Roger uit Kenya Just geen krukels Vergadering Gew. Raad Landbouwschap Noord-Brabant Hoe zou een Nederlandse jongen zich voelen als hij plotseling vanuit ons land met zijn moderne gemakken werd overgepoot in het binnenland van Afrika? Onge twijfeld zou hij bij zo'n overgang veel te verwerken krijgen. Roger Makevo uit Kenya beleeft datzelfde momen teel in omgekeerde volgorde. Hij is kortgeleden uit Afrika in ons ..beschaafde" Nederland aangekomen en probeert hier thans te wennen. En dat is waarschijnlijk nog moeilijker dan voor een Zeeuw die naar de oer wouden van Afrika gaat. GEEN MOSSELS OF KRUKELS U hebt regelmatig over Roger kunnen lezen in de rubriek „Van erf en akker" en de Jongerenrubriek in dit blad. Dank zij „Schrijfkouter" en de medewerking van vele PJZ- en ZLM-leden wordt Roger in de ge legenheid gesteld zich in ons land te*bekwamen op mechanisatiegebied. Daarbij wordt hij zolang in diverse gezinnen opgenomen. Eerst was hij enkele weken gast bij het champignonbedrijf van de heer Kik te Yerseke. Thans is hij bij de heer Van Nieuwen- huijzen te Poortvliet. Later gaat hij naar het bedrijf „Jannezand" in de Biesbos, waar de heer Snijders zijn gastheer zal zijn. Wellicht gaat hij verder nog enige tijd naar de heer Hage te Sint Annaland en ten slotte zal hij waarschijnlijk 6 weken de praktijkschool te Schoondijke volgen. Te Poortvliet hebben we een tijdlang met hem ge praat. En ons daarbij verbaasd over zijn aanpassings vermogen. In Kenya bestond zijn voedsel in hoofd zaak uit mais en aardnoten (pinda's) in diverse ver werkte vormen. Nu eet hij met smaak boterhammen, aardappels, soep en alles wat we hier normaal ver orberen. Alleen mossels en alikruiken (krukels) lust hij niet. Beter gezegd: daar wil hij niet van proeven, want zijn maag draait om in zijn lijf als hij ze ziet. Niettemin heeft hij beloofd aan de familie Kik dat hij vlak voor hij in 't vliegtuig stapt voor de terugreis, ook een keer mossels en krukels zal eten. Zijn aanpassing aan het eten is één voorbeeld. Maar ook verder maakt hij geen problemen. In Afrika leefde hij tussen de olifanten, leeuwen, krokodillen, slangen en noem maar op. Hier wordt je leven meer bedreigd door auto's, brommers, enz. wat wellicht wat de mate van gevaar betreft weinig uitmaakt, maar overigens toch wel sterk verschilt. Maar Roger blijft er rustig onder. De reis met het vliegtuig nam hij ook gemoede lijk op. Slechts één moment was hij bang geweest. Kort na een tussenlanding te München was het vliegtuig in een luchtzak terecht gekomen, zodat het plotseling een heel eind naar beneden viel. Toen dacht hij: „Daar gaan we". Maar dat zullen de ervaren medereizigers ook wel gedacht hebben. HET EEN EN TWINTIGSTE KIND! Roger is 25 jaar oud, ruim 5 jaar geleden getrouwd en heeft 3 kinderen, 4, 3 en bijna 1 jaar oud. Als hij weinig te doen heeft en geen aanspraak heeft, gaat hij moet Roger behalve voor zijn eigen gezin ook nog piekeren en naar huis verlangen. Daarom heeft hij liefst voldoende verzet. Hij is aangenaam in de omgang en kan vlot conver seren. Hij zegt dat iedereen vriendelijk tegen hem is, maar dat komt ongetwijfeld mede doordat hij zelf een prettige indruk maakt. Hjj is ook intelligent. Trou wens, hij heeft de „high school" gevolgd, te verge lijken met M.U.L.O. Op een vraag of hij broers en zusters heeft, lachte hij en zei: „Ja, dat is een leuk verhaal". Zijn vader is tweemaal getrouwd. Bij zijn eerste vrouw had hij 20 kinderen, bij zijn tweede vrouw 5 kinderen. Roger was no. 21, de oudste van de 5 van de tweede vrouw. Overigens zijn er van de eerste twintig kinderen maar 8 in leven gebleven, namelyk twee zonen en zes doch ters. Volgens een ongeschreven wet van de stam hebben de zoons een onderhoudsplicht voor de naaste familie leden als de vader niet meer in het onderhoud kan voorzien. Degene die het meeste kan missen krijgt die toegeschoven. De halfbroers uit het eerste huwelijk zijn getrouwd en hebben zoveel studerende kinderen dat ze weinig of niets over kunnen houden. Daarom dat men per man (familie) 1,40 ha heeft. Ploegen, eggen, e.d. gebeurt vanuit een centraal werktuigen park. De ziektebestrijding vindt plaats vanuit de lucht, dus per vliegtuig. Het project ligt in een droge streek, maar er wordt bevloeid vanuit een 20 km verder stromende rivier. Planten, wieden, oogsten, e.d. ge beurt volledig met de hand. Roger is de man van de mechanisatie. Hij is gek op machines; alles wat draait en lawaai maakt heeft zijn speciale belangstelling. Daarom wil men hem een dub bele mechanisatie-cursus te Schoondijke laten volgen. Als hij straks in Kenya terug is, wordt hij door zijn belevenissen en vakkennis een belangrijk man. Hij krijgt dan de leiding van het machine- en werktui genpark in Galole. De afdeling mechanisatie omvat nu nog in hoofdzaak een aantal trekkers (10 Massey Fergusons), ploegen en eggen, maar in de toekomst komen er wellicht ook oogstmachines bij. Dat is al thans Rogers ideaal. Als hij een grote combine ziet wordt hij wild enthousiast. Liefst zou hij zo'n ding gelijk mee nemen naar Kenya. De terugreis is gepland op eind oktober. Hij zal blij zijn als het zover is. Want zijn vrouw kan niet lezen Roger wou speciaal op een grote combine gefotogra feerd worden. zorgen voor zijn ouders, een jonge broer en een jonge zus van 10 jaar. De dochters hebben deze onderhoudsplicht niet. Maar dat komt omdat ze gewoon nergens bij meege teld worden. Vrouwen worden beschouwd als lagere wezens, die b.v. ook niet meedelen bij erfenissen. STRAKS BELANGRIJK MAN In Kenya is Roger betrokken bij een ontwikkelings project, waarbij 800 ha grond in cultuur wordt ge bracht voor de teelt van mais, pinda's en katoen. De mais en pinda's zijn voor de eigen voedselvoorziening, de katoen is bestemd voor export. Van deze 800 ha is thans 600 ha in gebruik. De grond is zodanig verdeeld Roger met de heer Harderwijk, die als contactman fungeert. of schrijven, zodat het contact met thuis maar moei zaam kan verlopen. En hoe goed hij hier ook ontvan gen en begeleid wordt, toch zal hij weer graag de Nederlandse welvaart ruilen voor het primitieve leven in Kenya. Wat ook maar gelukkig is, want daar ligt zijn taek. Slotopmerking: we hebben de indruk dat dit de best denkbare vorm van ontwikkelingshulp is. Een Chinees gezegde (niet uit het Rode Boekje) luidt: „Geef een man die honger heeft een vis en hij kan zich één dag voeden. Leer hem vissen en hij kan zich zelf altijd voeden". In Kenya leert men niet vissen, maar mais en katoen verbouwen. Daarbij kan Roger met zijn Nederlandse ervaring straks erg nuttig werk doen. A. v. O. In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, gehouden on 11 juni 1971 kwa men de volgende punten aan de orde: ENERGIEVOORZIENING VAN AGRARISCHE BEDRIJVEN Op 23 april is door de P.N.E.M. een informatiedag gehouden over de problemen van de energievoorzie ning op de agrarische bedrijven. Zijdens de P.N.E.M. is gesteld, dat aansluitingen in het agrarisch gebied over het algemeen onrendabel zijn. Te verwachten is, dat in de toekomst in verband met de verdere mechanisatie op de bedrijven de zwaarte van de electriciteitsnetten belangrijk moet worden vergroot. Ondanks een daarmee gepaard gaand hoger stroom verbruik zal de aanpassing over het algemeen voor de P.N.E.M. niet rendabel zijn. De P.N.E.M. acht overleg met het landbouwbe drijfsleven belangrijk ten aanzien o.a. van de te ver wachten ontwikkelingen op de agrarische bedrijven en de daarmee gepaard gaande stoomafname, de sprei ding van de stroomafname gedurende een etmaal en een jaar. In landelijk verband is door de samenwerkende electriciteitsmaatschappijen ingesteld de W.E.A.B. (Werkgroep Energie Agrarische Bedrijven). De Raad heeft besloten om een provinciale contactgroep in te stellen. Deze kan in samenwerking met de P.N.E.M. zoeken naar oplossingen in bepaalde situaties, waar dit mogelijk is. MILIEUHYGIËNE Vele agrariërs worden geconfronteerd met de fi nanciële consequenties van het lozen van gier of drijf- mest. De toepassing van de Hinderwet heeft in steeds meer gevallen tot gevolg, dat de uitbreiding van de bedrijven beperkt worden en zelfs dat bestaande be drijven gesloten worden. De Wet Luchtverontreini ging en de op stapel staande Wet Bodemverontreini ging kunnen consequenties hebben voor de landbouw. Heel de zorg voor de milieuhygiëne kan consequen ties hebben voor het agrarisch bedrijf, doordat hier door de productiekosten worden verhoogd. De Raad is van mening, dat deze problematiek bij zondere aandacht verdiend. De Raad acht het ge wenst dat een werkgroep geformeerd wordt om deze problematiek te bestuderen. GRONDGEBRUIK EN PLANOLOGIE Het Hoofdbestuur van de N.C.B. staat positief tegen over het voorstel van de Commissie Grondgebruik van de N.C.B. om te komen tot de oprichting van een studiekring voor de ruimtelijke ordening. Op de eer ste plaats zou aan agrarische gemeenteraadsleden (en bestuurders van de organisaties de mogelijkheid ge boden moeten worden toe te treden tot deze studie kring. Ook voor niet-agrarische gemeenteraadsleden met belangstelling voor de landbouw dient toetreding open te staan. De Raad is van mening dat de oprich ting van deze studiekring dient te geschieden in sa menwerking met de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap daar het secretariaat van de Gewestelijke Raad zich intensief bezighoudt met de problemen op het gebied van de ruimtelijke ordeningen en de be doeling is een ruime kring hiervoor te interesseren. LEIDINGSTRATEN Op 27 april heeft een bespreking plaats gehad met het Overlegorgaan voor de Leidingstraten. Besloten werd de Gewestelijke Raad te adviseren als volgt: 1. dat de deskundigen van de overlegorganen voor Zuid-Holland en Noord-Brabant informatieve be sprekingen openen met S.B.L. over de inrichting enz. van een leidingstraat; 2. zodra exacte gegevens bekend zijn over de recht streeks betrokkenen bij de leidingstraat in Noord- Brabant deze belanghebbenden bij elkaar roept om een uiteenzetting te geven over de stand van za ken en uit hun midden een vertrouwenscommissie te formeren; 3. door te gaan met de lopende procedures t.a.v. de bezwaren tegen onteigening van de benodigde gronden en de gekozen tracé's. De Raad stemde in met dit advies. AANKOOP GRONDEN DOOR RIJKSWATERSTAAT VOOR DE AANLEG VAN RIJKSWEGEN In verband met de aanleg van rijksweg 75 heeft een gesprek plaats gehad met een vertegenwoordiger van de Rijkswaterstaat, Directie Noord-Brabant. Zij dens het secretariaat van de Gewestelijke Raad werd voorgesteld, om analoog als bij andere grondverwer- vingen in grote omvang (Moerdijk, Dombosch, Kroos- wij k-Bosselaar enz.) te komen tot een gezamenlijke belangenbehartiging in de vorm van de instelling van een vertrouwenscommissie met deskundigen, die in een convenant de voorwaarden voor de grondver werving regelen. De Directie Noord-Brabant van Rijkswaterstaat is van oordeel, dat het huidige aan koopbeleid en de daarbij gevolgde procedure geen wijziging behoeft. De belanghebbenden bij de aanleg van Rijksweg 75 in Ravenstein, Herpen en Schaijk hebben zich uitgesproken om over te gaan tot de in stelling van een vertrouwenscommissie. GEMEENTELIJKE BESTEMMINGSPLANNEN Het secretariaat heeft namens de Raad tegen een aantal gemeentelijke bestemmingsplannen bezwaar gemaakt zowel bij de Gemeenteraad als bij Gedepu teerde Staten en bij de Kroon. Het is verheugend, dat de georganiseerde landbouw bij een groeiend aantal gemeenten betrokken wordt bij het vooroverleg zodat de landbouw in een vroeg tijdig stadium zijn belangen naar voren kan brengen. BEOORDELING EN ADVISERING TEN AANZIEN VAN INDIVIDUELE BOUWAANVRAGEN Aan het secretariaat van de Gewestelijke Raad wordt een stijgend aantal bouwaanvragen toegezon den ter beoordeling of deze bouwaanvragen een agrarisch bedrijf betreffen. De Raad heeft besloten om een gemengde commissie te formeren, waaraan deze bouwaanvragen voorgelegd kunnen worden. IS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13