Tweede mijlpaal in fokverenigingswerk Walcheren Fokveedag Zierikzee FOK- EN CONTROLEVERENIGING „WALCHEREN" REGISTRATIE 5000STE KALF OP BEDRIJF L. MATTHIJSSE TE MELISKERKE De eerste mijlpaal was met de re gistratie van het duizendste kalf op 21/l-'66 bij de heer G. Blankers te Grijpskerke, thans voorzitter van de fokvereniging. Sinds de oprichting eind 1962 is daar 3 jaar over ge daan. Thans binnen 5 jaar de registra tie van het 5000ste kalf, een bewijs van gestadige groei in het aantal leden en de registratie van kalveren. 5000ste kalf wordt geregistreerd. Foto: J. H. Lantinga. ET 5000ste kalf is een stierkalf, werd aangegeven op woensdag 16 juni '71 j.l. de vader is een K.I. stier, Stienser Emma's Adema 9 van de K.I. ver. Gelder land, een stier met beste produktievererving. De moeder is een Lijtse Rudolf dochter, Corrie 12, geb. 30/2-'64, B. 53660 S, een zeer goede produktiekoe met nog hoge verwachting voor de toekomst: de produktiegegevens zijn: 2,8 - 5037 - 3,77 - 309 3,8 - 6429 - 3,89 - 371 4,10 - 6038 - 3,85 - 336 6 - 6777 - 4,03 - 356 Een tweede bijzonderheid is wel, dat juist dit feit mag plaats vinden op het bedrijf van een jonge fokker, die met liefde en toewijding zijn hoofdzakelijk veebedrijf sinds kort is begonnen. De heer Matthijsse heeft n.l. in januari '71 het bedrijf van zijn vader de heer J. S. Mat thijsse bekend om zijn goed en scherp inzicht in de vee fokkerij, overgenomen. Het jonge verleden en de prak tijk heeft thans al iets laten zien van een goede vererving van dóe eigenschappen bij de zoon, ook ten aanzien hier van, zijn de verwachtingen hoopvol. Sinds de oprichting van de fokvereniging is de heer Matthijsse lid, in totaal zijn er 65 kalveren geregistreerd op zijn bedrijf, nr. 65 op dit bedrijf is dan de 5000ste van de vereniging. Vervolgens zijn de thans 34 aanwezige dieren, zowel melkkoeien als jongvee op dit bedrijf ge boren, dus eigen fok, hieruit blijkt ook een goed inzicht en een zekere prestatie van de veehouder-fokker. ET officiële gedeelte rondom de registratie van dit 5000ste kalf vond plaats op woensdagmorgen 30 juni. De voorzitter van de fokvereniging, de heer G. Blankers, feliciteerde de heer Matthijsse van harte met deze bijzondere registratie, waarbij hij ook vooral wees op het feit, dat dit mocht plaats vinden op zo'n goed ge leid fokveebedrijf, waarna hij de familie Matthijsse na mens de fokvereniging een luxe barometer met inscriptie aanbood. Naast enkele bestuursleden van de vereniging waren aanwezig de heer Ir. M. C. Verboon, namens het consulentschap als veeteeltingenieur, de Burgemeester van Mariekerke de heer J. de Wolf, de heer A. Poppe, namens de Coöp. Melkfabriek Walcheren en de heer W. die Visser als bestuurslid van het Ned. Rundvee Stam boek. Bijzondere waardering past zeker ook aan de fam. Matthijsse voor de fijne en prettige ontvangst op zijn bedrijf en niet minder in de huiskamer waar ons de koffie en verdere verfrissing tussen de gesprekken ron dom het veeverbeteringswerk goed deed smaken. FOKVERENIGINGSWERK De heer B. Koole uit Souburg, bedrijfsvoorlichter van de gezondheidsdienst voor dieren, treedt voor de fokver eniging op als bedrijfsvoorlichter-stamboekhouder en uit dien hoofde ook als contactpersoon tussen veehouders en het Ned. Rundvee Stamboek. Doel van de vereniging is door samenbundeling van krachten een goed gerichte vee verbetering tot stand te brengen. Thans heeft de fokvereniging Walcheren 116 leden met 2000 melkkoeien. Gezien de algemene ontwikke lingen in de agrarische sector door opheffing en sanering van bedrijven, is er ook een teruggang van het leden aantal. Er is echter een duidelijke stijging van het ge middelde aantal koeien per bedrijf en er komen dus ook op Walcheren meer gespecialiseerde veebedrijven. Het is reeds alom een bekende zaak, dat de fokvereniging voor de veeverbetering in het algemeen haar betekenis reeds lang en zeker ook overtuigend bewezen heeft. Vooral omdat zij als een noodzakelijke vorm van sa menwerking het dichtst bij de veehouder staat, wat voor de voorlichtende en adviserende functie belangrijk is, vooral nu we groeien naar een verdere stijging van het aantal koeien per bedrijf en zodoende de betreffende veehouder steeds zwaarder belast wordt, is een goede begeleiding nodig. |^E fokvereniging is tevens een dienstverlenende orga nisatie met belangrijke voordelen verbonden aan het lidmaatschap voor de veehouder zoals 1. Goed opge zette registratie, waar bij de administratie gebruik ge maakt wordt van de nieuwste ontwikkelingen op fok- technisch gebied. 2. Juiste voorlichting ter plaatse-, ge zien de snelle ontwikkelingen ook op veehouderijgebied, o.a. stierenkeuze, aanhouden kalveren, zeer belangrijk. 3. Voor de leden tevens lid van het rundveestamboek een goede verzorging van de administratie, zowel in verenigingsverband als bij de leden thuis. 4. Adviserende en stimulerende taak bij een tijdige en juiste verzorging van keuringsaanvragen en afgifte afstammingsbewijzen en 5. Bemiddeling bij aan- en verkoop van fok- en ge- bruiksvee, zowel stimulerend als adviserend. Tenslotte als 6e punt belangrijke financiële voordelen voor die veehouders welke lid zijn van de K.I-vereniging Zuid- West Nederland. STIJGENDE KOSTEN QNDANKS de stijgende kosten van de laatste jaren, is de contributie sinds de oprichting in 1962, nog steeds hetzelfde gebleven. Wat vooral te danken is aan de inkomsten rondom de bemiddeling. Willen wij als dienstverlenende organisaties in de vee houderij de contributie voor onze leden zo laag mogelijk houden, dan zullen er wegen gezocht moeten worden, om deze kosten niet allemaal op die veehouders te laten drukken, die toch al mee betalen aan een meer gerichte veeverbetering. De fokvereniging Walcheren probeert ook op deze manier, door de snelle veranderingen heen een goed beleid te voeren, aangepast aan de tijdsom standigheden. Aldus de bedrijfsvoorlichter-stamboekhou- der B. Koole. AP donderdag 1 juli werd, begunstigd door fraai weer, de 17e fokveedag gehouden te Zierikzee op het zeer geschikte Zuidhoekterrein. De burgemees ter, die van zijn zeer gewaardeerde belangstelling blijk gaf, deelde mede dat dit de laatste maal zou zijn op dit vertrouwde terrein, maar stelde een nieuw ter rein vlak in de buurt in het vooruitzicht met zo mo gelijk eveneens een goede accomodatie. Het aantal inzendingen leek ons iets minder, het toilet best en het geheel van goede kwaliteit waarbij wij menen op te merken dat het jongvee wel eens positiever is geweest. Schouwen-Duiveland bezit eni ge goede fokkers die vakkennis paren aan een goede zelfstandigheid en ambitie zodat we altijd verzekerd blijven van een goede kern. Hopelijk inspireert het collega's zodat de basis nog iets ruimer kan worden. Stieren. Friso (V. Pan 50) van D. P. Korstanje, Noordgouwe en gefokt door de heer Vijverberg uit Geertje 13 is gerekt, best ontwikkeld en behoorlijk goed van type. In de benen kon hij iets krachtiger. Hij kreeg een le prijs, automatisch kampioen en in concurrentie met de kampioen van vorig jaar ook nog erekampioen. Ter opluistering de kampioen '70 Leuntje's Kolonel 2 van L. C. Bolijn en Zn, Zierikzee is best ontwikkeld, gevuld en goed van type met iets hellend kruis. Stond er best voor. Jongvee. Kopplaatsen werden bezet door o.a. Dik 35 van Duiveland. (V. Blitsaerd Keimpe) van A. Vij verberg, Ouwerkerk. Veel formaat, schouders iets steil. Grettaa 60 (V. Zonnestein 4) van Gebr. Beije, Haamstede. Vlot goede vaars met wat lange spenen. Werd later kampioene en vond ook toen de meeste concurrentie van de lb uit haar rubriek Bet je 61 (V. Blitsaerd Setoke's Keimpe) van L C. Bolijn en Zn. Goed type en goede kwaliteit, benen konden wat beter. Sneeker 193 (V. Ruijters Adema 112)) van A. J. Dalebout, Ouwerkerk. Vlot goed ontwikkeld, type beh. goed. Albert je 9 van Duiveland (V. Menno 50) van A. Vijverberg, 3e op tal bij de vaarzen heeft een mooi zij-aanzicht, benen wat hakkig. Melkvaarzen en jonge koeien. Jantje 62 (V. Blit saerd Keimpe) van S. Simonse, Kerkwerve. Typische vaars met goede uier. Dik 19 van Duiveland (V. Pan 50) van A. Vijverberg. Best ontwikkeld, goed type en goed uier, werd jeugdkampioene. In deze rubrie ken zat wel perspectief en enkele zeer goede dieren die nu in het „geweld" ten onder gingen zien we nog wel eens terug. De volwassen koeien. In Zierikzee lag de grens la ger dan 4 jaar en ook Jarinkje 78 (V. Nimrod) van S. Simonse is nog jeugdig, goed van type, uier iets gespleten. Anneke 62 (V. Jenne 370) van L. M. Moer- mond, Dreischor. Goed ontwikkeld menen we. Geer tje 15 (V. Bernhard 8) van W. Vijverberg, Ouwer kerk. Best ontwikkeld, type goed en correct, een shownummer. Juliana 10 (V. Rudolf Siccama). Best ontwikkeld, goed geuierd, zeer goed type. Zeer aan trekkelijke oud-erekampioene van S. Simonse. Ach ter haar op lb Mieneke 22 (V. Marijke's Adema) van W. de Kok, Kerkwerve. Zeer solide, zeer goed type, best gevuld, machtige bovenbouw, vooruier ditmaal iets weinig imponerend. Geertje 13 (V. Lytse Rudolf) van W. Vijverberg. Aantrekkelijke malse melkrijke koe van goed type. Antje (V. Toerenburg Sietske's Adema) van D. P. KdVstanje. Goed ontwikkeld, goed type, spenen iets stekend. Muis 198 (V. Albert Ade ma 15) van C. v. d. Houten, Kerkwerve. Typische melkkoe met zeer royale afmetingen en correct en gelijnd. De fraaie, middenmaats Mieneke 20 (V. Skyldumer Bouke) van W. de Kok volgde op lb. Irma 3 (V. Rudolf Siccama) van S. Simonse. Mals, vlot goed type, voldoend solide. 30.00040.000 kg-klasse. Mina 8 (V. Rudolf Sicca ma) van Gebr. Beije. Zeer typisch, vastgebouwd en zeer solide. Juliana 8 (V. Roorda Wietse) van S. Si monse. Zeer melkrijke, zeer typische nog voldoend solide koe. Gretha 38 (V. Dr. Lente's Verwachting) van Gebr. Beije. Zeer malse koe van vlot goed type en Jantje 29 (V. Dr. Lente's Verwachting) van W. C. v. d. Bosse, Kerkwerve. Malse typische koe, uier en speenplaatsing niet af. 50 en 60.000 kg-klasse. Mina 5 (V. Rotterda Sikke- ma 89) van Gebr. Beije. Supersolide 15-jarige zeer typische best geuierde middenmaatskoe. Bet je 4 (V. Condens Verwachting). Best ontwikkelde, vrij typi sche melkrijke koe van W. C. v. d. Bosse. Kampioene werd wederom Juliana 10, reserve Mina 8 die best partij gaf evenals Mieneke 22 en Geertje 15. Bedrijfsgroepen. A. Vijverberg met 5 jonge Pan 50- dochters, uniform, jeugdig best ontwikkeld, rijzig, een 2-tal uiers enige bemerking. Vlot le. 3-tallen. la. C. v. d. Houten. Vlot goed groepje best ontwikkelde koeien van goed type met goede uiers, lb. N. L. Boot, Kerkwerve. Uniform, uiers konden beter. Eigen fok. 5-tal vaarzen van L. M. Moer mond, Drei schor. Goed uniform, le prijs. 3-tallen vaarzen, la. A. Vijverberg, lb. Dalebout, 2e. L. C. Bolijn en Zn. Deze rubriek onvoldoende gezien. 5-tallen koeien. Mooie rubriek, la. De volwassen koeien van S. Simonse. Vlot goed lb. L M. Moer- mond. Best ontwikkelde koeien, kruisen konden iets fraaier, lc. Gebr. Beije. Uniforme, vlot goede collectie, ld. De jeugd van S. Simonse. Uniforme goede groep die ook zijn aanhangers had voor de kop, wat de mi nieme verschillen weergeeft. 3-tallen koeien, la. W. Vijverberg met een goed ty pisch 3-tal. lb. D. Scheele, Kerkwerve. Vrij goed en uniform genoeg. Koeien met afstammelingen. Belangrijke klasse! De zeer goede Mina 5 van Gebr. Beije won gemakkelijk met 2 beste dochters n.l. Mina 8 vnd en Mina 19 die tot de allerbeste jonge koeien behoorde, lb. Juliana 8 van S. Simonse met de kampioene en nog een goede dochter, lc. Geertje 13 van W. Vijverberg met in haar gevolg o.a. de kampioenstier. 2e prijzen voor Klazie- na 2 van N. L. Boot en Leida 15 van C. v. d. Houten. Beste uier Anneke 37 van L. M. Moermond. Rest ons nog te vermelden dat er veel werk aan het toilet besteed wordt, wat niet kon verhinderen dat de heer en mevr. A. VijverbergKuijper uit Ouwerkerk voor de 6 maal en nu de 2e wisselbeker definitief en welverdiend wonnen. Een middag mede verzorgd door de fokkers en ge bruikers van andere diersoorten besloot deze ons in ziens goed geslaagde fokveedag. W. VAN SLUIJS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15