling Opbrengsten redelijk - prijzen vallen tegen Aardappelprijzen ronduit bedroevend Grondonderzoek begonnen Uienoogst begonnen AOK in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de graanoogst weer achter de rug. De opbrengst van de gerst was over het algemeen laag. Eigenlijk kwam alleen het ras Berac tot 'n hoge kg-opbrengst. Daarentegen zijn de tarweoogsten erg meegevallen. De verwachtingen hiervoor waren eveneens laag, wat begrijpelijk was gezien de meestal erge aantas ting van meeldauw, roest en luizen. De kg-opbrengst zal gemiddeld toch nog wel de 5400 kg per ha halen. Schot is niet voorgekomen, terwijl meestal geoogst kon worden met redelijk gunstige vochtpercentages. Ook de erwten zijn bijna alle gedorsen. Evenals van blauwmaanzaad loopt hiervan de opbrengst sterk uiteen, met gemiddeld een iets te lage kg-opbrengst. Ook de verwachtingen voor de bruine bonen zijn voor wat de kg-opbrengst betreft niet hoog gespannen. Maar bij dit produkt kan de prijs nog veel goedma ken. Het aantal peulen is wel goed, maar er zitten te weinig zaden in, die dan ook nog te klein zijn geble ven. De bloei heeft slecht weer gehad en de afrijping is te vlug gegaan. Men is overal druk bezig met het zaaien van kool zaad. Streeksgewijs valt het op dat vrijwel elke boer koolzaad gaat telen. Ook de intensieve bietentelers j|\E oogst van de granen is op WALCHEREN weer vrijwel achter de rug. Er resteren nog enkele percelen zomertarwe. Ook de erwten zijn vrijwel overal gedorsen. Met het blauwmaanzaad is men ook al flink gevorderd. Er wordt in toenemende mate blauwmaanzaad van stam gemaaidorst. Er is thans geen enkel gewas waar zoveel oogstmethoden wor den toegepast. Kleinere perceeltjes worden nog met de sikkel gesneden en aan stuken of aan schelven gezet. Enkele percelen zijn nog met de graanmaaier- zelfbinder geoogst. Weer anderen maaien op zwad en dorsen dan uit het zwad door middel van een op- neemapparaat. De mate van doorliggen van het ge was en het voorkomen van onkruid zijn sterk bepa lend welke oogstmethode wordt toegepast. De op brengst van dit gewas lijkt goed tot zeer goed. De meeste percelen komen wel aan 1500 kg/ha of hoger. Er zijn nog niet veel concrete opbrengsten bekend. Er wordt overwegend in de tank gedorsen, zodat de juiste kg-opbrengst pas later bekend is. De tarwe-opbrengst is goed tot zeer goed geweest. Een gemiddelde van ruim 5000 kg/ha lijkt ons een goede schatting. De zomer gerst met 3500 kg/ha blijft daar toch wel aanzienlijk beneden. Niet erg aantrek kelijk voor een verdere heropleving van de gerst ver bouw. De erwtenopbrengsten lijken uiteindelijk nog wel iets gunstiger dan in eerste instantie werd ver wacht, Van de meeste percelen ligt de opbrengst nog juist boven de 3000 kg/ha. Met de prijs voor dit pro dukt wil het niet best. Deze is van zodanige hoogte dat verbouw van dit gewas, financieel geen enkel perspectief meer biedt. Met de bruine bonen ligt dat momenteel wel wat beter. Hiervan is kennelijk min der concurrentie uit het buitenland dan van de erw ten. Ook het vlas geeft goede kg-opbrengsten. Velen komen aan 10.000 kg/ha ongerepeld. Een voorlopige conclusie betreffende de oogst 1971 is wel dat de kg-opbrengsten over het algemeen re delijk tot zeer goed zijn, maar dat de prijzen van de meeste produkten, ook van de tarwe, erg tegenval len. Van de rooigewassen mogen ook wel goede kg- opbrengsten worden verwacht, maar ook hier prijzen die ons niet direct in een hoerastemming brengen. We hebben het idee dat men toch beter in de handel kan zitten dan producent zijn. Vorige week zagen we uien aangeboden voor een prijs van 45 cent/kg. De producent kan thans met pijn 7 a 8 cent beuren. De ploegwedstrijdcommissie mocht zich verheugen in een 9-tal deelnemers. De resultaten waren nogal uitéénlopend. Van enkele deelnemers was het werk om de vingers van af te likken. Zeer mooi gelijklig- gende maar toch nog geaccentueerde ploegsneden. Wie zijn grond met zo'n ligging de winter in kan krijgen is toch wel een bevoorrechte kollega. De ba sis voor een goede oogst is dan alweer gelegd. T|ONKERE wolken pakken zich samen aan de eco- U nomische hemel van ons land. En niet alleen aan de Nederlandse hemel, in heel de wereldeconomie hebben we te maken met een zwaar betrokken hemel. De dollar wankelt, een grote sociale onrust kondigt zich aan, en de inflatie holt verder. En wat dit laatste betreft holt ons land voorop en is Europees kam pioen! Bij de Europese athletiek-kampioenschappen in Helsinki konden onze at'hleten daarvoor niet zor gen. Omkering van deze rollen ware zeer wenselijk! Het is zonder meer duidelijk dat deze economische crisis zijn uitwerking op de agrariërs niet zal missen. En wij zaten toch al in de hoek waar de meeste klap pen vielen! De pfijzen van de akkerbouwprodukten doen het over de gehele linie slecht, terwijl de opbrengsten van de meeste produkten toch ook niet als hoog ge kwantificeerd kunnen worden. De aardappelopbrengsten waren tot nu hoe hoog, maar toch is de verwachting t.a.v. de opbrengsten van de late consumptie-aardappels wel wat gematig der geworden, nu de aardappelen in een korte span ne tijds wel wat aan de vroege kant, vrijwel geheel zijn afgestorven. De prijsontwikkeling is ronduit be droevend, zodat het financieel resultaat van de aard appels niet hoopvol lijkt. Dit betekent voor onze ak kerbouwers met zo'n 25 consumptie-aardappels een streep door de resultatenrekening. De bieten staan er goed voor, de proefrooiingen wijzen in de richting van een recordopbrengst, alhoe wel wij t.a.v. THOLEN ons afvragen of deze progno se wel helemaal gehaald zal worden. Voor ST. PHI- LIPSLAND zijn wij ta.v. daarvan wat optimistischer gestemd. Maar wat schieten weJer mee op dat wij dit jaar zo goed bieten kunnen telen? Ons basisquotum wordt royaal overschreden, dus krijgen wij straks weer te £&ken met wellicht aanzienlijke kortingen op de uit- ^alingsprijs. De wereldsuikerprijs trekt nog wat a*n vernamen wij, dat kan dan mogelijk wat helpen dat dér uitbetaliqgsprijs niet al te diep zakt. Alles overziende lijkt het een mager boerenjaar te worden, het tweede in successie. Dat gaat niet goed! Meerderen in ons gebied gaan denken over sane ring en wij zien reeds collega's van middelgrote be drijven in de werkbus voor Rotterdam stappen. Hoe wel zij daar wellicht onder gemakkelijker omstandig heden en met minder moeite in de behoeften van zichzelf en hun gezin kunnen voorzien, terwijl de so ciale zekerheid is gewaarborgd, is het feit opzich toch een trieste ontwikkeling. Het dagelijks bestuur van onze nieuwe gemeente Tholen is op werkbezoek geweest in de diverse ker nen (wanneer is dat ook het geval bij de veilingen?) hetgeen een groot succes is geworden. Het bleek dat er op Tholen bij de diverse verenigingen en groepen nogal wat verlangens leefden. Als men aan alle ver langens tegemoet zou moeten komen had de gemeen te daarvoor alleen al 25 miljoen gulden nodig! Op de laatste bijeenkomst van Tholen (stad) heeft onze Kringvoorzitter de agrarische belangen bepleit, het geen o.i. goed is overgekomen. De belangstelling voor de bijeenkomsten was goed, maar van landbouwzijde o.i. helaas niet overmatig groot. Dit betreuren wij, want als groep moeten wij de nodige algemene be langstelling opbrengen, om niet helemaal in de ver geten hoek terecht te komen! gaan soms tot dit gewas over. Verschillende zijn van plan het bietenareaal in te krimpen ten koste van koolzaad. Met de opbrengsten zoals van dit jaar is deze grote toename wel te begrijpen, maar we moe ten bedenken dat niet elk jaar de kg-opbrengst 3500 kg per ha zal zijn. Bij dergelijke opbrengsten is het saldo van bieten beslist lager, maar bieten geven op de meeste bedrijven van jaar tot jaar wel een meer stabielere kg-opbrengst dan koolzaad dit doet. Op veel percelen wordt een chemische onkruid bestrij ding toegepast. Tarwe-opslag kan worden bestreden met 12 kg TCA, gespoten in de 2e helft van oktober. In dezelfde periode kan ook simazin worden gebruikt tegen breedbladige onkruiden. Het gewas moet dan wel gezond en voldoende groot zijn. Het meeste zaai zaad wordt behandeld tegen de koolzaadaardvlo. Hoewel het jaar nog niet om is kunnen we voor de bedrijven met een minder intensief bouwplan (dus zonder aardappelen en uien) wel zeggen dat het nog geen slecht jaar gaat worden. De meeste produkten geven een gunstige geldopbrengst per ha. Voor aard appelen en uien moeten we dit nog afwachten. Maar laten we, zeker met het jaar 1970 nog in ons geheu gen, echter hopen dat dit nog goed afloopt. IYE 2e helft van augustus heeft zich ook op SCHOU- WEN-DUIVELAND gekenmerkt door zeer gun stig oogstweer. Het combinen verliep zonder v^el ha peringen, behoudens veel stof en plaatselijk in lig gend gewas wat mindere capaciteit. Ook de stro-oogst verliep vlot. Ten aanzien van de opbrengst kunnen we iets optimistischer zijn dan bij de zomergerst. Ge middeld is de wintertarwe-opbrengst rond de 5000 kg per ha met een redelijke kwaliteit. De stro-opbrengst was redelijk, maar de prijs slecht. Er is dit jaar meer verhakseld dan andere jaren. De oogst van de schok kers viel in verzorging wel mee, maar de opbrengst bar tegen. Gemiddelde opbrengst ligt vermoedelijk bij goed 3000 kg per ha met daarbij nog een slechte kg-prijs. Het weer liet toe dat er reeds veel stoppel- werk verricht is en daarbij ook de inzaai van groen- bemesters. De oogst van de aardappelen en uien (resp. 2000 en 800 ha) is nu aan de beurt. Laten we ons bewust zijn van het moeten hebben van een kwaliteitsprodukt. Neem bij de oogstmethode de nodige maatregelen dat kwaliteit binnengehaald kan worden. Besteed aan de bewaring ook terdege de nodige zorg. Ondanks de momenteel slechte prijzen van beide produkten, blijft het noodzakelijk genoemde eisen na te streven. Laten we hopen dat de perspectieven in de naaste toekomst zullen verbeteren. De opbrengst van de aardappelen lijkt goed te worden, veel aanslag, uniform van stuk UET oogsten van het graan en de erwten heeft deze zomer op ZUID-REVELAND ondanks korte on derbrekingen door regen toch nog een vrij vlot ver loop gehad. Op dit moment moeten alleen nog enkele perceeltjes zomertarwe en nog wat erwten uit de rui ter gedorsen worden. Van de gedorsen produkten is alleen de wintertarwe meegevallen. Bij de overige gewassen komen wel enkele goede percelen voor, maar het zijn er zo weinig, dat het gemiddelde toch tegen blijft vallen. Op vele percelen begonnen de aardappelen al aar dig af te sterven en Uit elkaar te vallen. Vorige week is al een deel doodgespoten, deze week zullen de meeste percelen wel (moeten) volgen. De opbrengst lijkt wel goed te worden, alhoewel door 't wat vroeg tijdig laten zitten het percentage bonken wat tegen kan vallen. Op allerlei manieren is reeds gewezen op het voorkomen van rooibeschadigingen. Zorg er voor dat U een goed produkt af kunt leveren. Blauw mag niet voorkomen. Er is al een begin gemaakt met het plukken van de uien, zowel met de hand als met de machine. Plaatselijk hebben de uien door de vele regen en wind en misschien wat hagel op 3 augustus wat ge leden, het afsterven is hierdoor wel wat versneld. Ze zijn perceelsgewijze wat minder grof. Ondanks de extra zorg die aan de knolselderij is besteed door vroeg en herhaaldelijk tegen wantsen en luizen te spuiten, komt in het zelfde gebied, Krui- ningenWaardeKrabbendijke, als het vorige jaar weer het zelfde onpleizierige beeld in het blad van de knolselderij voor. Wanneer niet snel de juiste oor zaak en de juiste bestrijdingsmiddelen aangegeven kunnen worden, dan zal deze teelt voor dit gebied wel eens verloren kunnen gaan. Met zo'n gewas is op geen enkel bedrijf meer een behoorlijke opbrengst en daarmede een behoorlijk arbeidsloon te behalen. Naar verluidt moeten de eerste monsters van de suikerbieten er op wijzen dat we straks met een zeer goede bietenoogst te maken zullen krijgen. Niet over al zal men aan deze hoge opbrengst kunnen komen. In sommige gebieden komen toch nog te veel per celen met te grote afwijkingen voor, veroorzaakt door slechte struktuur, te lage pK, te dunne stand, water overlast, te veel onkruid of dergelijke. De vroegst gezaaide stamslabonen zijn reeds ge plukt. Door de grote verschillen tijdens de groei, vooral wat de hoeveelheden neerslag betreft, kwa men er duidelijke verschillen in stand voor. De eer ste opbrengsten zijn goed. Voor de ruilverkaveling de Poel-Heinkenszand is een belangrijk moment aangebroken nu eerstdaags een begin gemaakt zal kunnen worden met de bouw van het gemaal aan de Westerschelde. Na het klaar komen hiervan kan dan een begin gemaakt worden om 'het polderwater af te gaan voeren naar de Wes terschelde. en weinig uitval. Ook de uienopbrengst lijkt goed. De injectie met DD in het kader van de O. en .S- regeling is op 25 auugstus begonnen. Onder goede om standigheden zijn de te injecteren percelen behandeld naar de eisen die gesteld worden voor deze injectie met mogelijkheid van succes. Momenteel is reeds 20 ha geïnjecteerd. Half september zullen de regionale ploegwedstrij- den gehouden worden op een perceel zware grond van de heer M. der Weduwen te Kerkwerve. Hope lijk kan de regelingscommissie weer terugzien op een succes, evenals vorig jaar. Ter bevordering van een der basiswerkzaamheden op de landbouwbedrijven zijn zulke krachtmetingen een wezenlijk belangrijk onderdeel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4