TUINBOUW- KLANKEN De nadelen van de te koude Veilingfustproblemen en natte junimaand Goede vraag naar fruit DINGEN VAN DE WEEK Met het nu al enige wek^n durende fraaie zomer weer valt het in het THOOLSE land ook op, dat er al weer bij enkele teelten üch droogteverschijnselen voordoen. Op de wat struktuurgevoelige gronden is het vooral bij de zaaiuien, dat het blad gele punten krijgt. De oorzaak daarvan is wel, dat bij koud en nat weer deze teelt op een minder goede struktuur, of slempige grond, de beworteling te ondiep verloopt. Bij daarop volgend warm zomerweer heeft de plant dan spoedig last van droogteverschijnselen en achter uitgang van de groei. Ook bij de teelt van gladiolen kan men dit goed konstateren, en slechts met ge regeld een beetje regen kan de plant het tot een enigs zins voldoende opbrengst brengen. Er kan nooit ge noeg op gewezen worden, dat men het gehele jaar door, de grond in een zo goed mogelijke struktuur ge houden wordt. Zoveel als kan, moet men groenbemes- ters aanleggen, want bij.de gemechaniseerde grond bewerkingen heeft de grond, onder iets te natte om- plaatsen die te nat op wintervoor zijn gereden, kan men er de volgende zomer altijd uithalen en dit gaat ten koste van een normale opbrengst. De prijs van de vroege aardappelen heeft zich vorige week wat meer gestabiliseerd en bleven zo rond 0,18 per kg Ook uw correspondent uit WALCHEREN vernam met leedwezen dat onze heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge overleden is. Aan de vele goede woor den gewijd aan deze markante figuur willen wij niet veel toevoegen. Toch nog een kleine herinne ring. Toen enkele jaren terug de veilingfusie in Mid den-Zeeland op 't punt van realisering stond hebben ook wij enkele malen geattendeerd op de o.i. unieke kans van fuseren die we toen hadden. In één onzer artikeltjes was een zin niet of niet voldoende doorgekomen, zodat een tegenstander, en die waren toen erg fel, er een andere pretentie aan kon geven. Prompt belde de heer Dekker ons op. De heer Dekker was als voorzitter van de tuinbouwafd. onzer ZLM uiteraard van ons adres op de hoogte. Een volgend nummer hebben we toen nogmaals dui delijker ons oordeel omschreven. Het bewijst echter wel hoe intensief de heer Dekker alles volgde door zelfs een niet te duidelijk omschreven regeltje te ontdekken! We denken dan ook met genoegen terug aan onze contacten die we in de loop der jaren met hem mochten hebben. Hopelijk is de basis, door hem gelegd, ook nu nog een goede grondslag voor verdere fusievoorwaarden! voor de Doré hangen. Deze prijs is niet hoog, maar gezien de goede kg-opbrengst werkt men dan nog niet met verlies. Voor de eerst aangevoerde Bintjes die nog lang niet volgroeid zijn is een prijs van 0,16 per kg te weinig, zodat er van dit ras nog niet veel geveild zijn. Met het aaltjes resistente ras Alcmaria die ook vorige week geveild zijn, was de indruk, dat de kg- opbrengst zéér hoog kan zijn, maar dat de kookkwali- •teit iets teleurstelt. Van het ras Bellona is de smaak en vorm best maar met minder kg opbrengst. Alleen de tijd zal moeten uitmaken of deze rassen er in zullen gaan om met voordeel geteeld te kunnen worden. Voor intensieve aardappelteelt zit er altijd het voor deel in, va:i het ontlopen van de 1 op 4 regeling. Wan neer men echter op grond die van nature vroeg is, zijn aardappelen vóór 28 juni kan rooien, dan is er met een goed verzorgd gewas Doré ook wel wat te bereiken. Als Thoolse vroege aardappeltelers zullen wij alles moeten uitbuit-en, om deze teelt te behouden, al is het ook dat men ze gemechaniseerd moet toepassen. Ge middeld komen de primeurs toch meestal goed lonend uit de bus, terwijl voor het behoud van een goede srtuktuur er nog een flinke groenbemesting ia kan groeien. Men dient er voor te zorgen dat zéker ook in de voorzomer de kopers uit gehéél Nederland de „Al- We waren deze week bij een groenteboer waar een grossier de lege emballage weghaalde. We heb ben werkelijk versteld gestaan over de onlogica die er heerst in onze veilingwereld op het fustgebied. Werkelijk elke veiling heeft zijn eigen fust ontdek ten we. Hoe bewerkelijk dit is, ook en vooral voor de handel, bleek ons toen de grossier meer dan een uur moest sorteren en passen en meten om één vracht fust even te halen. In deze tijd, nu ieder schettert over logisch en economisch werken, stonden we stomverbaasd over deze o.i, onnodige energieverspilling. Lelijke plastic komkommerdozen die moeilijk te verpakken zijn doch 75 cent statiegeld kosten. Elke Hollandse veiling heeft zijn paprikakistjes maar die kunnen per veiling bijv. 2 mm verschillen zodat ze alléén passen van „eigen" veiling. Hier moet toch een mogelijkheid zijn voor één fust en één naam. Want wij kunnen de veilingnamen Honselers- dijk, Naaldwijk, Rotterdam enz. wel begrijpen maar een buitenlandse groothandel zal daarover wel stom verbaasd zijn. Ook pruimekistjes en grote veiling- kisten in bonte wanorde om van de vele soorten pootbakken maar te zwijgen. Zelfs het, naar onze mening, meest geslaagde fust, n.l. het tomatenkistje van E.E.G. moet zo hoog nodig een signatuur hebben van eigen veiling. Gevolg, de handel moet maar sor teren. Nee, we missen elke logica in onze verpak kingsindustrie van tuinbouwprodukten. Er moet toch een onderlinge modus tussen de veilingen te vinden zijn om alleen al op fustgebied veel economischer te kunnen werken. Momenteel komt de grote aanvoer van Franse en Italiaanse peren en perziken in volle gang. Miljoenen colli's! Alles in wegwerpfust. We hopen hier nog wel eens op terug te komen. De Agrarische dagen in Oostkapelle, hoewel niet van belang voor de kleine L., waren goed geslaagd. Een beetje jammer dat zo nodig enkele jongeren luid keels hun vreugde moesten uiten bij een ommetje door de fraaie bossen die het terrein omringen, 't Is echt niet erg en persoonlijk kunnen we dit zeer goed billijken maar blijf dan op het terrein. Er lopen daar aan de Noordkant van Walcheren zoveel vreemden rond. En juist tegenwoordig ont dekt men dat er steeds minder afstand komt tussen stad en platteland. En met dit verheugende feit wil len we ditmaal besluiten! vantho's" op de Thoolse veiling (en) kunnen kopen. Die naam moeten wij zien te behouden! Op de fruitveilingen in ons gebied waren vorige week de aanvoeren over het algemeen beperkt. De grootste verscheidenheid was er in Kapelle-Biezelinge waar de meeste andere Zeeuwse veilingen ook hun kleinfruitpro- dukten aanvoerden. Daar waren dagelijks redelijke kwan- tums voor de binnenlandse handelaren en exporteurs te koop. In hoofdzaak ging het om rode bessen en fram bozen waarvan er weer heel wat naar de markt voor verse consumptie gingen. De prijsverschillen tussen rode bessen in de ouderwetse 5 kg verpakking en de nieuwere 2 kg consumptieverpakking waren erg groot. Voor de consumptie kan men de bessen in de grote kratten moei lijk gebruiken en prijsverschillen van 50 cent per kg en meer voor dezelfde kwaliteit waren geen zeldzaamheid. Toch liep ook voor de goede bessen in de loop van de vorige week de prijs geleidelijk terug. In het begin van de week werd voor de goede kwaliteiten tussen 1,80 en 2,per kg betaald maar in het eind van de week lag de prijs van 1,20 tot 1,50 per kg. De industriebessen deden toen rond 83 cent. Ondertussen blijkt dat er thans ook een toenemende vraag is naar rode bessen in pondsdozen. De veilingen die deze kunnen aanbieden ontvangen een goede prijs voor hun produkt,- hoger dan voor de bessen los in de krat. De handel is er van overtuigd dat de vraag naar bessen in pondsdozen in de toekomst steeds sterker zal worden. Daarom is er veel voor te zeggen om deze ont wikkeling nauwlettend te volgen en te zorgen dat men de dozen ook heeft wanneer er vraag is. De Noord-Hol landse veilingen die ze konden aanbieden zagen in ieder geval deze wijze van presentatie dik geloond! Grote vraag was er naar de restanten van de aard beienoogst waarvoor rond 3,50 per kg werd betaald indien de kwaliteit goed was. De zure morellen van de Zuid-Bevelandse telers werden in voorverkoop verkocht tegen een prijs van gemiddeld ongeveer 05 cent per kg. •Deze prijs stelde teleur want het vorig jaar werd 1,05 per kg betaald en twee jaar geleden 1,50. De telers van zure morellen hebben reeds enkele weken een zware strijd te voeren met de spreeuwen en wanneer dan de prijs ook nog teleurstelt animeert dat niet. De prijs van de frambozen voor consumptie toonde nog al wat verschillen, afhankelijk van het aanbod. Er werd al naar gelang van de kwaliteit tussen ƒ2,80 en 3,50 per kg voor betaald. De industrie betaalde voor de fram bozen in doosjes tussen 2,30 en 2,50 per kg. -Het aan bod van dubbele princessebonen nam toe. De prijs lag aanvankelijk rond 2,per kg maar tegen het eind van de vorige week werd rond 1,15 per kg betaald. Zeer gevraagd waren de zwarte bessen waarvan het aanbod overigens klein was. De prijs lag dagelijks rond ƒ3, per kg en soms nog iets daar boven. LIET nieuwe appelseizoen is deze week begonnen. Yellow Transparant en Stark Earliest zijn er weer dagelijks te koop op de veilingen in ons gebied en het is het begin van wat een drukke tijd kan wor den want vast staat dat er veel appels aangevoerd zullen worden in het komende seizoen. Gelukkig zijn er berichten uit andere landen die wijzen op een min der overvloedige oogst, zodat we toch enige hoop mogen hebben op een redelijk teeltresultaat. Wel moe ten we er bij zeggen dat veler verwachtingen niet bij zonder hoog zijn gespannen, wat ook wel begrijpelijk is na de zeer slechte resultaten van de laatste jaren. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen maakte dezer dagen bekend dat het afgelopen sei zoen de appelen op de Nederlandse veilingen gemid deld 30 cent per kg hebben opgebracht. Wanneer men bedenkt dat inclusief de bewaarkosten de prijs mins tens 4550 cent moet zijn dan geeft een dergelijk cijfer wel een goed beeld van de enorme verliezen die de fruittelers gemiddeld hebben geleden. Er zullen er zijn die niet ontevreden zijn over het seizoen dat voorbij ging, maar voor velen is het een jaar geworden met zware verliezen en het was niet het eerste jaar. De start van het nieuwe seizoen was niet ongunstig maar toch is het nog te vroeg om hoera te roepen want vooral voor de zomerappels wordt het de laatste jaren moeilijk om een redelijke prijs te ma ken. De concurrentie is in deze tijd van het jaar bij zonder groot. Enorme hoeveelheden perziken worden er over de West Europese markten uitgestrooid en ze zijn te koop tegen betrekkelijk lage prijzen. Met dat verschijnsel zullen we nog heel wat weken te maken hebben. Op de Nederlandse veilingen bracht de Yellow Trans parant het vorig jaar gemidded 27 cent per kg op en de Stark Earliest was met een middenprijs van 26 cent per kg nog wat goedkoper. Nimmer tevoren was er zoveel aanvoer van James Grieve op de Neder landse veilingen als dit jaar en dit ras kwam maar op een gemiddelde prijs van 18 cent per kg. Alleen de genen die een grote appel van dit ras hadden op een vroeg tijdstip, hebben een redelijke prijs gemaakt. {"\NDERTUSSEN staat thans vrijwel vast, dat we in de EEG in de komende tijd een verhande lingsverbod krijgen voor onrijpe appelen. Hoewel op het moment dat we dit schrijven de juiste regeling nog niet bekend is, ziet het er naar uit dat er tot 25 augustus een verhandelingsverbod komt voor James Grieve beneden 70 mm; tot 10 september voor Gol den Delicious beneden 70 mm en tot 20 september voor Cox's Orange Pippin beneden 65 mm. Het was bekend dat er een dergelijk verbod zou komen, zodat dit geen verrassing is. Degenen die goed hebben ge dund en tijdig een grote vrucht kunnen plukken, kun nen mogelijk profijt trekken van deze EEG-maatregel. Het grote voordeel is ook dat het voor alle EEG-lan- den zal gelden zodat we niet het gevaar hebben dat we hier de zaak in de hand houden en door invoer uit het buitenland de zaak toch wordt doorkruist. We zullen dit seizoen ook weer te maken krijgen met de EEG-interventieregeling. Voor peren geldt deze reeds direct bij het begin van het seizoen maar voor appelen treedt ze eerst half augustus in werking. De prijzen zijn vrijwel gelijk aan die van het vorig jaar, wat wil zeggen dat ze weinig meer betekenen dan een vergoeding voor het plukken en klaar maken. We zul len hopen dat er niet teveel gebruik van deze rege ling gemaakt zal moeten worden. Aan een herhaling van het doordraai-drama van 1970 heeft niemand be hoefte. £~\NDERTUSSEN blijkt reeds vanaf het begin van het seizoen dat goed en groot fruit al gauw een markt vindt. Voor kleine maten is er weinig of geen belangstelling. Daarom is er zoveel voor te zeggen om goed te dunnen. Het is op verschillende bedrijven gebeurd, maar er zijn er ook nog al wat die er niet aan zijn toegekomen. Dat is erg jammer want de tijd die men nu aan dit werk besteedt, zal er dubbel en dwars uit komen in de tijd dat men moet veilen. Vooral lijkt er alle aanleiding te bestaan om bij voorbeeld een ras als Conference na te lopen en er de kromme en lange vruchten zoveel mogelijk uit te halen. Het zal de kwaliteit ten goede komen en ook voor deze peer geldt dat men voldoende grote vruch ten moet hebben en liefst geen lange. We hebben over de noodzaak van het dunnen al meer geschreven en we doen het nog eens, omdat het van zo bijzonder grote betekenis is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6