P. J. Zuid - Geluid ^Voor de 4^Orouw „AL KNIPPENDE LEREN ZIEN" Spreekuren consumentenvoorlichting nu ook in Terneuzen en Zierikzee II Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. Roosenschoon—Stolk, Halsteren «IET is alweer enige tijd geleden, dat wij ons op een winteravond wat aarzelend begaven naar een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen. „Knip pen en scheuren" was het onderwerp, dat behandeld zou worden en sommigen van ons vroegen zich be zorgd af, of zij wel creatief genoeg zouden zijn om hier iets van terecht te brengen Maar ziet: Na de inleiding van mevrouw Marsman, waarbij al pratende en vertellende het ene knipsel na het andere tevoorschijn werd getoverd, meenden wij, dat het misschien toch niet zó moeilijk was, en even later zaten wij allen gebogen over papier en schaar. Toen aan het eind van de avond de creaties tentoongesteld werden, bleek weer eens, dat een mens dikwijls meer kan dan hijzelf wel weet. Sindsdien liet het knippen mij niet meer los. Veel cadeautjes versierde ik met een „naamknipsel", een eenvoudig kunstje, waarvoor men geen artistieke ga ven hoeft te hebben. (Zie bijvoegsel.) Het ontbrak mij echter aan een werkelijke hand leiding, waaruit ik de eerste beginselen van de tech niek van het knippen zou kunnen leren totdat mij het boekje „Leer knippende zien" in handen kwam.*) I UEGRIN wordt iets verteld over de geschiedenis van deze oude volkskunst hoe 300 jaar voor onze jaartelling de knipkunst al in China werd be dreven en hoe in de 17e eeuw deze kunst naar Euro pa is gekomen, waar het een echte volkskunst werd. Denkt U maar aan de, velen van ons bekende, knip sels van Jantje, de Prentenknipper, die langs de deu ren ging om met zijn knipkunst de kost te verdienen. Veel knipsels werden gemaakt ter gelegenheid van een bijzondere gebeurtenis, maar het knippen werd ook gewoon in de huiselijke kring beoefend, zelfs wel als gezelschapsspelletje. Het is dus een van die hobby's uit vroeger eeuwen, die nu weer opnieuw ontdekt zijn als mogelijkheden tot besteding van onze vrije. tijd. Er zijn verschillen de verzamelingen van knipwerk in ons land. In Dren te bestaat er zelfs een museum van knipkunst. Het boek is geïllustreerd met heel veel voorbeelden van knipsels, niet alleen uit de oude tijd, maar ook mo derne. «IET aardige van dit boekje is echter vooral, dat men „stap voor stap" les krijgt in de techniek van het knippen. U begint met kaarsen, kerststerren en kerstbomen en U ziet voorbeelden van geknipte kleedjes. Kinderlijk! denkt U? Probeert U maar eens zo'n kleedje na te knippen! In volgende lessen leert U planten, dieren en figu ren van mensen te knippen. Het is heel boeiend om te trachten de boom in Uw tuin op deze manier uit te beelden, of een van Uw huisdieren of misschien het prof U w ofieltje van een kind. En dan zult U merken, dat werkelijk al knippende gaat leren zien, dat U het wezenlijke, het typrende gaat ontdekken van dat gene, waaraan U vorm tracht te geven. In zeker op zicht is het gemakkelijker dan tekenen, want er zijn geen problemen van perspectief of kleur. Het plezie rige van deze wijze van vrijetijdsbesteding is boven dien, dat men er weinig materiaal en ruimte voor no dig heeft. Slechts een goed schaartje en een stukje papier dit zijn de enige attributen, waarmee U overal en te allen tijde prettig bezig kunt zijn, in de tuin, in de trein of bij de t.v. Tenslotte wijs ik U er nog op, dat een van de on derwerpen van de provinciale wedstrijd van de Bond van Plattelandsvrouwen voor deze winter zal zijn: „Knipwerk". Wij wensen U veel plezier met schaar en papier! I. G. Kerp—Schlesinger „Leer knippende zien", uitgave Cantecleer, De Bilt. M. K.—O. U vouwt het papier dubbel en schrijft langs de vouw de naam met een dubbele lijn Eerst/ie dichte letters uitknippen (a, b, d enz.) zorgen, dat u de vouw niet helemaal doorknipt Bij openvouwen verrassend effect IN de laatste aflevering van de rubriek „Voor de Vrouw" van 30 juli j.l. werd een artikel geplaatst over Consumentenvoorlichting. Wij hopen, dat velen van u dit hebben gelezen, want het is zeker de moeite waard om aan een dergelijk onderwerp de nodige aandacht te besteden. Hoe belangrijk het geven van Consumentenvoorlichting is, blijkt wel uit het feit, dat door de Stichting voor Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in de provincie Zeeland met in gang van september a.s. de spreekuren worden uit gebreid naar Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaan deren, om ook de inwoners van deze gebieden in de gelegenheid te stellen van deze voorlichting te profi teren, als zij huishoudelijke apparaten gaan aanschaf fen. De consumentenvoorlichting wordt gegeven door mej. C. G. Rezelman, huishoudlerares bij de Huishou delijke Voorlichting en voor velen van u geen onbe- kendè! Gaarne zal ~zij u met raad en daad terzijde staan als u inlichtingen wilt hebben over de vele huishoudelijke apparaten, die wij tegenwoordig in de keukens aantreffen. Wij denken hierbij vooral aan wasautomaten, droogtrommels, diepvriezers, koel kasten, vaatwasmachines, keukenmachines, verwar ming, doch ook voor „kleinere" aanschaffingen, zoals mixers, stofzuigers enz. kunt u advies vragen. spreekuren zijn als volgt gepland: Op woensdagmiddag 1 sept. 1971, en voortaan elke le woensdagmiddag van de maand van 24 uur, te Terneuzen in de Huishoudschool aan de Leeuwenlaan. Op donderdagmiddag 2 sept. 1971, en voortaan elke le donderdagmiddag van de maand van 24 uur, te Zierikzee in de Huishoudschool, Janne wekken Verder wordt wekelijks op dinsdag van 1012 uur en van 24 uur in het Landbouwcentrum, Westsin gel 58 te Goes en op donderdag van 1012 uur en van 24 uur in het Voorlichtingscentrum van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting te Middelburg consumentenvoorlichting gegeven. Wij hopen dat vele huisvrouwen van de consumen tenvoorlichting, die gratis wordt gegeven, gebruik zullen maken. Provinciale Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland, Noordeinde 14 te Kloetinge, tel. 01100-5895. Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK PLOEG WEDSTRIJDEN DE KOMENDE WEKEN TE: Zaamslagr: 28-8-'71 om 13.00 uur op het bedrijf van J. de Kraker, Veerstraat 28, Zaamslag. Het betreft hier een streekploegwedstrijd. Klundert: 28-8-'71 om 11.00 uur op het industrieter rein „Moerdijk" te Klundert. Deelnemers komen uit geheel West-Brabant. Almkerk: 4-9-'71 op het bedrijf van L. Verschoor, Woudrichemseweg te Almkerk. Deelnemers komen uit de streek Land van Heusden en AU ma. Wilhelminapolder: ll-9-'71 de provinciale Zeeuwse ploegwedstrijd. PROGRAMMA UITNODIGING Het Hoofdbestuur van de Plattelands Jongeren Zuid heeft de eer U uit te nodigen tot het bijwonen van haar Algemene Vergade ring, die gehouden zal worden op vrijdag 27 augustus 1971 in „De Korenbeurs", Potterstraat 50 (zijstraat Grote Markt) te Bergen op Zoom. Aanvang: 20.00 uur. 1Opening door de voorzitter der P.J.Z., de heer Ph. van den Hoek. 2. Een korte terugblik op twee jaar P.J.Z. 3. Verkiezing voorzitter. 4. Bekrachtiging benoeming Hoofdbestuursleden. 5. Een eerlijke mening van een ieder uit de zaal over: Namens het Hoofdbestuur: Ph. van den Hoek, voorzitter. H.A. Harderwijk, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11