P. J. Zuid - Geluid ALGEMENE VERGADERING P.J.Z. 14 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK De Algemene Vergadering der P.J.Z. wordt gehouden op 27 augustus a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Aanvang: 20.00 uur. AGENDA: 1. Opening. 2. Korte terugblik op 2 jaar P.J.Z. 3. Verkiezing voorzitter. Het Hoofdbestuur komt met een kandidatenvoordracht. Drie of meer P.J.Z. afde lingen kunnen eveneens kandidaten voordragen. 4. Waar legt de P.J.Z. voor de komende x-aantal jaren het accent? 5. Bekrachtiging benoeming Hoofdbestuursleden. 6. Sluiting. PRAKT!KANTENEXCURSIE DER P.J.Z. jongeren namen dit jaar aan de praktikanten- excursie deel. De groep bestond uit 9 Ieren, een Engelsman, een Keniaan Roger Makevo Nederlandse praktikanten van hogere en middelbare landbouwscholen en een aantal studentes van Vak scholen voor meisjes. Loco-burgemeester C. Slabbekoorn van Reimers waal ontving de groep op het stadhuis van Yerseke en heette hen van harte welkom namens het gemeente bestuur van Reimerswaal. De heer C. Slabbekoorn hield hierna in de grote zaal van het stadhuis een boeiende causerie over de ontwikkelingen en plannen van de gemeente Reimerswaal in de toekomst. Aan de hand van kaarten werd getoond wat de eventuele gevolgen zijn van b.v. een afsluiting Oosterschelde, een Reimerswaalhaven, een Westerscheldebrug, enz. en hoe de gemeente hierop denkt in te spelen. Duide lijk werd dat de gemeente Reimerswaal niet enkel mikt op welvaart voor haar burgers, maar evenzeer oog heeft voor het welzijn van diezelfde burgers. Ons H.B.-lid, mej. Heieen de Wilde, zorgde voor een uitmuntende vertaling van de causerie, waardoor onze buitenlandse gasten in staat waren het gesprokene te volgen. Tot slot bood het gemeentebestuur de deel nemers een boekwerkje aan. Hierna brachten we een bezoek aan het kreeftenpark. Grote indruk maakten naast een interessante uitleg van het kweken en verwateren van de kreeften de grootte van de die ren en de gepeperde prijzen, die voor een dergelijk diertje betaald werden. MA de lunch in „De Oesterbeurs" begaf de groep zich naar het champignonbedrijf van de heer A. Kik. De deelnemers kregen een goede kijk op de reeks van handelingen, die een teler moet verrichten, voordat hij tot de pluk van champignons kan over gaan. Ons volgende bezoek gold de NOBECO te Kortgene. De direkteur, de heer J. Everwijn, heette ons van harte welkom en nodigde de jongeren uit voor een rond leiding door het bedrijf. Tijdens deze rondleiding maakte men. kennis met de droging, opslag en ver werking van allerlei landbouwprodukten waarbij het merendeel van de te verrichten handelingen door machines worden gedaan. De rondleiding werd 'be sloten met een klim naar het dak van de silo, van waaruit men een uniek uitzicht heeft op het Veerse meer. Tijdens een frisdrank in de kantine werden vra gen van de deelnemers beantwoord. Ons laatste bezoek betrof de Wilhelminapolder. Ir. J. Minderhoud, diekteur, en M. van Nieuwenhuyzen, bedrijfsleider, begeleiden de groep op hun rondgang langs de diverse percelen met gewassen en bedrijfs gebouwen. Voorafgaande aan de rondrit over het be drijf schetste Ir. J. Minderhoud in het kort de histo rische groei van de Koninklijke Maatschap „De Wil helminapolder". HIERMEE was eigenlijk een einde gekomen aan de praktikantenexcursie. Zij kreeg echter een korte toegift, omdat de gehele groep besloot een bezoek te brengen aan mej. Margaret M. Ryan, de Ierse gaste van de familie G. P. van der Weele, die helaas door ziekte verhinderd was, deel te nemen aan de excursie. We kunnen terugzien op een drukke, maar interes sante excursie. Een excursie, die vooral geslaagd is door de prettige sfeer in de deelnemersgroep, maar vooral ook door de wijze, waarop de gemeente Yerseke en de bezochte bedrijven hun medewerking verleen- AMERIKAANS BEZOEK AAN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN VAN 7 tot 10 juli brachten 18 Amerikaanse meisjes en 6 jongens een bezoek aan Oost Zeeuws-Vlaan deren. De jongeren allen highschool studenten waren hier enkele dagen in het kader van het z.g.n. 4H-Yeen Caravan-reisprogramma. Dit uitwisselings programma wordt gesubsidieerd door de Amerikaanse Landbouworganisatie, de I.F.Y.A. De leden van de groep waren afkomstig uit o.a. de staten Idoha, Iowa, Utah, Georgia, Washington, Mon tana en South-Dakota. Hun reis duurde 2 maanden. Ze hadden reeds een bezoek gebracht aan Londen, Amsterdam, Kopenhagen, Stockholm, Helsinki, Mos kou, Praag, Wenen en Oost- en West-Berlijn. Na Oost Zeeuws-Vlaanderen zou men nog een bezoek brengen aan Brussel, Zwitserland en München. De aankomst was gepland op woensdag 7 juli om 12.00 uur, maar door een vertraging van het vliegtuig, arriveerde men pas om 22.00 uur in Axel. In „De Halle" te Axel kreeg men een koffiemaaltijd aan geboden. Na de maalijd werden de gasten aan hun gastgezinnen voorgesteld. De begroeting verliep in een hartelijke sfeer en weldra praatte iedereen volop Engels. Bijzonder jammer, dat door de vertraagde aan komst, het bezoek aan Hulst en de meeting in de „Hei- nekenbar" geen doorgang konden vinden. Donderdagmorgen vertrok men al vroeg vanaf „De Halle" voor een trip naar Middelburg, Veere en de Deltawerken. In Middelburg bezocht men o.a. de markt. Een bijzonder gewild artikel was natuurlijk: klompen en molentjes. De klompen vielen bij één Amerikaan zo in de smaak, dat hij er 10 paar van kocht. Na een lunch in „Het Nederlands Koffiehuis" be sloot men naar het strand te Domburg te gaan. Dit in tegenstelling tot het geplande bezoek aan de Delta werken. De enorme hitte maakte een langdurig ver blijf in 'de bus bijzonder onaangenaam. Het was voor de meeste Amerikanen de eerste keer dat men in zee zwom. 's-Avonds werd de dag besloten met een discobal in „De Krokodillebar" te Klooster- za.ide. Vrijdagmiddag bezochten wij het strand bij Cad- zand. De molen van Cadzand bleek een gewild foto object. Binnen 5 minuten was het het meest gefoto grafeerde gebouw in de omgeving. 's-Avonds een enorm openluchtbal op het terras van „De Halle". Door de avondkou gedwongen, verplaatste het fee§t zich tenslotte naar de zaal en hier werd het afscheids feest tot in de kleine uurtjes voortgezet. Zaterdagmorgen om 10.30 uur vertrokken onze gas ten per touringcar naar Brussel. Hun verblijf in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de voor hen opgezette excur sies verliepen vlot en plezierig, hetgeen vooral te- danken is aan de goede leiding van de heren J. Murre en P. van Cadzand. We hopen volgend jaar weer een dergelijke prettige en leerzame ontmoeting te hebben. K. DIELEMAN. den. Namens de deelnemers en mede namens het be stuur der Plattelands Jongeren Zuid een hartelijk dank voor de spontane medewerking aan de prakti kantenexcursie. DE PRAKTIJKSCHOOL VOOR PLUIMVEETEELT EN VARKENSHOUDERIJ TE HORST (Vervolg van pagina 11) KURSUS VARKENSHOUDERIJ EN/OF PLUIMVEEHOUDERIJ Speciaal voor diegenen, die in de varkenshouderij of pluimveehouderij willen gaan werken na het behalen van het L.L.S.-diploma. De mogelijkheden zijn: a. het volgen van een varkenshouderijkursus; b. het volgen van een pluimveehouderijkursus; c. het volgen van beide kursus- sen in eenzelfde schooljaar en d. het volgen van beide kursussen in twee schooljaren (leerlingenstelsel). De duur van de opleiding is voor a en b: 1 jaar gedurende 1 dag per week met een verplichte stagetijd van 6 weken gedurende het schooljaar. Voor c: 1 jaar gedurende twee dagen per week met een verplichte stagetijd van 12 we ken gedurende het schooljaar. En voor d: (leerlingen stelsel): twee jaar gedurende 1 dag per week met bege leide stage op het ouderlijk bedrijf of een gastbedrijf. De kursuskosten bedragen: 75,voor a en b, 150,voor c en d (inklusief boeken). Ook bij deze opleiding moeten deze kosten worden voldaan op de eerste lesdag of bij inschrijving. De toelatingseisen zijn: L.L.S. of gelijkwaar dige opleiding. ENKELE VOORBEELDEN van applikatiedagen, -weken en -kursussen. APPLIKATIEDAG: Inleiding: stallenbouw Discussie Inleiding: regelapparatuur Discussie Demonstratie: regelapparatuur Lunch Toepassingen in praktijk Bezoek stallen Sluiting APPLIKATIEWEEK: Maandag De fokvarkensstal Dinsdag Hokinventaris fokvarkens Woensdag Verzorging kraamzeug Donderdag Voeding fokvarkens Vrijdag Preventie van ziekten Sluiting Diverse onderwerpen op pluimvee- en varkensgebied zijn mogelijk. APPLIKATIEKURSUS VARKENSHOUDERIJ OF PLUIMVEEHOUDERIJ Toelatingseisen: Minimaal drie jaar in het bedrijf werk zaam ofwel de school verlaten. Duur opleiding 17 lesdagen. Gegeven van 13.00 tot 18.30 uur. Geen verplichte stagetijd. Aanvang kursus pluimveehouderij en varkenshou derij in najaar en voorjaar. Kursuskosten 75,— te voldoen bij inschrijving of op i eerste lesdag (inklusief boeken). Deze kursus is bedoeld om hen, die reeds een bedrijf beheren of, die reeds langer werken op een bedrijf toch de gelegenheid te geven een kursus te volgen. APPLIKATIE De groter wordende eenheden in de pluimvee- en var kenshouderij, in de gehele dierveredeling dwingen ieder een tot een betere bedrijfsexploitatie en een vergroting van de konkurrentiekracht. Een eerste vereiste voc' iedereen is, op de hoogte blijven van de nieuwe ontwik kelingen in de dierveredelingssektor. Specialisatie, me chanisatie en niet te vergeten rationalisatie noopt ieder een tot applikatie op zijn terrein. Hieraan verleent de school, eventueel in samenwerking met o.a. Gezondheids- en Voorlichtingsdiensten, gaarne medewerking in de vorm van studiedagen en -weken. De aanwezigheid van diverse soorten instruktie- en demonstratieruimten, varkens- en pluimveestallen maakt deze school tot een bij uitstek geschikt applikatiecentrum. Voor alle mogelijke groeperingen uit de varkens- en pluimveehouderij bestaat de mogelijkheid om na een voorafgaand overleg een applikatiekursus fe organiseren. De kursussen kunnen naar tijdsduur al naar behoefte variëren, maar worden alleen gegeven indien er mini maal 15 gegadigden zijn. Besturen en degenen die de leiding hebben van groepe ringen, evenals direkties van bedrijven, kunnen in nadier overleg zelf een kursus samenstellen uit zowel praktische als theoretische lessen. LOGEERGEBOUW De Praktijkschool Horst heeft als werkgebied Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, terwijl vaak ook buitenland se gasten van onze school gebruik maken. De school zorgt ervoor dat de kursisten, die niet uit de streek ron dom de school komen, kunnen blijven logeren tegen een redelijke vergoeding. De huidige accomodatie van het logeergebouw is 75 bedden. Inlichtingen: Inlichtingen te verkrijgen bij de Praktijkschool voor de Pluimveeteelt en de Varkenshouderij voor Zuid-Neder land, Stationsstraat 104 te Horst, telefoon 047092066. A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14