Opslag- en verwerkingsbedrijf H. A. van Tuyl N.V. te Gameren feestelijk geopend ■■■■SP wSSm MET de tweede fase van het bouwprojekt, het ver werkingsbedrijf, werd begin februari 1971 be gonnen. Een gebouw van 95 m lang, 85 m breed, een grootste hoogte van 9*4 m met één verdieping. Aan de voorzijde van het complex het kantoor, moderne cantine, enz., enz. En in dit gebouw een zeer efficiënte opstelling van de machines met een modern systeem van grondstof- fenaanvoer (aardappelen, uien, groenten, fruit, be- en verwerking en expeditieiijnen). Een groot complex van voorraad- en verwerkingsbunkers, was- en verpakkings- lijnen en een kistendroogwand met een capaciteit per etmaal van 225 ton. Vooral onder moeilijke oogstom- standigheden zal deze installatie zijn nut bewijzen. Op de verdiepingsvloer staan 2 van de nieuwste verwer kingsmachines voor aardappelen en uien opgesteld. Van zelfsprekend is het geheel van moderne elecronische apparatuur voorzien zodat het proces met een minimum aan toezichthoudend personeel kan verlopen. 8 WOOR de heer H. A. van Tuyl uit de Bommeler- waard moet het verleden week donderdagmid dag wel een zeer bijzondere en feestelijke dag ge weest zijn waarop hij met genoegen en gepaste trots kan terugzien. Vele belangstellenden, vrienden en relaties waren aanwezig toen direkteur-generaal ir. C. Herweyer in plaats van minister Lardinois (die door kabinetsbegro tingsbesprekingen verhinderd was) de officiële ope ning verrichtte van het geheel nieuwe opslag- en ver- nieuwingsbedrijf voor land- en tuinbouwprodukten van aandeelhouder, een constructie die tot op heden onver anderd bleef. Met de groei van het bedrijf werd ook de transport behoefte groter, hetgeen medio 1966 leidde tot de op richting van Van Tuyl's Internationale Transporten N.V., welke vennootschap thans zelfstandig werkt met een eigen wagenpark van 25 combinaties. Het verlenen van diensten door dit transportbedrijf wordt niet alleen beperkt tot de Van Tuyl-groep, maar ook van andere op drachtgevers worden vervoersopdrachten, over geheel Europa en zelfs daarbuiten, aanvaard. GROENTEN EN FRUIT EN VERDERE AKTIVITEITEN |N 1968 werd met een nieuwe afdeling begonnen de export van groenten en fruit. Nadat in 1968 en 1969 de basis voor deze activiteiten was gelegd, werd in 1970 overgegaan tot de oprichting van H. A. van Tuyl's Groente- en Fruit Export N.V., welke vennootschap mede staat onder de direktie van de heer J. A. M. van Heijnin- exportorganisatie: Potato International N.V., gevestigd te Zaltbommel. Deze deelneming, een zusterorganisatie, hij in 1964 tezamen met de heer Van Steen een specifieke worden door deel te nemen aan de wereldhandel, stichtte betekende in feite het begin van wat in latere jaren zou uitgroeien tot de Van Tuyl-groep. De verdere groei vol deed volledig aan de verwachtingen. De omzet in 1965 bedroeg 14.000.000,terwijl het personeelsbestand ultimo 1965 opgelopen was tot 31 personen. Begin 1966 werd de eenmanszaak omgezet in een naamloze vennootschap, met de heer Van Tuyl als enige gen, sinds jaren een vertrouwde klank in de export van tuinbouwprodukten, speciaal in de Bommelerwaard. In de loop der jaren vond een belangrijke verschui ving in het consumptiepatroon van aardappelen plaats. Een deel van de 25 combinaties die dagelijks op de weg zitten over geheel Europa. H. A. van Tuyl N.V. te Gameren. Een uiterst modern en voor Europa uniek verwerkingsbedrijf waarin de allernieuwste snufjes verwerkt zijn. Achtergrond van deze nieuwe opzet, een nog betere service aan de klanten te kunnen verlenen, waardoor de positie op de specifieke aardappelmarkt en aan verwante produkten verstevigd wordt. En dat het hier gaat om een zaak met spectaculaire groei blijkt uit de omzetcijfers. In 1954 - ƒ111.000,en in 1970 - 62.000.000,—! Produkten zoals chips, pommes frites, instant-puree etc. namen een grote vlucht. De voedingsmiddelenindustrie gaat een meer belangrijke plaats innemen in de afzet van aardappelen en er is d>an ook geprobeerd als bedrijf op deze verschuiving tijdig aansluiting te vinden. De ver werkende industrie is nu een zeer grote afnemer gewor den. In 1969 werd deelgenomen in het aandelenkapitaal van „de Fritesspecialist" N.V. te Lomm. Deze deelname sluit logisch aan op de geschetste ontwikkeling. De Fritesspecialist N.V. was de eerste pommes-frites-voor- Gewassen Bintje uit Holland! „was"lijn. van de produktenstroom binnen de groep. Daarvoor werd het nieuwbouwcomplex te Gameren ontworpen. De op pervlakte van het industrieterrein is 6*4 ha. De opper vlakte van de bedrijfsruimte, inklusief koelhuis bedraagt ruim 9.000 m*. De garage heeft een bedrijfsoppervlakte van 750 m2 en het parkeerterrein voor vrachtwagencom binaties beslaat een oppervlakte van 4.000 m2. Ook is er rekening gehouden met eventuele verdere uitbouw, waar voor de grond beschikbaar is en het totale wegenplan al is gerealiseerd. De eerste fase van het bouwprojekt omvatte 6 aard*- appelopslagcellen, ieder van 45 x 13*4 m met een totale opslagcapaciteit van 9600 ton produkt (aardappelen, uien, enz.). De cellen hebben een volkomen vlakke vloer, zodat vrachtauto of vorkheftruck, ook beladen, onge hinderd gemanoeuvreerd kan worden. In de cellen kan losgestort opgeslagen worden, waarbij geventileerd, ge koeld, en verwarmd kan worden. Ook gestapelde pro dukten bijv. in containers kunnen zonder bezwaar in de cellen opgeslagen worden. Elke bewaarcel heeft 9 ven tilatoren met een totale capaciteit van 207.000 m:{/uur. Een, zo zegt de heer Van Tuyl er zelf van, duur koel huis. Anderzijds is het een koelhuis met veel mogelijk heden! Het bedrijf hoeft zich niet alleen te beperken tot het opslaan en koelen van aardappelen maar kan desge wenst de opslag-koelruimte ook andere bestemmingen geven, zoals het koelen van groenten en fruit, kaas en eieren enz. De mogelijkheden van 6500 ton produkt mechanisch te koelen is een niet meer weg te denken schakel in de ontwikkeling. Speciaal voor de pommes- fritesindustrie, die ook in de periode juni-augustus voor bepaalde produkten „oude oogst" aardappelen prefereert, kan door deze mechanische koeling de aardappel tot begin augustus goed bewaard worden. Tevens wordt daarmee bereikt dat men in deze „moeilijke maanden" niet afhankelijk is van importaardappelen waarvoor geen prijs- en leveringszekerheid aanwezig is. GESCHIEDENIS /^LS zoon van een tuinder in de Bommelerwaard startte in 1954 de heer H. A. van Tuyl te Gameren met de handel in diverse land- en tuinbouwprodukten. Daarbij kwam echter al spoedig het accent op de con sumptie-aardappelen te liggen. Reeds na enkele jaren handel op nationaal niveau, ging men ook deelnemen aan internationale transacties, waardoor een zeer belangrijke uitbreiding van zaken werd verkregen. De gestadige groei van de eenmanszaak deed de be hoefte aan een eigen verwerkingsruimte groeien. In 1958 werd onder eigen beheer het bedrijfsgebouw aan de Hen drikstraat te Gameren, dat slechts 400 m2 beslaat, ge sticht. In de loop der jaren werd deze bedrijfsruimte steeds uitgebreid en werd de technische outillage steeds weer aangepast aan de eisen van de tijd. In 1961 was de omzet inmiddels gestegen tot 900.000,en bedroeg het personeelsbestand 7 personen. Toen de heer Van Tuyl zich realiseerde dat een sterk vergrote omzet op korte termijn alleen verkregen kon bakkerij in Nederland. De heer H. P. Megens, de oprich ter, die dit bedrijf in enige jaren tot grote bloei heeft gebracht voert daar thans met de heer Van Tuyl direktie. Ook werd in 1970 aan de Van Tuyl-groep toegevoegd de Gelderse Aardappel Sorteercentrale N.V. Deze ven nootschap werd opgericht in samenwerking met de Gebr. Vos te Nederhemert en Potato International N.V. te Zalt bommel. Ook 1971 bracht verdere aktiviteiten. In Wanroy, in de Peel, is men bezig met de realisering van een opslag ruimte voor 20.000 ton aardappelen; dit tot op heden laatste lid van de Van Tuyl-groep, genaamd Opslagbe- drijven Zuid-Nederland N.V., is in feite een dienstver lenend bedrijf voor een grote aardappelverwerkende in dustrie, welke gevestigd wordt in Noord-Limburg. MODERNE OUTILLAGE QEZIEN de spectaculaire ontwikkeling van de Van Tuyl-groep ontstond de behoefte aan een grotere en meer moderne outillage voor de verwerking en opslag VERWERKINGSBEDRIJF (Zie verder pag. 12)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8