Kavelruil en perceelsvergroting Zomerexcursie N.I.B.E.M. 1971 fi Wij schreven reeds eerder over de nieuwe regeling van kavelruil en perceelsvergroting ter verbete ring van de bedrijfsstructuur. Door gebruik te maken van deze rege ling kan in bepaalde gevallen op een snelle en vaak goedkope ma nier een betere perceelsindeling tot stand worden gebracht met alle voordelen van dien. De C.T.D. heeft nu in een voorlichtingsfolder nog eens de aandacht op deze regeling gevestigd. Aan deze brochure ont lenen wij de volgende gegevens. Eveneens wijzen wij er op verzoek van consulent ir. L. Th. J. M. de Wit van de Prov. Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland te Goes op dat door hem en zijn me dewerkers gaarne nadere inlichtin gen worden verstrekt. N goede verkaveling is voor het moderne land bouwbedrijf van het allergrootste belang. Daar hoeven we niet lang over na te praten. Dat weet u al lang. En iedere boer met een beetje kijk op de toe komst weet ook dat hij alleen maar mee zal kunnen blijven doen als hij alle mogelijkheden om de kosten te drukken zo goed mogelijk uitbuit. Het gebruik van moderne machines staat daarbij helemaal voorop. Maar als de verkaveling van het bedrijf te wensen overlaat en er zijn heel wat bedrijven waar dat het geval is zal men uit de mechanisatie toch niet kunnen halen wat er in zit. Daarvoor is nodig: een bedrijf van redelijk grote omvang met kavels en percelen die zo weinig moge lijk verspreid liggen (liefst helemaal niet verspreid), die zich wat vorm en grootte betreft goed lenen voor het gebruik van moderne machines, gunstig liggen ten opzichte van de bedrijfsgebouwen en die van de verharde weg af goed bereikbaar zijn. Allemaal waar zult u zeggen, maar voor mijn be drijf zit er dat niet in. Daarvoor is een ruilverkave ling nodig en daar gaat zoveel tijd mee heen dat ik voorlopig maar nergens op reken. Inderdaad, zo'n ruilverkaveling duurt vaak lang. Omdat veel gebieden er tegelijk om vragen moet men er soms zeer lang op wachten. Het veelzijdige karakter van een ruilverkaveling vereist voorts veel tijd bij de uitvoering en de voorbereiding. Maar als u voorlopig met iets minder genoegen neemt, is er ook een andere mogelijkheid. EEN NIEUWE REGELING AOK de Minister van Landbouw en Visserij is er ten zeerste van overtuigd dat de verkaveling van veel landbouwbedrijven zo spoedig mogelijk moet worden verbeterd. Daarom heeft -hij onlangs een re geling getroffen op grond waarvan men op een snelle en eenvoudige manier tot kavelruil en perceelsver groting kan komen. Vast staat dat in een groot aantal gevallen door onderlinge ruil van kavels, met soms enige niet al te ingrijpende cultuurtechnische voorzieningen, al heel wat kan worden verbeterd. Nu is dat natuurlijk nooit verboden geweest, maar in de praktijk kwam er toch niet veel van terecht, ook ql omdat aan zo'n ruil van kavels allerlei kosten en rompslomp zijn verbonden. Met de nieuwe regeling beoogt de Minister die be lemmeringen zoveel mogelijk weg te nemen, om zo het onderling ruilen van kavels te stimuleren en de verkaveling van de bedrijven te verbeteren. EERST DAN MAAR DE FINANCIËN l\E nieuwe regeling houdt onder meer het volgen- de in. De kosten van voorbereidende werkzaam heden bijvoorbeeld landmeten en het opmaken van een begroting komen voor rekening van het rijk. Datzelfde geldt voor notariskosten en registratierecht. In de kosten van de soms noodzakelijke cultuur technische voorzieningen wordt" een bijdrage van 50 verleend. Die bijdrage is echter nooit hoger dan 500,per ha. Men mag natuurlijk net zoveel be steden aan die voorzieningen als men zelf wil, maar meer dan 500,per ha subsidie zit er dus niet in. Het niet gesubsidieerde deel van de kosten is voor eigen rekening en moet contant worden afgerekend. Let wel: U hebt zelf alleen maar kosten wanneer u cultuurtechnische werken hebt uit te voeren. Als u alleen maar ruilt, kunt u de beurs dicht houden! WAT WEL EN WAT NIET KAN De regeling voorziet alleen in de ruil van kavels of gedeelten daarvan. Voor verbetering van de water beheersing of verbetering van de ontsluiting biedt zij geen mogelijkheden. Verder wordt er in de regeling vanuit gegaan dat de aan de ruiling verbonden werken van zeer beperk te omvang zijn en alleen die cultuurtechnische voor zieningen omvatten die noodzakelijk zijn om redelijk te exploiteren kavels op te leveren. Voorbeelden van zulke voorzieningen zijn: het maken van kavelaan sluitingen, het dempen van overbodige of ongunstig gelegen sloten en het maken van of verwijderen van dammen. De deelnemers aan zo'n onderlinge ruilver kaveling mogen de verschillende werkzaamheden zelf uitvoeren. Aan de uitvoering van de werkzaam heden waarbij houtopstanden worden gerooid kan de voorwaarde worden verbonden dat elders een nieu we beplanting wordt aangebracht. NIET TE VEEL DEELNEMERS Tien man worden het gauwer eens dan honderd. Dat hoeft niet altijd waar te zijn, maar meestal is dat toch wel zo. Om te voorkomen dat het ruilen van kavels uitloopt in een langdurig gerede-kavel, is het van belang dat het aantal deelnemers aan een over eenkomst tot kavelruil niet te hoog wordt. Naar beneden is er een grens bepaald. Minder dan drie eigenaren kan niet; dat aantal van drie is in de ruilverkavelingswet voorgeschreven. Maar en dat is wel belangrijk er bestaat geen bezwaar tegen als daar beëindigers bij zijn. Om van de voordelen die de nieuwe regeling biedt gebruik te kunnen maken moeten eigenaren die on derling kavels willen ruilen gezamenlijk een zoge naamde ruilverkavelingsovereenkomst aangaan. Als u nu denkt aan administratieve rompslomp, aan con tact en tijdrovend overleg met allerlei instanties, ver gist u zich. U hoeft niets meer te doen dan aan de plaatselijke bedrijfsvoorlichter van de provinciale plaatselijke bedrijfsvoorilchter van de provinciale directie voor de Bedrijfsontwikkeling te melden dat u met een aantal andere eigenaren van plan bent kavels te ruilen. Dat is voldoende om de zaak op gang te brengen. 6 BEGUNSTIGD door mooi zomerweer namen ruim 110 donateurs van het Nationaal Instituut voor ^Brouwgerst, Mout en Bier-TNO deel aan de jaarlijk se Zomerexcursie die dit jaar te Kamperland (Noord- Beveland) plaats vond. De voorzitter van het N.I.B.E.M.-TNO, Drs. J. Gombert, memoreerde na een speciaal welkomst woord aan de Belgische vertegenwoordigers en aan de plaatselijke landbouw voorlichters, een eerder be zoek van het instituut aan Noord-Beveland in 1956. Van brouwgerstland is Noord-Beveland langzamer hand zaaizaadland geworden. De reorganisatie van de proefbedrijven is er echter oorzaak van dat gerst- proeven van het N.I.B.E.M. thans op de Zeeuwse proef boerderij „De Rusthoeve" te Colijnsplaat liggen en een bezoek aan deze proefvelden zal hedenmiddag alleszins de moeite waard zijn. Spreker sprak er, als N.I.B.E.M.-voorzitter, zijn verheugenis over uit dat de contractteelt van C.B.K. met handel en coöperaties de uitzaai van brouwgerst heeft gestimuleerd doordat dit gewas nu financieel voor de boer weer aantrekkelijk is geworden. Hope lijk is dit een keerpunt in een jarenlange periode van achteruitgang van de brouwgerstteelt. De koppeling van de bijdrage aan het N.I.B.E.M. aan het verbruik van bier per hoofd van de bevol king maakt de financiële basis van het N.I.B.E.M. wat ruimer en hij meende dat de aanwezigen zich zouden verheugen te weten in het genot van een glas bier tot de vele activiteiten van het N.I.B.E.M. bij te dragen. BROUWGERSTOOGST 1970 U ER VOLGENS besprak Ir. W. Wilten de kwaliteit van de brouwgerst, oogst 1970 Late zaai met daaropvolgende droogte in mei en juni verhinderden de uitstoeling en ontwikkeling van het gewas. De daarop volgende regen einde juni gaf een „natuur lijke top dressing". E.e.a. resulteerde in lage korrel opbrengsten en hoge eiwitgehalten. Dit werd ge demonstreerd aan de hand van tabellen en grafieken. De kwaliteit bleek wat betreft het eiwitgehalte ge middeld op 11,5% te liggen, hetgeen 1,6 boven het gemiddelde ligt. Het afvalpercentage bleek veel hoger. Gezien het verzaken van de officiële bemonstering en analyse kon niet zoals in vorige jaren geschiedde, een exact beeld verkregen worden van hetgeen de handel individueel .leverde. Daarom kon geen gebrui kelijke prijsuitreiking aan handelaars plaatsvinden. Gehoopt wordt dit van oogst 1971 weer te kunnen doorvoeren. Ten aanzien van de opbrengst en kwaliteit van de oogst 1971 was Ir. Wilten niet optimistisch. Zowel de abnormaal sterke meeldauwaantasting, het vroege legeren en de zich thans ontwikkelende doodwas zul len vermoedelijk hoogstens tot een gemiddelde kor relopbrengst leiden. ARS, C. de Schipper van het Economisch Techno- logisch Instituut van Zeeland besprak vervol gens de veranderingen die zich in de laatste jaren in het Deltagebied voltrekken en nog zullen voltrek ken. Door industrialisatie en toenemende belangstel ling van regeringszijde is de positie van dit Deltage bied aanzienlijk veranderd. Ook de recreatieve func tie is door het aanleggen van binnenmeren groot ge worden. Grote aandacht wordt in dit verband be steed aan water- en luchtverontreiniging. Na een door het N.I.B.E.M. aangeboden maaltijd volgde een rondrit over Noord-Beveland waarbij een bezoek aan de proefvelden te Colijnsplaat (ha-velden en N-proeven bij Gebr. Janse) en (rassen- en zaaitij- denproeven op de proefboerderij „Rusthoeve"). De proefvelden lagen er uitstekend bij en vertoonden o.a. duidelijk gunstige effecten van meeldauwbestrij- dingsmiddelen. Alles bijeen een interessante dag voor de vele deelnemers die werd medegedeeld dat gratis toezending van Jaarboekje en gratis deelname aan de excursie moest leiden tot verhoging van de dona teursbij drage tot 15,per jaar. Publikatie van de voordracht van Ir. W. Wilten heeft plaats in het 36e N.I.B.E.M.-Jaar boekje 1972 (Een voorlopige mededeling ver scheen in het 35e Jaarboekje 1971). L.E.I.-PUBLIKATIES JUNI 1971 No. 1.5 Regionale verschillen in de Westduitse land bouw. J. R. van Beek. 'Prijs 7,50. 'No. 3.22 De resultaten van de bedrijven in eigen be heer in de Wieringermeer en de Noordoostpolder in 1967/68, 1968/69 en 1969/70. K. Klaassens en R. H. Lalkens. Prijs 6,50. No. 3.23 Melkkoeien - 1971 - Resultaten op melk veehouderijbedrijven in verleden en naaste toekomst. J. Hoornweg. Prijs 5,50. Te bestellen door overschrijven van het bedrag op postrekening no. 412235 ten name van het L.E.I., Den Haag onder vermelding van: Zend publikatie/'s no

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5