<~Door de <:^Orouw Een dorp leefde mee Programma „huishoudkundige voorlichting 1971-1972" Vlam attent Huishoudschool „Prinses Juliana", Zierikzee En de afgelopen winter begon men bij de Bond van Plattelandsvrouwen te Dinteloord aan het ontwerpen van een plan voor de gebruikelijke autotocht voor de bejaarden. Het zou de 23e keer worden en de organi satie daarvan werd steeds moeilijker vooral door de toenemende verkeersdrukte. Toen kwam er een aan bieding van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die voor dergelijke tochten sinds verleden jaar een speciale boot in de vaart heeft, maar ja, dat werd wel veel kostbaarder. Besloten werd zoveel mogelijk werk aen boord door de Plattelandsvrouwen zelf te doen, waardoor minder personeel van de maatschappij nodig was. Door tevens met eigen krachten voor een warme maaltijd aan boord te zorgen, kon de begroting nog lager worden gesteld. Daarmee was men er nog niet, maar dank zij het spontane medeleven van de gehele bevolking, kwamen zoveel geld en goederen ter beschikking, dat het grote plan kon doorgaan. Daarbij werd het tegelijk moge lijk om dit jaar niet alleen de bejaarden uit te nodi gen, maar ook invaliden, ongeacht hun leeftijd. Juist deze groep komt dikwijls in de verdrukking door het moeilijke transport van invalidewagentjes, ver zorging, enz. zodat het een bijzondere voldoening was, juist deze bevolkingsgroep in de gelegenheid te stellen mee te gaan. Het nieuwe programma van cursussen, lezingen, •demonstraties en quiz van de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattenlande is weer gereed gekomen voor het werkjaar 15 augustus 197115 augustus 1972. Het is begin april toegezonden aan afdelingen van vrouwenorganisaties, aan huishoud scholen, aan plaatselijke afdelingen van kruisorgani saties, aan gemeentebesturen, maatschappelijk werk sters, gezins- en kraamverzorgstersopleidingen, oplei dingsscholen voor a.s. huishoudonderwijsleerkrachten, enz., enz. Een zo ruim mogelijke spreiding is nage streefd om bekendheid te geven aan de huishoudkun dige voorlichting, waarvan ieder kan profiteren, nl. zowel leden van organisaties als niet bij verenigingen of bonden aangesloten meisjes, vrouwen, mannen en jongens (als men maar 18 jaar of ouder is). Wij ontvingen in 1970 zeer veel wensen t.a.v. het '71'72-programma en hiermee is zo veel mogelijk rekening gehouden. Het programma van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande biedt cursussen, lezingen, enz. die op huishouden be trekking hebben; het gaat over voeding en voedsel bereiding, huishouden, beter bewegen, mode en naai en. Met veel zorg zijn de onderwerpen zo gekozen dat ze velen aanspreken en dat het gebodene toepasbaar is. Wij noemen enkele cursussen waarvoor we veel belangstelling verwachten: Weet wat U eet - Koel kast en Diepvriezer - Kneepjes van het vak - Kar weitjes in Huis - Stoelen 'bekleden - Tuin en Tuin- verzorging - Beter Bewegen. Welke veranderingen zijn er in het programma 1971—1972 Onder de naam Weet wat U eet wordt de cursus Voedingsleer en Warenkennis, die vorig jaar zijn eerste succes boekte, gegeven. We kunnen veel lezen en horen over goede voeding, maar Nederland eet nog steeds te veel, te vet en te zoet. Een cursus, waar in gezamenlijk en deskundig de problemen worden besproken, kan helpen om op een gezonder pad te belanden. Geheel nieuw is de cursus - Huishouden nieuwe stijl. Veel huisvrouwen verrichten behalve huishou delijke arbeid ook andere werkzaamheden in- of bui tenshuis. Organisatie van huishoudelijke arbeid, be sparing van tijd, geld en energie komen op deze cur sus ter sprake. De cursus wordt 's morgens, 's middags of des avonds gegeven in drie lessen van 2V2 uur. I De cursussen Beter Bewegen staan ook weer op het programma en niet alleen voor huisvrouwen, doch ook voor moeders met kleuters, voor ouders, en voor tJ5-t-ers. Op het gebied van mode en naaien zijn er drie nieuwe mogelijkheden, al.: Leer Uw eigen naaimachine kennen, een cursus van 3 lessen van 2V2 uur. Hier leert U de vele moge lijkheden benutten, die Uw naaimachine U biedt, zo als het instellen van de machine, stoppen, knoopsga ten maken en nog veel meer. Strijken en persen, 3 lessen van uur, is de twee de nieuwe cursus. Daar de vraag naar goede voorlich ting op het gebied van strijken en persen groot was is deze cursus ingevoegd. Kledingstukken komen immers pas goed tot hun Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren Onze burgemeestersvrouw, mevr. Pop, die er altijd in slaagt de bevolking voor een goed doel warm te maken, zette zich er voor in, dat de mensen enerzijds dieper in hun beurs tastten en dat anderzijds vele zakenlieden hun niet genoeg te waarderen hulp boden. Een van de plaatselijke doktoren maakte zich voor die dag vrij, evenals twee verpleegsters en de huishoude lijke „bemanning" van het schip bestond uit 25 leden van de Bond, die voor de keuken, de bediening en de verzorging zorgden. Andere leden droegen een paar bloemstukken aan, en versierden ook de zeal, waar, na terugkomst, een broodmaaltijd de dag besloot. De plaatselijke fanfare en de drumband met de majorettes lieten zich niet onbetuigd, terwijl de politie niet alleen het verkeer regelde maar ook het transport van de deelneemsters, die in invalidewagentjes moes ten wordén vervoerd van en naar de boot, op zich nam. Deze 8e juni is daardoor een groot succes geworden en heeft nog eens duidelijk laten zien dat in een ge meente van 4200 inwoners een enthousiaste vereni ging erin kan slagen ruim 160 gemeenteleden een uit gangsdag te bezorgen, die klonk als een klok. J. ROOSENSCHOON—STOLK recht wanneer ze goed gestreken of geperst zijn voor al ook tijdens het naaien. Hoe en waarmee U goede resultaten bereikt, wordt in deze cursus geleerd. Een groep van oud-cursisten kan bovendien, doch hoogstens twee maal per jaar een pas- en kniples aanvragen, een les van 2Vz uur, die 's morgens of des middags wordt gegeven, echter nog niet in iedere provincie. Spreekuren voor naai-adviezen worden o.a. in de provincies Groningen, Drenthe en Utrecht gehouden. Inlichtingen over de pas- en kniples en over de spreekuren bij de provinciale secretariaten van de commissies voor huishoudelijke voorlichting ten plat telande. Nieuw is ook de aparte verspreiding van het cur susprogramma voor 65+. Was vorig jaar het pro gramma voor deze leeftijdsgroep los aan het pro grammaboekje toegevoegd, dit jaar wordt het door het provinciaal secretariaat van de huishoudelijke voorlichting apart aan belanghebbenden toegezon den. Het omvat cursussen van 3 tot 6 lessen van VA uur over de volgende onderwerpen: De warme maaltijd - gemakkelijk te bereiden maal tijden voor één of twee personen en voor één of meer dagen, gebruik van koelkast; van diepvriesprodukten, kant en klaar gerechten e.d. Karweitjes in huis - o.a. opknappen van oude voor werpen, inlijsten, overtrekken van lampekappen, theemutsen. Veiligheid in huis en meer bewegen, het voorko men van ongevallen in huis en kennismaking met beter bewegen voor ouderen. Kleding - keuze van kleding i.v.m. onderhoud, klei ne veranderingen en moderniseren van kleding; repa reren van kralen snoeren. Bloemschikken en planten verzorgen - en natuur lijk ook de cursus Meer bewegen voor ouderen (lessen van 45 minuten). Wie in verband met het organiseren van een cur sus, lezing, demonstratie of quiz graag het program ma of een „programmablad 65+" wil ontvangen, kan dit aanvragen bij het provinciaal secretariaat van de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plat telande. Voor leden van organisaties, maar ook voor alle andere geïnteresseerden is tevens een gestencild pro gramma verkrijgbaar. Wij hopen op deze wijze een vlotte organisatie van cursussen, lezingen enz. te bevorderen. Aanvragen voor cursussen en lezingen dienen te worden gericht aan de provinciale secretariaten voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, voor Zeeland: Noordeinde 14. Kloetinge, tel. 01100-5895 en voor Noord-Brabant: Spoorlaan 350, Tilburg, tel. 04250-20080. Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Den Haag. CAMPAGNE VOOR GOED GASGEBRUIK Aardgas is in de huishoudingen de meest gebruikte brandstof. Door de omschakeling van stadsgas op aard gas is de apparatuur die hierbij gebruikt wordt over het algemeen 'betrekkelijk nieuw; storingen hebben zich nog weinig voorgedaan. Doordat aardgas bovendien gemakkelijk is in het gebruik krijgt de consument gauw het gevoel dat er verder niet naar omgekeken hoeft te worden. Dat laatste is niet helemaal juist. Er zijn enkele punten t.a.v. het gebruik en het onderhoud waarop gelet dient te worden. Om de consument hierbij een geheugensteuntje te bieden is een foldercampagne ontwikkeld door de N.V. Ned. Gasuaie en het VEG-Gasinstituut met medewerking van het Veiligheidsinstituut te Amster dam, onder de naam Vlam Attent. Periodiek zullen folders worden toegezonden aan de consumenten van aardgas. De belangrijkste punten voor goed gasgebruik zijn: 1. voldoende toevoer van verse lucht tijdens het ge bruik; zórg er voor dat in het vertrek waar het gasapparaat braadt frisse lucht kan binnen komen door een open raöm, een opening of rooster in de muur of de deur; ook bij gebruik van een venti lator is toevoer van verse lucht een eis; 2. afvoer van verbrandingsgassen; zorg ervoor dat de gebruikte lucht waarin de verbrandingsprodukten voorkomen naar buiten wordt afgevoerd; dit ge beurt door afvoeropeningen in de muur, roosters, afvoerkanalen (verplicht 'bij grote geisers) en via de schoorsteen. Stop dus nooit openingen in muren of deuren dicht. Houdt de schoorsteen open door deze eens per jaar te laten vegen. 3. onderhoud; het kooktoestel kunt u zelf onderhou den; gebruik daarbij geen wasmiddelen of andere chemische middelen! Verstopte branders kunt u doorprikken met houten prikkers; als de vlam daarna nog niet regelmatig brandt is het tijd de hulp van een vakman in te roepen (bel het plaat selijk energiebedrijf of een erkend installateur). Vraag advies aan de vakman; voor het onderhoud van uw geiser, uw kachel en de centrale verwarmings ketel hebt u altijd een vakman nodig; deze apparaten hebben één keer in één of anderhalf jaar een onder houdsbeurt nodig; hierbij wordt ook de afstelling van het apparaat gecontroleerd; meestal kan men hiervoor een abonnement nemen bij een erkend installateur. EINDEXAMENS INAS De schriftelijke landelijke opgaven, gemaakt op 19 mei, werden in de week van 8 t/m 11 juni gevolgd door het mondelinge examen, waaraan door 40 Inas- meisjes werd deelgenomen. Het examen, dat werd bijgewoond door 2 Rijksgecommitteerden, t.w. mej. Visser, docente van de V.U. van de civiele dienst uit Amsterdam en mej. Schotman, lerares van een scho lengemeenschap uit Utrecht, werd een volledig suc ces, want aan allen kon een diploma worden uitge reikt. De uitreiking hiervan vond plaats door de Di rectrice, mej. C. N. van Liere, en de gecommitteerden. De keuzerichting van de meisjes is als volgt: 18 verpleegster 7 ziekenverzorgster 2 bejaardenverzorgster 3 kraamverzorgster 1 gezinsverzorgster 1 doktersassistente, terwijl de overige vermoedelijk wel in de huishou delijke diensten van inrichtingen enz. terecht komen. De namen van de geslaagden zijn: Zierikzee: E. Bakker; A. Bolle; R. Flikweert; M. Suurlant; E. Timmerman. Ouwerkerk: J. van Damme. Nieuwerkerk: J. ten Brinke; M. Hage; J. ten Hove; M. ten Hove. Oosterland: J. Bolle. Bruinisse: I. v. d. Have; D. de Jonge; A. van Tuyl. Kerkwerve: H. v. d. Hoek. Schuddebeurs: R. de Keijzer. Dreischor: E. Kiesenberg; L. de Later; J. Quist. Brouwershaven: G. v. d. Schelde. Looperskapelle: L. Capelle. Burgh: E. Boogert. Haamstede: E. Boot; L. v. d. Bos; T. Hanse. Renesse: C. Hazebroek; H. Hessels; M. Krijger; E. v. d. Slikke; T. v. d. Tholen; G. Verboom; W. Wil- lemse. Serooskerke: I. Koopman. Oostflakkee: L. Groenendijk. Ouddorp: K. Hoek; E. Tanis. Oude Tonge: J. Hogeveen. Achthuizen: L. de Berg. Den Bommel: C. Ras; J. v. d. Welle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17