Inzaai groenbemestings- gewassen KORTE WENKEN 9 WIKKEN PERZISCHE KLAVER A. M. v. d. VEEKEN. Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen, In de loop van de maanden juli en augustus ruimen veel hoofdgewassen het veld. Voor inzaai van een tweede teelt is het dan meestal te laat. Het groeiseizoen is hiervoor al dermate ver verstreken dat geen redelijke op brengsten meer te verwachten zijn. Ten aanzien van inzaai van groenbe- mestingsgewassen ligt de zaak anders. Groenbemestingsgewassen behoeven slechts een redelijke tot goede op brengst aan boven- en ondergrondse massa te produceren. De bodemvruchtbaarheid voor het volgende jaar en op de long run wor den er door verbeterd of in stand ge houden. Groenbemestingsgewassen kosten geld. De grond onbenut laten liggen kost meer geld. Dit is niet nodig omdat er mogelijkheden ten overvloede zijn voor de keuze van een stoppelgroenbemesting. GROENBEMESTINGSGEWASSEN GEZAAID ALS STOPPELGEWAS pU de groenbemestingsgewassen zijn duidelijk twee groepen te onderscheiden: 1. De vlinderbloemigen (klavers en wikken). 2. De niet vlinderbloemigen als grassen, bladramenas, bladkool enz. De vlinderbloemigen hebben het voordeel dat zij zon der stikstofbemesting een goede opbrengst aan droge organische stof kunnen geven. Een goed geslaagd vlin derbloemige groenbemesting is goedkoper dan elke ande re vorm van groenbemesting. Bovendien is het eiwitge halte ofwel de stikstofleverantie bij vlinderbloemigen hoger dan b.v. bij grassen. De vertering van het gewas verloopt mede daardoor sneller en beter. Men spreekt in dit verband wel van een „milde" groenbemesting in tegenstelling tot de meer „wredere" grassen, waarvan een vlotte vertering nogal eens te wensen overlaat. In de praktijk is dat menige keer merkbaar. Grassen stellen daarentegen minder eisen ten aanzien van het gehele pakket van teelttechnische maatregelen. De slagingskan- sen zijn daardoor gemiddeld groter dan van de vlinder bloemige gewassen. Verder kan gebruik worden gemaakt van bladramenas, stoppelknollen en bladkool. |^A de oogst van graszaad worden wikken nogal eens vóór het frezen over de graszaadstoppel uitge zaaid. Wikken voldoen op een graszaadstoppel uitste kend, omdat zij de vertering van de graszaadstoppel be vorderen. Stikstofvoeding uit de lucht, waardoor na het onderploegen van de wikken een betere koolstof-stikstof- verhouding in de totaalmassa ontstaat. Overigens kunnen wikken ook na andere gewassen worden ingezaaid tot de tweede week van augustus. Het gewas is vrij oogstzeker, mits zaad van de juiste rassen en herkomst wordt gezaaid. Er is bovendien nogal wat verschil in grootte van het zaad. Vlot ontwikkelende goed opbrengende inlandse wikkerassen zijn Supra, Ceres, Civi en Negro. De buitenlandse rassen, vanuit meer zuidelijke landen afkomstig, geven van jaar tot jaar een wisselvallige ontwikkeling welke afhankelijk is van de weersomstandigheden. Het zaaizaad van wikken kost ruim 90 cent per kg, inclusief B.T.W. De hoeveel heid zaaizaad is mede afhankelijk van de zaadgrootte en de grondsoort en varieert van 100 tot 120 kg per ha. Bij verbouw van veel erwten en wikken kan het erwten- cystenaaltje zich uitbreiden. Na erwten worden wikken en alexandrijnse klaver soms ernstig aangetast door de bladrandkever. Bestrijding van dit insekt is dan ook meestal nodig. ALEXANDRIJNSE KLAVER In vergelijking met wikken heeft Alexandrijnse klaver het nadeel dat de beginontwikkeling erg traag is. Vooral bij de meersnedige rassen is dat het geval. Om dit nadeel op te hebben en een betere onkruidonderdrukking te be werkstelligen wordt Alexandrijnse klaver wel gemengd KEUZE GROENBEMESTING De uiteindelijke keuze van een bepaald groen- bemestingsgewas kan van bedrijf tot bedrijf verschillend zijn en afhangen van: bouwplan en vruchtwisselingbezetting met wortelonkruiden zoals klein hoefblad, veenwortel enz. Een voor beeld ter verduidelijking. Een bedrijf waar veel bieten worden geteeld, verdraagt de verbouw van kruisbloemige groenbemestingsgewassen minder goed (bietenmoeheid)Grassen, klavers en wikken passen hier uitstekend. Bij veel erw ten in het bouwplan moet een kanttekening worden gemaakt voor de teelt van wikken. Kruisbloemigen en grassen passen dan beter. Veel wortelonkruiden zijn moeilijk te combine ren met klavers en wikken. Een mechanische bestrijding (stoppelbewerking) voorafgaande aan inzaai van een grasgroenbemesting kan het kwaad voor een deel de kop indrukken. Een eventueel later uit te voeren chemische bestrij ding is in grassen mogelijk en dan vaak af doende. Kies voor Uw bedrijf de meest geëigende vom van groenbemesting. Laat geen land onbe nut liggen. Bodemvruchtbaarheid is een samen spel van diverse faktoren. Een goede organische stofvoorziening van de grond en het daarmee verband houdende bodemleven vormt een van de belangrijkste pijlers. Onderhoud of verbeter de opbouw van uw cultuurgrond. Immers dan pas geven uw gewassenhet „volle pond". met gras uitgezaaid. Voor een goede opbrengst is uitzaai voor 1 augustus gewenst. Het éénsnedige ras Tabor komt vooral door een betere beginontwikkeling het meest als stoppelgewas in aanmerking. De benodigde hoeveelheid zaaizaad bedraagt 35 40 kg per ha. De zaaizaadkosten zijn f 4,— per kg. Perzische klaver kan voor uitzaai zonder dekvrucht worden beproefd, mits voor 1 juli wordt gezaaid. Bij dan Alexandrijnse klaver. Bij late zaai tot omstreeks 1 vroege uitzaai geeft Perzische klaver hogere opbrengsten augustus moet evenwel met een lagere opbrengst dan van Alexandrijnse klaver rekening worden gehouden. Voor uitzaai zonder dekvrucht zijn alleen de tamelijk grof- zadige herkomsten uit Portugal, Sardinië en sommige uit Ierland aan te bevelen. De benodigde hoeveelheid zaaizaad is 15 h 20 kg per ha. WESTERWOLDS en ITALIAANS RAAIGRAS Beide grasgroenbemesters zijn zeer goed bruikbaar voor inzaai als stoppelgewas. Zij zijn vrijwel oogstzeker en geven bij tijdige inzaai een grote hoeveelheid boven- en ondergrondse massa. De groei als stoppelgewas is vaak beter dan van het onder dekvrucht gezaaide gras. De struktuur van de grond speelt hierbij een belangrijke rol. Voor vroege zaai in juli en begin augustus komen de selekties van beide grassoorten in aanmerking. Het land- ras van Westerwolds raaigras komt bij deze vroege zaai nog te gemakkelijk tot zaad vorming. Na 10 tot 15 sep tember, wanneer geen selekties meer kunnen worden gezaaid, kan het landras pas goed worden gebruikt. Het vormt dan geen zaad meer, ontwikkelt zich snel en ver dient daarom bij late zaai aanbeveling. Soms wordt nog Italiaans en Westerwolds raaigras half september uit gezaaid. Deze late zaai geeft uiteraard maar een matige gewasontwikkeling. Door de intensieve wortelontwikke ling van de grassen wordt evenwel een vrij sterke bin ding van de grond verkregen, hetgeen voor slempgevoe- lige gronden van betekenis kan zijn. Van het diploïde Italiaans raaigras wordt 25 kg zaaizaad per ha gebruikt, kosten 2,70 per kg. Van de tetraploïde rassen moet 5 kg zaaizaad meer worden gebruikt. Kosten per kg 3, Van het diplooïde Westerwolds raaigras is ongeveer 40 kg zaaizaad per ha nodig 2,40. Van de tetraploïde rassen 45 tot 50 kg per ha 2,70 per kg. Westerwolds landras vraagt 40 kg zaaizaad a ƒ2,15 per kg. Alle prijzen zijn bedoeld als richtprijzen met inclusief B.T.W. Voor het verkrijgen van een vlot groeiend en flink ont wikkeld gewas is 6080 kg zuivere stikstof per ha nood zakelijk. Liefst bij het zaaien van de groenbemesting aanwenden. BLADRAMENAS Bladramenas is een kruisbloemig gewas en kan als zo danig de bietenmoeheid in de hand werken. Het enig vermelde ras in de rassenlijst is Siletta. Het is een snel groeiend en produktief ras, waarbij een ruime stikstof gift van 80100 kg N in de vorm van kalksalpeter ge wenst is. Bladramenas verdraagt laat zaaien goed en is dan ook zeer goed geschikt voor inzaai in de stoppel tot eind augustus. Bij vroege zaai en weinig stikstof is onge wenste zaadvorming mogelijk. Hoeveelheid zaaizaad 15 kg per ha a 4,50 per kg. STOPPELKNOLLEN EN BLADKOOL Twee kruisbloemige gewassen die weinig voor groen bemesting worden geteeld. Bij intensieve bietenteelt is een reëel gevaar voor bietenmoeheid niet uitgesloten. Bij zaaien voor 15 augustus kunnen vooral stoppelknollen een hoge opbrengst aan droge organische stof geven. Evenals bij bladramenas is vrij veel stikstof nodig 80 100 kg N per ha. De hoeveelheid zaaizaad bedraagt 4 h 5 kg per ha a 7,50. Op lichte gronden die gedurende de winter of het vroege voorjaar worden geploegd, kunnen stoppelknollen worden beproefd. Het gewas vriest dan dood, maar beschermt de grond voor verslemping. Het gevaar voor opslag is dan tevens bezworen. Bladkool vertoont op vele punten overeenkomst met stoppelknollen. De opbrengst ligt evenwel lager, terwijl de bemesting met stikstof minstens zo hoog moet zijn dan van stoppelknollen. Opslag van bladkool komt nage noeg niet voor. Bladkool kan gezaaid worden tot om streeks 10 augustus. De hoeveelheid zaaizaad bedraagt 10 kg per ha a 2,90 per kg. C.A.R. Zevenbergen. EEN GRASZAADZODE is een taaie rakker. Een goede vertering van deze stoppel is de eerste voor waarde voor het slagen van een volgend gewas. Als regel zal frezen noodzakelijk zijn. Percelen die vrij zijn van wortelonkruid kunnen met wikken worden ingezaaid. De vertering van de zode wordt krachtig gestimuleerd op bedekte grond en door het vrij komen van stikstof uit de knobbels die op de wortels van de wikken woiden gevormd. STAMSLABONEN kunnen sterk bezet zijn met zwarte luis. Naast zuigschade, scheiden de luizen honingdauw af waardoor de peulen er vies uitzien en misvormd worden. Denk er om dat de consument kwaliteit vraagt en vandaag de dag gemakkelijk een produkt laat liggen wanneer het er niet aantrekkelijk uit ziet. LAND BENUTTEN betekent niet altijd twee markt- bare gewassen telen. Een groenbemestingsgewas kan voor de toekomst in bepaalde gevallen wel eens een even groot rendement geven. Zelfs op een gerste stoppel kan nog een groenbemester worden ingezaaid. Siletta past hiervoor wel het best. Door de snelle ont wikkeling is inzaaien tot eind augustus mogelijk. STOPPELKNOLLEN ZAAD kan ontsmet worden tegen kiemschimmels met 5 gram Thiram per kg zaad. Laat men dit achterwege dan sterven de pas boven gekomen plantjes dikwijls af door aantasting van kiemschimmels. Ook luizen en aardvlooien doen in een jong gewas meestal veel schade. Met 0,6 l/kg parathion 25 per ha kunt U beide insecten oprui men. VERENIG HET NUTTIGE met het aangename wan neer U op vakantie gaat. Blijf niet altijd op het strand, in de bossen of in de steden. Informeer eens vooraf of er in de streek die U bezoekt niet een paar bedrijven zijn waar eens gepraat kan worden met de onder nemer. Bedenk wel dat de grootste wijsheid niet altijd wordt opgedaan in een grote groep. Hiervoor leent zich een gesprek onder „vier ogen" beter. BEDRIJVEN WELKE REGELMATIG te kampen hebben mei slechte kwaliteit van de melk zullen voor al bij warm weer eerder in een lagere klasse komen. De bakteriën die de kwaliteit aantasten ontwikkelen zich sterk bij een temperatuur boven 15° C. Daarom is juist in de zomer snel koelen noodzakelijk om de kwa liteit zo goed mogelijk op peil te houden. BEHALVE EEN TE HOGE temperatuur door on voldoende koeling kan een minder goed werkende melkmachine de oorzaak zijn van lagere melkkwali- teit. Goede werking van de machine is niet zonder meer vast te stellen. Laat daarom bij vermeende af wijkingen de melkwinningsadviseur de installatie doormeten. BIJVOEDING VAN KRACHTVOEDER aan melk koeien in de weide wordt door sommigen voorgestaan door anderen onnodig geacht. Om economisch verant woord bijvoedering toe tepassen zal dit beperkt moe ten blijven tot die gevallen waarin niet over voldoende goed weidegras beschikt kan worden om de produktie en konditie van de dieren op peil te houden. Bij een dagproduktie boven 25 kg melk is dit vrijwel steeds het geval.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9