I UIT DE PRAKTIJK Reuze weer voor graszaad, karwjj, koolzaad en hooioogst! Voor gewas en badgast fraai Wilde haver bestrijding weer! 5 Voor gewas en badgast hebben we nu bijzonder fraai weer. Na de zonloze en natte periode is het nu vast zomerweer. Voor de meeste gewassen op WAL CHEREN heeft dit een gunstige invloed. Alleen vele percelen erwten blijken na de natte voeten niet vol doende energie meer te hebben zich nog te herstellen. Ze zullen vroeg oogstbaar, doch weinig „schottig" zijn. Er zijn nog wel enkele goede percelen erwten op de goed doorlatende gronden, maar op de gemiddelde Walcherse gronden floreert dit gewas de laatste jaren niet goed meer. Walcheren is voor een groot gedeelte „uitgecrwt". In de bieten komt de zwarte bonenluis in zodanige getale voor dat op vele percelen een bestrijding is. uitgevoerd. Hoewel de loof ontwikkeling zeer gul en het al begin juli is, heeft de ervaring van de laatste jaren wel geleerd dat er toch nog tot diep in juli veel zuigschade aan het gewas kan optreden. De mate van voorkomen van de luis loopt van perceel tot perceel nog uitéén. De eerste planten met vergelingsziekte- verschijnselen werden waargenomen. We zullen hopen dat deze haardjes zich niet te snel uitbreiden. In de granen, vooral in de zomergest komt zeer veel graanluis voor. Met de daarnaast optredende meel dauw en bruine roes wordt wel zeer veel van deze gewassen gevergd om ook nog een goede kg- en kwali teitopbrengst te geven. Op een top-opbrengst mogen we zeker niet meer rekenen. De laatste jaren hebben de chemische middelen uit stekend meegeholpen om de wilde haver terug te dringen. Afdoende was het niet, vandaar dat opscho nen en het steeds controleren van de gewassen nodig blijft. Pas dan is het mogelijk om zelfs zwaar besmette percelen, praktisch vrij'van wilde haver te krijgen. De heer D. P. R. van de Vijver te Aardenburg heeft dit gepresteerd op een bedrijf van 80 ha. Het is nu weer hoog tijd om de laatste wilde haver- planten, waarvan de pluimen meestal boven de gewas sen uitsteken, met wortel en tak uit te trekken. Ver zamelen in plastic zakken en na droging verbranden. Het zal een ieder wel duidelijk zijn dat opschonen moet plaatsvinden, vóór de korrels gaan vallen, maar wat zien we in de praktijk? Velen zijn dikwijls te laat en het zaad voor een volgend seizoen is weer onnodig WA een droge periode na de voorjaarsinzaai, ge volgd door een zeer natte junimaand, hebben we nu te maken mét een warme en droge eerste helft van juli. 't Is reuze weer voor het oogsten van graszaad karwy- en koolzaad. Voor de groei van bie ten, uien en erwten is deze droogte vanzelfsprekend minder gunstig, af en toe een buitje zou daarvoor best van pas komen. Nadat op ZUID-BEVELAND het graszaad op zwad gemaaid was, kon al vrij snel met het zwaddorsen worden begonnen. Ondanks de wat schrale stand van een week of 5 a 6 terug wordt toch een opbrengst verwacht die vrijwel op het gemiddeld niveau van voorgaande jaren zal liggen. Ook bij de karwij, de oppervlakte is veel kleiner als vorige jaren, valt ondanks de matige stand van dit voorjaar de opbrengst mee. Wel is het zaad wat aan de fijne kant. Er kan een goede prijs gemaakt worden, waardoor deze teelt misschien toch weer wat interessanter wordt. Deze week zal met het plukken van het vlas kunnen worden begonnen. Alhoewel het droge weer Degenen die de laatste weken nog hebben gehooid troffen het goed met de gupstige weersomstandig heden. Meestal zal de kwaliteit wel iets minder goed zijn omdat het gras te oud was. Van de „zware" wei den is de hergroei tot op heden niet erg goed. Bij dit weer zal de grasvoorraad snel slinken. Op de bedrijven waar grasland is dat voor verbete ring van de graszode in aanmerking komt, dient men hierover op korte termijn een beslissing te nemen of men dit in de nazomer wel kan uitvoeren. Aanwezige kweekplekken kunnen dan vooraf worden bespoten met een kweekbestrijdingsmiddel. Van de mogelijk heid, om de percelen die vorig jaar zijn gefreesd en ingezaaid, in juni j.l» te bezichtigen is zeer weinig gebruik gemaakt. De belangstelling was minimaal 5 personen zegge en schrijve! Er zijn 2 mogelijkheden, óf er is geen belangstelling voor, óf men gelooft het toch wel zonder het te zien. We wachten met belang stelling de komende nazomer af. De Walcherse Agrariche dagen zijn weer achter de rug en naar we dachten goed geslaagd.'Veel werk is verzet door de organisatoren, maar ook door de in zenders en deelnemers. De resultaten van de aardappel- en uienpool zijci ook bekend. Een volgende maal hopen we wat uitge breider op de cijfers in te gaan. aan de aarde toevertrouwd. Op deze wijze korrtf, men er nimmer vanaf. Nog een belangrijke opmerking: Laat uw graanpercelen niet besmetten door een niet goed schoongemaakte combine. Ga na van welk per ceel de combine komt. Jaarlijks constateren we dat schone percelen op deze manier weer met wilde haver worden besmet. Toegegeven het is een lastig probleem in de drukke oogstperiode, vooral in die gebieden waar wilde haver nogal pleegt voor te komen. Maar in goed overleg moet het mogelijk zijn de besmetting tot een minimum te beperken. Alleen door gezamenlijke inspanning zal het mogelijk zijn om Zeeland VRIJ VAN WILDE HAVER te krijgen en te houden! Met dit ideaal voor ogen heeft de georganiseerde landbouw „Wilde Haver verordening" ingesteld! het vlas zich nog wat van de legering heeft hersteld, zal het toch op vele percelen heel wat moeite kos ten om er gave bossen van te maken! In hoeverre de kg-opbrengst nadelig door de legering is beïn vloed is moeilijk te zeggen; de kwaliteit is er in ieder geval niet beter op geworden! Nog steeds hoort men geen prijzen noemen! In de zomergerst, zomer- en wintertarwe kwamen perceelsgewijze nogal wat luizen voor. In hoeverre een bestrijding hier en daar reeds uitgevoerd tegen het aantal thans voorkomende aantal bladluizen, nut kan hebben is via proefvelden nog niet geheel dui delijk aangetoond. Ruim de wilde haver goed en radicaal op Na de meeldauwaantasting komt thans ook nogal wat bruine roest in de wintertarwe voor. De afrij ping van de wintertarwe kan daardoor wel eens wat sneller verlopen dan eerst verwacht werd. Het aantal percelen en bedrijven waar wilde ha ver voorkomt is gelukkig gering. Laten toch dege nen die weten dat dit smerige en gemene onkruid wel op hun bedrijf voorkomt, toch de moeite nemen dit onkruid goed en radicaal op te ruimen en te ver branden. Tracht door goed de zaak bij te houden het voor Uw bedrijf en dat van Uw collega's moge lijk te houden om zaaigranen te blijven verbouwen. Niet nagelaten kan worden om er nog eens op te wijzen dat U strafbaar bent wanneer U de wilde ha ver niet uit Uw percelen verwijdert; In 't voorjaar wordt geklaagd over problemen van de bestrijding van duist en windhalm in de winter tarwe. Laten we dit probleem nu eens midden in de zomer goed aanpakken. Zorg er voor dat de maai dorser, die bij U komt dorsen, goed schoon is. Het kost wel wat tijd, maar het is zeker de moeite waard. Dit is zeker het geval wanneer deze van eer. perceel komt waar dit soort onkruiden in grote getale voor komen. Ook de stropersen kunnen in de laatste 2 of 3 pakken die ze van het ène naar het andere per ceel meenemen heel wat onkruidzaden meenemen. Laat ze leegdraaien buiten Uw perceel. Gaan we niet wat beter op zulk soort zaken letten dan moeten we er maar op rekenen dat en wilde haver, en duist en windhalm zich nog steeds zullen uitbreiden. DE STROVLASMARKT De vlasoogst 1971 bestaat voor 80 tot 90 uit per celen met gelegerd vlas, zo meldt het Belgische week blad „Vlasberichten". Droog weer heeft tot nu toe het optreden van rot voorkomen dan wel geremd. Aantasting door fusarium rechtvaardigt het vroegtijdig trekken. De oogst zal dit jaar door het geheel dan wel gedeeltelijk gelegerde vlas bijzondere zorgen vragen. De oogstschade zou volgens „Vlasberichten", de groot ste omvang hebben in het zuiden van de winningsgebie- den met name de Franse departementen Calvados en Eure. Nederland is minder zwaar getroffen en de polders van het vroegere IJsselmeer behoren dit jaar tot de minst geteisterde gebieden met vlas dat na het legeren de bes te voorwaarden heeft gekend voor een herstel. Dit is ook het enige gewest met enige belangstelling vanwege de strovlaskopers, die zich toch nog zeer terughoudend op stellen. De aantasting door fusarium dreigt een catastrofale omvang aan te nemen in alle traditionele vlasstreken waardoor zowel het oogstgewicht als de kwaliteit en het vezelrendement van de vlasoogst 1971 ernstig bedreigd zijn. Deskundigen adviseren het onmiddellijk trekken als enig middel om de schade te beperken. Volgens een eerste raming zou Frankrijk dit jaar 46.500 ha vlas hebben, dit is 8.000 ha meer dan verleden jaar. Het is het departement Pas-de-Calais dat de belang rijkste uitbreiding meldt; het departement Eure heeft inzake vlasareaal het niveau van de Seine-Maritime be reikt. Bij de inzet van het vlastrekken begin juli is er bij de Franse voorlichtingsdienst geen enkele aankoop te velde bekend. En dit is een feit die zich in het verleden nooit heeft voorgedaan. HET blad maakt tevens melding van een op 1 juli j.l. gehouden voorlichtingsbijeenkomst van Nor- mandische vlasboeren waarvoor, in tegenstelling tot andere jaren, de belangstelling zeer matig was. En dit terwijl er in deze streek dit jaar meer vlas is verbouwd dan het vorige n.l. 27.072 ha tegen 22.301 ha in 1970. In het departement Seine-Maritime is 11.114 ha geregis treerd en in het departement Eure 11.906 ha. Het Normandische vlas, veelal door zijn wit-gele kleur als topkwaliteit gekenmerkt, is nu groen getint en op vele percelen zelfs bijna donkergroen van kleur. Nage noeg alle percelen zijn daar in meer of mindere mate gelegerd. Op 1 juli was er nog maar weinig sprake van Nederland schendt de bepalingen van de gemeenschap pelijke markt door het bekostigen van de rente over een gedeelte van de leningen die tuinbouwbedrijven opnemen voor het kopen van stookolie. Hetzelfde geldt voor het toekennen van aanvullende subsidies aan het einde van het stookseizoen voor een bedrag, gelijk aan het gedeelte van het kapitaal waarover de rentesubsidie wordt ver strekt. De Europese Commissie, die dit meedeelt in antwoord op vragen van het lid van het Europese parlement me vrouw Orth, een Duitse socialiste, merkt tevens op dat Nederland de maatregelen ten gunste van tuinbouwbe drijven niet binnen de voorgeschreven termijn heeft mee- het optreden van rot. Wel op vele plaatsen het voorkom men van ziektevlekken, meestal fusarium. Algemeen een zware stand van het gewas, met weinig kwaliteit maar wel met een behoorlijk vezelgehalte. Droog weer bij het afrijpen en gunstige oogstomstandigheden bij het trekken zouden, als de fusarium niet te snel om zich heen grijpt, de kans geven op een hoge kg-opbrengst en een behoor lijk vezelrendement. Echter zijn de Normandische vlas- percelen dit jaar bepaald geen blikvangers en de slechte weersomstandigheden in juni hebben hun stempel ge drukt op het vlas te velde. Alhoewel het op deze jaar lijkse Normandische vlasvoorlichtingsdag gebruikelijk is ook informatie te geven over de kwaliteit en opbrengst van vlasoogst, en de prijsvorming, werd er dit jaar niet over gesproken en wist men alleen te vertellen dat er geen kopers waren! gedeeld. Zij heeft daarom een procedure krachtens art. 169 van het verdrag van Rome ingeleid. (Dit artikel zegt dat, indien de Commissie van oordeel is dat een lid-staat een van de krachtens het verdrag op hem rustende ver plichting niet is nagekomen, zij dienaangaande een met redenen omkleed advies uitbrengt, na deze staat in de gelegenheid te hebben gesteld zijn opmerkingen te ma ken. Indien de betrokken staat dit advies niet binnen de door de Commissie vastgestelde termijn opvolgt, kan de Commissie de zaak aanhangig maken bij het hof van justitie). De Nederlandse steunmaatregelen zouden tot verstoring van de concurrentieverhoudingen in de ge^ meenschappelijke markt leiden. EUROPESE COMMISSIE: NEDERLAND SCHENDT EEG-VERDRAG

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5