EEN GOEDE PRIJS VOOR DE UIEN DAAR GAAT HET TENSLOTTE OM AAHYDRAZ AA Sterke en zwakke punten van Akkerbouw en Tuinbouw ten zuiden van de grote rivieren spuit op het juiste tijdstip tegen voortijdig spruiten met (maleïne hydrazide) AAHYDRAZ verlengt de bewaarperiode met 1 a 2 maanden. AAHYDRAZ wordt te velde over het gewas verspoten. AAHYDRAZ doseert u maar 6liter per ha. Vraag AAHYDRAZ aan uw leverancier of aan 14 moeten beheersen en zover dit in zijn vermogen ligt, en niets aan het toeval mogen overlaten. Uit een wil lekeurig L.E.I.-overzicht zijn bij vergelijking produk- tieverschillen te constateren van 3.000 kg/ha voor tarwe en gerst en van 20.000 kg/ha voor consumptie aardappelen, suikerbieten en uien. Dit betekent een inkomensverschil per ha van 1.000,a ƒ2.000, Deels zullen deze verschillen zijn terug te voeren tot verschillen in produktie-omstandigheden zoals hier voor genoemd maar deels ook door de kennis van de teelt. SCHAALVERGROTING CEGEVEN d^ produktie-omstandigheden en de ken- nis van de teelt, zal de ondernemer moeten stre ven naar een optimale organisatie van het gehele be- drijfsgebeuren. Daarbij gaat het om de inzet van de beschikbare arbeid, de mechanisatie, de opslag- en conditioneringsfaciliteiten en dit alles mede in relatie tot de structuur van de afzet en de verwerking. De steeds verder doorgevoerde mechanisatie en de transportmogelijkheden nopen tot schaalvergroting* in de sfeer van produktie en opslag. Door de grotere, duurdere machines worden de bedrijven echter als het ware kleiner. Vele die vroeger groot genoeg wa ren, worden nu geleidelijk te gering van omvang voor optimalisering op voldoende schaal. Oplossingen voor dit probleem kunnen worden gevonden via speciali satie. intensivering, loonwerk, samenwerking en be- dr ij fsoppervlakte vergroting. Specialisatie betekent voor het akkerbouwbedrijf bouwplanvernauwing. Hierdoor verhoogt men de op pervlakte van enkele gewassen zodanig, dat de capa citeit van specifieke werktuigen zo volledig mogelijk benut wordt! Een gevaar is dat bodemziekten de bo demgezondheid in gevaar brengen. Daarbij noodza kelijke bodemontsmetting leidt tot aanmerkelijke produktieverhoging. Intensivering betekent het invoeren van arbeids intensieve gewassen waardoor meer werkgelegenheid wordt gecreëerd op dezelfde oppervlakte grond. De mogelijkheid hiervoor wordt steeds beperkter daar door de chemische onkruidbestrijding en mechanisa tie van vrijwel alle werkzaamheden vele gewassen van de arbeidsintensieve lijst verdwijnen. Zo begin nen verschillende tuinbouwgewassen heel erg op „ge wone" akkerbouwgewassen te lijken. Uien zijn hier van een goed voorbeeld. Door loonwerk kan men de investering in specifie ke werktuigen vermijden en slechts volstaan met een basisinventaris voor grondbewerking en verpleging. Het bedrijf moet dan evenwel van voldoende grootte zijn om dan nog voldoende werkgelegenheid te bie den daar men feitelijk door gebruikmaking van de loonwerker het bedrijf verkleint. SAMENWERKING BIEDT BESTE KANSEN CAMENWERKING biedt op korte termijn de beste kansen om tot een optimale benutting van de produktiemiddelen te komen. Er bestaan dan goede •norwaarden om volledige mechanisatieketens te ont- «kelen met grote moderne werktuigen en met vol- nde mankracht voorhanden om het proces vlot te laten verlopen. Meer mensen samen presteren meer dan elk afzonderlijk en weten doorgaans ook meer. Bouwplanvernauwing kan worden vermeden om de bedrijven gezonder te houden. Deze bedrijfsvorm heeft echter pas goede kans van slagen als de deel nemers overtuigd zijn van de noodzaak en/of de voordelen, en de bereidheid hebben deze vorm te aanvaarden en een stuk zelfstandigheid op te offeren aan groter vrijheid. Praktijkwaarnemingen en objec tieve berekeningen tonen aan dat een zeer royale in komensverbetering mogelijk wordt. Bedrijfsoppervlaktevergroting is aanbevelenswaard indien daarmede een betere benutting van de gege ven aanwezige inspan wordt verkregen. Het hangt af van de rentabiliteits- en liquiditeitsbegroting en dus mede van de manier waarop de grond wordt ver- kregen. Is men zo gelukkig land te kunnen bijpachten dan zal in de meeste gevallen dit een zeer voordelige zaak zijn. Moet men echter kopen dan speelt de koop prijs een belangrijke rol en de wijze waarop gefinan cierd moet worden. Uitgaande van een prijs van 10.000.per ha en volledig financieren met geleend geld zal men alleen al aan interest err de vaste lasten tot het drievoudige van een gangbare pacht komen. Voor vakbekwame ondernemers echter die voldoen de kapitaalkrachtig zijn bestaan er nog mogelijkhe den om op deze wijze hun bedrijf krachtiger te ma ken. Overigens kan men hier moeilijk een algemene gedragslijn vaststellen doch zal men geval voor geval zorgvuldig moeten doorrekenen. DYNAMISCH ONDERNEMERSCHAP De moderne ondernemer in de akkerbouw zal dus in samenspel met zijn collega's moeten streven naar zo gunstige mogelijke produktievoorwaarden. Hij zal de teelt van de gewassen volledig moeten beheersen en zich voortdurend op de hoogte moeten houden van de nieuwste ontwikkelingen. Hij moet een uitstekend organisator zijn om zijn bedrijf, vaak in samenspel met anderen, zodapig te leiden dat de best mogelijke resultaten zijn verzekerd. Daarvoor zal hij tijd moe ten hebben om zijn bedrijfsresultaten economisch te analyseren. Dit soort manager wordt vereist voor het moderne nog toekomst biedende akkerbouwbedrijf. Wij kennen in het zuid-westen verscheidene van dit soort ondernemers die de bedrijfstak akkerbouw (Vervolg van pag. 13) als één dynamische laten bestempelen. Helaas is in deze grondgebonden bedrijfstak niet die groeimoge- lijkheid aan afzet aanwezig als in sommige tuinbouw sectoren als bijv. de champignonteelt en de bloemen teelt. Dit betekent dat het aantal ondernemers nog verder zeer aanzienlijk zal teruglopen. Het is derhal ve niet overdreven om te stellen dat in afzienbare tijd 80 van de akkerbouwproduktie in het zuid westen in handen zal zijn van enkele duizenden levensvatbare ondernemingen. Nu de Brusselse prijsvoorstellen onbevredigend zijn uitgevallen dient zich des te sterker de noodzaak aan tot een goede sociale begeleiding van hen die de strijd zullen moeten opgeven. De overblijvers zullen elke mogelijkheid tot verbetering moeten aangrijpen. AFZET DEN steeds groter percentage van de produkten bereikt de consument in verwerkte vorm. De verwerker dient grote afnemers te voorzien van zeer grote hoeveelheden van gegeven kwaliteit op elk ge wenst'moment. Dit vereist een gegarandeerde grond stofvoorziening aan deze verwerker waar ook op elk moment grote hoeveelheden van een bepaalde kwa liteit moeten kunnen worden aangevoerd. Een zodanige produktieketen zal zeer moeilijk wer ken met een vrije grondstoffenmarkt. Hier is nodig een geprogrammeerde teelt, bewaring, aflevering, verwerking en afzet. Dit vraagt om een contractuele binding met teeltbegeleiding en een grotere beschik- kingsmarkt over de grondstof van de verwerker. Ook bij consumptie-aardappelen en sinds kort ook vrij snel bij uien ziet men deze struktuur gestalte krijgen. Voor deze produkten gaat het eveneens om de verbouw van grote oppervlakten waar mechanisa tie met grote werktuigen verantwoord is. Dit zal vra gen om opslagruimten waarin de aan- en afvoer snel kan gebeuren. Voor consumptie-aardappelen wordt momenteel gedacht aan bewaarruimten van 1000 ton van bij voorkeur één ras en uniformer kwa liteit. De bewaring dient tegemoet te komen aan de eisen door de verwerker te stellen. Bij regelmatige kwaliteitsbeoordeling van het ge was en later van het geoogste produkt zal tevoren kunnen worden bepaald voor welke bestemming het produkt het meest geschikt is en op welk moment het beste kan worden afgeleverd. Te verwachten is dat het op contract telen van ak kerbouwgewassen in de naaste toekomst nog verder zal toenemen. Dit zal er toe bijdragen dat een ver zekerde afzet wordt verkregen en dat de prijsrisico's worden gereduceerd. KRACHT VAN DE Z.W. AKKERBOUW CTERKE punten van de akkerbouw in zuid-west Nederland zijn: hoge opbrengsten per ha, rela tief breed assortiment gewassen, goede plantentelers. De commercialisatie is vrij goed, doch nog voor ver betering vatbaar. De bereidheid krediet op te nemen neemt toe. Men is nog niet zover als de Westlander die vroeger zei: Een gulden kost 4 cent (nu 8 cent), maar men leent toch gemakkelijker dan vroeger. Als dat voor verantwoorde investeringen gebeurt is dat zeker niet ongezond. De toekomst is aan hooggespe cialiseerde bedrijven met prima ondernemers, die bereid zijn tot horizontale samenwerking (met kol lega's) en verticale integratie (met de afnemers). De situatie in ons land laat slechts ruimte vt?or een hoog georganiseerde akkerbouwindüstrie, die op moderne leest is geschoeid. CONSERVENGROENTEN UERVOLGENS willen we ingaan op de positie van de tuinbouw en daarbij beginnen met de teelt van conservengroenten, die in het zuid-westen een zeer belangrijke plaats inneemt. Het areaal is door de liberalisatie in E.E.G.-verband in ons land gegroeid tot -18.000 ha, waarvan 7000 ha doperwten, 5800 ha stamslabonen, 3000 ha spinazie en 2000 ha tuinbonen. Er is voor conserven een groeiende markt, doch ook een groeiende concurrentie, speciaal voor buik- artikelen als erwten, bonen, e.d. Frankrijk heeft sterk uitgebreid en groeit nog door, evenals België. De teelt verplaatst zich daar naar nieuwe gebieden, met - grote oppervlakten per bedrijf. Het klimaat heeft men daar voor een produkt als b.v. bonen mee. De verwerkingsindustrie staat er op goed peil. De pro duktie vindt zo dicht mogelijk bij de fabrieken plaats, binnen een straal van maximaal 30 km. Dit in ver band met de transportkosten en de beperkte ver plaatsing van zware oogstmachines. Er is een neiging tot vastere bindingen tussen teler en fabriek middels langjarige contracten, o.a. omdat de fabriek verze kerd moet zijn van voldoende en constant aanbod. Dit biedt mogelijkheden tot specialisatie en verhoging van de kwaliteit. De conclusie is, dat er sprake is van „big business". Er zal een harde strijd moeten worden gevoerd om het areaal te handhaven. Er zal in ons land waar schijnlijk eerder sprake zijn van areaal verschuiving dan van areaalvergroting. Het zuid-westen verkeert in een relatief gunstige positie wat produktie- en af zetmogelijkheden betreft. In het vlak van produktie, handel en verwerking is aanpassing gewenst. (Slot volgd.) AAGRINOL N V. AAGRUNOL - GRONINGEN - TEL. 050-34041' PRODUKTEN ^/TSPRO^

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14