UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde In het bijzonder voor de hooibouw slechte weersomstandigheden Het rooien van vroege aardappels gestart Weersomstandigheden laten te wensen over Schade aan gewassen door vele regen s iPELUKKIG is na een te natte en koude periode in de 2e en 3e week van juni de weersomstandig heden ook op THOLEN en ST. PHILIPSLAND sinds begin vorige week heel wat beter geworden. De graangewassen hebben in ons gebied door te veel neerslag nogal flink geleden. Diverse percelen win tertarwe zijn gelegerd en ook zitten de meeste gerst percelen aan de grond. Door deze ongunstige factor en ook doordat plaatselijk nogal een flinke meel- dauwaantasting voorkomt in de wintertarwe, hebben wij van de granen geen hoge opbrengst-verwachtin gen meer. De andere gewassen hebben in mindere mate geleden, hoewel we toch hier en daar voorna melijk op de slempige gronden, enkele gele plekken in de bieten en uien gaan zien. De stand van de uien is gemiddeld genomen in ons gebied t.o.v. andere streken in het Zuid-Westen maar aan de matige kant; we zien veel dunne en ongelijkmatige percelen. Vorige week is men met het rooien van vroege aardappelen gestart. Doordat de natte grond in eer ste instantie het rooien belemmerde, is de aanvoer vorige week op de veilingen maar langzaam op gang gekomen. De kg-prijs schommelde voor deze pri meurs zo rond de 40 ct; gezien de verwachtingen viel ons de prijs niet tegen! Wij vernamen van collega's dat de opbrengst per roe varieerde van 2030 kg. Hoewel het in kleine kisten rooien nogal bewerke lijk is, mogen wij toch wel constateren, dat deze eer ste percelen vroeg gerooide aardappelen, een rede lijk financieel opbrengst per ha geven. Dit in schrille tegenstelling tot de prijs van de late aardappelen van vorige oogst, die de laatste weken zijn afgeleverd! We vernamen dat vorige week op dezelfde dag een handelaar kwalitatief goede late aardappelen kocht voor 4 cent per kg en nieuwe van 40 cent per kg.De huismoeder anno 1971 koopt graag nieuwe aardap pelen, ondanks de prijs die ze hi^r voor moet betalen. Onder gunstige weersomstandigheden is op de eer ste dag van de „Thoolse Dagen" het beste van de Thoolse veestapel weer voor het voetlicht getreden. We konden genieten van de prachtige dieren, en zagen ook weer een waardige strijd om de kampioens titels. Hoewel het aantal inzendingen bij het rund vee wat is teruggelopen, was de aanvoer daartegen over van hoogwaardige kwaliteit. Zowel bij het rund vee als bij de schapen blijken de fokresultaten nog steeds te verbeteren. Hoewel een flinke regenbui het programma van de tweede dag wat verstoorde en het programma-onder deel ,,De Fabeltjeskrant" dat een enorme trekpleister voor de jeugd bleek, verschoven werd naar het nabij gelegen veilingsgebouw, zijn het ook dit jaar weer geslaagde „Thoolse Dagen" geworden. Onze waar dering aan het adres van de organisatoren, voor de perfecte wijze waarop deze dagen worden georgani seerd! WE hebben in het vorige stukje van deze rubriek erg optimistisch geschreven over de ontwikke ling van de gewassen op WALCHEREN. Tevens werd er op gewezen dat we de mooiste tijd van het gehele groeiseizoen hadden. Helaas hebben de weersomstan digheden er niet toe bijgedragen om volop te genie ten van deze periode. Enkele dagen aanhoudende regenval, veel wind en weinig zon gaven niet die kleur en fleur te zien die we er van verwachtten. We hopen nu maar op wat zonniger weer met wat meer normale temperaturen voor de tijd van het jaar, zo dat de kg-opbrengsten in gunstige zin beïnvloed zul len worden. Er zijn echter percelen vlas en granen die zodanig gelegerd zijn dat kwaliteit en kg-op- brengst in ongunstige zullen worden beïnvloed. Voor al voor de hooibouw ziin de weersomstandigheden bijzonder slecht geweest. Er zijn partijen waarvan de voederwaarde zeer sterk achteruit is gegaan. Jam mer, er was juist op vele bedrijven een flinke voor raad gras voor de hooiwinning beschikbaar. Enkelen die geen risico willen nemen, hebben het nog in goe de staat aan de ruiter gezet. De kwaliteit van dit hooi is goed. Het extra werk hieraan besteed wordt dit jaar wel beloond! Het ruiteren vraagt echter veel werk en de arbeid hiervoor is niet meer op alle be drijven aanwezig. Conclusie, bij ongunstige weers omstandigheden is de bedrijfsvoering in de land- GEWASSEN als vlas en graszaad begonnen zich op ZUID-BEVELAND na de regen van de vorige weken weer behoorlijk op te richten en te herstellen. Met de maandagmorgen, nu er weer al zo'n 20 mm neerslag is gevallen zijn deze gewassen weer opnieuw gelegerd en liggen door elkaar. Voor de afrij ping van het graszaad is dat minder aangenaam, bovendien droogt het onvoldoende en zullen de mogelijkheden om direkt van stam te maaidorsen minder worden. Het vlas dat qua lengte en kwaliteit behoorlijk goed was, heeft nu snel ander weer nodig om met niet te veel problemen machinaal geplukt te kunnen wor den. De kwaliteit gaat er nu zeker niet op vooruit. Van prijzen hoort men op dit moment nog niets. Bij de wii.+ertarwe en de zomergerst treedt plaatselijk wat legering op, waar ze nog in de bloei zijn, is dit minder goed. Verder treedt nogal wat meeldauw op, zelfs is dit te vinden op de pakjes in de aar. De meel dauw treedt dit jaar nogal vrij sterk op. Een goed bestrijdingsmiddel, dat niet te duur is, met een juiste bestrijdingswijze zijn-wel gewenst. Jammer dat nog geen enkel bestrijdingsmiddel voor de wintertarwe goedgekeurd is. In de afgelopen week is een spuitwaarschuwing uitgegaan voor de bestrijding van de zwarte bonen luizen in de suikerbieten. Waar al eens eerder tegen rJDENS de 2e helft van juni is er in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN al meer dan 100 mm regen gevallen. Met de soms vele wind erbij, hebben vele gewassen hiervan flink geleden en zijn zwaar gaan legeren. Tot half juni konden we spreken van een goede stand van de gewassen, maar dat is nu voor sommige teelten beslist niet meer het geval. Vooral het vlas, waarvan een opvallend grotere op pervlakte is uitgezaaid dan vorig jaar, is op enkele (lichtere) percelen na, zodanig tegen de grond ge gaan dat zowel de oogst alsook de verwerking en de uiteindelijke financiële opbrengst tot moeilijkheden zullen leiden. Ook de gerst is veelal zwaar gelegerd. Met de tarwe valt het mee, op enige percelen na. Vooral de Manella komt nogal ongunstig voor de dag. We zagen hiervan enige percelen, flink gelegerd, veel meeldauw, begin van roestaantasting en reeds veel luizen in de aren. Dit alles bij elkaar dus enige fac toren welke de opbrengst aan de lage kant zullen doen zijn. Ook het graszaad is nogal gelegerd, maar indien de komende dagen gunstig zullen zijn tijdens het maaien en dorsen, geloven we wel dat het mee zal vallen. Verder staan de gewassep koolzaad. bouw erg kwetsbaar. We wisten dit al, maar we wor den er nu weer eens aan herinnerd. De langste dag is weer al gepasseerd. Omstreeks deze tijd is 't gewenst onze aardappelen te bespuiten met parathion ter bestrijding van de „grote" onbe kende (of kleine) die het toprol in dit gewas veroor zaakt. We zijn benieuwd in welke mate het verschijn sel zich dit jaar weer zal voordoen. De oogst is weer begonnen met het rooien van de 2e jaars plantuien. De prijs is voor dit produkt te laag zodat de financiële resultaten veel minder zijn dan vorig jaar. Ook de vroege graszaadtypen zullen weer spoedig aan de beurt zijn om geoogst te worden. Deze dagen hadden wij het genoegen een exkursie naar West-Duitsland in de omgeving van Düren mee te maken. Het noordelijk Eifelgebied is toeristisch zeer aantrekkelijk, maar voor de uitoefening van landbouw minder geschikt. Toch hadden in het vlak ke land op de lössgronden de gewassen een zeer goe de stand. Op vele bedrijven bevat het bouwplan rond 70 granen, hoofdzakelijk wintertarwe, wintergerst en rogge. Ondanks deze intensieve graanverbouw stonden deze gewassen er gezond bij. Weinig voet ziekte, roest of meeldauw. Zou de bemesting met kalkstikstof die hier nog algemeen wordt toegepast van invloed zijn? De roggeteelt schijnt in ieder geval een gunstige invloed te hebben. thrips of bieten vlieg is gespoten, komen op dit mo ment minder luizen voor. Het aantal groene perzik bladluizen, de overbrengers van de vergelingsziekte is nog zeer gering. Afgelopen week is op enkele percelen erwten al een begin gemaakt met de bestrijding van de peul- boorder. Deze week zullen de peulen op de overige percelen eveneens zodanig ontwikkeld zijn, dat een bestrijding noodzakelijk zal zijn. In de aardappelen kost het met de vrij vele regen nogal wat moeite om voor de ziektebestrijding regel matig om de 7 a 10 dagen terug te komen. De voch tigheid van de grond maakt dit nogal eens onmoge lijk. Gelukkig zijn de laatste dagen de temperaturen nog niet zo hoog geweest. De weersomstandigheden zijn de laatste weken min der goed geweest voor gewassen als stamslabonen en de mais. Bij de stamslabonen heeft men zich niet aan het zaaischema kunnen houden. De uitzaai op een aantal percelen is dan ook 10 a 14 dagen verlaat. Vorige week is heel wat weidehooi geperst en in schuur gebracht. Van veel percelen was het hooi reeds vele malen gewend, gekeerd of geschut, in ieder geval van zijn plaats geweest. De kwaliteit hiervan zal echt niet zo best meer zijn. blauwmaanzaad en karwij er eveneens goed voor. Koolzaad is soms wel flink gelegerd, maar of dit nu zo nadelig is voor de oogst geloven we niet zo direkt. Vooral de sterk gelegerde gewassen zouden wel licht beter van stam worden gedorsen. Vorig jaar werd dit reeds toegepast en wel met goed succes. Ook nu hoort men weer stemmen dienaangaande Vooral wanneer enige dagén voor de oogst met Reg- lone wordt gespoten en op het maaibord een verti caal snijdend mes wordt bevestigd, dan is dit goed te doen en behoeven de verliezen niet meer te zijn, dan vanuit het zwad dorsen. De hakvruchten staan er overwegend goed voor. De aardappelen hebben een goede knolzetting. De meeste bieten zijn reeds gespoten tegen de luizen. Aan de oogst van plantuien kan men. nu beginnen. De kg-opbrengst zal goed zijn. De prijs is echter veel lager dan vorig jaar. Wel kunnen ze nu machinaal worden geoogst. Dit is maar goed ook, want het wordt steeds moeilijker hiervoor krachten aan te trekken. Hopelijk zien we de komende weken in ons gewest vele, vrolijke en flink bruingebrande vacantiemen- sen rondlopen. Het is dan ook voor ons goed JYE laatste weken hebben we over watergebrek niet te klagen. Het regent vrij gemakkelijk en veel. De vroege vacantiegangers ziet al zijn plannen volkomen in het water vallen en wij zien een groot verschil in de legering van onze granen. Voorvrucht, stikstofgift, raseigenschappen en het wel of niet toe passen van CCC spelen hierin een grote rol. Tijdens de wintervergaderingen werd niet meer zo enthou siast over de toepassing'van CCC gesproken, maar nu blijkt toch weer overduidelijk welk nut zo'n groei- remming kan hebben. Ook de urgentie van het preventief spuiten tegen het „kwaad" in de aardappelen neemt in een natte periode sterk toe en dient dan om de zeven a tien dagen herhaald te worden. Maar de berijd baarheid van het land laat de spuitmachine dan niet altijd di rect toe en we zouden dan graag ons heil zoeken in het gebruik van het spuitvliegtuig. Dit is echter niet voldoende meer beschikbaar, daar slechts enkele vaste klanten er nog gebruik van maken, met als ge volg dat het aantal spuitvliegtuigen sterk ingekrom pen is. Zo'n vliegtuig is nu eenmaal niet te vergelij ken met een brandweerauto welke door de gemeen schap gefinancierd wordt. We zullen toch terdege eens moeten overwegen of we de landbouwluchtvaart willen en kunnen missen. Bij de diploma-uitreiking van de Landbouw school te Goes zijn we aanwezig geweest. Een reeks van sprekers wenste de gediplomeerden geluk met het behaalde succes en vertolkte wel erg uitvoe rig hun sombere visie op de toekomst van het land bouwonderwijs in het algemeen en van de landbouw' in het bijzonder. De directeur van de school daar entegen onderstreepte dat dit diploma slechts als het begin moest worden gezien en dat de jongens moes ten trachten nog meer kennis te vergaren, opdat ze de landbouw van straks volledig aan zouden kunnen en mocht dat niet lukken, dat ze dan ook op ander gebied nog zouden kunnen slagen. Met de laatste spre ker waren we het roerend eens. In deze examen- en rapportentijd worden we er steeds mee geconfron teerd dat de jeugd het niet cadeau krijgt, maar dat het een wedloop is om cijfers en diploma's. Ook onze jongens moeten in deze wedijver meedoen en dienen de landbouw niet alleen uit te beelden in een kleur van zinken en verdrinken, want dan is ze voor nie mand interessant meer. Op de proefboerderij de „Rusthoeve" hebben we onlangs proeven gezien wel ke een geheel nieuwe ontwikkeling inleiden. Vooral de rijenafstand- en dunproef van de suikerbieten is de moeite waard om eens bekeken te worden en ver der is er te kust en te keur in alle gewassen wat te zien. Buurman constateerde dat hij thuis meer roest in zijn tarwe had dan in de rassen op de proefboer derij. Je hebt altijd baas boven baas, maar daar was hij nu niet bepaald zo trots op en ook niet op de wa terschade in zijn erwten; want er hangen al heel wat peulen met een begin van rot aan! Een boer zijn por- temonnaie ligt nu eenmaal buiten. Laten we hopen dat de nieuwe minister van landbouw hem ook ziet liggen en hem met een goed beleid weer gauw vult

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5