De aardappeloogst: vierr[jig verzamelrooier) inclusief transport en Er is bij de aardappelrooiers een ontwikkeling aan de gang naar jOSSen Pro*cp® werkbreedten. De tegen woordige transportmiddelen ma ken het mogelijk mede door de zwaardere trekkers een grote hoe veelheid aardappelen per keer te transporteren. Door de verhoogde capaciteit van de losinrichtingen kan deze grote aanvoer in korte tijd verwerkt worden. Dit heeft er toe geleid dat er momenteel zelf- rijdende 4-rijige aardappelrooi- machines op de markt zijn. De er varingen hiermee zijn in een arti kel in „Landbouwmechanisatie" van juli 1971 van de hand van H. van Essen I.L.R., verwerkt. Wij ontlenen daaraan de volgende bijzonderheden. RED. Bij de keuze tussen twee 2-rijige of een 4-rijige aardappelrooier kunnen verschillende faktoren een rol spelen vierrijige zelfrijdende verzamelrooier is uitge- rut. met 4 rooischaren die op diepte kunnen worden ingesteld en die hydraulisch op en neer kun nen worden bewogen. De rooi- of reinigingskettingen zorgen voor het verwijderen van de aanwezige grond, terwijl een looftransporteur in combinatie met loof- rollen zorgt voor het verwijderen van de stengeldelen van het vooraf doodgespoten en geklapte loof. De ge reinigde aardappelen komen aan de achterkant van de rooier op een dwarstransporteur die ze overbrengt op een naast de rooier rijdend transportmiddel. Door het instellen van de hoogte van de dwarstransporteur teri opzichte van het transportmiddel kan de valhoogte en daardoor de beschadiging van de aardappelen worden beperkt. Bij de vierrijige rooier die wij momenteel kennen, wordt het rooien (veldwerk) uitgevoerd door drie personen, met de volgende werkverdeling: één persoon voor het besturen en bedienen van de rooier; één persoon voor het regelen van de dwarstrans porteur en eventueel voor het verwijderen van klui ten of andere verontreinigingen en voor het verhelpen van storingen: één persoon met een trekker transportmiddel voor het verzamelen van de aardappelen. Afhankelijk van verschillende omstandigheden zo als opbrengst, werksnelheid bij het rooien, inhoud van de transportmiddelen, afstand tussen perceel en los- rijenafstand 0,75 m werkbreedte van de rooier 3,00 m; werksnelheid bij het rooien: 345 en 6 km/u. opbrengst 50 t/ha; Bij het transport en het lossen gaan wij uit van de volgende situaties: tweewielige kipwagens met zelf openend achter- schot waarbij de aardappelen worden gelost in een aan de hoeveelheid per transportmiddel aangepaste doseerbak met bijbehorende losapparatuur zoals trans porteurs) en boxenvuller; loswagens met dwarsafvoerband waarbij de aard appelen worden gelost ia de stortbak van een trans porteur met resp, een capaciteit van 500, 1000 en 1500 kg/min. Zowel bij de kipwagens als bij de loswagens gaan wij uit van zeven vrachten per ha, wat overeenkomt met rondweg 7160 kg per vracht, en een transport snelheid op de weg van 15 km/u. Behalve de zelfrijdende vierrijige rooier wordt ook het werken met een getrokken tweerijige verzamel rooier in de berekening opgenomen. DE CAPACITEIT Het „Taaktijdenboek voor de landbouw" geeft onder meer een inzicht in de zuivere werktijd voor het rooien in uren per ha d.w.z. het aantal uren dat nodig is voor het rooien en voor het uitvoeren van de noodzakelijke handelingen, zoals het in- en uit het werk zetten, De werksnelheid bij het rooien, de afstand tussen perceel en losplaats, de hoeveelheid produkt per transport en de rijsnelheid bij het transport, alsmede de capaciteit van de gebruikte losapparatuur, bepalen uiteindelijk het aantal transportcombinaties (man trekker wagen) dat moet worden ingezet om de capaciteit van de rooier te kunaen bijhouden. DE AFSTEMMING Bij oogstwerkzaamheden, dit geldt ook voor het oogsten van aardappelen, is het van belang dat de verschillende werkzaamheden zodanig op elkaar zijn afgestemd dat zo min mogelijk wachttijden optreden. In de praktijk is dit vaak niet eenvoudig, omdat ver schillende omstandigheden die de werktijd beïnvloe den, hierbij een rol spelen. Wel is het van belang dat de machine of apparatuur die de meeste investering vraagt, volledig wordt benut. In dit geval kan men stellen dat het de rooiers zijn en dat geldt in het bijzonder voor de vierrijige rooier waarvan men de capaciteit volledig dient te benutten. Voor het bepalen van het aantal transportcombina ties dat bij een bepaalde situatie moet worden ingezet om de capaciteit van de rooier te kunnen bijhouden, dient men behalve over de zuivere werktijd voor het rooien (veldwerk) ook te beschikken over de zuivere werktijd voor het lossen, eveneens uitgedrukt ia uren per hectare. De zuivere werktijd voor het lossen kan men voor een bepaalde losmethode als constant ver- urtn/ho 3km/u 4 km/u 5 km/u 6km/u 3 km/u 2njig« rooier 4r']'g« rooier 4 km/u -5 km/u -6 km/u j loscopqciteit transporteur 500 kg/min 1000 kg/min 1500 kg/min 300 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 m AFSTAND PERCEEL-LOSPLAATS uren/In 2 Ironsportcombinaties 3 Ironsportcombinaties 2C0 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 m AFSTAND PERCEEL-LOSPLAATS De vierrijige zelfrijdende Gigant aardappelrooier aan het werk op de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen te Numansdorp plaats, rijsnelheid tijdens het transporteren, gebruikte losapparatuur, enz. zijn nog een aantal personen nodig om het transport en het lossen te verzorgen. UITGANGSPUNTEN De capaciteit van de rooier wordt in hoofdzaak be paald door de werksnelheid bij het rooien en de werk breedte. De werkbreedte wordt bepaald door de af stand tussen de rijen, terwijl de rijsnelheid wordt be paald door de toestand van de grond, de opbrengst, hinder van loof, enz. Van invloed is ook de lengte van de percelen en de breedte van de wendakkers. Het is ondoenlijk voor alle in de praktijk voor komende omstandigheden een berekening te maken, reden waarom wij ons in dit artikel hebben beperkt tot één uitgangssituatie. Bij het bepalen van de capa citeit van de rooier en de daarop aansluitende trans port- en loswerkzaamheden gaan wij uit van de vol gende omstandigheden: perceelslengte 200 m, wendakkerbreedte 18 m waarvan de hoeken vooraf zijn gerooid; Transport en lossen met kipwagens van 7 ton het draaien, het verwisselen van wagen enz. inclusief 15 voor rust en persoonlijke verzorging maar excl. storingen en aan- en afloopwerkzaamheden. De tabel geeft een overzicht voor van de zuivere werktijd in uren per ha en in minuten per vracht. Zuivere werktijd in u/ha en in min/vracht 7 t) voor een twee- en een vierrijige aardappelverzamel- rooier bij vier verschillende werksnelheden Werksnelheid Tweerijige Vierrijige verzamelrooier verzamelrooier km/u u/ha min/vracht u/ha min/vracht 3 3,54 30,3 1,75 12,1 4 2,75 23,6 1,38 11,8 5 2,35 20,1 1,19 10,2 6 1,95 16,7 1,01 8,6 Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat vooral bij de vierrijige rooier hoge eisen worden gesteld aan de af voer en het lossen van het produkt. Bij een werksnel heid van 3 km/u is er iedere 12 min. een wagen vol en gereed om te transporteren, bij een rijsnelheid van 6 km/u iedere 8,6 min. Transport en lossen met loswagens van 7 ton onderstellen. Onafhankelijk van de zuivere werktijd voor het rooien en voor het lossen is de zuivere werk tijd voor het transporteren. De hiervoor benodigde tijd is afhankelijk van de afstand waarover het transport moet worden uitgevoerd en de rijsnelheid tijdens het transport. Is de zuivere werktijd voor lossen en transport hoger daa de zuivere werktijd voor het rooien, dan ontstaat er een wachttijd voor de rooier. Om dit te voorkomen moet er een extra transportcombinatie aan het transport en het lossen worden toegevoegd. De mogelijkheid bestaat dan echter dat er voor de trans portcombinaties wachttijden ontstaan. Van de geïnves teerde bedragen voor de rooier en voor de transport combinatie zal het onder meer afhaagen wat men ver kiest, öf een wachttijd voor de rooier öf een wachttijd voor de transportcombinaties. In afb. 3 en 4 is weergegeven hoeveel transport combinaties bij diverse afstanden tussen perceel en losplaats moeten worden ingezet bij het werken met een tweerijige- en een vierrijige verzamelrooier en bij een verschillende capaciteit van de gebruikte los- (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4