P. J. Zuid - Geluid Erf en akker JONGE IEREN OP BEZOEK IN ZEELAND Ontmoeting Europese jongeren Jongerenaktiviteiten 18 I Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK 70NDAGMIDDAG arriveerden 7 jonge leren op het station te Goes. Zij maakten deel uit van een groep van 9 personen 2 leren waren in Bergen op Zoom uitgestapt en werden aldaar door hun Thoolse gastheren afgehaald die in het kader van het Europese Ifye-programma voor een periode van 6 weken in Nederland verblijven. Dit programma houdt in dat de deelnemers, naast het meehelpen op het bedrijf van de gastheer, gelegenheid krijgen, kennis te maken met het land, de bevolking-, hun zeden en gewoonten enz. Na een introduktiecursus van 4 dagen op de Volkshogeschool te Bergen vertrokken de leren voor een verblijf van 3 weken naar gastgezinnen in de nieuwe polders. De laatste 3 weken van hun verblijf in Neder land brengen ze in Zeeland door. De voorzitter der P.J.Z., de heer Ph. van den Hoek, heette de jonge leren van harte welkom en liet hen kennismaken met hun Zeeuwse gastheren en -vrouwen. Spreker hoopte, dat zij een prettige, maar vooral ook leerzame tijd mochten hebben. De voorwaarden voor een geslaagd verblijf zijn optimaal aanwezig, aan gezien de oogstwerkzaamheden momenteel volop aan de gang zijn. Een uitermate gunstig moment om kennis te maken met de Nederlandse landbouwmethoden, de inzet van het machinepark, enz. aldus de heer Van den Hoek. Hij dankte tenslotte de gastgezinnen voor hun spontane medewerking aan dit jongerenprogramma. Hij hoopte, dat zij hun gast(e) a.s. vrijdag in de gelegenheid zouden stellen tot deelname aan de praktikan- tenexcursie. QEZE excursie ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Vertrek per autobus vanaf N.S.-station te Goes. 10.30 uur: Ontvangst op het stadhuis te Yerseke. 11.30 uur: Bezoek aan het kreeftenpark. 12.00 uur: Koffiemaaltijd in „De Oesterbeurs". 13.30 uur: Bezoek aan de champignonkwekerij van de heer A. Kik. 15.00 uur: Bezoek aan de „NOBECO" te Kortgene. 16.00 uur: Bezoek aan het landbouwbedrijf ,,De Wilhelminapolder". 17.45 uur: Aankomst N.S.-station te Goes. De kosten van de excursie bedragen f 8,inclusief de koffiemaaltijd. Praktikanten, die van Schouwen- Duiveland komen, kunnen ter vermijding van hoge tolgelden gebruik maken van openbaar vervoer. Vertrektijd: 09.49 vanaf A.M.Z.-station te Zierikzee. Om 17.45 uur zijn we weer terugwin Goes. Uw gastheer- kan U daar afhalen. Eerste twee weken van augustus. Het seminar wordt georganiseerd in de Foyer Ru- ral van Saint Martin Laguepie (Farm) voor jonge ren uit verscheidene landen van de E.E.G. Deze jongeren worden gehuisvest in de Foyer Ru- ral, zij verblijven daar gezamenlijk om elkaar te leren kennen en de hele omgeving te ontdekken door middel van talrijke ekskursies: Cordes: (Feodale stad) haar ambachtslieden, mu sea, straten, poorten enz. Sommige lieden hebben ons wel eens verweten dat we het hier veel te gemakkelijk hebben. Bijvoorbeeld met al dat huispersoneel. Een huisvrouw hoeft niets anders te doen dan met haar duimen te draaien en zich overi gens verder eindeloos te vervelen. Soms zouden we wel eens willen dat het waar was. Misschien is het bij andie ren in Kenya of waar dan ook in de tropen wel het ge val, maar we durven met klem te stellen dat wij er nooit van hebben mogen proeven. Het personeel dat wij hier in de loop der jaren hebben gehad was waarschijnlijk het rotste kaf onder het koren. We zijn begonnen met Musa, een jongen die geen olifant van een giraffe wist te on derscheiden om het simpele feit dat hij nagenoeg blind was. Het vervelende was dat we dat in het begin niet wisten. Hij zei wel dat hij niet goed kon zien, maar daar bleef het bij. Overigens was dat een vent met een aardig karakter. Toen Corry bijna twee maanden in Nairobi moest verblijven voor de geboorte van Kristian verzorgde hij Jacky en mij erg redelijk. Dat nam niet weg dat hij een keer al de gladiolebodlen in de soep snipperde, en een keer mijn grote teen greep, die door een gat in mijn sok stak, omdat hij meende dat het een papiertje was. jVIaar daar stond tegenover dat hij Jacky's vuile luiers waste zonder ooit zijn omvangrijke neus op te trekken. Toen hij wegging hadden we vaart van die knaap, de Albi: basiliek uit de 13e eeuw (museum Toulouse Lautrec, klooster. Saint-Antonin-Noble-Val: (Stad uit de Middel eeuwen) grotten, bergpassen van Aveyron. enz. Men zal op 1 of 2 augustus moeten arriveren. Alle jongeren moeten aanwezig zijn voor de avondmaal tijd op 2 augustus. Bij hun aankomst, zullen zij een volledig programma ontvangen en zullen zij verder geïnformeerd worden. Het ontmoetingsseminar ein digt op 16 augustus 's morgens. kinderen nog het meeste, want hij was altijd een leuke speelkameraad voor ze geweest. Daarna kregen we An drew, een Wakamba jongen. Hij kwam zonder slof en broek bij ons aan. De eerste weken werkte hij redelijk. Daarna overvjel hem een zich steeds verder doorvreten de luiheid en liefhebberij voor de lokale drank. Dat laat ste deed de deur dicht. Op een keer wilde hij Corry gaan kommanderen wat die moest gaan doen. Corry had net haar dag niet zo, en ze veegde hem de pan uit van hier tot aan Kavirondo. Op staande voet was hij ontslagen. Nou daar hadden we geen maagpijn van. Het nam even wel niet weg dat deze twee eerste huisboys alletwee in ieder geval wisten hoe een 'bord en een kopje er uit zagen, en ze begrepen waar een lepel en een vork voor djenden. We zaten zonder hulp. Niemand om hout te kappen, om het houtskoolstrijkijzer te bedienen, het brood te bakken, de was te strijken en te wassen en het huis schoon te houden. We brachten Kimani mee, een Kikuyu. Maar de jongen was nauwelijks een paar uur in huis of hij had de botervloot al leeggestolen. Voorts kon zijn trotse aard geen verwijten en klachten verdragen, na een dag of wat hebben we hem ook die deur uitge- walst. Daarna kwam ik met Jaloe, ,en Pokomo, thuis, een van mijn arbeiders. Maar de arme jongen begreep er allemaal niets van. De eerste dag viel hij al in de boter, en we hadden net een etentje. Alles wat we aan bord en vaatwerk hadden was vuil. Hij werd er kompleet gek van, en Corry bijna ook. Na een paar dagen doolde hij door het huis, lopend van het kastje naar de muur, zonder dat er werk uit zijn handen kwam. Maar hij zat in een moeilijk parket, weg lopen kon hij niet, want het was immers maar de vraag of ik hem dan weer terug als arbeider aan zou nemen. Op een dag heb ik hem vrijgelaten, een uur later hakte hij er met zijn hakmes weer op los, tot aan zijn middel in het modderige water. Maar hij floot en zong als een vrijgelaten kanarie. Vervolgens kwam Kischi op de prop pen, weer een Pokomo. Die had goed wat ervaring, en hij voldeed volledig aan de verwachting. Hij kon zelfs ko ken. Niet zo maar wat bonen en maïsmeel, nee zelfs lek kere li flapjes. Corry kon even achteruit leunen in haar zorgenstoel. Maar Kischi kon ook zijn vingers niet thuis houden. Het meest was hij gebrand op sterke dranken. UITWISSELINGEN Welke Brabantse P.J.Z.-afdeling wil in de periode augustus/september 1971 een weekenduitwisseling met de Utrechtse plattelandsjongerenafdeling LANG BROEK? Welke Zeeuwse P.J.Z.-afdeling wil in dezelfde periode een weekenuitwisseling met de Utrechtse afdeling LINSCHOTEN? Het zijn beide gemengde afdelingen! Heb je plannen voor een uitwisseling, laat dit dan in verband met de planning zo spoedig mogelijk weten. Men wacht in Utrecht op antwoord. Geen antwoord binnen een bepaalde periode betekent: uit kijken naar een andere afdeling in een andere pro vincie. PLOEG WEDSTRIJD „LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA" In de periode eind augustus-begin september orga niseren de gezamenlijke plattelands jonger en in de streek „Land van Heusden en Altena" een kring- ploegwedstrijd. Er wordt in 3 categorieën geploegd. De beste ploegers van deze wedstrijd worden afge vaardigd naar de grote provinciale ploegwedstrijd „Noord-Brabant". De uitslag van de provinciale wedstrijd bepaalt wie er deelneemt aan de nationale wedstrijden in de Flevopolder. Nadere informaties over en opgave voor deelname aan de kringploegwedstrijd „Land van Heusden en Altena" bij: de heer W. Aart, Provincialeweg Noord 64, Almkerk (01834—272). TREKKERBEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De kring Hulst van de K.P.J. organiseert in samen werking met de C.P.J, en P.J.Z. van Oost Zeeuws- Vlaanderen een trekkerbehendigheidswedstrijd. De wedstrijd vindt plaats op het bedrijf van de heer J. Dobbelaer, Geslechtendijk 32, St. Jansteen. We starten zaterdag de 24ste juli precies on tijd en wel om 13.00 uur. Doe je mee, zorg dan dat je op tijd bent! Je kunt je opgeven bij: J. Murre, Zaaidijk 4, Axel (011551808) of J. Hamelink, Eglantiersweg 5, Axel (011551564). Op deze adressen kun je ook terecht voor nadere bijzonderheden. Verblijfkosten: 196 Frs (±/120,— Ekskursiekosten: 48 Frs 50, 244 Frs 170,—) Bij dit bedrag komen nog de kosten van de heen- en terugreis. Opgave zo spoedig mogelijk bij: P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag (070512541). Vraag naar de heer T. W. te Giffel. Drie keer had ik hem bij zijn kraag. Drie keer beloofde hij bittere beterschap. Tot hij zijn grote slag sloeg en mijn hele drankkast leegroofde terwijl we in Malindi waren. Toen de politie hem hardhandig heen en weer sloeg viel hij vrij snel door de mand. Hij belandde voor zes maanden in de gevangenis van Galole. Maar of hij overtuigd was van zijn schuld is de vraag. Hij vertelde die rechter, die mensen hadden zoveel in de kast, en ze wilden mij niets geven, daarom heb ik zelf maar wat ge pakt. De rij werd daarna voortgezet door Lena, een Po- komomeisje. Zij deed vele maanden haar best, maar toen ze het in haar hoofd haalde om verliefd te worden op kantoorklerken, ging het ineens niet meer. Ze kon geen hout meer kappen, geen water meer geven aan de plan ten enz. enz.! Toen de kantoorklerk haar liet zitten, werd ze een beetje gek. Met vijf man moesten we haar naar het hos pitaal slepen. Weg Lena. Vervolgens weer een rij van knapen die allemaal na een dag of wat de straat opvlo gen. Bakardi, Naftad, Paul, John, Hamisi, en Abdulla. Said hield het vijf weken uit. Een doodgoede kerel, al schold je hem krom, dan werd hij nog ndet nijdfrg, maar hij was zo dom als een baviaan. Ten einde raad naar Mombasa gegaan, met (bemiddeling van het arbeidsburo een Iuo jongen, James naar Galole gebracht. Een voortreffelijke kracht overigens, maar hij kon het niet uithouden in dé Galole hitte. Hij werd zo sjaggerijnig als een gewonde buffel. En nu zijn we bezig aan Juma, een Malakotte. Hij heeft gewerkt voor die gamewarden. Hij leert voortreffe lijk bij, maar Joost mag weten hoe lang hij zal blijven. Zo zijn we vier jaar aan een stuk bezig geweest met dat zogenaamde werk uit de hand nemende huispersoneel. Corry heeft er van geweten. Ja, maar in Nederland heeft niet één vrouw een huisboy, hoe moet dat dan? Maar zeggen we dan, in Holland is het ook geen vijf maanden aan een stuk dag in dag uit bijna veertig graden of meer. Daar moet je geen houtkachel stoken. Daar gaat de was in een automatische machine, en ga zo nog maar een partijtje door. In ieder geval: geloof niet altijd in het fabeltje van die luie niksdoende vrouw in de tropen. We hopen het overigens nog wel eens mee te maken, maar 't schijnt voor ons niet weggelegd. SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18