augustus De maand op het zuid-westelijk landbouwbedrijf Vanoudsher was de maand augustus druk vanwege de graanoogst op de bedrijven. Thans is de graanoogst echter dermate gemechaniseerd, dat zij op de meeste bedrijven nog slechts enkele dagen vergt; het verzamelen van het stro vraagt nog de meeste tijd en een goede organisatie. Na het groeiseizoen is een ieder nieuwsgierig, hoe de oogst zal uitvallen. De hoogte van de kg-op- brengsten is nog steeds één van de belangrijkste criteria, die mede bepalend zijn voor het uiteindelijke individuele bedrijfsresultaat. Het werk en de zorg van vele maanden wordt bij de boer middels de oogst beloond. De algemene oogst- verwachting is voor de granen niet aan de hoge kant. Deze maand vragen ook andere gewassen onze aandacht. Zoals de aard appels en uien, de van onder de dekvrucht gekomen graszaadpercelen en de groenbemestingsgewassen. Het koolzaad dient weer gezaaid te worden en de stoppelbewerkingen dienen gedaan te worden. Stro verbranden is wel een eenvoudige oplossing maar de zo noodzakelijke organische stof voor de bodemstructuur en de bodemvruchtbaarheid gaat verloren! GRANEN QOOR het optreden van meeldauw en bruine roest, de luisbezetting op diverse percelen en het ongun stige weer tijdens de bloei, kan de oogstverwachting niet te optimistisch zijn. Gebleken is wel, dat de meeldauw- bestrijding in de zomergerst, zowel gewasbehandeling als zaaizaadontsmetting, een goed resultaat heeft gehad. Of ook een luisbestrijding in de granen zinvol is ge weest, een vraag die velen zich stellen, kan pas na de oogst goed beantwoord worden. De graanoogst begint met die van de zomergerst. Be gin niet te vroeg. Kijk niet teveel naar uw buurman! Ieder zal zijn eigen perceel moeten beoordelen! Bedenk dat het in deze weken voor een loonwerker niet mogelijk is, om iedereen direkt op zijn wenken te bedienen. Als u een vochtmonster neemt, neem dan ook aren in gelegerde plekken en aan de randen van het perceel. In sterk met doorwas bezette percelen zomergerst is het nu toegestaan, om te spuiten met Reglone, echter met de beperking dat dit slechts geldt voor voergerst en zaai zaad en dus niet voor brouwgerst. Verder alleen als het stro niet voor veevoeder wordt gebruikt. Daar de meeste Zeeuwse gerst Juist voor brouwgerst bestemd wordt, komt deze toepassing hier veelal niet in aanmerking. Bij de tarwe dienen we bij slechte weersomstandig heden de schotgevoeligheid, afhankelijk van de tempe ratuur in het meelrijpstadium van de diverse rassen, in de gaten te houden. Dit wordt elk jaar via de radio be kend gemaakt. De schotgevoeligheid van de rassen is: A. Tamelijk schotgevoelig: Caribo (6), Joss Cambier (5»/2) en de zomertarwe Orca (6) en Toro (6); B. Vrij weinig schotgevoelig: Norda (7) en Lely (7V4); C. Vrij gering schotgevoelig: Manella (8) en Felix (8); D. Zeer weinig schotgevoelig: Cyrano (8), is wel gevoe lig voor korreluitval. het vochtgehalte dan veelal tot het gewenste niveau terugbrengen. Graan boven 23 vocht kunt u beter drogen of laten drogen, in een speciale graandroger, met verwarmde lucht. Bij een goed uitgeruste graanopslaginstallatie met buitenluchtkoeling en voldoende ventilatiecapaciteit volgt hier de max. storthoogte bij verschillend vocht gehalte: Max. storthoogte in meters vocht - bij dorsen met buitenluchtkoeling tarwe gerst haver met 5° C opgewarmde lucht 19 5,5 4,— 3,75 2,— 20 4.5 3,50 3,25 1,80 21 3,25 2,75 2,50 1,50 22 2,50 2- 1,75 1,25 23 2 1,75 1,50 1.— 24 1,50 1,25 1,— 0,75 25% 1 0,75 0,75 0,60 werkingsvormen heeft of de eigen inventaris groot ge noeg is. Een pakkenlader kan het werk vooral verlichten, terwijl men met pakkenslee en klemvork tot grotere arbeidsbesparing komt. Het direkt op de wagen persen met een glijgoot lijkt het meest aantrekkelijk voor be drijven en combinaties, die zelf over een pers beschik ken. Ook met dit systeem bereikt men vooral werkver- lichting en minder urenwinst, terwijl geen verdere inves teringen nodig zijn. De capaciteit van de pers is bij dit systeem vrij laag, waardoor het voor de loonwerker min der aantrekkelijk is. Wordt het stro van het veld verkocht, dan zijn de prij zen veel lager. Is men ook nog genoodzaakt vreemd per soneel aan te trekken, dan leert een eenvoudige bereke ning dat de stro-opbrengst niet veel hoger is dan de pers- en de arbeidskosten. Het stro hakselen is een ande re mogelijkheid. De kosten bestaan dan uit het stro op geperst, waar bij geteld moet worden de kosten van hak selen en van eventuele extra stikstof. Dit zal ongeveer 4 ct/kg organische stof bedragen, hetgeen overeenkomt A. BAKKER R. v. d. MEER C-A.R. - Goes Een pakkenlader kan de arbeid bij het Iaden van stro verlichten doch met een pakkenslee en klemvork bereikt men een grotere arbeidsprestatie per man. JVtet behulp van een overtop frees en een Br oud versleten grasland vernieuwd worden. N zakelijk. Het tussen haakjes geplaatste cijfer geeft de schot resistentie aan. Om stagnaties bij de graanafvoer te voor komen, is een goede organisatie van dit werk mogelijk als de trekkers en wagens van enkele buren gezamenlijk ingezet worden. Dit zien we al veel in de praktijk ge beuren, de grote capaciteit van de maaidorsers en de wachttijden bij de ontvangststations maken dit nood zakelijk. Normalisatie van de verlichting is dan een ver eiste. Bij ventilatie met opgewarmde lucht (luchtverhitter) dient de laagdikte dus veel kleiner te zijn. Bij 10° C op warmen niet hoger dan 50 cm. Bij ventilatie van vochtig graan is het altijd beter, als u het graan enkele malen kunt laten omlopen. STRO-OOGST met de kosten van een grasgroenbemesting. Heeft de grond een organische bemesting hard nodig, dan is hakselen zeker aan te bevelen. Stro verbranden is wel een eenvoudige oplossing, maar de voor vele be drijven zo noodzakelijke organische stof voor de bodem structuur en bodemvruchtbaarheid gaat verloren. BLAUWMAANZAAD GRAANOPSLAG £LS u zelf graan opslaat op het bedrijf, dan kunt u met buitenluchtkoeling graan bewaren tot maxi maal 22 k 23 vocht. Met langdurig ventileren kunt u |JE stro-oogst is nog altijd) vrij arbeidsintensief. De vraag komt direkt op, wat is gezien de totaliteit van het bedrijf aantrekkelijker: persen of hakselen? Als u over voldoende arbeid en ruimte beschikt, is inschuren en het in de winter uit de schuur verkopen bij de prijzen van de laatste jaren wel aantrekkelijk gebleken. Dit geldt vooral als men voor de oogst van het stro goede samen- QOK de oogst van dit gewas komt deze maand aan de orde. Het ras Marianne is vrij stevig en leent zich goed voor maaidorsen van stam. Nadrogen zal meestal noodzakelijk zijn. Een sterke onkruidbezetting met zwarte nachtschade kan de oogst belangrijk bemoei lijken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10