DINGEN VAN DE WEEG AARDBEIEN ZIJN DUUR Er was vorige week een bijzonder grote vraag nadr aardbeien voor verse consumptie. In Brabant was hier van een groot aanbod en zowel voor de binnenlandse markt als voor export was dit produkt gevraagd. De prijs trok geleidelijk aan en in het eind van de week deden de goede kwaliteiten aardbeien voor verse consumptie rond 3,per kg. De industrie-aardbeien werden op dat moment verkocht rond 1,50 per kg. Een uitzonde ring vormde de Sengana waarvan de prijs rond 1,70 per kg lag. In Zeeland viel het aanbod van aardbeien opnieuw sterk tegen. Van de belangrijke plaats die deze teelt hier eens heeft ingenomen is niets overgebleven. Dat is erg jammer want opnieuw is de aardbeienteelt lonend en degene die de moeite wil doen om er veel werk van te maken zit er goed mee. De aanvoer van frambozen kwam langzaam op gang. In het begin van de week was er nog al wat schimmel en viel de kwaliteit tegen tengevolge van de vele regen. In de tweede helft van de week was er sprake van een herstel van de kwaliteit. Veel telers gaan er nog steeds van uit dat de oogst tegen zal vallen. Het percentage SLUITINGSDATUM AANVRAGEN STOOKOLIE VOORSCHOTTEN 31 JULI 1971 Glastuinders, die nog geen aanvraag hebben inge diend voor een renteloos voorschot van het ministerie van landbouw en visserij, ten behoeve van de financie ring van hun stookolie voor het seizoen 1970/1971, kun nen dit alsnog doen tot uiterlijk 31 juli a.s. Aanvraag formulieren zijn bij de verschillende banken verkrijgbaar. Aanvragen, welke na 31 juli worden ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. PRODUKTIERAMING FRANSE APPEL EN PERENOOGST Volgens een voorlopige produktieraming van het Franse Ministerie van Landbouw, waarbij bij het opstel len daarvan nog geen rekening is gehouden met de slech te weersomstandigheden in mei wordt de appel- en pe- renoogst als volgt geraamd (in 1000 ton): 1970 1971 '71 in van '70 Appels 1746 1722 99 Peren 475 512 108 De appeloogst lijkt in het algemeen bevredigend te worden, behalve in het gebied van Lanquedoc. MINDER TOMATEN EN KOMKOMMERS AANGEPLANT DAN VORIG JAAR IN MEI 1971 Volgens de uitkomsten steekproef ..Tuinbouwge- wassen onder Glas" per 1 juni 1971 van het C.B.S. zijn in mei 1971 322 ha tomaten aangeplant (in mei LIET is weer vacantietijd geworden. De scholen zijn gesloten en het is druk geworden in de streken waar de mensen hun vrije tijd plegen door te brengen. In de weekeinden bewegen zich lange rijen auto's over de wegen naar de kustplaatsen. De cam pings zijn vol met mensen uit binnen- en buitenland Sommige bedrijven zijn geheel gesloten gedurende een of meerdere weken en wanneer men in deze tijd iets gedaan moet krijgen van organisaties en instel lingen is dat dikwijls moeilijk, want het is vakantietijd. Deze week lazen we in de krant dat wettelijk is ge regeld dat minstens drie weken per jaar vakantie ge geven moeten worden aan de oudere werknemers en voor de jongere werknemers is dat vier weken. In het buitenland en met name in Duitsland schijnt men wat dat betreft nog verder te zijn. Wanneer we als tuinders over dit alles lezen en zien hoe het grootste deel van het Nederlandse volk met vakantie gaat, is dat soms moeilijk te verwerken. We begrijpen de noodzaak tot vakantie houden beter, wanneer we een keer in de randstad Holland komen en daar de mensenpakhuizen zien wat men flats noemt. Op zulke momenten kunnen we begrijpen dat men er uit wil, dat men vakantie echt nodig heeft. Moeilijker ligt het voor ons wanneer we bedenken dat we zelf geen gelegenheid krijgen om met vakantie te gaan. Velen van ons weten zelfs niet eens wat het is, er helemaal uit zijn, nergens aan behoeven te denken. Wanneer we tijdens een gemakkelijke periode in het voorjaar er nog eens even uitwippen dan is het meestal nog niet met een gerust hart. Dan zijn we nog herhaaldelijk bezig met ons bedrijf en dat wat we achter lieten. Het hoort bij het ondernemer zijn in onze sektor. Soms ontmoeten we mensen uit onze tuin- bouwwereld die het gewoon onverdraagzaam'vinden dat anderen er op uit trekken en vakantie houden. We dachten dat we er verstandig aan doen om dat te accepteren als een gegeven dat zich mogelijk nog verder zal ontwikkelen. Wanneer we als zelfstandige ondernemer dat niet kunnen bereiken en het er moei lijk mee hebben, dan zullen we ons eerlijk af moeten vragen of we het nog aan kunnen om zelfstandig werk zaam te zijn in deze tijd en in een bedrijfstak die het klasse I kwaliteit was vorige week niet groot. Voor bin nenlandse consumptie en export was er een goede vraag en de prijs lag regelmatig rond 4,per kg voor klasse I frambozen in doosjes. De klasse II kwaliteit werd ver kocht door de fabrieken tegen prijzen van 2,tot 2,20 per kg. De frambozen in tubs voor de industrie deden rond en iets boven een gulden per kg. Het aanbod van rode bessen nam vooral in Zeeland flink toe. De vraag was groot en de goede kwaliteiten deden vorige week rond 2,per kg met uitschieters tot 2,50. De rode bessen in doosjes waren soms nog iets duurder. In Terneuzen bleef er een aanbod van betekenis van Golden Delicious. De prijs toonde grote verschillen en dat hield verband met de kwaliteit. De beste kwaliteiten kwamen aan 75 cent per kg maar veel werd verkocht op een prijspeil van 6070 cent per kg voor de meest ge vraagde maten. De aanvoer van vroege aardappelen nam in Zeeland sterk toe. De prijs liep belangrijk terug. In het begin van de week lag de prijs nog rond 40 cent pgr kg maar in het eind van de week werd niet meer dan 2025 cent per kg betaald. STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN PER 18 JUNI 1971 Komkommers: Veel vroege komkommergewassen (planttijd nov. t/m jan.) zullen de komende 14 dagen worden geruimd. Dit is het gevolg van enerzijds het warme weer tijdens de maandwisseling, anderzijds de aantasting door virus en witte vlieg. Naarmate er meer van dit gewas wordt geruimd zal de stand ver beteren evenals de kwaliteit die nu matig is. De stand van de overige komkommers is veel beter, hoewel het natte juniweer aanleiding geeft tot meer botrytis en sclerotinia en straks mogelijk meer mycosphae- rella. Tomaten: De stand van de vroege tomaten is snel achteruit gegaan, de zetting in de kop is matig. De vruchten zijn wel voldoende grof maar de kwaliteit is vaak onvoldoende. De hetelucht en koude tomaten hebben geleden van het ongunstige weer. Er komt veel botrytis voor op blad en vrucht. Aantasting van witte vlieg komt op verschillende bedrijven voor. Aardbeien: De kg-opbrengst van de glasaardbeien is beneden die van vorig jaar gebleven. Paprika: De groei is goed, de zetting valt niet al tijd mee. Plaatselijk is er een toename van scleroti nia, vooral in de koude teelt. Bonen: De stand loopt terug als gevolg van de „normale veroudering" van het gewas. 1970 419 ha). De oppervlakte tomaten per 1 juni 1971 bedroeg 2995 ha tegen 3238 ha op 1 juni 1970 8 Evenals bij de tomaten werd in mei reeds een begin gemaakt met het ruimen van kommergewassen 3 ha). De aanplant van komkommers in mei 1971 be droeg 86 ha tegen 135 ha in mei 1970 36 Per 1 juni 1971 bedroeg de oppervlakte komkommers 789 erg moeilijk heeft en waarin helaas nog niet is te voor zien dat het anders en beter gaat worden. LIET is ons opgevallen dat we de laatste weken zoveel pessimistische mensen ontmoeten bin nen de tuinbouwwereld en speciaal binnen de fruitteelt. Het lijkt wel of alle vertrouwen in de toekomstige ont wikkeling gaat verdwijnen. We vinden dat jammer. Het gaat inderdaad allemaal niet zo florissant, er zijn veel moeilijkheden, zeker wanneer men vanaf het begin van het seizoen weer al moeilijkheden heeft met be paalde produkten en dan denken we aan rotte aard beien en frambozen of een teveel aan appels die er af moeten en waar we geen tijd voor hebben. Dan den ken we aan de telers van vroege aardappelen die van de een op de andere dag de prijs van hun produkt met de helft zagen verminderen in de voorgaande week. Er zijn heus nog al wat zorgen binnen onze bedrijfstak, we zouden ze niet graag bagatelliseren en w^weten er alles van. Dat neemt niet weg dat er toch altijd wel dingen over blijven waar we dankbaar voor kunnen zijn en waar we goed mee zitten. Het komt niet zo dikwijls voor dat alles wat we hebben slechts is, net zo min als het dikwijls voor komt dat alles wat we hebben goed is. We leven in een moeilijke tijd, dat valt niet te ont kennen, maar döor alle tijden heen zijn er zorgen en moeilijkheden geweest, ook binnen de tuinbouw. We moeten heus niet denken dat we alleen staan met onze moeilijkheden. Ze gelden voor vele sektoren LUXANS'S ETHREL - FRUITGROEIREGULATOR Ethrel-Fruit een groeiregulator is toegelaten voor de behandeling van appels. Aldus een mededeling van N.V. Chemische Pharmaceutische Industrie „Luxan" te Arnhem. Het doel van de behandeling is de bevordering van de vruchtkleuring en uniforme rijping, eventueel op een vfoeger tijdstip. Het is hierdoor niet langer noodzakelijk dat er op kleur wordt doorgeplukt, daarnaast wordt er een duidelijk betere kleur verkregen, hetgeen het uiter lijk van het Nederlandse fruit aanzienlijk kan verbete ren. De roodkleurige appels worden nog roder terwijl de groene delen geel-groen worden. Bij Golden Delicious wordt de geelkleuring bevorderd. EHREL-Fruit wordt gespoten in kombinatie met Luxan Fruitone-T vloeibaar om vroegtijdige vruchtval te voor komen. De dosering is, afhankelijk van het ras en tem peratuur, 11,5 liter per ha. Appels welke langer dan 2 maanden bewaard zullen worden, mogen in afwach ting van verder onderzoek niet worden behandeld. Aan ETHREL wordt zowel in binnen- als buitenland veel waarde toegekend. Er zijn legio toepassingsmoge lijkheden welke nog verder onderzocht moeten worden. Voorlopig is alleen het gebruik op Bromelia's (ETHREL - Brom) en appels toegestaan. Meer gegevens van het pro dukt zijn te vinden in het Technisch Bericht nr. 6. DOORNLOZE BRAMEN IN OPMARS De excursiegids 1971 van de proeftuin voor kleinfruit te Kapelle ziet er traditiegetrouw keurig verzorgd uit. Voorin vindt men een plattegrond. Vervolgens wordt een beknopt overzicht gegeven van de proeven bij aardbeien (8), frambozen (2), rode bessen (5), zwarte bessen (1), kruisbessen (1) en bramen (4). Bij de rode bessen viel de Stanza in 1970 op door hoge produktie (280 kg tegenover 206 kg Jonkheer van Tets). Ook diverse IVT-nummers gaven hoge opbrengsten. In een al verscheidene jaren lopende vergelijkende proef van de bramenrassen Himalaya en Thornless ever green is het doornloze ras met groot verschil winnaar. Dat kwam niet alleen doordat de kg-opbrengst hoger was (165 kg tegenover 186 kg) doch vooral doordat de Thornless Evergreen een veel hogere prijs opbracht. In sommige jaren zelfs het dubbele van de Himalaya, b.v. in 1967 ƒ2,26 tegenover 1,12 per kg. Behalve de Evergreen zijn nu nog twee andere doorn- loze bramenrassen in beproeving, namelijk de Smooth- stem en de Thornfree. Beide rijpen evenals de Thornless Evergreen later dan de Himalaya, wat in natte koude najaren een bezwaar zou kunnen zijn. ha tegen 857 ha per 1 juni 1970 8 In mei 1971 werd 345 ha sla onder glas geoogst (vo rig jaar 430 ha). De per 1 juni nog aanwezige opper vlakte sla bedroeg 14 ha (gelijk aan vorig jaar). De in mei 1971 geoogste oppervlakte bedroeg 84 ha (vorig jaar 111 ha). De nog aanwezige oppervlakte bedroeg 36 ha. van het economisch leven van deze tijd. Het is voor bijna alle kleine zelfstandigen moeilijk om staande te blijven. We kunnen ons daartegen verzetten, maar het is een keiharde werkelijkheid waar we niet onderuit kunnen. We mogen alleen blij zijn dat er mogelijk heden zijn om de geldelijke gevolgen van een gedwon gen of noodzakelijke sanering op te vangen. Dat is ook wel eens anders geweest. We mogen hopen en vertrouwen dat de heer Biesheuvel er in zal slagen een kabinet bijeen te brengen dat oog heeft voor deze menselijke faktoren. Hij zelf weet er alles van en kent onze zorgen van dichtbij. Er zijn nog al wat beloften gedaan in de verkiezingstijd aan het adres van de land en tuinbouw. Het zal er nu op aan komen dat ze wor den gerealiseerd. In spanning wachten we af wat het nieuwe kabinet op haar programma heeft staan. De economische situatie van het land en de we reld schijnt niet al te best te zijn. De eisen en ver langens van ons allemaal zijn erg groot. We willen alles tegelijk maar we zullen moeten ervaren dat dit niet gaat. We zullen er een keer achter moeten ko men dat ook het economisch bestel van een land in wezen op eenzelfde wijze reageert als het huishoud boekje van ons gezin. Wanneer we meer uitgeven dan we verdienen dan worden we steeds armer. We kun nen als inwoners van een land wel steeds meer geld in handen krijgen maar wanneer de waarde hiervan steeds minder wordt dan hebben we er zo weinig aan. Het is te hopen dat aan de snel voortgaande inflatie een einde komt. Hiervoor te zorgen is een van de zwaarste taken waarvoor onze nieuwe regering staat. WALCHERSE AGRARISCHE DAGEN 9 EN 10 JULI A.S. OOSTKAPELLE Voor de 19e maal zullen dit keer op 9 en 10 juli a.s. de bekende Agrarische Dagen Walcheren worden gehou den en wel te Oostkapelle op het terrein van de heer A. Maljaay aan de Duinweg. De zojuist verschenen ca talogus g^ft naast een uitvoerig overzicht van het ge- varieerdw programma voor beide dagen de nodige ge- gegeveryS over de inschrijvingen in de verschillende ru brieken rundvee, mestvee, schapen en trekpaafden. Ook de nodige informatie over de Stichting Rundveeverbete ring in Zeeland, standaardkoe-produktie, melkbaarheids- onderzoek en de belangrijkste ontwikkeling bij de melk- winning en -afzet de melkkoelketen. Het voormiddagprogramma op vrijdag 9 juli vermeld de de keuringen in de diverse ringen dan wel banen van rundvee, trekpaarden, schapen en mestvee. 's Middags vanaf 1 uur o.m. de kampioenskeuringen en demonstra ties van fokgroepen en groepen melkvee en twee- en vierspannen. Zaterdag 10 juli biedt het voormiddagprogramma o.m. de voorkeuring van het concours van landelijke ruiters, wedstrijd veebeoordeling, gewichtschatten rundvee en trekkerbehendigheidswedstrijd; de laatste onderdelen ak- tiviteiten van de Plattelandsjongeren, 's Middags vangt om 13.30 uur in de grote ring het springconcours aan, opgeluisterd door muziek, parade, attraktienummers enz. enz. Ook op zaterdagmiddag wordt op een nabij gelegen terrein een kunstmarkt gehouden, waar o.m. verschillen de ambtelijke werkzaamheden als pottenbakken, qoper- slaan, spinnen en weven bekeken kunnen worden. A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6