Jubileum de heer A. Korteweg De lonen in de land- en tuinbouw Over geld en goed Nieuwe EEG-landbouwprijzen voorgesteld Op de Algemene Vergadering vaa 21 juni j.l. werd -o.a. aandacht besteed aan het 25-jarig ambtsjubileum van de heer Korteweg. Door de voorzitter werd hij als volgt toegesproken: Tenslotte willen we in deze vergadering graag nader stilstaan bij het jubileum van onze algemeen secretaris, de heer Korteweg. Op 1 juli a.s. zal het namelijk 25 jaar geleden zijn dat de heer Korteweg als secretaris in vaste dienst trad bij de toenmalige Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Voordien was hij al een jaar tijdelijk in de funktie werkzaam, zodat men zou kunnen stellen dat wij eigenlijk vorig jaar dit jubileum hadden moe ten vieren. Eerlijk gezegd hebben we er in personeels- verband reeds bij stilgestaan, nu doen we het ten overstaan van de algemene vergadering. Op die wijze wordt ook nog eens onderstreept de meervoudige taak van onze algemeen secretaris, directeur van een kan- Zoals reeds eerder werd gemeld is het in het kader van het loonmatigingsbesluit toegestaan de lonen in die sector akker-, weidebouw en veehouderij per 1 juni met 1 te verhogen. Wat de tuinbouw betreft waarvoor de c.a.o.-onder- handelingen voor het contractjaar 1971/'72 nog in volle gang zijn kan het volgende worden medegedeeld. In afwachting van de definitieve c.a.o. en ter voorkoming van latere nabetalingen door de werkgever wordt aan bevolen om op de tuinbouwlonen, die per 28 februari 1971 van kracht waren de volgende verhogingen toe te passen: Ingaande 1 maart j.l. 3 met gelijktijdige verwerking van de bijzondere uitkering 1970 ad 400,volgens de bijdragen in het loonmatigingsbesluit vermeld, t.w. 7,70 per week of wel 18 ct per uur. Ingaande 1 juni 1971 1 loonsverhoging, berekend over de lonen per 28-2-1971, nadat deze vermeerderd zijn met bovenstaande verhogingen. Het staat nu vast dat de wet op belastingen van rechtsverkeer op 1 januari 1972 in werking treedt. Reeds eerder schreven wij over deze wet en over de datum van inwerkingtreden. Het laatste heeft veel te lang geduurd. Eerst moest de wet met spoed in de Kamers worden behandeld. Toen werd haar inwer kingtreding ,2 jaar uitgesteld. Ondertussen liggen er heel wat zaken op hun defi De heer en mevrouw Korteweg bewonderen de platen speler die hen werd aangeboden. toor waar veel omgaat en hoofd van het personeel; anderzijds een centrale figuur temidden van een ver eniging en op dat laatste leggen we vandaag de nadruk als zijnde ook het belangrijkste aspect in deze vele taken. Heer Korteweg, U hebt in die 25 jaren alle facetten van dit secretariaatswerk leren kennen en alle fasen die we als organisatie en landbouw hebben doorlopen meegemaakt; U bent daarin deelgenoot geweest en hebt mede uw stempel gezet op dat wat 'bereikt kon worden. In de opbouwperiode van na de oorlog hebt U met grote vasthoudendheid men spreekt er nog steeds in alle kringen ook buiten onze organisatie met res pect over de organisatie in Noord-Brabant weer gestalte gegeven. Vaak avond na avond op pad om temidden van vaak scherpe onderlinge tegenstellingen de eigen weg te vinden. Daarna kwam de periode van De Europese Commissie is met nieuwe prijsvoorstel len gekomen voor het landbouwseizoen 1972/1973. De voorstellen voor de voornaamste produkten luiden als volgt: harde tarwe: de richtprijs wordt verhoogd van 127,50 tot 130 eenheden (dollar) per ton. De inter ventieprijs wordt verhoogd van 119,85 tot 123 een heden. De gegarandeerde minimumprijs gaat van 147,90 tot 151,0 eenheden. Voor zachte tarwe geldt een richtprijsverhoging van 109,44 tot 122 eenheden per ton en een verhoging van de basisinterventieprijs van 100,72 tot 103,0 eenheden. Voor gerst geldt een richtprijsverhoging van 100,21 tot 103 eenheden en een basisinterventieprijsverhoging van 92,02 tot 94,0 eenheden. Voor rogge wordt een richtprijsverhoging voorgesteld van 100,42 tot 103 een heden en een basisinterventieprijsverhoging van 92,82 tot 94,0 eenheden. Voor mais wordt een richtprijsver hoging voorgesteld van 96,90 tot 100,0 eenheden en tot 103 eenheden voor het seizoen 1973/74. Deze voor stellen betekenen in feite een prijsverhoging van 2 tot 3 procent voor tarwe, gerst, rogge en mais. nitieve vormgeving te wachten en moeten deze nog een half jaar wachten, om heffing van rechten te voor komen. Dit betreffen dan gevallen waarin gronden worden gekocht of in erfpacht verkregen, die aan een bestaand landbouwbedrijf worden toegevoegd. Wij willen er nog op wijzen dat dus van 1 januari 1972 in bepaalde gevallen geen registratierechten zijn verschuldigd mits aan de gestelde voorwaarden worden voldaan. De betreffende bepaling luidt (art. 15 lid 1 letter 2) „onder door ons vast te stellen voorwaarden is van belasting vrijgesteld de verkrijging van landerijen of een recht van erfpacht of beklemming daarop tot een oppervlakte niet groter dan de oppervlakte van de naburige landerijen, welke de verkrijger reeds ge durende tenminste 5 jaar in eigendom, erfpacht of be klemming heeft, mits de verkrijging in het belang is van een verbetering van de landbouwstructuur, ver krijgingen binnen een tijdsverloop van 5 jaar door dezelfde verkrijger worden als een verkrijging be schouwd. Deze bepaling is nieuw en bij de uitvoering zal blij ken van hoeveel praktische waarde deze is. Een zin zoals „mits de verkrijging in het belang is van een verbetering van de landbouwstructuur" kan bij een enge interpretatie veel meningsverschillen in zich bergen. De inspecteurs zijn over het algemeen eng in de uittleg van vrijstellingen. Moeten dit als goed ambte organisatorische consolidatie en toen al gauw die van samenwerking, waarin we ondanks polarisatiege dachten nog middenin zitten en voorlopig nog zul len blijven. Het begon met de verzekeringen, daarna groad- en pachtzaken. Het eindigde vooralsnog bij de fusie Zeeland-Brabant. Met een 25-jarige periode van werken tussen en met mensen achter je, kan iemand niet star en onbuigzaam zijn, wel moet hij konsekwent zijn en zich niet te gauw door een teleurstelling laten neerdrukken. En konse kwent zijn is zeker een eigenschap waarmee we de heer Korteweg mogen kenschetsen als wij zijn mede gestalte geven aan de nieuwe ZLM in ogenschouw nemen. In korte tijd hebt U zich, heer Korteweg, ook in Zeeland onder de leden doen kennen als een prettig en zeer integer mens, die anders weer dan zijn voor ganger, maar met een rustige vasthoudendheid, staat voor de belangen van de leden. Het verdient onze waardering de wijze waarop U bent overgeschakeld van het ene kantoor naar de twee, naar twee provinciën, van een gedetailleerde naar een meer globale soms bepaald niet meer bevre digende werkwijze en dat in een periode waarin het secretariaat niet optimaal bezet was. En persoonlijk wil ik daaraan toch ook wel heel graag mijn waarde ring toevoegen voor de goede verstandhouding die er in mijn periode steeds tussen secretaris en voorzitter bestond en aan die voor mij hoeven we geloof ik ook niet te twijfelen. Uit zo'n lange periode blijkt ook een groot stuk trouw aan en betrokkenheid met de sector, waarvoor en waarbinnen gewerkt wordt. Het zijn kenmerken die in onze moderne samenleving wel eens wat min der geschat lijken te worden. Toch geloof ik dat we op dit stuk van zaken maar wat minder modern moeten zijn, omdat juist in dit soort funkties het met name zonder betrokkenheid niet kan. Als erkenning voor zijn vele werk in ons organisa torisch verband is de heer Korteweg enige jaren ge leden ondescheiden met het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Dat was nog in de oude opstel ling, maar ik weet dat het de Zeeuwen, die U kenden, toen ook veel genoegen heeft gedaan. Nu willen wij als totale ZLM graag onze waardering uiten en U en mevrouw dankzeggen voor de jaren lange inzet en de prettige contacten. De bijzondere plaats die U inneemt als algemeen secretaris willen wij naast de gebruikelijke onder streping in ons verband nog eens op bijzondere wijze tot uitdrukking brengen door U en mevrouw Korte weg een platenspeler aan te bieden. Voor melk wordt globaal een prijsverhoging van 2 procent voorgesteld. De richtprijs gaat van 109 naar 111,20 eenheden. De interventieprijs voor boter blijft gelijk. De interventieprijs voor magere melkpoeder stijgt van 470 tot 494,20 eenheden. De oriëntatieprijs voor rundvee (levend gewicht) die nu variëert van 720 tot 750 eenheden gaat naar 772,50 eenheden per ton. Voor kalveren (levend gewicht) gaat ze van 942,50 naar 950,00 eenheden. De basisprijs voor varkensvlees (ge slacht gewicht) gaat van 772.5 naar 800 eenheden. De minimumprijs voor suikerbieten gaat van 17 naar 17,20 eenheden per ton. De richtprijs voor suiker komt van 238 op 239,60 eenheden en de interventieprijs gaat van 226,10 naar 227,60 eenheden. Voor oliehoudende zaden, koolzaad en raapzaad gaan noch de richtprijzen, noch de basisinterventieprijzen omhoog. Voor vlees gaat de toeslag per hectare van 110 naar 125 eenheden en voor hennep van 80 naar 95. Voor gepelde rijst gaat de richtprijs van 202 eenheden naar 206 en de prijs van olijfolie wordt met ongeveer drie procent verhoogd. naar ook zijn. Maar daardoor krijgt men meningsver schillen die soms relatief grote bedragen als inzet heb ben. Zo is het ook al gegaan met de vrijstelling van regis tratierecht bij overdacht van onroerende goederen die dienstbaar geweest zijn aan de onderneming van de ouder en aan kinderen worden overgedragen. Daar de registratiewet vervalt krijgen wij van 1 januari 1972 hiermede te maken ito de nieuwe wet op de belastingen van het rechtsverkeer en gaat dan overdrachtsbelasting heten. De betreffende bepaling luidt dan: Van de belasting is vrijgesteld de verkrijging door één of meer eigen of aangehuwde kinderen of pleeg kinderen, van zaken die behoren tot en dienstbaar zijn aan een onderneming van de ouder, welke voor wat de bedrijfsvoering betreft, IN HAAR GEHEEL door dat kind of die kinderen wordt voortgezet. Belangrijk is hier ook d$ zinsnede „voor wat de bedrijfsvoering betreft". Als wordt overgedragen ge deeltelijk in pacht, gedeeltelijk in eigendom vindt wat de bedrijf suit voering betreft overdracht in zijn geheel plaats, terwijl toch maar een gedeeltelijke eigendoms overdracht plaats vindt. Wij twijfelen er niet aan dat na de invoering van de wet nog meerdere malen over kwestieuze punten die bij de uitvoering naar voren komen zal moeten worden geschreven. PA AU WE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3