Meer zorgvuldigheid bij lozing van kwikbevattende dompelbaden noodzakelijk! Topoogst suikerbieten Mee- en tegenvallers b[j de oogst KORTE WENKEN 10 VOOR de bestrijding van rhizoctonia bij pootaard- appeien worden tot nu toe met veel succes kwik- houdende bestrijdingsmiddelen gebruikt. Naast een goede doding van de op de knollen aanwezige sclero- tiën bezitten deze middelen een grote mate vaci vei ligheid voor het gewas. Voor een gezonde pootaard- appelteelt vormen ze een onmisbaar hulpmiddel. De laatste tijd kom>en echter steeds meer gegevens beschikbaar dat kwik in het algemeen en dus ook kwikhoudende bestrijdingsmiddelen aanleiding geven" tot een ongewenste verontreiniging van ons leefmilieu. Kwik wordt niet afgebroken en blijft dus steeds in het milieu aanwezig. Hier kan het schade berokkenen aan allerlei levende organismen. Vast staat dat ook de mens bij een hoge kwikbelasting gevaar loopt. Nu de gevaren van het kwik duidelijk worden onderkend wordt er allerwege naar gestreefd de kwikbelasting te beperken. Men kan dit bereiken door bepaalde toe passingsmogelijkheden van kwik te verbieden. Dit is o.a. het geval voor verschillende kwikbevattende zaad ontsmettingsmiddelen. Ook is het mogelijk zodanige maatregelen te treffen dat de verontreiniging dras tisch wordt teruggebracht. Verontreiniging van het milieu met kwikhoudende bestrijdingsmiddelen wordt vooral veroorzaakt door het lozen van de dompelbaden, zoals die o.a. worden gebruikt voor de bestrijding van rhizoctonia bij poot- aardappelen. Door lozing in de sloot komt het kwik rechtstreeks in het oppervlaktewater terecht, maar ook bij uitstorten van de vloeistof op de grond of in een daarvoor in de grond gegraven kuil kan het kwik via het grondwater gemakkelijk in het oppervlakte water terechtkomen. Deze werkwijze kan en mag daarom de komende herfst onder geen voorwaarde meer worden toegepast. Het Centraal Technisch Instituut te Delft gaat na in hoeverre het kwik voor de lozing uit de dompel baden onschadelijk kan worden gemaakt. Hoewel dit onderzoek goede perspectieven heeft zal de hiervoor ontwikkelde apparatuur eerst nog nader uitgetest moeten worden voordat men hierover in de praktijk kan beschikken. Dit systeem zal de komende cam pagne dus nog niet gebruikt kunnen worden. UOORLOPIG wordt daarom de eenvoudige werk- wijze toegepast die reeds uitvoerig in ons blad van vrijdag 23 juli, pagina 7 werd beschreven voor bollentelers bij het zuiveren van kwikbevattende dom pelbadvloeistof. Waaneer deze methode, waarbij het kwik uit de dompelvloeistof wordt vastgelegd aan ak- tieve kool wordt gevolgd, zal kwik voor meer dan 95% verwijderd kunnen worden. Het kwikverbruik kan verder beperkt worden door de aardappelen voor de ontsmetting goed grond vrij te maken. De grond gaat niet alleen een goede ont smetting tegen, maar het bad kan minder lang wor den gebruikt. Bovendien geeft de slib extra moeilijk heden bij dit toegepaste filtersysteem. Voor het affil- treren vaa de dompelvloeistof kan de teler zelf de nodige voorzieningen treffen, zoals in het vorige arti kel werd beschreven. Ook is het mogelijk een inmid dels door Cebeco ontwikkelde filterapparatuur met toebehoren te kopen. Mogelijk dat ook andere firma's alsnog met iets dergelijks aan de markt komen. Deze methode lijkt misschien wat ingewikkeld' en omslachtig. Gebleken is echter dat wanneer men zich hier éénmaal op ingesteld heeft e.e.a. geen problemen oplevert. Ook de kosten kunnen geen overwegend be zwaar zijn. Deze methode geeft ons de mogelijkheid voorlopig kwik voor de rhizoctonia-ontsmetting bij pootaerdappelen te blijven gebruiken. Of dit ook in de toekomst het geval zal zijn hangt mede af van de zorgvuldigheid waarmee de richtlijnen in de praktijk worden opgevolgd. Het is van belang dat alle land bouwers, die met de ontsmetting te maken hebben in het belang van een gezonde aardappelteelt hun medewerking aan deze werkwijze geven. Onderken in deze niet alleen uw eigen belangen, maar met name ook uw eigen verantwoordelijkheid! Aldus schrijft ons Ir. M. Heuver, Rijkslandbouwconsulent voor Plante- ziekten te Wageningen. IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de graan- oogst op het moment dat wij dit schrijven reeds een heel eind gevorderd. De kg-opbrengsten lopen zeer ver uiteen. Dit begon reeds met de zomergerst. Hiervan werden extreem lage kg-opbrengsten gedor- sen en op het laatst ook nog goede opbrengsten. Ge middeld derhalve een zeer lage gerstopbrengst met een laag percentage brouwkwaliteit. De vele regens van half juni op de toen zwaar staande gerst en nog vóór de bloei heeft vele percelen zo vroeg doen lege ren dat hier de voornaamste oorzaak van deze zeer lage opbrengst gezocht moet worden. De brouwgerst- kontrakten hebben wel een zeer slechte start. Hope lijk dat hier een oplossing voor gevonden wordt. Want anders is kontraktteelt van diverse gewassen waar veel over gesproken wordt, bij veel mensen misschien ineens van de baan. De indruk bestaat dat de bestrijding van de meeldauw in de gerst zowel zaaizaadontsmetting als de bespuiting over het ge was een gunstig effect op de opbrengst heeft gehad. Ook de tarwe-opbrengsten lopen ver uit elkaar. De gelegerde percelen zeer slecht, maar op de goede grondén ook zeer hoge opbrengsten. De aardappelen laten het toch wat vroeg afweten dit jaar. Vele percelen beginnen reeds af te sterven, zodat de opbrengst niet zo hoog zal zijn als eerst werd verwacht. De suikerbieten beloven een heel goede opbrengst. De gemiddelde zaaitijd was een maand vroeger dan verleden jaar. Volgens de monstername DE eerste helft van augustus heeft zich ook op SCHOUWEN-DUIVELAND nu niet bepaald ge kenmerkt als een periode van goed oogstweer. Op enkele gunstige dagen na, was het eigenlijk maar „stelen". Gelukkig heeft het weer zich bij het ingaan van de 2e helft van deze maand hersteld (laten we hopen nu niet voor enkele dagen) en kan het oogst - materiaal maximaal ingezet worden. Momenteel is de zomergerst voor 90 gedorsen en de tarwe zo on geveer voor de helft van het totale areaal. Op Schou wen staat echter nog meer vast dan op Duiveland. De opbrengsten zijn er nu niet om over naar huis te schrijven. Uiteraard zijn er grote verschillen, meer nog dan andere jaren. Gemiddeld zal de gerstop brengst liggen tussen de 30003500 kg/ha met bo vendien daarbij grote verschillen in uitval: 1580 Het gevolg is dat er weinig kwaliteit-brouw gerst komt, hetgeen het financiële rendement niet ten goe de komt. Al met al een droevig resultaat bij de gerst. De tarwe komt beter voor de dag, toch zal de op brengst gemiddeld beneden de 5000 kg/ha blijven. De kwaliteit is vrij goed en geeft lang niet zo'n on gunstig beeld als bij de zomergerst. Het lijkt dat de rassen Cyrano, Caribo en Lely gunstiger zijn over het algemeen dan de andere rassen. De stro-opbrengst is minder van opbrengst (kg) en kwaliteit. Dit jaar meer verhakseld dan andere jaren. De haveroogst is ook begonnen. De eerste percelen gaven goede korrel en goede opbrengst. De schokkers staan aan de ruiter. Verschillende 10%) zijn uit zwad of van stam gecombineerd. Vochtgehalte viel wat tegen maar de kwaliteit viel mee. De kg-op- brengst zal niet hoog zijn, gemiddeld 16 mud per gemet. De prijs van dit product wil nog niet (er is nog te veel van de oude oogst). De suikerbieten geven volgens de uitslagen van de proefmonsters een gunstig beeld. Toch geloven wij dat ook hier uiteindelijk de kg-opbrengst tegen zal vallen (er zijn te veel structuurplekken in vele per celen zichtbaar). De uien staan goed, ze beginnen te strijken. De oogst van de vroege rassen is begonnen. De opbrengst lijkt goed te worden en het is dan ook weer jammer dat de prijs nog ongunstig is. De kor- relmais staat er van buitenaf niet ongunstig voor. Wel op vele percelen meerdere kolven per stengel en veel zijstengels. Beide laatstgneoemde facetten schij nen een ongunstig effect te geven op de opbrengst. Hopelijk is het tegendeel waar. De aardappeloogst staat voor de deur. Proefrooiingen wijzen uit dat de opbrengst goed zal zijn. Prima uniforme sortering met weinig uitval. Gezien de noodzaak van een kwa- liteitsprodukt is het nodig goede aandacht te schen ken aan enkele belangrijke punten bij deze machi nale oogst. (Zie artikel t.a.v. dit laatste facet in voor laatste landbouwblad.) is de opbrengst in ons gewest op dit moment 11 ton hoger dan vorig jaar en één van de hoogste in Neder land. Die komende weken zal de inzaai van koolzaad weer onze aandacht vragen. Gezien de weer zeer goede kg- opbrengsten dit jaar is koolzaad nu al verschillende jaren een gewas met een goed saldo. Het laat zich aanzien dat de teelt zich weer verder uitbreidt. Wij vragen ons echter af of velen niet in vruchtwisse- lingsmoeilijkheden komen met de suikerbieten. Op bedrijven waar V/r> of V* van de grond met bieten worden geteeld is geen plaats meer voor koolzaad in het bouwplan. Het is toch niet verantwoord om zijn grond voor langere tijd te besmetten met het bieten- cystenaaltje. Bij inzaai van koolzaad alleen zaaizaad gebruiken dat ontsmet is tegen de koolzaadaardvlo, om later optredende schade reeds nu te voorkomen. TOENEMENDE AANVOER APPELEN EN PEREN (Vervolg van pag 6) De kleinere maten moesten in de tweedè helft van de week uit de markt worden genomen ingevolge de E.E.G.-interventieregeling. De ophoud- en vergoe- dingsprijs is voor de Precoce de Trevoux 13,60 per 100 kg. Early Victoria was aanvankelijk gevraagd in verband met een verkoopaktie van enkele grootwin kelbedrijven en de prijs steeg tot 45 cent per kg, maar in de tweede hleft van de week volgde een da ling tot 25 cent. Duur betaald werd de Discovery waarvan plaatselijk op Zuid-Beveland wat mooie par tijen werden aangeboden. De prijs van de grote ma ten liep tot 1,25 per kg. Benoni van goede kwaliteit deed tussen 50 en 75 cent per kg. De aanvoer van pruimen was vooral op de veiling in Kapelle-Biezelinge van betekenis. De aanvoer van Czar liep in de tweede helft van de week belangrijk terug en dat had een vermindering van het aanbod tot gevolg want het is wel duidelijk dat de latere rassen een kleine oogst zullen geven. De prijs van de goede kwaliteiten pruimen bleef goed. Meestal werd de Czar vorige week verkocht van 1,20 tot 1,50 per kg en de Mons. Hative noteerde van 1,30 tot 1,80 per kg. Reine Victoria werd verkocht voor 1,30 tot 1,60 per kg. De aanvoer van bramen nam toe. De prijs voor de industrie lag tussen 2,50 en 2,60 per kg en de bra men in doosjes werden verkocht voor rond en iets boven ƒ3,per kg. HOEFBLAD EN WILDE WILG zijn twee zeer lastige onkruidendie als U ze niet bestrijdt zich in enkele jaren sterk uitbreiden. In een grasgroenbemester is een bestrijding mogelijk met 5 liter Jepolinex per ha. U kunt het best spuiten bij groeizaam weer en een weli ge bladgroei van het onkruid. Vergeet niet, ondanks alle goede voornemens deze bestrijding uit te voeren. KOMT ER NA HET HOOFDGEWAS geen nateelt, dan doet U er goed aan met de stoppelploeg en culti vator aan het werk te gaan. Denk er wel om, dat één keer berijden voor een goede bestrijding van lastige onkruden niet voldoende is. Zorg er voor dat het be werkte land niet zo grofkluiterig ligt, maar houdt het land fijn. Pas dan kiemen zaadonkruiden goed en wor den wortelonkruiden beter bestreden. SOMS WORDT BEWEERD dat een akkerbouwer niet gaarne investeert. Een uitzondering moet dit toch zeker zijn voor de drainage. Om wateroverlast te voor komen is het nu weer de tijd om aan drainage te den ken. Elk jaar een gedeelte van het bedrijf betekent spreiding in de investering, hoewel elk jaar de kosten hoger worden. KOOLZAAD MOET WEL goed ontwikkeld, maar toch niet te zwaar de winter ingaan. Afhankelijk van de voorvrucht en de vruchtbaarheidstoestand van de grond, moet U hiermee bij de zaaitijd rekening hou den. Normaal is de tweede helft van augustus, maar b.v. op gescheurd grasland kunt U wel wachten tot begin september. VOLGENS RESULTATEN van de proefnemin gen met koolzaad in het jaar 1971 was de opbrengst van het in augustus uitgezaaide zaad 170 kg per ha hoger dan wanneer gezaaid werd in de tweede helft van september. De opbrengst van het ras Marcus was in beide gevallen hoger dan van Rapol. VERSCHILLENDE VEEHOUDERS zijn schaars met de stikstof bemesting op grasland. Vandaar dat op di verse percelen momenteel stikstof gebrek te zien is. Wil men over voldoende weidegras blijven beschikken dan is het noodzaak telkens na het uitscharen 200 kg kas per ha te strooien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10