P. J. Zuid - Geluid EN Er gaat een wereld open Jongerenaktiviteiten 18 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK CEN artikeltje in de jongerenrubriek van 11 juni j.l. over de EN-krant enquête, sloot met de volgende woorden: Stuur gerust uw enquêteformuliertje in. We zijn nog niet met vakantie! De reakties zijn bin nen en we kunnen vaststellen, dat het dit jaar een vroegertje wordt Slechts 28 personen, P.J.Z.-leden al of niet op de achtergrond meelevend en niet-P.J.Z.-leden, stuurden hun reaktie in. De uitslag luidde als volgt: zeer goed goed matig slecht zeer slecht ALG INDRUK: 4 16 7 1 28 INDELING KRANT 116 10 1 28 INHOUD KRANT: 3 9 14 2 28 Op de vraag: .dient EN te verdwijnen", kwamen de volgende reakties: Ja Nee Geen mening Nee, maar wel aanpassingen in de toekomst 1 15 2 10 De aanpassingen, die plaats zouden moeten vinden bij een eventuele voortzetting van EN, liepen nogal uit een Hieronder een willekeurige greep uit een reeks opmerkingen en suggesties. verbetering drukwerk en opmaak; artikelen meer diepgang geven; meer bronvermelding bij de artikelen; EN modern en progressief houden; EN niet te links; artikelen, waar je wat aan hebt. Ga zo door! waarom zoiets als N.V.S.H. CEN enigszins teleurstellende oogst voor wat betreft het aantal binnengekomen reakties. Wanneer je be- denkt, dat ongeveer 1000 EN-krantjes verzonden zijn, dan lijkt een beslissing over het al of niet door gaan van de EN-krant afgaande op dit feitenmateriaal niet al te moeilijk. Moeilijker wordt het, wan neer men in de beoordeling bovendien nog de opmerkingen en suggesties betrekt, die de inzenders op hun formuliertjes vermeld hadden. 90% sprak zich overduidelijk uit voor een voortzetting van EN, ondanks de kritische kanttekeningen van hun kant voor wat betreft b.v. drukwerk enz. Er blijven nog een groot aantal open vragen liggen, waarop redactie en P.J.Z.-bestuur een antwoord zullen moeten weten te vinden. Vragen zoals: wie zijn die 72 niet-inzenders? Waarom zonden zij hun reakties niet in? Hoe zwaar telt deze groep in onze beslissing? wat proberen we als P.J.Z. met een blad als EN te bereiken? Welke kriteria leggen we daarbij aan? kies je voor kwaliteit of kwantiteit? LIET P.J.Z.-bestuur probeert op donderdagavond 15 juli a s. tijdens haar H.B.-vergadering een ant woord op al deze vragen te vinden. De redactie van EN zal hier bij aanwezig zijn. U weet het: sinds kort zijn de H.B.-vergaderingen van de P.J.Z. openbaar. Als P.J.Z.-lid kun je de behandeling van de EN- krant in het Hoofdbestuur dus persoonlijk bijwonen. In verband met de beperkte zaalruimte graag vooraf een seintje naar het P.J.Z.-sekretariaat. Plaats en datum: hotel ,,De Draak", Grote Markt 37, Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. 15 juli 1971. U kunt Uw wensen en verlangens ook schriftelijk kenbaar maken. U kunt.ze rechtstreeks naar het P.J.Z.- sekretariaat sturen, maar U kunt ze ook meegeven aan Uw kringafgevaardigde in het Hoofdbestuur. Hieron der hun adressen: Schouwen-Duiveland: K. van de Velde, Kapiteinsweg 1, Dreischor (01112479); Noord-Beveland: K. Remijnse, Wissenkerkepolder 6, Wissenkerke; W. Z.-Vlaanderen: Iz. Haartsen, Damstraat 31, Schoondijke (01173334); Zuid-Beveland: P. van Overbeeke, Postweg 26. Kapelle (011021365); O. Z.-Vlaanderen: J. Murre, Zaaidijk 4. Axel (011551808); Walcheren: P. v. Nieuwenhuyzen, Rijksweg 88, St. Joosland (011821313); Oost-Bra bant: C. J. Soethout. Langereyt 18, Oostelbeers (049971570); West-Brabant; R. den Engelse, Brugstraat 6, Klundert (01682478); Midden-Brabant: J. Pruysen, Vrouwkesvaartseweg 32, Waspik (04168521); Tholen: R. Geluk, Molenweg 50, Oud-Vossemeer (01667314). EEN tijdje in het buitenland werken lokt iedereen eigenlijk wel aan. Je ziet eens wat anders, je krijgt een andere informatie, je kunt je in je vak verder bekwamen, kortom je doet een reeks nieuwe ervaringen op. Deze manier van kennis en ervaring opdoen spreekt jongeren tussen de 16 en 30 wel aan. Wat en hoeveel je leert, is grotendeels afhankelijk van je eigen inzet en belangstelling. Uitzending voor een stage is naar bijna elk land mogelijk. Heb je be langstelling, informeer dan bij het P.J.Z.-sekretariaat naar nadere gegevens, voorwaarden enz. Wil je niet naar het buitenland, of is het uit oog punt van werkzaamheden thuis en/of studie niet mo gelijk, dat je voor een bepaalde periode naar het bui tenland gaat, dan is er nog een andere methode n.l. ■die van gastgezin. Stel uw bedrijf of gezin open voor de ontvangst van een buitenlandse jongere. Jammer eigenlijk, dat niet meer P.J.Z.-leden van deze unieke .,studie"-mogelijkheid gebruik maken. Het zijn veelal dezelfde gezinnen, die zich aanmelden als gastgezin. Hun motieven: je talenkennis bijhou den, gezichtsveldverbreding, verbetering talenkennis kinderen, enz. Het feit, dat de .meeste gastgezinnen hun rol van gastheer/gastvrouw voor een reeks jaren blijven ver- ullen, duidt op een voldoen aan de verwachtingen. Men ziet dus blijkbaar resultaten! |\E arbeidsbezetting op het gemiddelde landbouw- bedrijf anno 1971 veelal vader-zoon-bedrij- ven biedt weinig ruimte voor een verblijf van en kele weken/enkele maanden van de toekomstige on dernemer in het buitenland. Wie neemt zijn werk over? Inschakeling van een bedrijfshulp maakt het geheel financieel minder aantrekkelijk. We kunnen ons dus voorstellen, dat al zou je graag willen een stage in het buitenland tot de onmogelijkheden behoort. Er zijn echter meerdere wegen die naar Rome lei den. Ook in ons geval is er een andere weg n.l. die van het gastgezin. Kies je voor de rol van gastgezin, dan vallen al deze bezwaren weg, omdat voor opna me van een buitenlandse stagiaire de volgende af spraken gelden: „Van de stagiaire wordt verlangd dat zij mee werkt op bedrijf en in gezin. Voor deze werk zaamheden ontvangt men een zakgeld van 25,per week kost en inwoning. Daar naast krijgt hij/zij gelegenheid om kennis te maken met de streek en haar inwoners". Het werk op het bedrijf kan dus gewoon doorgaan. U krijgt er zelfs een arbeidskracht bij (voor de dui delijkheid: een stagiaire is geen gastarbeider). U kunt uw talenkennis verbeteren, van gedachten wisselen over alles en nog wat met iemand uit een ander land. Een uniek systeem met voordelen voor zowel het gastgezin als de stagiaire. Bovendien is het geheel financieel gezien ook bijzonder aantrekkelijk. WALCHERSE DAGEN De C.P.J. en P.J.Z. spelen dit jaar weer een aktie- ve rol in het programma van de Agrarische Dagen. Hun eerste bijdrage bestaat uit een trekkerbehendig- heidswedstrijd op 10 juli. Aan deze wedstrijd mogen 8 P.J.Z.-leden deelnemen. Je kunt je hiervoor op geven bij: B. Maljaars, Breeweg 7, Koudekerke (01185-1215). De plattelandsjongeren zorgen bovendien nog voor de opzet van een expositie van oude landbouwwerk tuigen en gebruiksvoorwerpen. Hebt U thuis of op uw bedrijf nog iets staan, dat zich voor deze tentoonstelling leent en U wilt het daarvoor ook even in bruikleen afstaan, dan graag een telefoontje naar: A. Louwerse, Kraaienholseweg, Kleverkerke (01182-1219). Traditiegetrouw is er ook weer een grote verloting met waardevolle prijzen. We rekenen ook op dit punt op uw hulp. Ook de kunstmarkt mag U niet missen. De com missie is momenteel nog bezig met de afronding van dit onderdeel, maar we kunnen momenteel al ver klappen, dat een groot aantal kunstenaars en kunst zinnige lieden hun medewerking hebben toegezegd. FIJNAART IN BEWEGING De jaarlijkse grote oriëntatierit van de afdeling Fijnaart op 2 juli belooft weer een bijzonder sportief evenement te worden .Inschrijving voor de rit om 18.00 uur in hotel ,,'t Wapen van Fijnaart". De eerste deelnemer start om 18.30 uur. Prijsuitreiking in ho tel „De Graanbeurs" te Fijnaart. De oriëntatierit wordt traditioneel besloten met een Midzomerbal. Dit bal is bekend in de hele Westhoek van Noord-Brabant. Tijdens het bal gelegenheid ge noeg om de ruzie met vriendin/verloofde of echtge noot, ontstaan tijdens de oriëntatierit, weer goed te maken. Het Midzomerbal vindt plaats in „De Graan beurs". SPRANG-CAPELLE De afdeling organiseert een zomerreis, welke ge pland is op 16 Juli a.s. Einddoel van de reis is Ant werpen en Bobbejaansland. De avond wordt doorge bracht in Zandhoven. Opgave voor deelname vóój- 12 juli a.s. bij: J. Mayers, Julianalaan 15, Sprang-Capelle (04167-3413) of bij de andere bestuursleden. Ook donateurs en niet- leden kunnen zich opgeven. De afdeling vraagt verder nog logeeradressen voor plattelandsjongeren van de afdeling Harmeien. Deze afdeling komt eind augustus op bezoek in Sprang- Capelle. De groep bestaat uit 20 personen, zowel jongens als meisjes. Opgave als gastgezin bij: J Mayers, graag met vermelding van voorkeur jongen of meisje. Vakantietijd fototijd De afdeling organi seert een fotowedstrijd waaraan iedereen kan deel nemen. Men mag maximaal 3 foto's ter beoordeling inzenden. Het inleggeld bedraagt 1,p.p. Inzen ding van de foto's vóór 31 augustus a.s. bij: J. Mayers. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen. Voor de winnaars zijn er waardevolle prijzen. Doe mee! PRAKTIKANTENEXCURSIE DER P.J.Z. De praktikantenexcursie 1971 der P.J.Z. vindt plaats op vrijdag 16 juli a.s. Een excursie bedoeld voor leerlingen van hogere en middelbare land(tuin)- bouwscholen, leerlingen van Vakscholen voor meis jes en buitenlandse stagiaires. Hebt U een praktikant of buitenlandse stagiaire op uw bedrijf, laat hem/haar deelnemen aan de excur sie. We bezoeken wederom een aantal interessante bedrijven. Opgave voor deelname: P.J.Z.-sekreta riaat, Grote Markt 28, Goes (01100-5010). Wij plannen ook een excursie voor de provincie Noord-Brabant! Landbouwers, tuinders, veehouders, enz. die gedu rende de maand augustus een praktikant of buiten landse stagiaire op hun bedrijf hebben, verzoeken we dit bekend te maken aan het P.J.Z.-sekretariaat. In verband met de organisatie, moeten we vóór 10 juli a.s. uw reaktie binnen hebben. EEN tip voor P.J.Z.-leden, die naar onze mening het uitproberen waard is. Durf je het in je eentje niet aan Probeer je mede-afdelingsleden warm te maken voor deze vorm van „studie". Wat de voordelen zouden kunnen zijn: je voelt je deel van een groep; meerdere buitenlandse stagiaire op één plaats op één tijdstip, dus: •ft het loont de moeite om een speciale aktiviteit op te zetten voor de buitenlanders in afdelings- verband; je kunt onderling rouleren in de begeleiding van de groep bij b.v. bezoek aan een coöpera tie, enz. Je kunt elkaar opvangen, adviseren, enz. en dat kan in sommige gevallen bijzonder plezierig werken. Overleg bij jezelf, en thuis of dit systeem mogelijk heden biedt. Spreekt het aan, probeer het dan eens voor een korte periode, b.v. 3 weken. Nadere gege vens kunt U krijgen bij het P.J.Z.-sekretariaat en de Stichting Uitwisseling, Eeuwige Laan 1, Bergen (N.- H.), tel. 02208-3101.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18