UIT DE PRAKTIJK Teleurstellende cijfers gezamenlijke aardappel-en uienafzet Het is druk op de bedrijven De regen - te laat voor erwten en granen Rond de Schelde KORTE WENKEN MA ruim 3 weken droog en zonnig weer viel er de afgelopen week op WALCHEREN weer regen. De hoeveelheid liep nogal sterk uiteen, zo van 10 40 mm. Voor de meeste gewassen was de regen zeer welkom. Vooral de rooigewassen zoals bieten, aard appelen en uien hadden grote behoefte. Op wat meer droogtegevoelige percelen gingen deze gewassen sterk achteruit in stand. Zowel kleur als loofontwikkeling werden minder goed. Bij de aardappelen zien we een flink aantal knollen. Indien deze ook nog groot wor den dan mag weer op een goede kg-opbrengst wor den gerekend. Hetzelfde geldt ook voor veel percelen uien. Jammer genoeg zijn de prijzen van deze pro- dukten, vroege aardappelen en 2e jaars plantuien, teleurstellend, terwijl de prijsvooruitzichten voor de late aardappelen en zaaiuien niet erg gunstig lijken. De gezamenlijke aardappelafzet in ons gebied heeft vooral wat de voorjaarsafzet betreft teleurstellende cijfers te zien. De veldgewasopbrengst, gemiddeld over de gehele voorjaarsafzet, bedroeg min bewer- kingskosten en inclusief B.T.W. 7,98/100 kg. In to taal is 10.500 ton aardappelen verwerkt, afkomstig van 280 ha en 150 deelnemers. 60 hiervan werd centraal opgeslagen, 40 op de bedrijven, 10 werd nog gezakt afgeleverd. Gewezen wordt op de nood zaak voor goede kwaliteit. Van belang is hierbij een voldoende tijd tussen doodspuiten en rooien om goed afgeharde knollen te krijgen alvorens wordt gerooid. Beschadigingen door ontvellingen en door kiemrem- mingsmiddelen komen dan niet voor. Van de gezamenlijke uienafzet is bekend dat de gewogen gemiddelde prijs 8,90/100 kg uitbetaald is. Dit ligt dus nog net iets beneden de meest gang bare contractprijs. Uit Walcheren zijn 3688 ton uien afgezet via de gezamenlijke afzet, afkomstig van 100 ha is 37 ton opbrengst per ha. Het tarrapercenta- ge was 10.8. Van de totale afzet was het percentage tarra 13.3. Hoewel dit jaar de resultaten teleurstel lend zijn verwacht men voor de toekomst betere re sultaten voor de gezamenlijke uienafzet. Hopelijk zullen de prijzen zich voor bovengenoem de produkten in gunstige zin wijzigen. Gebeurd dit niet dan zijn voor veel bedrijven wat betreft de ren tabiliteit grote moeilijkheden te voorzien en een da lend arbeidsinkomen. We hopen in onze volgende rubriek op 20 augustus a.s. wat optimistischer te kun nen zijn en wensen u nu reeds goede weersomstan digheden toe voor de graanoogst ILS wij deze bijdrage in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN schrijven, zijn we al weer kort aan ein de juli toe. Op de meeste bedrijven is het nu al weer flink druk, daar gewassen als koolzaad, graszaad, plantuien e.a. geoogst moeten worden. De opbrengsten van karwij zijn redelijk goed. Ook graszaad valt niet tegen. De reeds gedorste percelen koolzaad beloven voor dit gewas echter wel zeer goe de opbrengsten. 4000 kg per ha is al geen zeldzaam heid meer. We schatten deze gemiddeld op 3200 kg per ha. Koolzaad heeft geen hoge toegerekende kos ten, zodat er een goed saldo overblijft. Vooral de granen en de peulvruchten zullen als gevolg van graanziekten, resp. waterschade, gevolgd door een flinke droogteperiode, niet tot hoge op brengsten komen. In granen kwam bijzonder veel meeldauw voor dit jaar. Ook de aantasting door lui zen was groot, alhoewel vooral in de gerst op de aar de bezetting meeviel. Naar schatting is de helft ge spoten. De praktijk heeft blijkbaar niet langer het nog nodige onderzoek dienaangaande kunnen af wachten. Met de prijs van de plantuien gaat het slecht. Doordat dit gewas reeds goed machinaal kan IA, nu de oogst van erwten, vlas en granen dich- terbij komt, krijgen we de regen, waar we 14 dagen terug ook op ZUID-BEVELAND zo naar verlangd hebben Voor verschillende gewassen is het toch te laat om nog een verbetering te kun nen geven. Bij het vlas is het nu moeilijker gewor den om dit goed te plukken. In de zwaardere percelen komt nogal wat meeldauw voor, dit vlas rijpt bijzon der slecht af en raakt het blad veel te langzaam kwijt. Bovendien droogt dit vlas slecht op, zeker als de bossen nog flink verward zijn. Nu, 26 juli, is alles nog niet geplukt. Het lijkt er wel op dat de vlasoogst de laatste jaren toch wel iets later komt, dit ondanks het feit dat dit jaar toch wèl vroeg gezaaid is. worden geoogst, zijn de percelen steeds maar groter geworden. De teeltkosten liggen echter hoog. Het ziet er dan ook niet best uit, als het produkt moet worden geoogst en wordt afgenomen, zonder dat het vooraf tot overeenstemming tussen teler en koper over de prijs is kunnen komen. We staan vlak voor de graan oogst, hopelijk is het weer niet te veel spelbreker. De suikerbieten geven hier en daar een wat lich tere kleur te zien. Zuurstofgebrek lijkt het meest voorkomende euvel. Opgevallen is wel dat na half juli op sommige percelen de luizen nog flink in aan tal waren toegenomen. Er is om deze redenen toch nog op wat percelen een tweede bespuiting uitge voerd. De plantuien zijn voor een groot deel afge leverd. De opbrengsten zijn op vele percelen tegen gevallen, terwijl ook de prijzen nu niet dusdanig zijn dat nu echt van een lonende teelt kan worden ge sproken. Voor vele bedrijven gaf het dan ook niet wat velen er van verwacht hadden. Een deel van de erwten is reeds gemaaid en ge- zwaddorst. De opbrengsten van de vroegste percelen vallen veel tegen. In de loop van deze week is er een begin gemaakt met de oogst van de zomergerst. Men is overal wel benieuwd naar opbrengst, kwaliteit en korrelgrootte. Het binnenhalen van het weidehooi is toch nog vrij vlot verlopen. De hergroei van vele percelen is door de droogte echter te traag geweest. Op vele bedrijven was de voorraad aan weidegras dan ook niet groot meer. De regen kan hopelijk dit pro bleem een eindweegs hebben opgelost. VORIGE week hebben we deelgenomen aan een familiereünie, 's Morgens verzamelden alle deel nemers zich op de boerderij waar overgrootvader in het jaar 1900 de scepter zwaaide en waar nu een ach terneef de familietraditie voortzet. Voor de ontvangst was de schuur feestelijk ingericht en daar werden we op koffie en gebak getracteerd en tevens werd aan een ieder een reünieboek overhandigd. Hierin was de familiestamboom duidelijk afgedrukt en tevens was het rijk aan foto's van leden van ons voorge slacht en van de boerderijen waarop deze leden hun beroep plachtten te plegen. Ook was er nog een teke ning in geschetst van het rijtuig met zijn viervoeter van overgrootvader. Volgens de ceremoniemeester bekleedde deze voorvader toentertijd reeds vele func ties in het openbare leven en van dat paard was nog te vermelden, dat het zonder ongelukken en dikwijls zonder gemend te worden zijn baas van beursbezoek en van poldervergaderingen weer heelhuids thuis bracht. Omwille dat de familie veel dank aan deze trouwe viervoeter verschuldigd was had de reünie commissie gemeend haar een ereplaatsje in het ge denkboek te moeten geven. Na uitgebreid met elkaar kennis gemaakt te heb ben werden we met autobussen rondgereden en daarna ingescheept op een grote rondvaartboot en hebben het verdere van de dag op de Zeeuwse wate ren doorgebracht. Een goed en langgerekt diner vorm de de hoofdschotel van deze vaartocht en tijdens de maaltijd werd door velen het woord gevoerd en te vens werd door de ceremoniemeester steed3 de koers, die de boot voer, vermeld. We zagen dan achter de dijken de daken van boerderijen waarop thans nog familie woont en tevens in de verte de silhouetten van de voor ons bekende dorpen en steden. Bij het passeren van Westkerke werd nog omgeroepen, dat tante Mina die ook in het gezelschap aanwezig was, daar ruim vijftig jaar geleden in de echt ver bonden was. Een luid hoera was hiervan het gevolg, maar na een zwak glimlachje harerzijds pinkte ze al gauw enkele tranen weg en moest er ook een klein zakdoekje aan te pas komen. Door het snel laten aanrukken van een glaasje water kwam het lieve mens weer snel op verhaal en vermeldenswaard is nog, dat dit het enige zoet water was dat ik die dag gezien heb. Resumerend kunnen we vaststellen, dat deze dag zijn verwachtingen verre heeft overtroffen. We heb ben elkaar als familie weer eens onder leuke om standigheden gezien en met elkaar gesproken en vele ouwe koeien uit de sloot gehaald. Tevens hebben we met veel pas aangetrouwde nieuwe leden kennis ge maakt en hoewel het bloed kruipt waar het niet gaan kan willen we nog wel even opmerken, dat de jonge garde qua uiterlijk en vorm gezien mag worden. Een beetje bloed ver versing is dus in deze wel op zijn plaats geweest. In alles blijft zo'n dag dus voor her haling vatbaar. We hebben het elkaar beloofd, maar we beloven elkaar wel eens meer wat. Belofte maakt echter schuld en om de vijf jaar een reünie zou toch beslist geen overbodige luxe zijn. CA.R. Zevenbergen. DE STICHTINGSKOSTEN voor een machine- berging bedragen f60f 100 per m* vloeroppervlak. Voordat U besluit een machineloods te bouwen is het nuttig eens na te gaan of het mogelijk is de bestaande ruimte beter te benutten. Misschien kunt U wel wat oude machines, werktuigen of wagens verkopen zodat U daardoor al meer ruimte krijgt. WILT U EEN GOEDKOPE werktuigenberging bou wen, maak dan de wanden van hout, het dak van ge- galvanisceerde golfplaten, de vloer van beton en bouw zelf. Door zelf te bouwen kunt U een goed loon verdienen, gemakkelijker goedkoop tweedehands materiaal gebruiken en het geeft voldoening van het werk. Zorg er in elk geval voor dat U de boerderij door het zelf bouwen niet verwaarloost. BIJ HET DROGEN VAN GRAAN met warme lucht moet U terdege rekening houden met de hoogst toe gestane korreltemperatuur. Vooral bij zaaigranen en brouwgcrst is het uitermate belangrijk geen brokken te maken met de kicmkracht Om geen narigheden te krijgen mag U niet hoger opwarmen dan 1015° C boven de buitentemperatuur. TE VOCHTIG GRAAN kunt TJ ook in een aard appelbewaarplaats met onverwarmde lucht goed droog blazen, maar dit duurt natuurlijk wel enige tijd. Neem de storthoogte niet te groot, bij 25 vocht zeker nüet hoger dan 50 cm, vooral bij een lage venti latorcapaciteit. U zult regelmatig het graan moeten omscheppen om broei te voorkomen en een gelijk matige droging te bevorderen. EEN VLOTTE ONTWIKKELING van het jonge graszaad in het jaar van inzaai is van groot belang voor een goede opbrengst. Daarom is het nodig om zo vlug mogelijk na het ruimen van de dekvrucht de stikstof bemesting te geven. Vooral de traaggroeiende gazongrassen zoals roodzwenkgras en veldbeemdgras moeten goed ontwikkeld de winter ingaan. IN NIEUW AANGELEGD GRASLAND komt vaak veel onkruid voor. De meeste onkruiden worden doar maaien of beweiden voldoende teruggedrongen. Voor al muur kan zich zo sterk ontwikkelen dat de gras mat er onde gaat lijden. Zo nodig kan deze bestreden worden door bespuiting met 3 a 4 l M.C.P.P. per ha. OUDE AUTOCAROSSERIEËN zijn goedkope kal- verhokken in de weide. Dat deze geen sieraad in het landschap zijn kan een overweging zijn om ze niet te gebruiken. Dat de kalveren gaan likken aan de vaak giftige loodhoudende verf is een noodzaak om deze wrakken buiten bereik van de dieren te houden. POIESZ N.V. OVERGENOMEN DOOR BRINKMANN NIEMEIJER N.V. ZUTPHEN Enkele dagen geleden is het gehele aandelenpakket van Poiesz N.V. Agrarische Mechanisatie overgeno men door Brinkmann Niemeijer N.V. te Zutphen. Poiesz beweegt zich de laatste jaren vooral op het terrein van de stalinrichtingen en. ruwvoerinstalla- ties dus de mechanisatie van de rundveebedrijven zowel wat betreft het winnen en conserveren als het opslaan en het mechanisch transport naar het vee van het ruwvoer. Het bedrijf Poiesz N.V. zal overgebracht worden naar Zutphen en onder leiding van de huidige direc teur, de heer G. W. Poiesz, zijn activiteiten onder eigen naam voortzetten. Voor Brinkmann Niemeijer N.V. betekent een en ander dat zij niet alleen werkzaam is in de landbouw op het gebied van de levering van trekkers, maaidor sers en landbouwwerktuigen, doch dat zij zich via de dochteronderneming Poiesz N.V. ook gaat bezighou den met de interne ruwvoermechanisatie op het vee teeltbedrijf en de stallenbouw. HOOIBROE1 TREEDT VAAK nog op als het hooi al enige weken tot een paar maanden binnen is. Contro leer daarom regelmatig de temperatuur van de tas. Een goede ventilatie is de beste manier om broei te voorkomen en de kwaliteit van het produkt te behou den.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5