Nieuws over de conserventeelt Houdt Frankrijk zijn fruitproduktie op peil? DINGEN VAN DE WEEK TJ. BUISHAND Ing. Consulentschap voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar, DOPERWT Het areaal doperwten in Nederland loopt de laatste jaren achteruit. Vooral dit jaar wordt een vrij sterke inkrimping verwacht. Volgens informaties bij ver schillende conservenfabrieken en teeltcommissionairs zal het totale areaal circa 6000 ha zijn, tegen 6800 ha in 1970. De stand van het gewas is goed tot zeer goed, zodat de gemiddelde opbrengst waarschijnlijk hoger zal uitvallen dan in 1970 en 1969. Verschillende fa brikanten vrezen daarom een overproduktie van dop erwten. Bezien wij de arealen in de E.E.G.-landen, dan blijkt de teelt in Frankrijk en België uit te breiden en die in Duitsland en Nederland in te krimpen. Het grootste areaal ligt in Italië. Hiervan wordt vermoe delijk in de andere E.E.G.-landen weinig hinder on dervonden. Oppervlakte per land: Italië 53.000 ha, Frankrijk 46.000 ha, België 11.400 ha, West-Duitsland 7200 ha, Nederland 6800 ha. TUINBOON Het verlies aan doperwten tracht men gedeeltelijk te compenseren door het verwerken van meer tuin bonen. Volgens het C.B.S. werden in 1970 bijna 1700 ha tuinbonen geteeld. De contractteelt bedroeg dat jaar ongeveer 1300 ha. Voor het komende jaar is er een opgave van 1400 ha, waarbij dan nog enkele con tracten ontbreken. Verder kan het areaal vrije tuin bonen worden geschat op 500 a 600 ha, zodat in totaal de 2000 ha dicht zal worden benaderd. Men heeft op tijd kunnen zaaien. De opkomst was goed. De bloei treft vrij gunstig weer, zodat voorlopig goede tot zeer goede opbrengsten worden verwacht. STAMSLABOON Met enige verbazing vragen wij ons af waar het naar toe gaat met de verwerking van stamslabonen. In 1970 werden zeer grote hoeveelheden verwerkt, waarvan naar onze mening nog lang niet alles is ver kocht. Volgens onze informaties bedroeg het contract- areaal ongeveer 5800 ha, dit is 2700 ha meer dan de C.B.S.-cijfers aangeven. De verwachting was, dat de teelt in 1971 zou inkrimpen. Dit blijkt echter vrijwel niet het geval te zijn. Voor 1971 hebben wij een op gave contracteelt van 5700 ha, dit is slechts 100 ha minder dan in 1970. Zeer waarschijnlijk worden ook in België en Frankrijk meer bonen geteeld. De gehele voorraad AAtifon ter bestrijding van de bonevlieg was name lijk door de sterke vraag voortijdig verkocht. Over de oogstverwachting is nog weinig te zeggen. De iri mei gezaaide bonen zullen over het algemeen goed zijn opgekomen. Bezien wij de arealen in de E.E.G., dan blijkt voor al Zuid-Europa (beter klimaat) een dominerende plaats in te nemen. Onderstaande tabel geeft het to tale areaal stok- en stambonen weer, waarbij opge merkt kan worden dat de stokbonenteelt alleen in Frankrijk van veel betekenis is, namelijk 10.000 ha. Bonen totaal Land ha x 1000 kg ton/ha Italië 44.994 282.700 6,5 Frankrijk 40.948 262.147 6,4 West-Duitsland 6.919 72.709 10,5 Nederland 3.811 43.200 11,3 België 3.477 44.500 12,8 Totaal 100.149 705.256 7,0 In 1968 werden in de E.E.G. dus ruim 100.000 ha bonen geteeld, waarvan 85.000 ha in Italië en Frank rijk. Na 1968 is het areaal in West-Duitsland en Bel gië vermoedelijk vrij constant gebleven en in Neder land vrij sterk toegenomen. Hoewel de oppervlakte in Frankrijk vrij constant is gebleven, verwachten wij dat door verschuiving van de teelt van fijne naaldboontjes naar meer het dubbele type, maar dan in een fijne sortering, een toenemende concurrentie druk van Frankrijk op de E.E.G.-markt zal plaats vinden. CONCLUSIES Hoewel in sommige landen bepaalde teelten iets tot tamelijk zijn ingekrompen, verwachten wij door de gunstige ontwikkeling van de te velde staande ge wassen vrij hoge opbrengsten. De kans is groot dat van fabriekzijde een verscherpte kwaliteitscontrole wordt ingesteld. Het verdient dus aanbeveling de percelen goed op tijd te oogsten, zodat men grond stof kan leveren waarop niets valt aan te merken. Kortgeleden is door de Gelderse Maatschappij van landbouw een bijeenkomst gehouden, waarbij door ir. Kaastra, adjunct-landbouwattaché, aan fruittelers, inlich tingen werden verstrekt over het Franse landbouwbeleid. Aansluitend was er gelegenheid vragen te stellen aan een forum, waarin ir. Kaastra, de heer P. A. Spoor van het L.E.I. en de heer D. de Bijl van het Tuinbouwconsu- lentschap zitting hadden. TROTS OP DE VELE GOLDEN In Frankrijk is mien trots op het succes van de Golden Delicious-produktie, aldus de heer Kaastra. Ondanks de appelcrisis in de E.E.G., vindt men het toch een fraaie prestatie dat de Franse fruittelers door de sterke uit breiding zo'n belangrijke bijdrage leveren aan de ver groting van de Franse export. De export is voor Frank rijk een kwestie van prestige. De uitvoer van Franse appels nam toe van 34.000 ton in 1964 tot 467.000 ton in 1970. De produktie-explosie is vooral mogelijk ge maakt door omvangrijke irrigatiewerken. Ruim 60 van de Franse Golden ondervindt hiervan nuttig effect. De Franse appelproduktie bedroeg in 1970 1.850.000 ton. Men verwacht een toename tot 2,2 miljard ton, doch stelt zich ten doel de produktie tot 1,8 2 miljard kg te beperken. Men ziet wel in dat in Europa het areaal moet inkrimpen, doch men meent dat Frankrijk daarbij geen groter aandeel in het rooien moet leveren dan andere E.E.G.-landen, volgens de heer Kaastra. Er is ook een kenmerkend verschil bij de belasting heffing. In Frankrijk stelt een commissie vast wat de gemiddelde fruitteler per ha verdient. Op basis hiervan wordt men voor de belasting aangeslagen. De betere telers hebben daar vanzelfsprekend voordeel bij. De laatste jaren werd het normbedrag steeds op nul gesteld, hoewel een aantal telers aan een redelijk inkomen kwam. SUBSIDIES Aan het forum werden een aantal vragen gesteld, die o.a. betrekking hadden op de subsidies in Frankrijk. Wat de omvang van de subsidies betreft, meende ir. Kaastra dat het bedrag van 10 ct per kg, dat wel eens wordt ge noemd, te hoog is. Hij liet doorschemeren dat hij zelf dacht van omstreeks 4 ct per kg. De uit Algerije afkomstige fruittelers hebben een scha deloosstelling gehad bij hun terugkeer en daarna boven dien rentesubsidies ontvangen. Ze moesten (en moeten?) 34 rente minder betalen dan normaal. Ook de pakstations zijn zwaar gesubsidieerd: 30 van de kosten nam de overheid voor zijn rekening, 40 werd gefinancierd met rentesubsidie en slechts 30 moest met eigen middelen worden betaald Daarnaast kreeg men tegemoetkomingen in de beheerskosten en soms nog in de inrichtingskosten. Desondanks functioneert slechts 5060 van de pak stations goed, de rest slecht. Terwijl de goede paksta tions 30 ct per kg uit konden betalen aan de telers, was dat bij de slechtdraaiende slechts 10 ct per kg. De meest pakstations kunnen niet aan de rente- en aflossings verplichtingen voldoen onder de huidige omstandig heden. Toch is er nog geen enkel faillissement geweest! Hoewel de situatie in de Franse fruitteelt ook niet ge zond kan worden genoemd, is de gemiddelde weerstand van de Franse teler groter dan van zijn Nederlandse col lega. Bovendien is de Golden Delicious duidelijk een prestige-kwestie. Men stopt beslist niet en men zal de verworven export-positie nooit meer prijsgeven! De afzet is beter georganiseerd dan in ons land. In Frankrijk doet men na de oogst zonder meer afstand van het beschikkingsrecht over het fruit. Dit is een sterk punt. Vooral daardoor heeft men die grote export kunnen opbouwen. In de afgelopen week werd bekend gemaakt dat twee grote ondernemingen die zich bezig houden met de verwerking van groenten en fruit, hebben besloten tot een fusie. Het zijn Spyer Brother en Van der Vijver N.V. te Rijnsburg die gaan fuseren met A. Zwanenburg en Co N.V. te Etten-Leur. Beide ondernemingen zijn in ons gebied geen onbekenden. Ze doen op grote schaal zaken met de tuinders individueel en ook via de veilingen. Het zijn twee ondernemingen dié er zijn mogen en die een sterke positie innemen. In het be richt over hun samengaan wordt gezegd dat dit voor namelijk gebeurt om hun positie op exportgebied te verstevigen. De fabrieken van de nieuwe combinatie zijn gevestigd in Etten-Leur, Rijnsburg, Baarland, Breda, Hien Doodewaard, Geertruidenberg en Groote broek. Er zijn 735 werknemers bij deze nieuwe com binatie. Tegelijk met dit bericht lazen we in „Groenten en Fruit" van de sterke inkoopconcentratie die er plaats vindt in West-Duitsland in de levensmiddelendetail handel. Kaisers Kaffee werd overgenomen door Ten gelman. Deze nieuwe combinatie kocht het vorig jaar 14% van de aankopen van Nederlandse tomaten en komkommers door de Duitse huisvrouwen. Verder zijn er op het ogenblik in Duitsland sterke .geruchten dat de twee bekende en leidende kleinhan delsorganisaties Edeka en Rewe op korte termijn een fusie zullen aangaan. Edeka is de grootste afnemer In West-Duitsland van Nederlandse verse groenten. Ze neemt ongeveer 20 van de totale Duitse groen- leninvoer uit ons land voor haar rekening. Wanneer de fusie met Rewe door gaat zal het percentage dicht bij 30 komen te liggen. Groenten en Fruit wijst erop dat dit cijfers en ten- denzen zijn die te denken geven. Het is goed er als tuinders kennis van te nemen want we zijn wel in heel sterke mate bij deze ontwikkelingen betrokken en we kunnen niet blijven doen alsof er niets aan de hand is in de wereld van 1971. Wanneer twee Duitse inkoop- combinaties ongeveer de helft van alle groenteninvoer uit ons land voor hun rekening nemen dan zegt dat nog al wat en in Nederland gaat de ontwikkeling in een zelfde richting. Ook hier worden de inkoopcombina ties steeds groter. Enige tijd geleden kwam het bericht van het samen gaan van een drietal ieder op zich grote Spar-organisa- ties in ons land. Het waren Spar-afdelingen die tot nu toe zelf hun aankopen individueel regelden op onze veilingen, maar we mogen aannemen dat dit ook cen traal zal gaan gebeuren. We kunnen deze ontwikkelin gen betreuren, maar ze dienen zich aan en we hebben er rekening mee te houden. Daarom zullen we ook als tuinders de handen ineen moeten slaan bij de afzet van onze produkten. Onze veilingen kunnen ons nog zo lief en dierbaar zijn en we kunnen nog zulke goede herinneringen hebben aan hun verleden, maar daarmee valt niet te leven. We moeten ons richten op de toe komst en die is bikkelhard, die vraagt een keiharde, zakelijke mentaliteit zonder sentimenten. Het gaat niet meer op om het te houden op „we hebben het altijd zo gedaan en het is altijd goed gegaan". We hebben dit verhaal al vele keren gedaan in deze rubriek en er is tot nu toe weinig bereikt. Soms leek het te gloren aan de dageraad en dan kwam er ineens weer een wolk die het licht weg nam. Dat dit niet kan blijven voort gaan staat als een paal boven water. Spyer Brother en Van der Vijver en A. Zwanenburg en Co N.V. waren ieder op zich grote ondernemingen. Ze hebben elkaar toch gevonden omdat het een eis van deze tijd is. Degenen die tuinder willen blijven zullen zich in ons gewest moeten vinden in één afzet organisatie omdat er eenvoudig geen andere'weg is. De omzetcijfers van enkele van onze grotere veilin gen zijn dezer dagen bekend gemaakt. Ze liggèn wat boven het peil van het vorig jaar maar ze liggen altijd nog heel wat lager dan veertien jaar geleden en ze betekenen op zich eigenlijk helemaal niets. In 't zaken leven speelt een omzet van enkele miljoenen guldens van 1971 immers geen enkele rol, zeker niet wanneer die omzet stabiel blijft. Het is niet onze bedoeling de zaak van onze tuin bouw te kleineren, maar we willen wel graag duidelijk maken dat er behoefte bestaat aan enkele sterke afzetcentra. In Brabant zijn deze aanwezig. Breda heeft zich in deze richting ontwikkeld en Bergen op Zoom doet goed mee voor wat het produkt aardbeien betreft. Ook in Zeeland zal men echter die richting uit moeten en daarbij zal men beslist niet eng chauvinistisch de zaak mogen bekijken. We vernamen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dezer dagen een bijeenkomst gaat beleggen voor de bestuurders van de fruitveilingen om te spreken over het afzetbeleid in het komende seizoen. De N.V. Centraal Bureau II heeft zich twee jaar bezig gehouden met de afzet van fruit. Er is riog al wat kritiek op haar handelwijze maar vast staat dat er een manier gevonden zal moeten worden om te voldoen aan vraag naar grote en uni forme partijen appelen en peren van gelijkmatige kwa liteit. Ook hiervoor is een samengaan bij de afzet een eerste vereiste. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7