Vroege schieters Wilde schieters Teelt van sjalotten Middelharnis Hoegen Djjkhof opent nieuwe showroom AARDAPPELEN In vergelijking met vorig jaar is men dit jaar reeds vroeg en wel begin juni met de bestrijding van de aard appelziekte begonnen. Het is nu zaak om vol te houden. De laatste jaren is wel gebleken dat het spuiten volgens een bepaald schema (b.v. eenmaal per week) de meeste zekerheid biedt. Als zeer kort na een bespuiting veel regen valt en het weer verder gunstig is voor deze ziekte dient een extra bespuiting ingelast te worden. In kritieke perioden en bij snelle loofontwikkeling die nen de bespuitingen frequenter uitgevoerd te worden. Wanneer in het gewas nog te veel luizen voorkomen kunnen deze alsnog met parathion bestreden worden. Denk er dan wel aan dat parathion andere hogere eisen stelt bij de toepassing dan maneb/tin. Voor een optimaal effect is spuiten tegen de avond met niet te weinig wa ter en een grove druppel noodzakelijk. UIEN Bij de uien vraagt de bestrijding van valse meeldauw thans de meeste aandacht. Hiertegen dient om de 7 k 10 dagen te worden gespoten met een mengsel van zineb maneb of mancozeb, tegen 3 kg per ha. Tot 4 weken voor de oogst kunnen dieze bespuitingen door gaan. Dit is meestal eind juli-begin augustus. De preimot veroorzaakt de laatste jaren nogal eens wat schade. De larven hiervan kunnen in augustus/sep tember ook de bol aantasten, wat tot moeilijkheden tij dens de opslag kan leiden. Zodra in de pijpen de door vreterij veroorzaakte venstertjes worden waargenomen is het gewenst een bespuiting met 1,5 1 of kg parathion 25 per ha uit te voeren. Bij een noodzakelijk late be spuiting is het middel mevinfos beter op haar plaats. STAM(SLA)BONEN i Veel percelen landbouwstambonen hebben geleden van de DNBP-bespuiting. Ze vertonen dan ook meestal een onvoldoende stand. Ook de stamslabonen, waarbij voor het veel gebruikte middel Ivorin grote rasverschillen in gevoeligheid be staan, is soms van een flinke groeiremming sprake ge weest. Om effect te sorteren van eventuele bespuitingen tegen de vlekkenziekte moet men hiermede blijven doorgaan. Tijdens een warme periode 's avonds spuiten, daar dit verbranding van de bladeren voorkomt. Ook Berna het meest geteelde ras bij de landbouw stambonen is tamelijk gevoelig voor vlekkenziekte. On der vochtige omstandigheden zal ook in Berna dus een (herhaalde) bestrijding op zijn plaats kunnen zijn. Voor al waar men teelt voor zaaizaad is het zaak aan deze aantasting aandacht te besteden. In vorige jaren stelde deze ziekte ons soms vrij onverwachts voor onaange name verrassingen. Na het afweiden is bemesten alleen niet voldoende, ook de weidesleep moet er aan te pas komen. Op de foto worden tevens de bossen gemaaid. KOOLZAAD Koolzaad moet worden geoogst wanneer de eerste korrels bruin beginnen te worden. Bij te vroeg oogsten loopt men de kans, dat het zaad wat rood is. Nog bijna algemeen wordt in het zwad gemaaid en later gemaai- dorst. Houdt de stoppel goed lang, zodat de hauwen van de grond blijven en bij nat weer niet te gauw schot op treedt. Zeer zwaar gelegerde gewassen kunnen ook wel di rect van stam worden gedorst. Op de maaiinrichting dient dan een verticaal snrjdend mes aangebracht te worden. Deze werkwijze bleek vorig jaar slechts weinig verliezen op te leveren. Nadrogen is meestal nodig, daar handelszaad slechts 9 a 10 vocht mag bevatten. VEEHOUDERIJ De regen kwam op de graslandbedrijven in juni juist op tijd voor de grasgroei. Op vele bedrijven was het grasland reeds gemaaid voor hooien en/of kuilen, maar door de droogte dreigde er een tekort aan gras te ko men. Op verschillende bedrijven was de hooioogst voor een groot gedeelte geborgen. Maar op een groot aantal llyeidrijven is door de vele regen in de maand juni de hooikwaliteit matig. Het zal van het weer in de maand juli afhangen of er voldoende gras komt om nog enkele percelen te maaien voor hooien of eventueel kuilen. Voor een goede grasgroei met hoogwaardige kwali teit dient na elke beweiding 50 kg zuivere stikstof per ha gestrooid te worden voor beweiding en 100 120 kg zuiver stikstof per ha voor maaien. Op ver schillende percelen is het noodzakelijk om nog een fos faatbemesting te geven. Dit kan gelijktijdig gebeuren met een stikstofbemesting. Als mengmeststof kan dan ge bruikt worden 26 4- 14 -f 0 of 23 23 0. Voor een goede graslandexploitatie is het noodzakelijk dat de mestflatten regelmatig gespreid worden met wei desleep en dienen de bossen afgemaaid te worden. Ook de onkruidbestrijding dient niet vergeten te worden. Verschillende percelen grasland lijken meer op bloemen velden dan op grasland. Te veel onkruid gaat ten koste van de opbrengst. De paardebloemen zijn in het begin van de bloei goed te bestrijden met 34 liter 2,4 D per ha. De boterbloemen kunnen goed bestreden worden in het begin van de bloei met 6 liter MGPA 25 per ha Vergeet ook de distelbestrijding niet; ook aan de sloot kanten en wegbermen en dijken is het noodzakelijk de distels te bestrijden met 4 liter MCPA per ha. Met een rugspuit kan op elk bedrijf de kanten en eventueel de wegbermen onkruidvrij gehouden worden. Verder zijn er percelen waarop brandnetels en ridder zuring voorkomen. Daar deze onkruiden meestal op pol len staan kunnen ze het beste bestreden worden met een rugspuit. De ridderzuring kan bestreden worden met 6 liter MCPP per ha; de brandnetels met 23 liter 2,4,5-T per ha. Bedenk dat het grasland er voor U ligt om een goed economisch resultaat te kunnen behalen en niet als een onkruidveld voor de recreatie. Verder liggen er vele percelen grasland, die zo zwaar met kweek bezet zijn dat de opbrengst eronder lijdt. Wanneer U met kweek bezet slecht grasland w.ilt ver nieuwen dan kunt U eind juli/begin augustus, wanneer na het afweiden of maaien het gras weer 1015 cm lang is, spuiten met 20 kg Dalapon/ha. Na 10 dagen kan men dan frezen. In het artikel van de maand over augustus zal nader worden ingegaan op de vraag hoe U het beste het grasland kunt inzaaien. •AP diverse suikerbietenpercelen beginnen sommi- ge bieten- duidelijk „de kop op te steken", dat wil zeggen te schieten. Dit kan tweeërlei oorzaken hebben: a. Normale, tweejarige bieten die daarvoor wat ge voelig zijn reageren op een grote dosis kou. b. Abnormale, éénjarige bieten schieten omdat het hun aard is om in één jaar te kiemen, te groeien, te bloeien en weer zaad te vormen. Met name deze laatste groep verdient de aandacht omdat het een hinderlijk zaadonkruid kan worden wanneer de groei niet tijdig onderbroken wordt en daardoor de vorming van kiemkrachtig zaad wordt voorkomen. Na de zaai-uien, de plantuien en de prei is thans de teelt van een vierde kultuürgewas uit de Allium- familie, namelijk de sjalot, vastgelegd ia de door het Konsulentschap voor de Groenteteelt in de Vollegrond uitgegeven serie teeltbeschrijvingen. Het boekje „Teelt van sjalotten" werd samengesteld ïn samenwerking met de Stichting Nederlandse Uien-Federatie te Mid delharnis. De sjalot (Allium ascalonicum L.) is evenals de ui een zeer oud kuituurgewas. Als stamland wordt Israël (Palestina) genoemd. Het gewas zou daa afkomstig zijn uit de omgeving van de stad Askalon. De sjalot kan zich zowel generatief (zaad) als vegetatief (klis ters) vermeerderen. Bij de teelt voor handelsdoelein den gebeurt de vermeerdering alleen vegetatief. Sjalotten worden in vrijwel alle provincies op kleine schaal geteeld voor vers gebruik. Naast deze teelt is in twee gebieden de teelt van plaatsjalotten niet on belangrijk, namelijk in West-Friesland (omgeving Ob- dam) en op Goeree-Overflakkee (omgeving Ouddorp) In de teeltbeschrijving wordt het aksent gelegd op de plantgoedteelt. In West-Friesland bezigt men als ras de Noordhollandse Strogele sjalot; in de omgeving van Ouddorp teelt men uitsluitend de Ouddorpse Bruine. Tussen beide teeltgebieden bestaan grote ver schillen in de teelt-, bewaar- en afzetmethode. In het teeltgedeelte van het boekje komt dit dan ook duide lijk tot uiting. Ook de arbeidsbehoefte en de saldo berekening worden voor beide teeltgebieden afzon derlijk vermeld. Het boekje „Teelt van sjalotten" kan besteld worden door overschrijving van 2,op postrekening 26233 van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie te Mid delharnis of op postrekening 619524 van het Proef station voor de Groenteteelt te Alkmaar. Het is ge wenst bij uw bestelling de titel van het boekje te ver melden, daar op bovengenoemde adressen ook de boekjes over zaai-uien en plantuien ad. 2,verkrijg baar zijn. IVEZE éénjarige bieten zijn over het algemeen kruisingsproducten tussen de tweejarige ge kweekte biet en de éénjarige wilde biet. Omdat het éénjarige karakter sterker is dan het tweejarige zijn deze kruisingsproducten alle éénjarig. Voor het ove rige varieert het uiterlijk van deze planten van vrij wel wild tot vrijwel gekweekt. Het is daarom niet altijd mogelijk om uit te maken of er sprake is van een „tamme" schieter of van een „wilde" schieter. Alle partijen zaad die geheel of ge deeltelijk geteeld zijn in streken waar de éénjarige wilde biet groeit zijn verdacht. Deze streken liggen in Italië en in Zuid-Frankrijk. Omdat dit niet van alle rassen en handelspartijen voldoende bekend ge maakt kan worden blijft als beste kenmerk voor dit soort schieters over dat zij vroeg zijn en in één golf optreden. Daarnaast kunnen meer of minder wilde kenmerken de vermoedens omtrent de aard van de sciheters bevestigen. JTÖOR de praktijk komt het er dus op aan dat schieters die zich als groep in de loop van de maand juni vertonen en snel lang worden als bijzon der verdacht moeten worden beschouwd. Ten aan zien van deze schieters mag de teler dan ook geen risico's nemen. Dit betekent dat zij zodanig moeten worden vernietigd dat ook kans op latere doorgroei en zaadvorming is uitgesloten: uitroeien met wortel en tak. Het zullen voornamelijk de monogerme rassen zijn waarin dit verschijnsel het meest zal optreden. Het kan zich echter ook voordoen in multigerme ras sen wanneer dit zaad in bovengenoemde streken ge teeld is. Aldus het I.R.S. te Bergen op Zoom. H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij. N.V. te 's-Heer Arendskerke heeft de beschikking gekregen over 'n nieuwe grote showroom met kantoren. Deze showroom (1000 m-) 40 x 25 m is er helemaal op ingericht om het ver- koopgebeuren centraal te plaatsen. In de showroom staan niet alleen de nieuwe objecten opgesteld, maar is bovendien het magazijn geplaatst. Door de bouw van de showroom en door interne bedrijfsorganisatie is de werkplaats aanmerkelijk uitgebreid, zodat nu een nog betere service kan worden gegeven. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe hal wordt tot en met 3 juli een groots opgezette show gehouden waar men een compleet overzicht over het programma krijgt (Volvo personenauto's - M.A.N. vrachtwa gens en verder het landbouwwerktuigenprogramma met de bekende merken als Stoll (bietenrooiers), de Mer cedes-Benz Unimog (trekker/auto's), Carraro (trekkers), Allis Chalmers (persen), etc.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9