Indrukken IFYE - Ria Geluk uit de USA Jongerenaktiviteiten DRIE MAAL VIER WEKEN 14 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Oregon, augustus 1971. Ruim 3 maanden ben ik nu in de Verenigde Staten en dat brengt uiter aard een aantal indrukken van het leven hier met zidh mee. Na 21/2 maand in Kentucky ben ik momen teel in Oregon, mijn tweede staat. De V. S. zijn zo groot dat er vele ver schillen zijn tussen het leven in Ken tucky (mid-east) en Oregon (aan de Grote Oceaan). Dit verslag zal voor namelijk over Kentucky gaan. it ET IFYE-programma bracht me in de V. S. Eerst was er een 5-daagse oriëntatie met de 60 IFYE's uit 24 landen over de hele wereld verspreid, die dit jaar als IFYE in de V. S. zijn. Deze bijeenkomst vond plaats in het 4-H centrum in Washington D.C. De 4-H organisatie is de gastvrouw. Zij doet dit in samenwerking met de coöperatieve „extension ser vice", een soort voorlichtingsdienst. Deze laatste or ganisatie valt onder het ministerie van landbouw en is verspreid over alle 50 staten. In de staat zelf heeft elke county een afdeling van deze „extension ser vice". waarin meestal werkzaam zijn een „agent" voor de landbouw, een „agent" voor „home econo mics" en een „agent" voor 4-H. Kentucky is driemaal zo groot als Nederland en heeft 120 county's. Dat geeft al een indruk van "het aantal „agents" dat in Kentucky werkt. Hun centrale dienst is gevestigd in de „State University". Van daaruit wordt ook mijn programma georganiseerd, in zoverre dat de „IFYE-state-leader" mij naar de ver schillende county's laat gaan en de tijdsduur van mijn verblijf daar bepaalt. Meestal heeft elke staat een kort oriëntatie-programma voor de IFYE(s), die voor Vh maand in de staat komen. Dat was echter niet het geval in Kentucky. Gelijk na aankomst gingen wij (6 IFYE's) naar het eerste gastgezin. Ik had 4 gastgezinnen en met z'n zessen waren we .4 dagen samen op de campus van de universiteit in Kentucky. De State University is meestal één der grootste van de staat, waaraan dus die centrale Extension service verbonden is. Daarnaast zijn er vele andere universi teiten en „colleges" (soort academie) verspreid over het gebied. Onderwijs is een belangrijke zaak en iedereen gaat naar „High School" (middelbare school) en vaak ook naar „college" en/of universiteit. De keuze van de vakken ligt grotendeels bij de student zelf. In vergelijking met Nederland zijn er heel wat minder technische-, huishoud- en andere praktijkge richte opleidingen. Dat alles brengt met zich mee dat er soms een tekort is aan vakmensen en teveel men sen met algemene opleidingen, die moeilijk een baan vinden en vaak niet goed betaald worden Zo is er b.v. een overschot aan leraren deze laatste jaren, die nu andere, meestal onderbetaalde banen hebben. IfENTUCKY is voornamelijk echt plattelandsge- bied met enkele grote steden, die echter ook een tamelijk plattelandskarakter hebben. Eén van de din gen die me (nog steeds) het meest opvallen is de ruimte die mensen, buiten de grote steden, hebben. Iedereen heeft een eigen huis, meestal van hout en zelfgebouwd, met eromheen een groot grasveld. Bo vendien wonen vele gezinnen op een boerderij, ter wijl de vader (of moeder) een baan in de stad of in het dorp heeft. Part-time boeren is in sommige stre ken een veel voorkomende zaak. Meestal bedraagt de grootte van de boerderijen 20 a 25 ha. Het land wordt gebruikt voor en/of tabak, mais, mestvee en grasland. Het werk op de boerderij wordt door alle gezinsleden gedaan, veelal in de weekends of na de werkdag. Kentucky ligt dus in midden-oost Amerika; de zo mers zijn er heet en droog, met af en toe een gewel dige onweersbui met veel wind en regen. Overdag is de beste plaats in huis! met de in werking zijnde air conditioning. Bijna alle huizen hebben een aircondi tioning, die het huis koel houdt; de ramen blijven ge sloten en meestal ook de gordijnen of jaloezieën. Kentucky is een overwegend heuvelachtige staat, in het oosten vindt men bergen (appalache) en in het zuidwesten is het land vlak met veel rivieren en meren. Verder zijn er veel bossen, woud, en enkele nationale of staatsparken en in een groot gedeelte een groot gebied voor open mijnvelden, die een ge weldige milieuvervuiling met zich mee brengen. Eén van de waardevolle zaken hier is de mogelijkheid om te kamperen, hetzij in tent of caravan, in alle klei ne en grote parken, waarbij alle faciliteiten aanwezig zijn, d.w.z. toiletten, water, plaatsen om op open vuur maaltijden klaar te maken, soms zelfs elektrische kookinstallaties en banken en tafels. En in de meeste gevallen hoeft men er niets voor te betalen, het is service van de staat of van het land. Dit bevordert meer en meer de „outdoor"-recreatie. In 't algemeen zijn de Amerikanen een bewegend volk, d.w.z. men verhuist ongeveer om de 7 jaar. El- VREDE MET ALLE GEWELD? Dat is het thema van de komende Vredesweek, die van 1926 september a.s. wordt gehouden. In die week wordt de aandacht van iedereen ge vraagd voor de vele vormen van ekonomisch en mi litair geweld, welke ons wereldbolletje zo teisteren.. We zien, horen en lezen er overal van, maar daar blijft het veelal bij. Maar zelden komen we toe aan de vraag: „Wat zouden en kunnen we doen aan de vrede?" Veel van het wapengeweld vindt zijn oorzaak in de huidige politieke en ekonomische verhoudingen, vandaar de benaming struktureel geweld. Tijdens de komende Vredesweek wil men het ver band laten zien tussen struktureel geweld in onze maatschappij aan de ene kant en de bewapenings- problematiek en het armoede-vraagstuk aan de an dere kant. Voor dit doel worden in verschillende steden Vre- desmarkten georganiseerd, waarop documentatiema teriaal, audiovisuële middelen, enz. van allerlei in stanties, die zich op dit terrein bevinden, ter inzage ligt of te verkrijgen is. Breng eens met de gehele afdeling een bezoek aan één van de hieronder genoemde Vredesmarkten. Zij zijn op zich interessant, terwijl zij bovendien een uit gangspunt kunnen vormen voor een verdergaande discussie in afdelingsverband of in de vorm van in teressegroepjes. Vredesmarkten in Zeeland: Goes: 31-8-'71 om 20.00 uur in „De Veste". Middelburg: l-9-'71 om 20.00 uur in de hal van de Ontrnoetingskerk, Oosterscheldestraat. Zierikzee: 2-9-'71 om 20.00 uur in het R.K.-pa- rochiecentrum, Mosselstraat. Oostburg: 3-9-'71 om 20.00 uur in het gemeentelhuis, Raadhuisplein 1. Hulst: 6-9-'71 om 20.00 uur in de Wereldwinkel, Houten Kwartier. Voor de provincie Noord-Brabant zijn geen exacte plaatsen en data bekend. Desondanks worden er ook in deze provincie tijdens de vredesweek in bijna alle plaatsen aktivitieten georganiseerd. Nadere gegevens hierover zullen ongetwijfeld in de diverse streekbla den worden bekend gemaakt. OMSCHOLING OP HET GEBIED VAN DE DANS Een danscursus van 10 weken voor alle P.J.Z.- leden uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, die zo langzamer hand wel eens iets anders willen, dan het simpele en eentonige recht-op-en-neer. De eerste cursusavond start op dinsdag 7 september 1971 in hotel „Centraal", Markt 6 te Terneuzen. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden n.l. 35,-. Je kunt je opgeven bij: Mej. G. Verbrugge, Vogel- fort 19, Hengstdijk (01148-536). TONEEL TE OOST ZEEUWS-VLAANDEREN We starten het komende winterseizoen o.a. weer met het instuderen van een toneelstuk. Leden, die hieraan mee willen doen, kunnen zich opg wen bij De heer J. Murre, Zaaidijk 4, Axel (01155-1808). WERELDPLOEGWEDSTRIJD Dit jaar worden de wereldploegwedstrijden in En geland (Summerset) gehouden. In het kader van deze wedstrijden wordt voor de plattelandsjongeren een studiereis georganiseerd naar Engeland. Het programma luidt als volgt: 30- 9-'71: Vertrek per boot naar Harwich en door reis naar Bristol. 1-10-'71: Bijwoning wereldploegwedstrijden. 2-10-'71: Bijwoning wereldploegwedstrijden. 3-10-'71: Vrij bezoek aan Londen. 4-10-'71: Bezoek National Agricultural Centre. 5-10-'71: Bezoek commercieel bedrijf, Experimen tal Husbrandy Farm. 6-10-'71: Bezoek proefboerderijen Reading Uni versity. 7-10-'71: Terugreis naar Nederland. Kosten: 280,p.p. all-in (lunches zelf beta len). Opgave: P.J.Z.-sekretariaat. BALLETJES- EN PIJLTJESRIT IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De Kring Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert op 11 september a.s. een balletjes- en pijltjesrit. Aan vang: 15.00 uur. Start vanaf „De Huifkar" te Absdale. 's Avonds een grandioos bal m.m.v. Sarei. Prijs uitreiking tijdens het bal in „De Koning van Enge land" te Hulst. Aanvang balavond: 20.00 uur. Van 3 t/m 19 januari 1972 de bekende vier-weekse cursus voor plattelandsjongeren op de Volkshogeschool te Bakkeveen (Fr.) Bergen (N.-H.) Eerbeek (Gld.) Houdt die datum in het hoofd. Aanmeldingen Volkshogeschool „Allardsoog" Bakkeveen tel. 05169-241. ke stad heeft een soort „woonwagenkamp" met alle nodige voorzieningen. Deze woonwagens („trailers") zijn enorm groot en soms in twee helften, die op de plaats van bestemming met de lange zijden tegen el kaar geplaatst worden. Het vervoer van deze, hier „mobile homes" genoemde wagens, gebeurt met spe ciale trucks. UENTUCKY is tamelijk droog, in twee betekenis- sen, n.l. het klimaat en in betrekking tot de al cohol. In de county's is geen alcohol te koop of te drink; natuurlijk is iedereen in zijn eigen huis vrij om te drinken. Soms tref je bij iemand thuis zelf-ge- stookte huiswhisky aan. Gek, als je bedenkt dat Ken tucky de staat is waar de Bourbon whisky vandaan komt. De ontmoetingsplaats voor jongelui vanaf 16 jaar (de toegestane leeftijd om auto te rijden) is de par keerplaats rond de soort cafetaria's, die meestal bui ten de stad of het dorp staan. Iedereen „crosst" dan rond 's avonds, van parkeer plaats naar parkeerplaats om elkaar te ontmoeten. Men kan in het cafetaria zitten en er een coke drin ken of een hot-dog of hamburger eten. Maar de mees ten blijven in de auto zitten om iets te nuttigen, 't is maar hoe je het gewend bent In 't algemeen miste ik in Kentucky b.v. het stukje gezelligheid of de ontmoetingsplaats in een dorp of stad. Overigens noemen ze hier alles een „town" ook al zijn er maar 400 inwoners. Winkelen in een echte winkelstraat bestaat niet in deze gemeenschappen (wel in de grote steden, maar daar zie je geen bekenden). Iedereen rijdt naar een grote supermarkt, altijd met enorm grote parkeer plaatsen erbij of naar een grote kledingwinkel e.d., koopt wat nodig is, laadt het in de auto en gaat weer naar huis. Men „loopt" niet op straat, lijkt het. Dus ook geen koffiedrinken op een terras of een ijsje eten in de ijssalon. Een plaats waar men elkaar wel kan ontmoeten is het sportveld, waar de ouders hun jon gens brengen om base-ball te spelen en hen dan al schreeuwend aanmoedigen of stil kijkend hun kinde ren gadeslaan. De leeftijd van deze jongens ligt tus sen 10 en 15 jaar AF men ontmoet elkaar op een 4-H bijeenkomst, want vele ouders zijn clubleider voor de 4-H. Graag wil ik jullie iets over de 4-H vertellen. Meisjes en jongens, maar vooral meisjes, tussen 9 en 17 jaar zijn lid. Op het platteland is dit meestal de enige or ganisatie, waarvan men lid kan zijn. Op die plaatsen waar meer en meer stedelijke samenlevingen ont staan ziet men de 4-H twee kanten opgaan. Of men gaat veranderen in de richting van de stedelijke jeugd, of het ledenaantal loopt terug, omdat er meer andere mogelijkheden komen voor de jongeren. De 4-H is een zeer goed georganiseerde zaak. In plattelandssamenlevingen werkt men grotendeels aan jaarprojekten, b.v. fotograferen, planten, kleding- naaien), inmaken van groenten en fruit. Men heeft projektboeken, waarin alle vorderingen, resultaten, prijzen en beschrijvingen vermeld worden. Deze wor den jaarlijks gecontroleerd en al of niet met een prijs bekroond. Daarnaast uit zich dit 4-H werk in het op fokken en keuren van mestvee, melkkoeien, varkens, schapen, konijnen, ganzen, kippen en natuurlijk paar den. Deze laatste showt en berijdt men. Dit allemaal in competitieverband. Het werken voor een prijs is heel normaal. Elke club heeft zijn beoordelingen, dan volgens streek- en „state"-beoordelingen. In de stede lijke gedeelten, waar geen mogelijkheid is voor het houden van vee, wordt ijverig gezocht naar andere projekten. In elke county valt al het 4-H werk onder supervisie van de reeds genoemde 4-H county agent. Deze organiseren, beoordelen, geven nieuwe projek ten, enz. De vaders en/of moeders zijn de leiders van de diverse clubs in de county. Vader helpt met het vee en soms ook met houtwerk- en elektriciteitspro- jekten, moeder helpt met naaien, koken, inmaken e.d, (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14