De praktijkschool voor pluimveeteelt en varkenshouderij te Horst De koudbloeds op de streekfokdag te Goes II Opleidingscentrum LIET jaar is voorbij en het is goed geweest. Wij leveren niet alleen een grote oogst af, maar vooral ook een goede kwaliteit. Daar kunnen wij trots op zijn, omdat de groeiomstandigheden zeer slecht waren, d.w.z. de accomodatie van onze school is ten enenmale onvoldoende en ontoereikend. Maar wij kun nen nu gelukkig positieve geluiden laten horen. De uit breidingsplannen van de school met nieuwe instruktie- ruimten en een logeergebouw voor ca. 80 bedden lig gen besteksklaar. Een gelukkige ontwikkeling, omdat dit soort onder wijs steeds meer die erkenning krijgt, die het verdient. Maar we hebben nog een gróte wens op ons program ma staan en dat is uitbreiding met de sector Vee houderij. Aldus de heer C. P. F. Smulders, voorzitter van de Praktijkschool te Horst in zijn openingswoord van de 25 juni j.l. gehouden diploma-uitreiking, waar bij niet minder dan 159 leerlingen in het bezit werden gesteld van een diploma door de directeur ir. G. F. S. Dings. Doch dit gebeurde niet dan nadat hij in een inleiding, getiteld ..Gedaanteverwisseling van het Landbouwonderwijs" zijn visie op de toekomst had gegeven. Wij ontlenen aan zijn toespraak de volgende citaten: Een landbouw, die tien jaar geleden nog het rustieke als kenmerk had, is nu een keiharde business gewor den. Specialisatie, concentratie, mechanisatie is aan de orde van de dag. Maar ook de mensen zelf zijn veranderd. Het aantal leerlingen voor het landbouw onderwijs loopt drastisch terug. In dit verband is de vraag gewettigd, of aan de vraag van adspirant leer lingen voor de praktijkschool, afkomstig van Mavo of Havo niet moet worden voldaan. Men kiest n.l. dik wijls liever deze vooropleiding en gaat niet meer di rect de weg van de beroepsopleiding. Mogen wij een toekomstige ondernemer, een kalkoenhouder, braad- kuikenmester of varkensfokker, met Mavo of Havo verplichten om eerst nog een 2 of 3 jaar algemeen landbouwkundige vorming te ondergaan? Aan een extra jaar gekoppeld aan de landbouwscholen een soort specialistische opleiding, heeft men niet veel, daar men èn de outillage èn de daarvoor competente leraren mist. Bovenal gaat het om het in de praktijk leren. Dit wil overigens niet zeggen, dat wij aan een ander belangrijk aspect niet evenzeer aandacht moe ten besteden. Namelijk de persoonsvorming, zowel lichamelijk als geestelijk. Voorts zal ruime aandacht moeten worden besteed aan verbreding en uitdieping van het lessenpakket, en door middel van keuzevak ken de leerlingen die stof te bieden, welke het meest beantwoordt aan zijn interesse en capaciteiten fER gelegenheid van deze diploma-uitreiking, die door zeer velen werd bezocht, lijkt het ons goed vóór de aanvang van het nieuwe schooljaar in deze kolommen eens wat ruimer aandacht te besteden aan de mogelijkheden van deze school, waarvan er nog een tweetal in ons land bestaat, t.w. Barneveld en Almelo. 'Horst staat bekend als de school voor Zuid-Nederland. Land'bouwpraktijkscholen zijn gevestigd te Schoondijke en Emmeloord. In Oenkerk staat de school voor de Vee houderij en het Weidebedrijf; in Arnhem de Bosbouw- praktijkschool, terwijl de Praktijkschool voor Landbouw techniek gevestigd is te Ede. Naast de acht Landbouw- praktijkscholen zijn er nog een tweetal voor de Tuin bouw, n.l. de Centrale School voor Tuinbouwtechniek te Ede en het Centrum voor Champignonteelt te Horst. Maar nu enkele bijzonderheden over de Praktijkschool voor Pluimveeteelt en Varkenshouderij te Horst. SPECIFIEKE TAKEN |N het ruim tienjarig bestaan van de school heeft deze zich sterk ontwikkeld. De school heeft vier speci fieke taken: Niet alleen de toekomstige ondernemer en werknemer in de dierveredeling krijgen hier hun vaktechnische op leiding, maar ook worden hier mensen opgeleid voor de meeste beroepen in de dierveredelingssektor of de peri ferie ervan. Praktijkschool Hier maken de studenten van de diverse typen onder wijsinstellingen kennis met de dierveredeling als moge-- lijke bron van inkomsten. Verder worden ze hier prak tisch geschoold in de diverse handelingen, die behoren bij het houden van varkens en pluimvee. Applikatiece ntrum Voor Zuid-Nederland is de school een praktisch vor mingscentrum, waar iedereen de mogelijkheid heeft via applikatiedagen/weken zich te laten bijscholen of om scholen. Onderwijscentrum De school is de vraagbaken voor iedereen, die onder wijs geeft in de dierveredeling en hiervoor lesstof, les materiaal en leermiddelen nodig heeft. De samenwerking tussen onderzoek, voorlichting en onderwijs valt hier ook onder. Evenals de samenwerking met het bedrijfsleven en de organisaties. KURSUS HOGER KADER |JE kursus is bestemd voor personen, welke een lei dinggevende funktie wensen in het bedrijfsleven. De duur van de opleiding is: 1 jaar gedurende 5 dagen per week. Begin kursus medio augustus, einde in juli. Verplichte stagetijd gedurende het schooljaar. De kursus- kosten bedragen: 300,per jaar te voldoen bij inschrij ving of op de eerste lesdag. De toelatingseisen zijn: Hogere Agrarische School, H.A.V.O. of een opleiding daaraan gelijk. KURSUS MIDDELBAAR KADER Deze kursus is bestemd voor personen, welke een funktie wensen in diverse voorlichtingsdiensten of het partikulier bedrijfsleven of een grondige opleiding wen sen te ontvangen, om zelf een bedrijf te stichten orn dit deskundig te kunnen leiden. De mogelijkheden zijn: a. het volgen van een kursus middelbaar pluimveeteelt; b. het volgen van een kursus middelbaar varkenshouderij en c. het volgen van een kursus a en b in hetzelfde school jaar. De duur van de opleiding is voor a en b: 1 jaar ge durende 2 dagen per week met een verplichte stagetijd van negen weken gedurende het schooljaar. Voor c is deze: 1 jaar gedurende 5 dagen per week, inclusief stage. De kursuskosten bedragen: 150,per jaar voor a en b (inclusief boeken) en 300,per jaar voor c (inclusief boeken). De kosten moeten worden voldaan op de eerste lesdag of bij inschrijving. De toelatingseisen zijn: M.L.S of gelijkwaardige opleiding. (Zie verder pagina 14) p R waren er nog al enkele absent, anders zouden L er meer geweest zijn dan vorig jaar! We ho pen ze een volgende keer weer wel te mogen begroe ten. Het loopt hard achteruit zegt men, er moet een centrale merriekeuring komen voor geheel Zeeland. Onze streekfokdagen zijn ontstaan door onderlinge samenwerking van de verschillende huisdieren ver tegenwoordigende bonden. Speciaal de koeien-man nen zijn erg streekgebonden en hoe dichter bij hoe liever. En we willen hen niet afvallen, afbreken is ge makkelijker dan opbouwen! Wel zullen de streekfokdagen meer reclame moeten maken, meer attractief zijn en trouw opkomen elk jaar. De samenwerking is best. Voor ons Zeeuwse fok kers is er dan voorlopig om de 2 jaar de nationale, die het toch nog altijd best doet. En dan ,,De Dag van het paard", die voor de meesten te ver weg is. Voor Zeeland is de voornaamste keuring op trekpaardge- bied de najaarskeuring in eind november of begin december. Daar komen publiek en liefhebbers uit alle provinciën; zelfs komen er regelmatig Belgen. Zij die in streekverband geen merriepremiekeuring meer hebben, kunnen ook daar terecht en ze van gen dan twee vliegen in één klap. Een centrale paardendag voor Zeeland in de zomer zou daaraan zeker afbreuk doen. Er zou te kiezen zijn en geen van beide zou dan 100% tot zijn recht ko men, terwijl we dat juist moeten voorkomen. We vin den de toestand te wankel, dus vasthouden wat bleek behoorlijk te voldoen. Zijn er klachten dan aanvullen de maatregelen! PREMIEKEURINGEN 0EKLJKEN we nu de Premiekeuring van het Nederl. Trekpaard. 2-jarigen grote maat, IA Flinda v. Meliskerke van Stal Mol te Waarde, gebeend, diep en breed, achter en in de rug wat slap. 1B Tosca v. h. Dorp van Stal Simonse te Heinkenszand. Wel zwaar en soortig maar minder van ras. Beide dochters van Flik v. d. Meerkoetweg uit beste moeders. 3-jarigen grote maat. Jolanda v. Meliskerke door Ga min v. Willyhof, van Mol v.n. Sterk gebouwd, grof ge beend, zeer vlot had zij aan type gewonnen. Beste 2- of 3-jarigen en dit met gemak. Beste klasse. 4-jarigen v. d. kleine maat. IA Jennie v. d. Sluis door Frik de Leffinge, van Stal de Maaker te Wolfaartsdijk, veel volume, aan trekkelijk geheel, best bovenpaard, dat van onder wat afvalt, beste voeten heeft en zwaar in conditie was. 1B Yola v. Bleijendaal, door Paul v. d. Vrijhoeve, van Mol v.n., van een veel lichter genre, maar meer kwaliteit zal lang mee gaan, vlotte verschijning. IC Jennie van Baron, door Baron v. Axel van Simonse v.n. Best typisch boven paard, grof en gespierd, liet het in gangen zitten; van daar deze plaatsing. 5- tot 10-jarigen kleine maat. IA Nellie v. h. Dorp, door Roland v. Watervliet, van Simon se v.n., stond er best voor, dik en soortig en fel gebeend kwam ze best voor de dag. 2e prijs Astrid, door Gambo v. d. Liter, van Gebr. Verdonk te Nieuwdorp, achter wat ODen, mooi en vlotte verschijning. Idem grote maat: IA Clairona van ten Holt, door Frik de Leffinge, van Stal de Maaker, kwam, zag en won wel bij de jury, maar niet zo direct bij de liefhebbers. Best in vorm. De afwijking voor stoorde toch teveel en ook de anders beste gangen leden door de ruime conditie. IB Nellie v. h. Oudven, door Costaud v. Soesterhof, van Mol v.n., was hiervan de dupe, best paard met veel macht en vlot over de baan, enkel de kruisvorm is niet ie dat. IC Résie van Reimershoek, door Carlo v. 't Broek, weer van De Maa ker, een kast met sterke gesloten bovenbouw, beste voe ten, hoofd en kruis wat eenvoudig. Al met al een mooie klasse. OUDERE GROTE MAAT IA de onverwoestbare Tosca v. Klerkenhof, oud- Nationaal kampioene en met ere, van J. J. Nijssen te Yerseke, klasse apart, maar wie verwacht nu zo'n prima Tante op zo'n mosseludurp? 'Evengoed hulde. 1B de toch ook nog krasse Ingridi v. Doolman, v. Simonse v.n. Ster ke kast met temperament, goede kweekmerrie, vlot en goed bewaard. Verder getoond buiten mededinging Silvia v. d. Waardjesweg, door Bamum Delmotte, prima van soort, grofgebeend, typisch en soortig, gangen minder dan voorheen (Stal Simonse). HWAMEN nu aan de beurt de rubrieken van de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers en het eerst de jonge hengstveulens. Jonge veulens. IA en beste veulen Bart van Reimers- waal door Bart v. Wijngaarden van J. J. Nijssen te Yer seke. Als hengst gebouwd, kortgerugd, gebeend en ge spierd; van hem horen we nog nader. Volle broer van Avenir v. Bleijendaal, de beste jonge hengst op onze najaarskeuring. Wilfried v. Reimershoek, door Flic v. d. Meerkoetweg, van De Maaker v.n. Nog wat slap onder maar ook veel goeds. Eerste prijs oudere veulens. Flic v. h. Dorp, door Flic. Grof en goedsoortig, van Simonse. Merrieveulens geboren '71. Gemakkelijk eerste Wanda v. Reimershoek, door Gamin v. d. Hooi, uit Jennie v. d. Sluis. Typisch veulen, breed en gebroekt, bemerking vóór en wat recht achter. Merrie geb. '70 kleine maat. 1. Erna v. d. Oldert, door Nico v. d. Verwe, van J. J. Nijssen v.n. Typisch, grof en gespierd, achter wat open en slap. 1 grote maat en beste jaarling, Hilda v. h. Dorp, mooi maar wat enkel. Merrie met afstammelingen voluit eerste prijs. Ingrid v. Dool man van Simonse v.n. Hengst met afst. met een goede collectie Flic. v. d. Meerkoetweg K 2675, door Flic de Roselies, van Willem de Buck en Zn te Meliskerke. Flic is zeer produktief. Stalgroepen: Beste klasse en weinig verschil. Alle dan ook voluit een eerste prijs en de volgorde IA M. J. Mol, 1B De Maaker en IC Simonse. Terwijl de laatste nog een groep had met een 2e prijs. Vierspannen van één eigenaar, een typisch Z.-Bevelandse aangelegenheid. IA Mol, 1B Simonse. Mol won door meer gangen en unifor miteit. Vierspannen 2 eigenaren. Een best lot uiteraard van De Maaker aangevuld met Tosca v. Klerkenhof. KAMPIOENE STREEKFOKDAG 1971 Hiervoor werden teruggeroepen Nellie v. h. Dorp, Jen nie v. d. Sluis en Clairona van ten Holt. De jury die haar hart had verpand aan de laatste stuurde Nellie (Simonse) de baan uit, zodat overbleven de beide paarden Clairona kampioene 1971 en Jennie reserve. Wij voor ons hadden de laatste kampioene gemaakt en Nellie v. h. Dorp re serve. Het ging later ook wel die richting uit toen Clai rona er niet aan te pas kwam bij het Ere-kampioenschap. Dit werd gewonnen door Tosca v. Klerkenhof en dat was in orde. 2e op tal Nelly v. h. Oudven, van Mol, die nu wel en in haar klasse niet voorrang kreeg op Clairona. Alzo hadden we toch weer stof om over te praten. Een jury die er veel te lang over deed, een aanvechtbaar kampioenschap, gebrek aan een echt vaderpaard voor deze merendeels beste merries, Dag van het Paard of niet en de overtuiging dat invoer noodzakelijk blijft om de zaak op peil te houden! PAERDENVRIEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11