TUINBOUW- KLANKEN Concurrentie in recreatiesector neemt toe Spuit op tijd! Laatste appels waren duur DINGEN VAN DE WEEK r\E berichten over de omvang van de komende fruitoogst in West-Europa beginnen los te ko men. Het staat vast dat Nederland een grote appel- oogst krijgt en dat de perenoogst hier erg tegen zal vallen. Ook uit België komen berichten over een aan zienlijk kleinere produktie van peren dan het vorig jaar. Voorlopig houdt men het in dit op een oogst die niet hoger zal komen dan 50 van de produktie van het vorig jaar. Enhet gemiddelde voor Ne derland lijkt ook niet hoger uit te komen! 8 TUANNEER wij deze THOOLSE tuinbouwklank aan het opmaken zijn, kunnen wij gelukkig te rugzien op een dag met wat meer zomerse tempera turen. De maand juni kan wel aangemerkt worden als aan te natte en te koude weersgesteldheid voor de tijd van het jaar. Door het vele vocht is, inzonderheid bij de aardappelen, een buitengewoon ruime loofont- wikkeling ontstaan. Wanneer wij ze ziektevrij kun nen houden, ziet het er wel naar uit dat de kg-op- brengst dit jaar enorm groot zal zijn. Ook de andere gewassen laten een flinke loofontwikkeling zien. en men zal terdege op zijn hoede moeten zijn om diver se schimmelziekten de baas te blijven. Gelukkig ziet tegenwoordig ieder wel in, dat door een goed opgezet spuitschema de genassen tamelijk goed gezond ge houden kunnen wtfrden. Het nu optredende geelwor- den van het buitenste blad bij de zaaiuien zal meer gezocht moeten worden in zuurstofgebrek door het verslempen van de grond. Hopelijk hoeft dit geen voorbode te zijn van een meeldauwaantasting, want deze ziekte is funest voor de bladontwikkeling. De prijzen van de vroege aardappelen en plant- uien stonden eind vorige week aan een te lage kant en slechts een zéér hoge kg-opbrengst kan deze teel ten dan nog rendabel maken. Ieder jaar moeten wij ons weer afvragen, hoe zullen de eindresultaten er dit jaar bij komen te liggen. Te dikwijls moet men het hebben van meevallers, en wanneer men die niet heeft zit men al vlug aan de grond. De eksploitatie van onze bedrijven heeft ieder jaar meer te maken met hogere uitgaven, dus de inkomsten zullen bijge volg zeker naar boven moeten om alsnog een goede beloning over te kunnen houden. Zonder dat wij slaaf op onze bedrijven hoeven te zijn, zal er toch steeds meer gelet moeten worden op de kleintjes, om verder afzakken te voorkomen. Gelukkig dat er in onze teelten een tamelijk grote verscheidenheid zit, zodat het niet allemaal nieten hoeven te zijn. Niet voor niets is ons nu al verscheidene jaren voorgehou den, dat wij ons in een stroomversnelling bevinden, riNDELIJK is, zij het wat laat, toch de langver- beide zomer gekomen en straalt ons Zeeuws land schap, en voor ons in 't bijzonder het WALCHERS, zijn volle pracht en glorie uit. We hadden het „genoe gen" enkele malen vrij lange tochten te moeten maken meer 't westen en 't midden van ons land in. Ook daar heeft men vele schone dingen, vooral landschappelijk. Toch voelen wij het altijd als een beklemming, dat men na slechts soms luttele km rijden, weer een fabriek of fabriekje ziet of een rij hoge flatgebouwen. Het begint reeds bij B. op Zoom met zijn, voor ons althans, ontsierende flatgebouwen en zo ging het tot in Utrecht. Slechts af en toe een onbeperkte wijde blik. En hier tussendoor wordt dan toch ook weer onze land/tuinbouw bedreven. Een frappant voorbeeld vin den wij altijd de warenhuizen die tussen de hoge flat gebouwen in de Alexanderpolder in Rotterdam staan! Eerst de grote stad, de Brienenoordbrug en dan die kassen als 't ware gevleid in een krans van hoge ge bouwen. Wij vinden 't steeds een voorbeeld dat een vlijtig volk als het onze niet voor één gat te vangen is! Met het warmere weer zal er na de schraalteperiode met een feitelijk tekort aan groente en deswege een stabiele markt wel een groter aanbod los komen. Vrij dag vonden we reeds symptomen in deze richting. De bloemkool was een trap lager en de tomaten en kom- kommermarkt is zéér beslist op een vlugge retourprijs. Na vele hoge prijzen kan er wel eens wat af maar je bent benauwd! Als 't eenmaal zakken gaat, wordt het meestal tot de bodem en dit kan niemand hebben. Ook de zorg voor ziekten- en plagenbestrijding zal beslist groter worden nu de zomer doorkomt en ieder zal van geval tot geval zijn produkten moeten contro leren op luis en verder ongedierte. DEN ander zomerverschijnsel is ook de grote toeris- tenstroom die weer over ons eiland gaat. Aan de grote verkeersdrukte, die tot wel extra voorzichtig heid maant in 't verkeer, kan men e.e.a. goed merken! Toch vinden we dat het toeristenseizoen dit jaar maar traag op gang is gekomen. We lazen een somber be richt van een geleerde Drs. in onze krant waar die ge leerde heer hiet meer of minder stelde dat het hotel wezen aan onze kust ten dode is opgeschreven. We willen deze voorspelling wel met een korrel zout nemen, maar het is een feit dat de concurrentie in deze sector bijzonder groot wordt. De bekende spiraal van steeds hogere lasten en onkosten geldt hier in nog veel stérker mate dan in onze branche. Althans men kan die spiraal nog minder doorbreken dan in de agrarische sector. De trek naar 't buitenland is door de afstandsoverbruggingsmogelijkheid veel groter dan vroeger en ook het aanbod van verhuurders neemt een dusdanige omvang aan dat er o.i. maar heel weinig hoeft te gebeuren of ook hier is de concurrentiestrijd in volle gang. De prijzen langs de kuststroken van ons land liggen ook zonder meer hoger dan in 't binnenland. Al met al geloven we volledig in de recreatie maar evenals in onze branche zal gelden dat men voorzich tig zal moeten zijn met investeren. We hopen dat de velen die van het toerisme moeten leven en de velen die er zijdelings van profiteren aan 't eind der rit tevreden zullen zijn. De laatste appelen van het oude seizoen zijn vorige week in Zeeland duur verkocht geworden. Er was in Terneuzen een flink aanbod (150 ton) van overwe gend goede kwaliteiten Golden Delicious. De prijs van de goede kwaliteiten lag in de meest gevraagde maten rond en iets boven 80 cent per kg met een uit schieter tot 88 cent. De maat 65-70 mm noteerde rond 70 cent wanneer de kwaliteit goed was. In de komen de week zal in Terneuzen de laatste appelveiling van het oude seizoen worden gehouden. Het zal dan ech ter ook weer niet lang meer duren of de eerstelingen van de nieuwe oogst melden zich aan. De periode zonder appelen van eigen bodem is hierdoor wel erg kort geworden. Overigens geeft dat toch ook wel een zeker gevoel van voldaanheid wanneer we bedenken hoe lang de periode is waarin ons belangrijkste ap pelras kan worden aangeboden. wat van ons vraagt: een grote oplettendheid om het schip boven water en van de klippen vandaan zien te houden. Als wij de moed, vakkennis en steun van onze eigen organisatie-bestuurders mogen blijven be houden. zal 't „waerachtig nog wel gaen". Uit iedere crisis, is nog altijd weer een betere tijd geboren, en zélf kan men niet alles, maar toch véél, het zijne er toe bijdragen om 'ongezonde toestanden te doen over winnen. Dat zo mogelijk ons, en hopelijk onze opvol gers dit gegeven mag zijn, zullen wij met dezen ook blijven hopen. Op de Bevelandse fruitveilingen nam de aanvoer van rode bessen flink toe. In dit gebied neemt de rode bessenteelt een belangrijke plaats in. De produktie zal dit jaar tegenvallen en ook de kwaliteit is niet best omdat de trossen door de zware rui niet vol zijn. De prijs liep in de loop van de voorgaande week aan zienlijk terug. De beste kwaliteiten deden in het eind van de week nog tot een gulden per kg maar de ge wone klasse II kwaliteit kwam op 55 tot 60 cent per kg en dat was minder dan een derde van de prijs die in het begin van de week werd besteed. Met de aanvoer van frambozen wou het vorige week nog niet erg vlotten en er zijn heel wat telers die denken dat dit ook niet komt. Het is wel zeker dat de Bevelandse frambozenoogst tegen zal vallen. Overigens was dat het vorig jaar ook het geval. De prijs liep regelmatig op, vooral van de frambozen in doosjes voor de fabriek. In het begin van de week betaalde de industrie voor deze frambozen 2,20 per kg en vrijdag werd in Kapelle 2,60 per kj* betaald. Aardbeien voor de industrie en consumptie waren er in Brabant nog veel te koop, maar in Zeeland liep het aanbod duidelijk terug. De vraag bleef goed op peil, maar toch liep aanvankelijk de prijs terug. In de tweede helft van de vorige week trad een herstel in en deden de goede kwaliteiten aardbeien voor con sumptie weer tot 2,50 per kg. De industrie-aardbei en deden al naar gelang van het ras en de kwaliteit tussen 1,10 en 1,50 per kg. Over de appels in België zijn de berichten nog ver ward. Mensen die in de appelgebieden van dat land zijn geweest hadden de indruk dat er zeer veel zijn maar er komen in de vakbladen nu ook berichten dat er sprake is van een redelijke tot goede appeloogst maar dat toch een ras als Golden Delicious niet schijnt mee te vallen. Al eerder hebben we uit Frankrijk vernomen dat men over het algemeen daar een wat lagere appel- produktie verwacht dan het vorig jaar. Peren schijnen er wel yeel te zijn. Uit Italië komen berichten over het sterk tegenvallen van de vruchtzetting bij appels in enkele belangrijke produktie-gebieden. De peren- oogst in Italië belooft goed te worden hoewel het be langrijke ras Passé Crassane wel een ongunstige uit zondering schijnt te vormen. Er is zowel in Frankrijk als in Italië ook nog al wat hagelschade gemeld. Over de Duitse oogst zijn de berichten ook nog schaars maar toch schijnen in de oudere fruitgebieden de bo men niet zwaar geladen te zijn. Men spreekt daar over een belangrijk lagere produktie dan het vorig jaar. Ook wordt er geklaagd over de kwaliteit van het fruit in de oudere bedrijven in Duitsland. Al met al is er op het ogenblik reden om aan te nemen dat de geweldige hoeveelheid appels die we voor West-Europa konden verwachten wel eens mee zou kunnen vallen. Daarbij komt dat in verschillende landen ook is gerooid en dat zou kunnen betekenen dat er toch wel enige verruiming komt op de appel markt. We gaan heus de dag niet prijzen voor het avond is, wat dat betreft hebben we al te dikwijls en teveel teleurstelling gekend in de afgelopen jaren, maar voor overdreven pessimisme is geen reden! LI IER en daar worden er ook al wat zaken ge- 1 daan met betrekking tot de verkoop van fruit op stam. Vooral voor boomgaarden waarin veel pe ren hangen is een levendige belangstelling. Er zijn mensen die elk jaar op stam verkopen en we kunnen ons voorstellen dat ze het weer doen. Niettemin mo gen we er wel op wijzen dat het verstandig is om al vorens zaken te doen toch eerst eens met de veiling- direktie te gaan praten. Deze weet ook niet alles maar probeert wel zo goed mogelijk geïnformeerd te zijn. En in een gesprek kan men dan wellicht tot de conclusie komen of de gebo den prijs aannemelijk is en de verkoop op het hout aantrekkelijk. In de groentesektor hadden we de vorige week de ineenstorting van de tomatenprijzen. De beste kwali teiten werden dagelijks verkocht tegen de ophoud- prijs en de C en CC maat draaide meestal door. Het seizoen voor dit produkt was zeer goed gestart en daarom temeer kwam deze prijsdaling als een koude douche over de telers die dit beslist niet hadden ver wacht. De oorzaak van de grote en onvoorziene prijs daling ligt in het teruglopen van de exportvraag. In het buitenland was het net als in ons land bij zonder slecht weer en dat stimuleerde niet de vraag naar tomaten. Voor een vlotte afzet hiervan moet het warm zijn. Daarom is de ontwikkeling van het weer in de komende tijd ook voor de tomatenkwekers van grote betekenis en overigens niet alleen voor hen. Ook in de kleinfruitsektor hebben we niet anders nodig. CEN ander punt waarvan we deze week wel even melding mogen maken is het feit dat op de jaar vergadering van de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge voorzitter B. Leys van deze veiling blijkens de persver slagen wel wat kritiek heeft op het trage tempo waarin wordt gewerkt bij de voorbereidingen om te komen tot een fusie van de veilingen in Zuidwest Nederland. De veilingen van Middelburg, Goes, Kapelle, Terneu- zen^en Fijnaart zijn blijkens deze verslagen met elkaar in gesprek over een fusie. Een werkgroep uit de be sturen heeft voorstellen om tot een fusie te komen uit gebracht en de heer Leys merkte op nu wel wat teleur gesteld te zijn dat niet alle veilingbesturen dit fusie- voorstel even positief benaderen. Overigens zei de voorzitter van de veiling Kapelle, die ook voorzitter is van de Provinciale Zeeuwse Veiling Organisatie dat volgens hem niemand de illusie behoeft te koesteren dat de veilingen kunnen blijven voortbestaan zoals ze dat altijd hebben gedaan. Alleen eensgezind en ge zamenlijk is er volgens de heer Leys nog toekomst voor de afzetorganisaties. We hebben uit dit alles begrepen dat de wil om tot een fusie van de veilingen te komen bij het ene veiling- bestuur groter is dan bij het andere. Dat er bij dit alles grote belangen op het spel staan hebben we in deze rubriek al vaker betoogd zodat we daar niet die per op in behoeven te gaan. Vorige week heeft de nieuwe Ministersploeg zich gemeld. Voor onze bedrijfstak blijft het heft in handen van ir. Lardinois. We hopen van harte dat hij de kans zal krijgen en de wil zal hebben om de Nederlandse tuinbouw en vooral de fruitteelt binnen de EEG de plaats te doen behouden die ze toekomt. Daarbij zal overheidshulp niet gemist kunnen worden en of dat dan uit Brussel of Den Haag komt is voor ons niet zo belangrijk. Het gaat er om dat die hulp komt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8