TUINBOUW- KLANKEN DINGEN VAN DE IVEEK Lof voor goed gewicht Waarheen gaan wij? Iranz^spkawB KAPELLE-tel. 01102-1441 4 Zelf zijn wij er zéér goed van doordrongen dat er ook in ons bedrijf zo ekonomisch mogelijk moet wor den geproduceerd en dat alles er naar aangepast dient te worden. Maar ondanks, dat de allerbesten onder ons al deze dingen uitbuiten, en er niet tegen opzien om grote investeringen te doen, bekruipt hen toch wel eens het gevoel of !het wel verantwoord is om op deze manier voort te gaan. Het is dikwijls zo dat de vrije ondernemer wel de minder goede jaren mag hebben, maar zodra er maar enigszins van winst sprake is, de belastingen er wel voor zorgen dat er meestal niet veel van overschiet. Het is warempel niet zo dat alleen de kleine ondernemers met deze moeilijkheden te kampen hebben, maar ook de gro tere en grote tot zelfs de allergrootste toe (Verolme) en het zich moeten laten welgevallen dat ze met re geringssubsidie geholpen worden. Misschien dat die subsidie verstrekt kan worden uit reeds eerder afge roomde winst van de vrije ondernemer? Zit het er niet in dat binnen'25 jaar Nederland net zover is als Rusland in 1917, toen daar alles werd genationali seerd. Met dit verschil dat het nu langs de weg van de evolutie gaat. Zal dit het land méér welvaart brengen, wanneer het vrije initiatief van de indivi duele mens geheel is opzij gezet? Het is te hopen dat onze wettig gekozen regering de juiste maatregelen zal nemen, om het ondernemer zijn in land- en tuin bouw tot zijn recht te laten komen. kwaal werd door de groothandel n.l. meer in onze contreien geconstateerd dan verderop. Tot nu toe heb ben ons belangrijk minder klachten bereikt dan voor heen. Een kist van 6 kg tomaten, 5 kg pruimen, 15 kg appels of peren enz. enz. bevat dit gewicht nu prak tisch geregeld. Alleen over het gewicht van de afge leverde aardappelen wordt niet geroemd! Vooral in de natte periode's dit jaar is het genoeg voorgekomen dat er 3 kg grond in de kist zit. Dit is procentueel 15 onderwicht. Maar nogmaals het verheugt ons deze verbeterde tendens te constateren. Verder gaan we maar door met ploegen naar het dichters woord. Dit houdt voor ons dus in zorgen voor het afleveren van groenten en fruit. Maar ook al weer de zorgen voor volgend jaar, want ook daar moeten we om door te kunnen ploegen ons oog op gericht hebben, 't Is bijna september. (Zie verder pag. 5) /^\P het moment dat we dit schrijven duurt de on- rust op de internationale geldmarkt onvermin derd voort. Op een zeer radicale manier hebben de Verenigde Staten ingegrepen in het vrije handels- en geldverkeer, zulks met het doel de Amerikaanse eco nomie weer gezond te maken en het vertrouwen in de dollar te herstellen. Er is veel over geschreven in de kranten en radio en televisie hebben er veel aandacht aan geschonken. Het is voor een niet ingewijde een moeilijke materie, maar wel is duidelijk dat er een grote stap terug is gezet in het vrije internationale handels verkeer met Amerika, het land waar de vrijheid altijd voorop staat. Het ziet er naar uit dat er in de nabije toekomst opwaardering van verschillende geldswaarden zal plaats moeten vinden en dat Nederland zal behoren tot die landen die hiertoe over zal moeten gaan. Op het ogenblik schijnt Nederland op het standpunt te staan dat alleen tot verandering moet worden besloten indien alle EEG-landen dat doen. Hierop lijkt thans nog niet veel kans te zijn want we hebben begrepen dat het EEG overleg over de monetaire crisis in het slop is geraakt, omdat men er niet uit is gekomen, door tegenstrijdige meningen die niet overbrugd worden. De angst die bij ons leeft is, dat we weer het kind van de rekening zouden kunnen worden. We hebben al meer beleefd dat onze gulden duurder werd en dat het voor Frankrijk, onze voornaamste tuinbouwconcur- rpnt in de EEG, gemakkelijker werd zijn produkten in het buitenland te verkopen omdat de Franse franc niet in waarde veranderde. De Franse produkten werden hierdoor met name in West-Duitsland goedkoper dan het Nederlandse produkt hetgeen een verslechtering van onze concurrentiepositie betekende. Bij een nieuwe opwaardering van de valuta, die niet voor alle landen van de EEG zou gelden, zouden we hetzelfde krijgen en dat kunnen we nu net niet hebben. Met zorg vragen we ons af wat er van terecht zal komen. Het is wekte hopen dat bij het overleg over deze geldelijke aangelegenheden het gezond verstand zal zegevieren boven eng nationalistische tendensen en dat er een voor ieder bevredigende regeling uit de bus zal komen, al lijkt dat bijzonder moeilijk. VA/E hebben al verschillende keren in deze rubriek naar voren gebracht dat het nuttig is om te kij HOE belangrijk grote beslissingen kunnen zijn, ook voor ons kleine burgers, kan momenteel een ieder ervaren. En hoewel wij als kleine mensen ook in WALCHEREN 's avonds proberen zonder zorgen de nacht in te gaan, elke dag opnieuw ervaart men via de krant, radio en t.v.weer veel onrust. De laat ste week is dit de valutacrisis, waarvan ook ons eigen landje de gevolgen ondervindt. Hoezeer wij zelf ook verdeeld zijn is wel gebleken uit het simpele feit dat de E.E.G.-landen nog geen beslissing hebben kunnen nemen om een éénsgezinde houding op" monetair be leid in te nemen. Eén der achtergronden van deze houding om een aparte valutaregeling na te streven is wel het landbouwbeleid dat bepaalde landen voor zich wensen te voeren! In de nationale en internatio nale onderhandelingen is helaas onze landbouw meest al een der grootste struikelblokken voor éénsgezind heid. Dit is ergens wel begrijpelijk. Want er wordt o.i. nogal eens vergeten dat „de Landbouw" in ruim verband praktisch alles omvat. Heus niet alléén ap pels, peren, tarwe en aardappelen enz. De inkt waar we dit mee schrijven wordt ergens als grondstof door een landbouwer gefabriceerd. En de postzegel die op MU wij deze THOOLSE tuinbouwklanken schrijven kunnen wij al enigszins nagaan of 1971 voor ons goed of een minder goed jaar gaat worden. In de vol- legrondsgroenteteelt loopt het tot nu toe nogal aar dig. De aardbeien, bloemkool, bonen en nog enkele kleinere teelten waren goed in prijs. De vroege en midden-vroege aardappelen konden dank zij een gro te kg-opbrengst nog wel tot een bevredigend finan cieel resultaat komen. De bloemzaadteelt, waarvan de oogst nog in volle gang is, lijkt ook niet slecht te zitten. De stand van de gladiolen en zaaiuien is tame lijk, maar achter een bevredigende prijs zullen wij vooralsnog een vraagteken zetten. Enfin hiermee kan nog van alles gebeuren, dus 'het kan ook nog mee vallen! Ondanks deze bovenstaande, toch nog niet pessimistische geluiden, zitten verschillende Thoolse ondernemers weer met het probleem: „Wordt het nu geen tijd om er mee te stoppen en maar te gaan sa neren?" Wat wordt het de werknemers in de indus trie niet gemakkelijk gemaakt, met goed loon en geen lange werkweek en niets geen kopzorg! Wordt het vrije ondernemersschap door de verschillende maat regelen niet ekstra op de proef gesteld? onze brief naar Goes zit komt ergens van een stukje houtWaarschijnlijk Zweden of zo. Maar toch weer een boer die als bosbouwer of houthakker zijn brood verdient. Uw sigaar wordt door een boer geleverd in de vorm van ruwe tabak. En vul zelf maar verder in. Hoe dieper men erover nadenkt des te meer blijkt ergens de boer de producent geweest te zijn van de grondstoffen. De tijd zal weer uit moeten wijzen wat er boven ons hoofd hangt. Maar de ex- en importmo gelijkheden zouden wel eens zodanig in de knel kun nen komen dat wij tenslotte veel directer bij de mo netaire crisis betrokken raken dan we nu verwachten. Om wat korter bij huis te blijven willen we nu eens tevreden vaststellen dat we in het afleveren van onze producten naar onze bescheiden mening, op het gebied van het gewicht in de goede richting gaan. Praktisch elk jaar hebben wij in onze artikeltjes wel eens gewezen op het uiterst zuinig wegen van onze producten naar de veiling. Of dit nu tomaten waren in Middelburg of peren en appels uit Goes, steeds was de inhoud zo krap gewogen dat als het bij de afne mers, in casu de groot- en kleinhandel kwam, het ge wicht er niet meer was (of geweest was!). Deze ken naar wat om ons heen in de wereld gebeurt. Als tuinders hebben we onze zorgen omdat het econo misch klimaat waarin we moeten leven allesbehalve opgewekt is. Met jaloerse blikken hebben we dikwijls gekeken naar de grote industrieën waar het allemaal botertje tot de boom leek. Vorige week hebben we heel duidelijk kunnen zien dat het ook in deze hoek heus niet allemaal zo roos kleurig is als het aanvankelijk leek. Eerst kwamen de kwartaal- en halfjaarcijfers van Philips. Vele jaren achtereen heeft dit grote concern van wereldformaat steeds stijgende winsten kunnen melden. In het eerste halfjaar van 1971 is de situatie wel heel anders ge worden. In het. tweede kwartaal van 1971 verdiende dit Eindhovense concern nog niet een derde van wat in hetzelfde kwartaal van het jaar daarvoor werd ver diend, namelijk 41 miljoen gulden tegen het jaar daar voor 125 miljoen gulden. Over het eerste halfjaar van 1971 werd verdiend 107 miljoen gulden en over het eerste halfjaar van 1970 253 miljoen gulden. De om zetten stijgen, maar de winsten vertonen een zorg wekkende daling! Zo zien we dat ook eefi concern als Philips niet ontkomt aan de wurgende greep van de stijgende kosten! Met het AKZO concern was het al niet veel beter. Ook hier stijgende omzetten maar dalende winsten. In het eerste halfjaar van 1971 verdiende AKZO 100 mil joen gulden tegen 153 miljoen gulden in dezelfde periode van het vorig jaar. Deze cijfers van twee wereldconcerns tonen aan dat het bepaalde industrieën ook niet goed gaat en dat er wat zal moeten gebeuren om een eind te maken aan de steeds stijgende kosten die niet worden ge dekt door hogere produktie. We hebben de laatste tijd nog als eens gesproken met jongelui die moderne opvattingen hadden. Winst noemden zij een vies woord, dat niet meer thuis hoort in deze maatschappij. We zijn wat conservatiever en wij geloven dat nog steeds dat er weinig van onze wel vaart en van het welzijn zal overblijven wanneer de grote industrieën geen winst meer maken. Het is te hopen dat er een eind gaat komen aan de wedloop tussen lonen en prijzen en dat we de inflatie door ge zamenlijke inspanning een halt kunnen toeroepen, of althans kunnen afzwakken. Want zoals het nu gaat, loopt het kennelijk verkeerd. Onze grote internationale concerns moeten winst kunnen blijven maken om te investeren en de werk gelegenheid voor de toekomst veilig te stellen. Het is een teken aan de wand wanneer bij stijgende omzet ten de winsten zo teruglopen en het is een proces dat niet kan blijven voortduren. Daarom is ook hiervoor te hopen dat er rust komt aan het valutafront en dat de regeringen van de rijke landen gezamenlijk hun houding zullen kunnen vaststellen om de welvaart te blijven behouden en mogelijk te vergroten. groeit i*èusa<htjg snel,' bedekt de grond heei vlug, geeft het onkruid geen Kans, houdt de grond dus schoon, ontwikkelt een krachtig wortelstelsel, boort xich diep in de grond, levert massa's organische stof, doet pionierswerk als grohdverbeteraar, vraagt heel weinig onderhoud, levert een smakeli)k veevoeder. i' I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4