Rond de Schelde Proefervaringen met „Ethrel" DINGEN VAN DE WEEK 6 H. J. MANDERSLOOT Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes" AVER de mogelijkheden, maar ook de gevaren die toepassing van Ethrel als kleurbevorderingsmid- del bij appels met zich meebrengt, is in de afgelopen winter op de lezingen al van gedachten gewisseld. Een vraag die toen nog niet beantwoord kon worden, was de veiligheidstermijn die bij gebruik van Ethrel in acht moest worden genomen. Inmiddels is bekend dat deze op één week is gesteld. Dit betekent dat met Ethrel bespoten fruit één week na toepassing kan worden geplukt. PROEFERVARINGEN IN 1970 OPGEDAAN TE SCHOONDIJKE ALLEREERST enkele gegevens bereikte oogstvervroeging: Ras Benoni Tydeman's Early J. Grieve.(Lired) Spuit- datum 27-7 27-7 3-8 Pluk- datum 4-8 7-8 20-8 over met Ethrel Vervroeging t.o.v. onbehandeld 10 dagen 14 dagen 15 dagen Vervroeging betekent een primeur en een primeur behalen kan een betere prijs betekenen. Is dit bij Ethrel de zonzijde van de medaille, natuurlijk is er ook een schaduwzijde. De schaduwzijde is in dit geval een kleinere appel en dus een lagere kg-opbrengst. We willen de hierover verzamelde cijfers maar ach terwege laten, maar alleen stellen dat vanaf het tijd stip dat Ethrel wordt toegepast, de appels wel gaan kleuren maar niet verder uitgroeien. In dit verband moeten we rekening houden met de door het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen in te stellen aanvoerdatum voor de rassen James Grieve en Cox's Orange Pippin voor vruchten beneden een bepaalde maatsortering. BELANGRIJKE PUNTEN BIJ HET GEBRUIK VAN ETHREL 1. Behandel geen grotere oppervlakte dan u met de beschikbare plukkrachten aan kunt. De pluk moet ongeveer een week na de bespuiting plaatsvinden. 2. Ethrel toepassen betekent tevens gelijktijdig een late val middel gebruiken. Nieuw is in dit verband Fruitone-T, ook met een veiligheidstermijn van één week. 3. Doorplukken kan bij gebruik op zomerrassen mo gelijk worden vermeden, of in ieder geval worden beperkt. Uiteraard is dit een belangrijke arbeids besparing, maar pas op voor te vroeg spuiten met als gevolg een groot percentage te kleine appels. 4. Lees zorgvuldig de gebruiksaanwijzing t.a.v. de hoeveelheid vloeistof e.d.: dosering niet hoger dan 0.1 5. Toepassing op de hiervoorgenoemde zomerrassen heeft goede mogelijkheden. Op rassen als Boskoop is enige, op Cox's Orange Pippin vrijwel geen er varing. Toepassing op deze en andere winterras- sen is alleen voor enkele primeur-partijen zinvol. Met Ethrel bespoten fruit is ongeschikt voor lang durige bewaring in gascel of koelhuis. 6. Met Ethrel kunnen de mogelijkheden van een vroege aanvoer, van nature in het Zuidwesten aanwezig, nog verder worden benut. Zeker door dit eerste jaar is slechts toepassing op een beperkt gedeelte van uw zomersortiment verantwoord. Be halve risicospreiding betekent dit tevens enige spreiding in de pluk. VRAAG NAAR RODE BESSEN Op de fruitveilingen in Zeeland nam vorige week het aanbod van rode bessen toe. Duidelijk was echter te merken dat de totale oogst tegen zal vallen want hoewel de veiling in Kapelle-Biezelinge dagaanvoeren had van 30 ton bessen, is dat maer nauwelijks de helft van het kwantum dat in voorgaande jaren aangevoerd kon worden. De vraeg naar rode bessen was groot en de prijs steeg met de temperatuur tot een behoorlijke hoogte. In het begin van de week werd voor de beste kwaliteit rode bessen in de 2 kg verpakking rond en iets boven een gulden per kg betaald en de mindere kwaliteiten noteerden toen rond 80 cent. In het eind van de week was de vraag zo enorm groot dat er geen sprake meer was van een prijsverschil van betekenis tussen de beste kwaliteiten en de mindere.'Alles noteerde toen rond 1,50 per kg met uitschieters tot 1,80. Voor degenen die konden leveren was dat een onverwachte meevaller. Het kwantum dat wordt geoogst is niet zo groot als in andere iaren maar de prijs maakt veel goed. Met de afzet van frambozen wou het goed vlotten. De binnenlandse handelaren en verschillende expor teurs konden dagelijks een groot kwantum frambozen voor verse consumptie gebruiken. Hiervoor werd steeds rond 3,per kg betaald. De frambozen in doosjes voor de fabriek noteerden in het begin van de week in Zeeland rond 2,40 per kg en in het eind van de week werd rond 2,70 per kg betaald. De zgn. tubframbozen, waarvan vooral in Brabant het aanbod ruim was, noteerden tot 1,80 per kg. De restanten van de aardbeienoogst 1971 werden verkocht tegen prijzen van 1,50 tot 3,per kg al naar gelang van de kwaliteit. De tomatenprijzen liepen sterk op. In het begin van de vorige week lag de prijs rond ƒ3,20 per krat van 6 kg en in het eind van de week werd rond 6,per krat betaald. De zwarte bessen kwamen aan de veilingen maar de aanvoeren bleven klein en zullen wat dat betreft wei nig verandering ondergaan. Het areaal is van geen betekpnis meer. De prijs zette in rond 2,70 per kg en eind vorige week werd rond 3,per kg betaeld. In tegenstelling tot de vlotte gang van zaken bij de afzet van fruit, verliep de afzet van aardappelen slecht. Er was op grote schaal doordraai en wat werd ver kocht bracht weinig meer op dan de minimumprijs van 14 cent per kg. Evenals vele Nederlanders ben ik met buurman en onze dames met vakantie geweest. We hebben een paar weken aan onze eigen Zeeuwse kust doorge bracht en hebben er veel genoten. De eerste dagen waren wat somber, maar verder hebben we heerlijk liggen bakken op het strand en afkoeling gezocht in het zilte nat. Soms leek het wel of we in het bui tenland waren, daar er daar zoveel Duits gesproken werd, maar al gauw hadden we contact met andere Nederlandse echtparen. Vooral buurman had het druk met het voeren van gesprekken met al deze vreemde lieden en al gauw wist hij 'elk beroep zij uitoefenden en waar zij vandaan kwamen. Zelfs het gehele landbouwbeleid werd door hem breedvoerig uit de doeken gedaan en ook de kabinetsformatie kwam er niet zonder kleerscheuren af. Heel zo'n strand is vooral 's middags een bonte mengeling van kleuren van badpakken en windscher men en al gauw komt men tot de conclusie, dat er niet veel textiel meer nodig is en dat we het vlas wel uit ons bouwplan kunnen schrappen. Verder viel me op, dat de kinderen er heerlijk konden spelen en ravotten en eigenlijk nergens meer konden ge nieten, dat de vaders rustig in een ligstoel hun da gen sleten en dat de moeders uren konden zonne baden en af en toe nog wat energie afvuurden op hun kroost. Ieder geniet dus op zijn eigen wijze, maar wel is bewezen, dat Zeeland de vakantiegangers heel wat te bieden heeft en dat wij er echt niet ver voor behoeven te rijden. Als we 's avonds een duinwan deling maakten, genoten we van het prachtige uit zicht met aan de ene kant de wijde zee en aan de andere kant het mooie land met zijn rijke gewassen. Een keer hebben we ons daar nog in een bieten- perceel gewaagd om luizen te tellen. Meer dan twee luizen per plant had buurman snel uitgerekend en een bespuiting hiertegen zou dus Wel gewenst zijn! Maar wie weet is de eigenaar van die bieten ook met vakantie en de luizen storen zich daar niet aan, en nemen bij goed strandweer zelfs nog sterk in aan tal toe. Het veiligst is dus volgens buurman om voor dat je met vakantie gaat eerst thuis alle luis goed te bestrijden en dan kan je er gerust een paar weken met het gezin tussen uit. Toch had hij een beetje buiten de waard gerekend, want bij zijn thuiskomst zat zijn gerst goed onder de luis en dat had hij voor dien nog nimmer meegemaakt. Zo zien we weer hoe boeiend het landbouwbedrijf nog steeds is. We kon den thuisgekomen dan ook weer direct aan de slag. De opbrengsten van het graszaad en de karwij zijn heel goed en dit zijn goede voorboden voor een goede oogst van de andere nog te velde staande gewassen. Laten we het hopen, want dat komt het onderste re geltje alleen maar ten goede. Ook de inspecteur van de belastingen rekent weer op een goede oogst, want we vonden weer enkele dikke blauwe enveloppen in onze brievenbus. Zo is en blijft het hele leven een kringloop van geven en nemen. De inspecteur neemt wat, maar laten wij als landbouwers toch niet achterblijven en in ieder geval vakantie nemen, want dat komt ons gehele gestel alleen maar ten goede. LIET kleinfruitseizoen is nog in volle gang en het is nog te vroeg om conclusies te trekken maar toch tekenen zich duidelijk enkele lijnen af waarmee we rekening mogen en moeten houden bij het vaststel len van het beleid in deze sektor voor de toekomst. Het duidelijkst ligt dat voor het produkt aardbeien van de volle grond waarvan het teeltresultaat opnieuw zeer gunstig is uitgevallen voor degenen die zich toe leggen op het telen van het betere produkt voor verse consumptie. Er is de laatste jaren een toenemende vraag naar aardbeien van goede kwaliteit voor verse consumptie. Die vraag is er niet alleen in ons land maar ook in het buitenland. Enorme hoeveelheden aardbeien zijn er vanaf Bergen op Zoom en Breda verladen naar buitenlandse afnemers. Daarvoor zijn steeds hoge prijzen betaald. Het weer heeft meegewerkt om de vraag naar aard beien te stimuleren maar ook zonder dat is duidelijk dat de consument in binnen- en buitenland een goede aardbei weet te waarderen. Ze zijn gedurende vele maanden van het jaar te koop. Aanvankelijk wordt het gezien als een luxe produkt waarmee men moeder op moederdag verwent en een zieke eens verrast. Later gaat men ze meer algemeen eten en dan komt er een moment dat iedereen wel een of meerdere keren aard beien wil eten. We behoeven heus niet bang te zijn van een over matige concurrentie want we hebben hier de deskun digheid om ze te telen en de teeltomstandigheden zijn ook gunstig, terwijl we er voor kunnen zorgen dat ze tijdig en in goede conditie op de markten in binnen- en buitenland komen. Wel zullen we veel aandacht moeten besteden aan de verpakking. Deze is namelijk een verkoopstimulator van grote betekenis. De aardbeienteelt is altijd de kern geweest waar het kleinfruitbedrijf om draaide. Vooral in Zeeland zijn velen er vanaf gestapt omdat het niet aantrekkelijk meer was om aardbeien voor de industrie te telen. Deze bezigheid kan men ook beter overlaten aan anderen. MAAR v/el is het verstandig om niet zonder meer voorbij te gaan aan de aardbeien voor verse consumptie! Dit jaar zat het er in elk geval zeer goed mee. We schrijven hierover ook omdat eind juli en begin augustus de meest geschikte tijd is om aard beien te planten. Verder zouden we met nadruk wil len wijzen op de noodzaak om bij deze teelt uit te gaan van het beste plantmateriaal dat verkrijgbaar is. Wanneer men bezuinigt op het plantmateriaal door ge noegen te nemen met een mindere kwaliteit, is dat een zuinigheid die in sterke mate de wijsheid bedriegt. Het beste is nauwelijks goed genoeg bij deze teelt. Men haalt het er altijd uit als men van goed en ge zond plantmateriaal uitgaat. Er zijn verschillende methoden om aan goed plant materiaal te komen. De handel zit wat dat betreft niet stil. We mogen naar aanleiding hiervan wijzen op het werk van de stichting Selectie en Vermeerderingsbe- drijf Zeeland te Wissenkerke op Noord-Beveland. Het is de provinciale organisatie van de veilingen in Zee land die al vele jaren geleden het initiatief nam om de teelt van gezond en sinds enkele jaren ook virus vrij plantmateriaal voor de kleinfruitteel te telen. In Wissenkerke, ver van de teeltcentra van klein- fruit, wordt het plantmateriaal geteeld en dat deze stichting in een behoefte voorziet blijkt uit de grote vraag naar haar planten. Sommigen hebben zich wel eens afgevraagd of het een verstandig besluit was van de provinciale veiling organisatie om zich hiermede te gaan bezig houden. Maar wanneer we zien hoe dit thans werkt dan is duidelijk dat de stichting van de Zeeuwse veilingen in een grote behoefte voorziet. Wanneer men in de komende weken gaat planten is het nuttig dit adres in gedachten te houden. Bij uw veiling zal men u on getwijfeld graag vertellen waar men moet zijn. CR is vorige week veel gezucht toen de tempera- turen tot zulke hoge waarden stegen. Zelfs de vakantiegangers kregen het benauwd en dat komt niet zo gauw voor. Degenen die moesten werken hadden het niet gemakkelijk. De frambozen en bessen moesten echter worden geplukt en in de kassen moesten de rijpende tomaten en komkommers er tijdig af. Vooraf in de kassen was het werken een zware opgave. Een gelukkige omstandigheid was dat de prijzen behoor lijk aantrokken, vooral van tomaten. In het begin van de vorige week werd nog rond de ophoudprijs betaald en was er doordraai maar in het eind van de week lag de prijs 2,50 per krat van 6 kg hoger. We zagen weer opnieuw hoe onbestendig het prijsverloop zich kan gedragen. Dat gold ook voor de rode bessen die gaandeweg duurder werden. De produktie van rode bessen zal heel wat kleiner zijn dan het vorig jaar maar er staat tegenover dat de prijs aanzienlijk hoger is en dat maakt veel goed. Anders ligt dat bij de zwarte bessen. Ook hiervoor wordt een hoge prijs betaald maar hier van is de produktie zo klein geworden dat de hoge prijs de teelt als zodanig niet meer van betekenis maakt. Hiervoor is het te lang te slecht geweest met de zwarte bessenteelt. We geloven ook niet dat het nog verstandig is om onder invloed van het huidige prijspeil zwarte bessen te gaan planten. Hiervoor is de markt- produktie te zwak, ook al zit het nu goed met de prijs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6