TUINBOUW- KLANKEN Wanneer vakantie voor boer en tuinder? Regen en wind belemmeren de verplegingswerkzaamheden Uitslag gebruikswaarde onderzoek ft M N 1) 2) 3) Teveel vocht brengt exjra zorg 7 SCHOUWEN EN DUIVELAND is evenals grote delen van ons land niet verschoond! gebleven van een natte, koude en sombere week. De neerslag in begin van de week was welkom voor de gewassen. Wanneer we deze -bijdrage samenstellen is er echter sprake van overlast omdat het opnieuw langdurig heeft geregend. Diverse bespuitingen zijn vanwege het natte en win derige weer niet uitgevoerd kunnen worden, terwijl aan onkruidbestrijding weinig is gedaan. We zullen hopen dat de zon weer spoedig mag gaan schijnen en we van wat zomerse dagen mogen gaan genieten. Vanwege het sombere weer is de bloei van verschil lende bloemzaadgewassen ook vertraagd. En hele over jarige soorten staan thans in volle bloei. In onze omgeving zijn de afgelopen week weinig of geen vroege aardappelen gerooid. We vernamen dat de kg-prijs rond de 60 ct schommelde. Uiteraard nogal wat lagere prijs dan vorig jaar. 'Bij een redelijke tot goede opbrengst nog wel rendabel. Het is de vraag nog wanneer volgende week de grote aanvoer begint, inhoeverre de prijs zich zal handhaven. Gevreesd wordt dat de aanwezige voorraad aardappelen oude oogst toch een prijsdrukkend effect zal hebben. •Hier en daar zijn nog wat zaaiuien met het onkruid bestrijdingsmiddel lirunion. Het kan zijn dat die nawer king meevalt en het onkruid alsnog de geest zal geven. Tot heden is het resultaat nog niet verbluffend. Wat de kosten van het middel betreft zou men zeker een goed resultaat mogen verwachten. De start van de tulpenoogst is vertraagd vanwege de weersomstandigheden. Bij deze lage temperaturen ver loopt de bruinkleuring ook bijzonder traag, dus is het gevaar voor te rijp worden te verwaarlozen. Na de regen is voor verschillende soorten het ontstaan van groei- scheuren te verwachten. Het doodspuiten is echter van wege het winderige weer tot heden nog niet mogelijk geweest. t De percelen gladiolen die te lijden hebben gehad van wortelverbranding zullen nog het meest dankbaar zijn voor de overvloedige neerslag van deze week. Hierdoor is de kans aanwezig dat een deel van de te sterke kunst- mestconcentratie is uitgespoeld. Er zal echter rekening gehouden moeten worden met een minder goede bol- groei. Het groeiproces wordt vanwege wortelverbranding in ieder geval ernstig belemmerd. We gaan zoetjes aan uitzien naar de bekendmaking van het landelijk uitge- plante areaal. Het is te hopen dat een krimp kan worden Volgens de statistieken van vele vele jaren is het bewezen dat WALCHEREN en dan vooral N.W.-Walche ren één der droogste streken van ons goede landje is. Het schijnt zelfs dat Westkapelle een der landelijk minst bezochte klanten van Fluvius is. Dat de regenval en vooral in 't voorjaar aan de N.W. helft minder is dan Z.O. helft is elke Walchenaar die zich voor deze dingen interesseert reeds lang bekend. Allen moeten wel van goede huize komen om het bovenstaande momenteel te geloven. De statistieken zullen wel uitwijzen of en hoe veel meer regen er elders in den lande is gevallen. Al met al kunnen we wel stellen dat we de laatste tijd van juni veel te veel water hebben gehad. Verschillende keren hebben we 20 mm per nacht gemeten. Hopelijk is het, als dit nummer van ons blad verschijnt, weer mooi en zonnig! Want in een week kan veel gebeuren in een zomermaand. Voor de groentetelers onder ons weet men beslist niet of deze natte zomerperiode goed is. Want door de koude depressies is de groei van onze groenten wel onstabiel geworden. Zo werden op de veiling in één week prijzen voor bijv. spinazie genoteerd van minimum prijs tot 1,per kg. Ook voor bloemkool constateerden we zeer uiteenlopende prijzen. Gelukkig voor deze be werkelijke teelt een oplopende tendens. De aardbeien, momenteel een groot artikel op onze Nederlandse markt, zal voor de latere aanvoeren o.i. wel zéér onder invloed komen van de koude natte periode. Zelf constateerden we veel rot. Vooral in de nog groene ■aankomende zit veel rot. De plasticbedden hebben het grote voordeel van schone vruchten. Toch ontkomen we Ook in het THOOLSE land is er vorige week wel zoveel regen gevallen dat het ruimschoots voor de ge hele maand juni genoeg zou zijn wanneer het maar ge lijkmatig over die maand verdeeld was. Al met al geeft een natte week in juni veel extra zorg. Men kan het nodige werk niet regelmatig uitvoeren, zodat men onver wachts in arbeidspieken komt. Ook vragen de verschil lende teelten in verband met de bekende schimmelziekten een grote oplettendheid, want een ziek gewas kan men op onze bedrijven niet gebruiken. Zolang men in een droge periode zit heeft men dikwijls nog geen haast om een voorbehoedende bespuiting toe te passen, en met een plotselinge te natte periode kan men het land dikwijls niet berijden vanwege te natte grond. Gelukkig zijn de temperaturen niet aan de hoge kant, anders zou het soms vlug fout kunnen zitten. De aardbeientelers zien graag in juni een regenbui maar wanneer er teveel nat valt, geeft dat weer extra plukmoeilijkheden. De prijs voor dit produkt zit dit jaar gelukkig weer goed, of schoon de kg opbrengst sommige jaren wel eens groter is geweest. Inzonderheid de plantuien hebben van de regen wel geprofiteerd want voor een flinke bolontwik- keling kunnen ze veel water gebruiken. Het zal dan ook niet lang meer duren of ook dit produkt kan geoogst worden. Door de ruime vochtvoorziening hebben echter wel alle gewassen een flinke loofontwikkeling gegeven, wat een groot verschil met vorig jaar juni is. Hierdoor is echter de knolontwikkeling in de vroege aardappelen wat vertraagd1, zodat pas in deze week de eerste aard appelen geveild konden worden via de Thoolse veilingen. Volgens krantenverslagen over jaarvergaderingen van veilingen, kan toch worden opgemerkt, dat ook de ge- vastgesteld. Wordt het weer een uitbreiding, dan zal het met de voorverkoop een moeilijke zaak blijven. Het groeiseizoen zal verder uitmaken, wat a.s. najaar in de handel komt. En ding is zeker, dat we wat areaal be treft de laatste paar jaar boven het plafond hebben ge zeten en dat is een sta in de weg voor een goede prijs vorming. niet aan de indruk dat ook de op plastic geteelde aard beien veel rot vertonen. Toch zal de grote teelt o.i. in 't vervolg steeds meer op folie gebeuren want het pu bliek wil nu éénmaal schone vruchten en uiteindelijk bepalen die de richting. We lazen vorige week een conclusie over het samen gaan van de grote inkoopcombinaties zowel in ons land als in Duitsland. Zeer lezenswaard en alle schrijvers zul- lenl hier nog wel dikwijls op terug komen. Ook voor onze veilingen zullen hier vrij zeker grote consequenties aan verbonden zijn. We hadden vanmiddag één onzer kennissen op bezoek. Deze had 7 weken vakantie, met toeslagen om ze door te brengen! Als praktisch agrariër vraag je je toch af hoe dit alles kan. We nemen graag aan dat lesgeven, 't was iemand uit de leraarskringen, z'n eisen stelt. En ook dat er een royale vakantie in 't onderwijs zit is wel aanvaardbaar. Maar als je ziet wat zo iets landelijk ge- namen gaat kosten vraag je je toch af of hier de ver antwoorde streep niet ruimschoots wordt overtreden. We leven in een tijd dat bijna ieder jaloers is op iemand die iets meer heeft. Stel dat we de leer van gelijke mon niken gelijke kappen toepassen en dat alle boeren, tuin ders etc. ook 7 weken vakantie moesten nemen (en waarom wordt voetstoots aangenomen dat wij hier geen recht op hebben) wat zou er dan gebeuren? Als we deze dingen weer eens van nabij horen dan moeten we toch wel aannemen dat we nog ver zijn van ook maar enige sociale gelijkheid. Mogelijk een kluifje voor onze nieuwe ministers, want ook die hebben we straks weer! wone leden er zich van bewust zijn, dat er door meer samenbundeling van Thoolse veilingen méér bereikt kan worden. 'Door de verschillende besturen zijn er dan ook al vele uren aan opgeofferd om tot een zekere overeen stemming te komen. Gelukkig dat er nu een kans is, dat het fundament gelegd kan worden, tot een algehele samenwerking, tot voordeel van de afzet van onze land en tuinbouwprodukten. Men kan niet zeggen dat men met deze materie over één nacht ijs is gegaan want het is ook een spel geweest van geven en nemen. Tot nu toe waren de veilingbestuurders ook wel verplicht om de belangen allereerst van de regionale veilingen vóórop te stellen, want daartoe zijn ze indertijd gekozen. Wanneer straks, als de plannen tot meer samenbinding voortgang mogen hebben een eilandelijk bestuur gekozen kan wor den, zal de verplichting van die personen meer gericht moeten zijn op het Thoolse belang. Gehoopt wordt dat uit de tegenwoordige besturen een gezonde kern opge bouwd kan worden tot versteviging van, een aan de eisen des tijds geëigend afzetapparaat. Zoals al eerder opgemerkt in deze rubriek, men kan het tegenwoordig zich niet veroorloven om ieder in zijn eigen vertrouwde celletje het wereldgebeuren maar over zich heen te laten gaan. Evenzo kan men het zo stellen dat, om een gezond afzetapparaat op te bouwen, de jonge bestuurders de ouderen niet kunnen missen, maar dit kan óók andersom gezegd worden. Eén ding moet echter steeds boven aan staan, dat de producenten altijd zorgen, dat ze gezamerv lijk op een gezonde basis, hun manier van afzet van hun produkten zelf zullen regelen. Wanneer een bestuur ver zekerd is van het vertrouwen, en het nakomen van door hen aangegane verplichtingen, hoeft men ook aan het welslagen van het gestelde doel niet te twijfelen. Dat er door een zich-vergrotend veilinggebied wat minder bin ding onder gewone leden met het bestuur kan ontstaan, wordt hopelijk wel ondervangen door de manier die de suikerfabrieken en de Cavethogebruiker, namelijk door een één- of tweemaandelijks kontakt door het geschreven woord, fs hier, door ook gebruik te kunnen maken van het inlichtingenblad ,,De Bron" (van „Cavetho"), soms iets in te verwezenlijken? FUSIE ZEEUWSE VEILINGEN NOODZAKELIJK Aan het jaarverslag over het boekjaar 1970-1971 van de veiling Kapelle-Biezelinge en omgeving ontlenen we de volgende passage: „Gezien het teruglopen van het aantal ondernemers •in de tuinbouw en dientengevolge het teruglopen van de produktie, zal het noodzakelijk zijn, dat op korte termijn de fusieplannen worden gerealiseerd. Het volgende overzicht geeft een indruk van de on derlinge verhoudingen: Omzetgroep Aantal in van in van aanvoerders totaal de omzet 05.000 528 60,7 6,7 5.000— 15.000 157 17,9 18,6 15.000— 25.000 78 8,9 18,9 25.000— 50.000 78 8,9 31,4 50.000—100.000 27 3,1 17,4 100.000en meer 4 0,5 7 Uit het bovenstaande blijkt overduidelijk, dat een klein aantal aanvoerders een groot deel van de omzet voor zijn rekening neemt, waaruit allerlei conclusies zijn te trekken." Tot zover het verslag. De cijfers tonen nog aan dat de 4 grootste aanvoerders samen een omzet hadden van 700.943,30, dat is iets meer dan de groep van 528 „kleine" aanvoerders, want die kwamen gezamenlijk tot 680.714,79. 2) 5 matige hoeveelheid; 9 veel blad. 4 weinig zelfdekkend- 9 prima zelfdekkend. N. J. SNOEK (P.G.V. Alkmaar) B. STEENBERGEN (C.v.d.T., Goes) In het kader van het gehele vollegrondsgroente- areaal neemt winterbloemkool in ons land een zeer bescheiden plaats in. Alleen in Zeeland wordt deze teelt wat beoefend. Om na te gaan wat hiervoor de meest bruikbare selecties zijn is gedurende twee sei zoenen een aantal rassenproeven in het teeltgebied aangelegd. Dit onderzoek vond plaats onder verant woording van de Commissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Groentegewassen, terwijl met de uitvoering het Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar was belast, die dit deed in nauwe samenwerking met het Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes. De proeven waren aan gelegd op de volgende bedrijven: 1. A. Melse, Zoekweg 3, Vrouwenpolder '70/71. 2. J. Harpe, Schellachseweg 5, Gapinge '69/76 en '70/71. 3. L. Hage, Hoenderweg 88, St. Annaland '69/70 en '70/71. De ingezonden selecties zijn door een commissie waarin vertegenwoordigers van selectiebedrijven, voorlichtingsdienst, N.A.K.G. en telers zitting heb ben, beoordeeld. Voorts werden bii de oogst perio diek waarnemingen aan het geoogst produkt verricht. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens is op de eindvergadering van de commissie op 11 juni 1971 te Goes besloten dat 11 van de 19 ingezonden selecties aanbevelenswaardig mogen worden ge noemd. Deze worden opgenomen in de Rassenlijst voor Groentegewassen 1972 die medio augustus 1971 verschijnt. Deze aanbevolen selecties zijn met enkele voor de teler belangrijke eigenschappen in onderstaande ta bel opgenomen. Aanbevolen selecties praktijkproeven winterbloem kool 1969/70 en 1970/71 T3 73 f- v G O) O u (U a-a a, g PQ o zeer Z9 1 73 'aT? c O OJ 73 c a> 73 G o cu t- hD O C o v—i 73 X 73 CC X G <u <v O X as as X *<-< *yS fi) V N 73 vroeg 15 Armado april A Royal Sluis 7 5 4 vroeg 6 Armado april B Royal Sluis 7 6 5 8 March past Sluis en Groot 6 6 6 midden- vroeg 10 Markanta m.vr. Beemsterboer 8 7 7 4 Middenvr. A 13 Z.G.O. 6 5 6 17 Middenvr. A Z.G.O. 7 6 7 16 Aprilex Sluis en Groot 8 6 7 14 Armado mei Royal Sluis 9 8 7 5 Armado tardo Royal Sluis 7 7 6 laat 2 Maystar Sluis en Groot 8 8 7 9 Middenvr. C Z.G.O. 7 7 7 J) 6 voldoende; 9 zeer goed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7