P. J. Zuid - Geluid Praktikantenexcursie der P.J.Z. Jongerenaktiviteiten KORTE WENKEN 18 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Zeeland oefent in de zomermaanden niet alleen aantrekkingskracht uit op de toerist, maar ook op een be paalde groep jongeren. Jongeren, die niet in de eerste plaats voor de ontspanning komen al zal dat er wel tussen zitten maar voor een serieuze uitbouw van hun studie n.l. een kennismaking met de praktische kant van hun toekomstige werkkring. De naam is hiermee tevens verklaard. De Plattelands Jongeren Zuid wil deze jongeren graag helpen door hen kennis te laten maken met een aantal interessante ontwikkelingen in Zeeland, die van direkt of indirekt belang kunnen zijn voor de toekomst van de agrarische bevolking in de provincie. Excursieobjecten zijn meestal dan ook concrete voorbeelden van: nieuwe samenwerkingsvormen vèr doorgevoerde mechanisatie oorzaak gevolg cultuurtechnische werken industrialisatie - landbouw omschakeling andere bedrijfstakken De P.J.Z. plande haar excursie voor dit jaar op vrijdag 16 juli 1971. Aan deze excursie kunnen deelnemen: leerlingen van hogere- en middelbare land(tuin)(bos)bouwscholen, leerlingen van Vakscholen voor meisjes en buitenlandse stagiaires. Mocht U een praktikant/stagiaire op Uw bedrijf/gezin hebben, stuur dan de gegevens naar het P.J.Z.-sekreta- riaat, Grote Markt 28, Goe* (011 GO5010) en wij zorgen dat U en uw praktikant/stagiaire volledig geïnformeerd wordt. Heeft uw buurman of iemand die U kent ook een praktikant, wijs hen op de mogelijkheid tot deelname aan de praktikantenexcursie. leder jaar zijn er teleurgestelde gezichten, omdat men niet wist of te laat wist dat er een praktikantenexcursie gehouden werd. Dit ondanks uitvoerige publïkatie in dag- en streekbladen en rechtstreekse uitnodigingen aan een 80-tal hogere- en middelbare scholen. De naam van uw praktikant en uw adres graag zo spoedig mogelijk aan ons bekend maken. De kosten van deelname zijn bijzonder laag (beneden de 10,en dit alles inclusief een uitgebreide koffiemaaltijd. Opgave: P.J.Z.Grote Markt 28, Goes. Tel. 011005010. EEN PRAKTIKANTEN-EXCURSIE NOORD-BRABANT Ieder jaar bereiken ons na afloop van de prak tikantenexcursie in Zeeland positieve reakties van deelnemers aan de excursie. Reakties, die ons vaak rechtstreeks bereiken of via de persoon van een direk- teur of direktrice van een school. Hieruit blijkt, dat de excursie in een behoefte voor ziet en dat de kennis en ervaring opgedaan tijdens de excursie een welkome aanvulling vormt op het studiepakket. Noord-Brabant kent voor zover we na kunnen gaan geen praktikantenexcursie of iets van dien aard. Toch zijn er praktikanten op Noord-Brabantse be drijven en wellicht zouden zij graag eens kennismaken met een aantal facetten van de Landbouw. De P.J.Z. wil proberen een praktikantenexcursie te organiseren voor praktikanten op Noord-Brabantse bedrijven. De excursie zou plaats moeten vinden in de week van 2228 augustus a.s. Mocht U een praktikant op uw bedrijf hebben in deze periode, dan graag de naam van de praktikant uw adres vóór 10 juli a.s. aan het P.J.Z.-sekretariaat. We rekenen op uw hulp bij het van de grond krijgen van dit initiatief. Wellicht groeit het uit tot een jaar lijks evenement, evenals de Zeeuwse praktikanten excursie. Voor de opzet en organisatie is het noodzakelijk, dat we uiterlijk op 10 juli a.s. uw gegevens binnen hebben. De naam van uw praktikant f uw adres vóór de l'O juti 1971 aan: P.J.Z., Grote Markt 28, Goes (01100 5010). OPHOLDER S1G I PERIODEN 5 JULI TIL 31 JULI HOS: De dames Riet en Jenny Haartsen vertrekken begin juli naar Denemarken voor een stage van enkele weken. Volgens het opschrift hierboven, houden zij zich in Dene marken op van 5 juli tot 31 juli hos niet die Bonanza figuur, maar waarschijnlijk wordt hier heden 1971 bedoeld. We wensen ze veel succes toe in Denemarken en we hopen nog iets van hen te horen. Als het even ka!n graag in het Nederlands. WALCHERSE DAGEN De beide jongerenorganisaties op Walcheren, de C.P.J. en de P.J.Z., verlenen ook in 1971 weer hun medewerking aan de Agrarische Dagen. Hun actieve deelname aan de Agrarische Dagen zal zich vooral manifesteren op de tweede dag. Op het programma voor die dag 10 juli staat een trekkerbehendigheidswedstrijd gepland, waaraan deelname open staat voor acht leden. Opgave voor en inlichtingen over deze wedstrijd bij: Bram Maljaars, Breeweg 7, Koudekerke (01185 1215). Een andere bijdrage van de jongeren aan de Agra rische Dagen is de expositie van oude landbouwwerk tuigen en gebruiksvoorwerpen. Voor een welslagen van deze expositie vragen wij graag uw medewerking. Heeft U iets bijzonders voor deze expositie en wilt U het voor dit doel in bruik leen afstaan, dan graag ever* een telefoontje naar: Adri Louwerse, Kraaienholseweg, Kleverskerke (01182—1219). IERSE JONGEREN IN ZEELAND Een groep van 10 Ierse jongeren komt op 11 juli a.s. voor een stageperiode van 3 weken naar Zeeland. Wan neer ze in onze provincie arriveren, dan hebben ze reeds een introduktiecursus op de Volkshogeschool in Bergen en een verblijf van 3 weken in de nieuwe polders achter de rug. Het aantrekkelijke van dit uitwisselingsprogramma is, dat de Ierse zusterorganisatie Macra na Feirme in 1972 graag een 10-tal Nederlandse jongeren gastvrijheid wil verlenen. De P.J.Z. zal de 10 Ierse jongeren ongetwijfeld uitno digen voor een deelname aan de praktikantenexcursie. Op deze wijze dragen we iets bij aan een vergroting van hun kennis van Nederland en de Nederlanders. Wij verwachten van de afdelingen, dat zij de buiten landers zoveel mogelijk bij hun afdelingsaktiviteiten be trekken. Taalproblemen vormen ons inziens geen belem mering, want iedere afdeling beschikt over een aantal MIDZOMERBAL TE FIJNAART Ook dit jaar weer een Oriëntatierit voor auto's op vrijdag 2 juli 1971. Inschrijving voor deze rit vanaf 18.00 uur in ,,'t Wapen van Fijnaart". De start vindt plaats om 18.30 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in hotel „De Graan- beurs" te Fijnaart met daarna het traditionele mid zomerbal. Zegt het voort!! Zegt het voort!! Niet al te luid ruchtig, want dan moeten we hoogstwaarschijnlijk mensen terug sturen met de mededeling „volle bak". Kom gerust naar de inschrijving voor de rit! De rest kunnen we dan nog bekijken. Er is dit jaar ook weer een verloting ter bestrijding van de kosten. De prijzen zijn weer als vanouds. We doen graag een beroep op u om ons te helpen bij de verkoop. Een nieuw element op de Agrarische Dagen is de Kunstmarkt, eveneens door de jongeren opgezet. Ver schillende kunstenaars en andere kunstzinnige lieden hebben hun medewerking reeds toegezegd. leden, die matig tot redelijk de Engelse taal beheersen. Nodig ze uit en laat hen iets vertellen over hun leven in Ierland Neem ze bovendien eens een keer mee naar een interessant bedrijf in je naaste omgeving. Stel: jij zit in het buitenland bij een gastfamilie. Een jongerengroep uit de buurt vraagt of je interesse hebt voor een bezoek aan of excursie naar Stoort het jou dan, dat ze zich af en toe wat gebrekkig uitdrukken? Waarschijnlijk niet, want je waardeert hun uitnodiging en de blijk van vriendschap. Of alles grammaticaal wel goed zit, is dan van geen belang. Neem eens kontakt op met een gastfamilie. Er zijn bijzonder veel interessante objecten in Zeeland en vaak zo dichtbij. Is inschakeling van de gehele afdeling niet mogelijk, of niet nodig, laat dan een groepje leden het initiatief nemen..iProbeer de buitenlandse jongeren zoveel mogelijk op te vangen. AMERIKANEN OP BEZOEK BIJ OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Een groep jonge Amerikanen op tournee door Europa brengt van 7 juli t/m 9 juli a.s. een bezoek aan de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen. De afdeling heeft voor haar Amerikaanse gasten een interessant programma opgesteld, waarin de kennismaking met Zeeland en de Zeeuwen vooral de aandacht krijgt. Het programma luidt als volgt: woensdag 7 juli: 12.00 uur: Aankomst van de Amerikanen bij „De Halle". Kennismaking met en afhalen door de gastgezinnen. 19.30 uur: Bezoek aan Hulst, o.a. de wallen, basiliek. 22.00 uur: Meeting in de Heinekenbar te Axel. donderdag 8 juli: 08.00 uur: Vertrek vanaf „De Halle" voor een bezoek aan Middelburg 09.30 uur: Aankomst te Middelburg. Koffiepauze en bezichtiging van de markt, stadhuis, Lange Jan, enz. 12.00 uur: Lunch in het „Nederlands koffiehuis" 13.00 uur: Bezoek aan Veere en de Deltawerken 1'7.30 uur: Aankomst bij „De Halle" 20.00 uur: Disco-bal in de Krokodillebar te Klooster- zande vrijdag 9 juli: 12.30 uur: Vertrek vanaf „De Halle" voor een rondrit door Zeeuws-Vlaanderen o.a. bezoek Aar denburg. Bij goed weer een middag aan het strand bij Cadzand. 17.30 uur: Aankomst bij „de Halle". 20.30 uur: Afscheidsavond in de kelder van „De Halle". De avonden in de Heinikenbar, Krokodillebar en „De Halle" zijn toegankelijk voor alle P.J.Z.-leden. Belangrijke adressen: J. Murre, Zaaidijk 4, Axel (011551808); P. van Cadzand, le Verkorting 4, Axel (01155—1604). Gastgezinnen en P.J.Z.-leden kunnen voor nadere bijzonderheden en informaties op één van de boven genoemde adressen terecht. WANNEER U ALS NATEELT nog stamslabonen unit uitzaaien, dat moet U dat wel zo snel mogelijk doen. Iedere dag na 15 juni moet U benutten want de opbrengst loopt dan geleidelijk aan terug. In het zui den kan nog tot ongeveer half juli worden gezaaid, liefst niet later. Meer stikstof verhoogt de opbrengst niet, wel iets dikker zaaien. STAMSLABONEN BESTEMD VOOR de groene pluk behoeven onder normale weersomstandigheden en bij gebruik van gezond zaaizaad, niet gespoten te worden tegen vlekken- of vetvlekkenziekte. Vlekken- ziekte kan bij vatbare rassen zoals Prelude en Sim- plo toch wel voorkomen. Treft U enkele zieke planten aan, spuit dan met Zineb of Maneb. DE DOPERWTENOOGST IS WEER in volle gang en de percelen komen vrij voor de inzaai van een groenbemestingsgewas. Wilt U in 1972 op dat perceel suikerbieten zaaien, dan moet U de voorkeur geven aan een vlinderbloemige groenbemester boven gras. Vlinderbloemige groenbemesters verteren sneller, de bieten profiteren er beter van en U heeft geen last van hergroei volgend jaar. DE KEUZE VAN VLINDERBLOEMIGE groenbe mesters als stoppelgewas is beperkt tot wikken en Alexandrijnse klaver. Deze laatste moet U zo snel mogelijk zaaien en niet later dan 1 augustus. In aan merking komen vooral de écnsnedige rassen als Tabor en Fahl waarvan 40 kg zaaizaad per ha nodig is. Door de wat trage begingroei komt onkruidrijk land niet in aanmerking. U DENKT MISSCHIEN dat U geen wilde haver meer in het bouwland heeft staan? Wilt U eens goed kijken in de graanpercelen of U die mooi ijle pluimen ook ziet. Zo ja, ga'er dan meteen toe over de planten uit te phikken en ook van het perceel te verwijderen. De strijd tegen wilde haver is langdurig en hard maar U zult toch moeten aanpakken. BIJ HET INKUILEN wordt alle moeite gedaan, om prima voer voor de winter te winnen. Vaak wordt ech ter vergeten, om een deugdelijke afrastering rond deze kuilen te plaatsen. Er bestaat dan een grote kans, dat het plastic wordt beschadigd door Uw vee, waardoor het gras gaat broeien en schimmelen. Na alle moeite en zorgen, die aan het inkuiden zijn besteed zou dit jammer zijn. Met enkele palen en een draad zijn deze moeilijkheden te voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18