W|] waren in Duitsland Economische vorming toekomstige ondernemers 7 VERSLAG VAN DE ZLM-EXCURSIE Op bezoek bij Deutz in Keulen. het Ahr-dal. Bovendien is er van een voorkeur voor .normale" bedrijven uitgegaan, waardoor gemakke lijker vergelijkingen met de Nederlandse landbouw zouden kunnen worden getrokken. Uiteraard moesten een aantal andere objecten worden opgenomen, die een bepaalde variatie tot gevolg hadden en waarvan verwacht mocht worden, dat zij ook de dames zouden interesseren. Bij de voorbereiding vari de reis heb ben we veel steun ondervonden van dr. J. Stassen te Boxtel, die verbonden is aan de N.V. Nederlandse Kali-import Maatschappij. men een groot probleem voor de agrarische grond gebruiker. Dit wordt mede in de hand gewerkt door de exploitatie van bruinkoolgroeven in deze om geving. Grote gebieden worden voor dit doel aange kocht en ons werden prijzen genoemd van DM 50.000 per ha. De grondspeculatie teelt hier dan ook welig. De minder goed geregelde pachtwetgeving laat de ruimte aan de eigenaren om hun grond iaar voor jaar te verpachten en zijn daardoor in staat om de gronden pachtyrij te verkopen op vrijwel elk gewenst moment. Een ander punt dat voor ons interessant was kwam uit de fiskale hoek. Hoewel het moeilijk is om zonder Tekst en uitleg op een bedrijf bij Jülich. met een Nederlands sprekende gids, een bezoek aan Bundesgartenschau en een avondje uit, dat bestond uit een bezoek aan de „Edelweisz", ein Restaurant im baijerischen Stil. De derde dag van de reis werd ge spendeerd aan een bootreisje over de Rijn van Bonn naar Remagen. In Ahrweiler werd een wijnproeflokaal bezocht, maar de folklore van het schuttersfeest in Ahrweiler heeft de meesten meer geboeid. Een rondrit verschafte ons een beeld van het fraaie Ahrgebied, waarvan men zegt, dat men er pas goed geweest is als men niet meer weet dat men er geweest is. Het was wel de moeite waard, maar zover is het niet gekomen. meer de tarieven van de Inkomstenbelasting te ver gelijken bleek toch wel, dat bepaalde categorieën be drijven zonder twijfel aanzienlijke voordelen hebben op dit punt vergeleken met zijn Nederlandse collega. Anderzijds bleek ook, dat tengevolge van de Europese- maatregelen de specifieke Duitse subsidies vrijwel verdwenen waren en dat ook de hier bekende maat regelen van toepassing waren. AKKERBOUW-FRUITTEELT CR mag zonder twijfel van een geslaagde excursie L worden gesproken.- gunstig weer, een prettige stemming, een vlot verloop en goed van eten en drin ken. Bovendien waren de objecten voldoende inte ressant om de belangstelling te blijven trekken. De oneffenheidjes, die ook hier wel waren, werden met speels gemak genomen door de deelnemers en deden geen afbreuk aan het geheel. De Zeeuwse en Brabant se deelnemers bleken het goed met elkaar te kun nen vinden. Zij kwamen uit vrijwel het gehele werk gebied van de ZLM: Zeeuws-Vlaanderen (6), Wal cheren (1), Noord-Beveland (5), Zuid-Beveland (1), Tholen (2), Schouwen-Duiveland (2), West-Brabant (8) en Oost- en Midden-Brabant (2). Er waren negen echt paren en in totaal tien dames in het gezelschap. De leiding bestond uit ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouw- consulent te Zevenbergen en R. Hoiting, e.s.v.-er bij de ZLM te Zevenbergen. Bij de samenstelling van het programma was er naar gestreefd om dit niet te overladen. Het gevolg is geweest, dat we niet verder gingen dan Keulen en AKKERBOUW-VEEHOUDERIJBEDRIJF agrarische objecten lagen in het gebied ten zui den en westen van Keulen en bestonden uit twee landbouwbedrijven. Het eerste een gemengd vee houderij-akkerbouwbedrijf te Jülich en het tweede een gemengd fruitteelt-akkerbouwbedrijf te Mecken- heim. Het eerste bedrijf was 45 ha groot (ruim 50 eigendom) met 38 ha bouwland en 7 ha grasland. Van het bouwplan bestond 64 uit granen, waarbij de grote oppervlakte rogge (8 ha) opvallend was en dat was niet alleen op dit bedrijf. Aan dit gewas werd toegeschreven, dat er in de grond weinig bodemziek- ten voorkwamen. Ruim 31 werd beteeld met suiker bieten. De opbrengsten van de gewassen waren op deze löss-gronden goed. Ook de produktie van de zwart bonte veestapel was uitstekend: gem. ruim 5400 kg melk per koe per jaar met 4,1 vet. Na de oorlog is de boerderij met de veestapel opnieuw opgebouwd en veel vee is uit Nederland afkomstig. De K.I. heeft tot het bereiken van dit resultaat veel bijgedragen. De mechanisatie is nogal zwaar op deze bedrijven, maar door verminderde subsidies zal deze moeilijk te hand haven zijn. Ook hier wordt gezocht naar bepaalde vormen van samenwerking. De hoge grondprijzen vor- HET tweede bedrijfsbezoek ging naar een bedrijf in Meckenheim met 22,5 ha akkerbouw en 7,5 ha fruit. Er waren 5,5 ha eigendom en de rest was pacht. Ook hier waren de gebouwen na de oorlog geheel herbouwd. Bij de huidige gebouwen was een gekoelde fruitbewaring van 500 m3. Veel werd eigenhandig ge bouwd. Het bedrijf werd bemand door vader, zoon en een losse arbeidskracht. Ook hier was een grote ma chine inventaris aanwezig. De oppervlakte fruit be stond voor 62 uit Cox Orange, 20 James Grieve en 10 Rode Boskoop. Als onderstam werd type M IX gebruikt. De afzet van het fruit gaat voor 100 via de Erzeugergrossmarkt te Bonn. De inkomsten kwa men half om half uit de akkerbouw- en fruitsector. De opbrengstprijzen van het fruit waren ook hier zo danig, dat handhaving van veel bedrijven zeer twijfel achtig is. Uit beide bezoeken is wel gebleken, dat de Duitse - landbouw in een soortgelijke positie verkeert als de Nederlandse. Veel moet beneden kostprijs worden ge produceerd. Veel bedrijven hebben geen opvolger, om dat men het financieel en sociaal niet meer ziet zitten. Daarnaast is ook gebleken, dat in deze goede land bouwgebieden gewassen worden verbouwd, die de ver gelijking met Nederland goed kunnen doorstaan. Ook de melkproduktie op het bezochte bedrijf was buiten gewoon goed. Men keek weliswaar hoog tegen de Nederlandse landbouw aan, maar wij van onze kant hebben respect gekregen voor wat we daar hebben gezien. BEZOEK AAN DE DEUTZ TREKKERFABRIEK VAN de drie overnachtingen werden er twee door gebracht in Keulen en een in Ahrweiler. Het programma van de tweede dag bestond uit een bezoek aan de Deutz trekkerfabriek, een rondrit door Keulen CURSUS VOOR JONGE BOEREN IN NOORD-BRABANT Sedert een aantal jaren wordt voor jonge boeren een cursus gehouden over onderwerpen, waar zij als toe komstig ondernemer mee te maken krijgen. Dergelijke cursussen worden georganiseerd door de jongerenorga- tjes in samenwerking met rijksvoorlichtingsdiensten, landbouwonderwijs en standsorganisaties en zijn in de afgelopen jaren o.a. gehouden in Roosendaal, Breda, Boxtel, Oss, Cuyck en Prinsenhage. De ervaringen zijn zeer gunstig doordat les wordt gegeven door mensen, die constant met de boerenpraktijk worden geconfron teerd. Er kan evenwel gekonstateerd worden, dat nog te weinig jonge boeren van deze cursusmogelijkheid profi teren. In verhouding tot het aantal bedrijfsovername's is het aantal cursisten te gering. In grote lijnen komen de volgende zaken aan de orde: Bedrijfseconomisch gedeelte: - begrippen fiscale en bedrijfseconomische boekhouding opstellen en toelichting op een bedrijfseconomische boekhouding begroting van de rentabiliteit van het bedrijf Bedrijfsovername: erfrecht betaling meewerkende kinderen het over te nemen bedrijf koop, pacht en maatschap als ovemamevormen Financiering: begrippen in de financiering vermogensverschaffers kredietmogelijkheden bij agrarische instellingen Diversen: Onderwerpen die hierbij aan de orde kunnen komen zijn o.a.: gang van zaken bij niet-agrarische bestemming van grond productie op contract samenwerkingsvormen verzekeringen voor gezin en bedrijf dienstverlenende instanties QE lessen worden een keer per week overdag gege ven gedurende de maanden november t/m februa ri. Een lesdag duurt van 9.30 uur tot 16.30 uur met een middagpauze van één uur. Na afloop van de cursus moe ten de deelnemers een werkstuk maken over de over name van het eigen bedrijf. Voor het winterseizoen 1971-1972 staan cursussen op het programma te Cuyck, Eersel, Oss en een tuinbouw- cursus te Princenhage. Getracht zal worden in West- Brabant voldoende deelnemers voor een cursus te krij gen, die dan in de omgeving van Breda zal worden ge houden of in Roosendaal. Verwacht moet worden, dat het bedrijfseconomische gedeelte een accent van het ge mengde bedrijf zal krijgen. De kosten, die aan deze cursus zijn verbonden belopen o.m. de volgende bedragen: cursusgeld van ong. 50, reis- en verblijfkosten eventueel studiemateriaal Deelnemers kunnen zich opgeven bij ZLM - Stations laan 4 Zevenbergen t.a.v. R. Hoiting, tel. 016803730 of 's avonds 016804008. Ook voor verdere informatie kunt u daar terecht. Potentiële candidaten wekken wij graag op om deze cursus te volgen. Confrontatie van een a.s. ondernemer met een aantal van zijn toekomstige vraagstukken kan er toe bijdragen, dat oplossingen ge makkelijker en beter worden gevonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7