Het zuiveren van kwik bevatten de dompelbadvloeistof i-.V. 7 VOOR DE BOLLENTELERS Plantenziektenkundige Dienst Laboratorium voor Bloembollenonderzoek Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst MILIEUVERONTREINIGING met kwikbevattende middelen staat sterk in het middelpunt van de belangstelling. Kwik, eenmaal in het milieu gekomen, verdwijnt er niet meer uit en kan schade berokkenen aan tal van levende organismen. Een verontreiniging van het milieu met kwikmiddelen moet dan ook zo veel mogelijk worden tegengegaan. Een duidelijke bron van verontreiniging wordt ge vormd door het lozen van kwikbevattende dompel baden, die voor de ontsmetting van bloembollen wor den gebruikt. Hierbij wordt nogal eens gehandeld in strijd met de reeds jaren bestaande wettelijke bepa lingen. Zo schrijft de Bestrijdingsmiddelenwet onder meer voor, dat een ieder verplicht is, ten aanzien van resten van bestrijdingsmiddelen, een zodanige zorgvuldig heid in acht te nemen, dat geen gevaar ontstaat voor de mens of voor dieren, welker instandhouding ge wenst is. Voorts is het op grond van deze wet ver boden om resten van bestrijdingsmiddelen op zo danige wijze te verwijderen of te vernietigen, dat zulks gevaar oplevert voor verontreiniging van waterwin- plaatsen of van oppervlaktewater. IN de praktijk is het evenwel niet altijd even ge- makkelijk gebleken om afgewerkte dompel vloeistoffen op de meest verantwoorde wijze kwijt te raken. Het is dan ook verheugend te kunnen mel den, dat het Centraal Technisch Instituut T.N.O. te Delft een apparatuur heeft ontwikkeld, waarmee het mogelijk is om afgewerkte dompelbaden in belang rijke mate onschadelijk te maken. Een prototype van deze apparatuur zal dit seizoen in de praktijk wor den beproefd. Zolang deze apparatuur nog niet voor ieder voor handen is, zal gedurende een overgangsperiode een eenvoudige werkwijze worden voorgeschreven welke in samenwerking met genoemd Instituut tot stand is gekomen. Bij deze werkwijze, waarvoor de teler zelf de nodige voorzieningen kan treffen, is het mogelijk om meer dan 95 van de in de vloeistof aanwezige kwik te verwijderen. Het ligt in het voornemen, dat reeds voor het komende ontsmettingsseizoen een of ficiële regeling zal worden getroffen, welke binden de richtlijnen geeft voor het volgen van laatstbedoel de eenvoudige werkwijze. Het principe van deze werkwijze is als volgt: Als een kwikbevattende vloeistof door een kolom actieve kool wordt geleid heeft deze actieve kool de eigenschap de kwik uit de vloeistof te binden. Dit proces verloopt beter naarmate er minder afvalstof fen étc. (zand, slib, humus, bolresten) in de vloei stof aanwezig zijn. DE TE TREFFEN VOORZIENINGEN EN DE WIJZE VAN UITVOERING ZIJN DE VOLGENDE: Nodig is een ijzeren drum met een inhoud van 200 1. In de bodem van deze drum worden, verspreid over het gehele oppervlak, 10 gaten met een door snede van 4 mm. geboord. Vervolgens neemt men een fijnmazige jutezak die in gevulde toestand dezelfde doorsnede heeft als de drum. Deze zak dient het gewenste aantal kg actieve kool ruimschoots te kunnen bevatten, zo dat de zak zich gemakkelijk aan de vorm van de druk kan aanpassen. Wanneer men over het gehele ontsmettingsseizoen niet meer dan 2 kubieke meter 2000 liter) kwikbevattende vloeistof heeft te lozen vult men de zak met minimaal 15 kg actieve kool (P.K.S.T.- korrels - fractie 13 mm). Bedraagt de hoeveelheid te lozen kwikhoudende vloeistof 212 kubieke meter dan dient de jute zak te worden gevuld met minimaal 30 kg -actieve kool. De zak met actieve kool wordt dichtgemaakt en gedurende 1 a 2 dagen ondergedompeld in een bad met schoon (leiding-)water. De actieve kool dient geheel bevochtigd te zijn. Controleren! De met water verzadigde zak met actieve kool wordt dan onder in de drum geplaatst en stevig tegen de wand en de bodem aangedrukt. De actieve kool in de jutezak dient, mede ter voor koming van verstopping, zo weinig mogelijk in aanraking te komen met de afvalstoffen uit het bad. Om deze afvalstoffen op te vangen wordt in de drum nog een fijnmazige jutezak aangebracht, waarvan het bovenste deel om de bovenrand van de drum wordt gelegd. Ondanks het gebruik van fijnmazige jutezakken zullen de kleinste slibdelen hier niettemin door heen dringen. Om dit te voorkomen is het nood zakelijk om aan het bad, voordat het wordt ge loosd, een uitvlokkingsmiddel toe te voegen. Dit gaat als volgt: voor één kubieke meter te lozen kwikbevat tende vloeistof heeft men nodig 40 gram bio logisch onschadelijk uitvlokkingsmiddel (o.a. Wisprofloc P., Perfectamyl A 5114, etc.) deze hoeveelheid wordt kort voor gebruik, on der goed roeren in 4 liter schoon water opge lost. IDEALE SITUATIE jutezakken met afvalstoffen en verbruikte actieve kool dienen te worden opgeslagen in goede geslo ten vaten. Dit zal in ieder geval buitenshuis op zo veilig mogelijke wijze dienen te gebeuren. Na dere richtlijnen hiervoor kunnen nog worden ver wacht. Over de wijze waarop verder met deze vaten zal moeten worden gehandeld is nog over leg gaande. WIJZE VAN PLAATSING VAN DE DRUM T.O.V. HET DOMPELBAD DE meest eenvoudige overbrenging van de vloei stof van het dompelbad naar de drum wordt verkregen door de drum lager te plaatsen dan het dompelbad, b.v. door het plaatsen van de drum in een buitenshuis gegraven gat. Een voorwaarde hier bij is echter dat de bodem van de drum steeds boven de grondwaterspiegel blijft (liefst minstens 10 cm). Bij dit systeem loopt de vloeistof via een buis of slang onder invloed van de zwaartekracht van het dompelbad in de drum over. Ter voorkoming van een te grote doorstroomsnel heid kan in deze leiding een regelkraan nodig zijn. Indien de grondwaterspiegel te hoog is en het dompelbad niet omhoog gebracht kan worden zal voor de overbrenging van de vloeistof een pomp of iets dergelijks moeten worden gebru'kt. APPARATUUR DAAR er grote verschillen bestaan in de appara tuur waarin wordt gedompeld is het niet mo gelijk één bepaalde constructie te adviseren. In de bijgevoegde schetsen wordt een ideale situatie ge toond zoals boven beschreven. Hierbij wordt de bovenste jutezak met het deksel door een klemband tegen de drum bevestigd. Op het deksel wordt een T-stuk aangebracht. De verticale slang of pijp op dit T-stuk dient bo- klemband jutezak AKTIEVE KOOL IN 'J JUTEZAK V O V 'Al t minstens U 10cm AKTIEVE KOOL IN J* JUTEZAK j'ij I* - y,» - j# <L- grondwaterspiegel 10 GAATJES <j£ 4 mm vervolgens wordt deze oplossing onder goed oproeren (ook de vuilresten op de bodem!) aan het dompelbad toegevoegd. ter verkrijging van een goede uitvlokking dient nu 1 uur te worden gewacht. Hierna kan worden begonnen met het brengen van de kwikhoudende vloeistof in de drum. Ter verkrijging van een goede binding van de kwik aan de actieve kool mag niet meer dan 500 liter vloeistof per uur door de drum worden ge voerd. Als de hoeveelheid afvalstoffen in de bovenste jutezak te groot wordt, wordt deze zak met de af val onmiddellijk in een afgesloten vat gebracht en blijft daarin opgeslagen. Hetzelfde geldt voor de zak met actieve kool als het ontsmettingssei zoen is geëindigd. Per drum met 30 kg actieve kool mag niet meer dan 12 kubieke meter badvloeistof gezuiverd wor den. Indien meer dan 12 kubieke meter vloeistof moet worden gezuiverd kan men gebruik maken van meerdere drums of kan men bij gebruik van één drum deze na zuivering van 12 kubieke me ter vloeistof voorzien van een nieuwe hoeveel heid van 30 kg actieve kool. ven het vloeistofniveau in het dompelbad uit te ko men. Door een regelkraan in de horizontale toevoer leiding naar het T-stuk kan de doorstroomsnelheid worden geregeld. Een minder gunstige situatie ont staat indien de drum o.a. ten gevolge van een hoge grondwaterspiegel niet voldoende laag ten opzichte van het dompelbad kan worden geplaatst. Een pomp zou hier b.v. uitkomst kunnen bieden. De in de schets aangegeven constructie dient dan echter nog aange vuld te worden met een terugvoerslang van het verti cale deel van het T-stuk naar het bad om eventueel overstromen vanuit dit deel van het T-stuk te voor komen. Als de dompelappaiatuur niet vast is opgesteld kan in dit geval een oplossing worden gevonden in het omhoog brengen van het bad. De meest eenvoudige werkwijze is op de rechtse schets weergegeven. Hierbij kan de drum onder de kraan van het dompelbad worden geplaatst of kan de verbruikte kwikbevattende vloeistof inclusief de afval op andere wijze in de drum worden gebracht. TENSLOTTE: |I\E drum dient op een zodanig afstand van het open oppervlaktewater te worden opgesteld of ingegraven, dat de uit de drum tredende gezuiverde vloeistof uitsluitend via de grond wordt afgevoerd en niet in het oppervlaktewater terecht kan komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7